Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Vydané: 13 minút čítania

Príspevok je venovaný problematike uzatvárania dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v školách a školských zariadeniach. Cieľom je poukázať na zmeny vyplývajúce z noviel zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce, zákonom č. 248/2022 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a zákonom č. 350/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa Zákonník práce v znení neskorších predpisov a zodpovedať časté otázky spojené s uzatváraním dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Uzatváranie dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru je legislatívne upravené v deviatej časti v § 223 až § 228a zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“). V školách a školských zariadeniach (ďalej len „škola“) sa z dôvodu zabezpečenia potrieb školy a plnenia jej základných úloh často uzatvárajú s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov). Nemalo by to byť však pravidlo, ale skôr výnimka. Škola by mala vedieť vždy výnimočnosť situácie zdôvodniť.

Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú v § 223 ods. 2 presne vymedzené ustanovenia Zákonníka práce. Podmienkou platnosti dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru je ich písomná forma, škola ju musí so zamestnancom uzatvoriť písomne a jedno jej písomné vyhotovenie musí vydať zamestnancovi.

Ako je to s pracovným časom zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru?

Podľa § 223 ods. 2 a 3 pracovný čas zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín a u mladistvého zamestnanca v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 8 hodín. Zamestnancom, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, nemožno nariadiť a ani s nimi dohodnúť pracovnú pohotovosť a prácu nadčas. Ak priemerný týždenný pracovný čas presiahne tri hodiny v období štyroch po sebe nasledujúcich týždňov, na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa primerane vzťahujú aj ustanovenia § 43 ods. 1 písm. b), § 44a ods. 2 až 5, § 47a ods. 1 písm. a) a d) a ods. 2 až 5 a § 54b ods. 2 až 5. Doba podľa § 47a ods. 2 začína plynúť dňom nasledujúcim po dni, v ktorom došlo k presiahnutiu pracovného času podľa prvej vety.

Ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom, škola uzatvára dohodu o vykonaní práce. Ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce, škola uzatvára dohodu o pracovnej činnosti alebo dohodu o brigádnickej práci študentov.

Dohoda o vykonaní práce

Dohoda o vykonaní práce je často zaužívaný samostatný typ dohody. Legislatívne sú podmienky jej uzatvárania upravené v § 226 Zákonníka práce. Škola a školské zariadenie ako zamestnávateľ uzatvára dohodu o vykonaní práce s fyzickou osobou na vykonanie práce jednorazového charakteru, pričom rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa dohoda uzatvára, nesmie presiahnuť 350 hodín v kalendárnom roku. Do dojednaného rozsahu práce sa pritom započítava aj doba práce vykonávanej zamestnancom pre školu v tom istom kalendárnom roku na základe inej dohody o vykonaní práce.

Jeden zamestnanec môže uzatvoriť aj niekoľko dohôd o vykonaní práce, ale vždy len maximálne do 350 hodín v kalendárnom roku.

V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená:

  • pracovná úloha,
  • dohodnutá odmena za jej vykonanie, ktorá je splatná po dokončení a odovzdaní práce (je možné dohodnúť aj splatnosť odmeny už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy),
  • rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy,
  • doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže škola od dohody odstúpiť; zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu škola neutvorila dohodnuté pracovné podmienky.

Dohodu o vykonaní práce možno uzatvoriť najviac na 12 mesiacov.

Dohoda o pracovnej činnosti

Dohoda o pracovnej činnosti je samostatným typom dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne. Pri dohodách o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce možno vykonávať sezónnu prácu v rozsahu najviac 520 hodín v kalendárnom roku.

Dohoda o pracovnej činnosti musí obsahovať tieto náležitosti:

  • dohodnutá práca,
  • dohodnutá odmena za vykonanú prácu, ktorá je splatná a musí byť vyplatená najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom sa práca vykonala,
  • dohodnutý rozsah pracovného času,
  • doba, na ktorú sa dohoda uzatvára, ktorá nesmie byť dlhšia ako 12 mesiacov (dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce možno uzatvoriť najviac na 8 mesiacov).

V dohode o pracovnej činnosti možno dohodnúť spôsob jej skončenia, avšak okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.

Dohoda o brigádnickej práci študentov

Podľa § 227 Zákonníka práce dohodu o brigádnickej práci študentov môže škola a školské zariadenie uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta. To neplatí, ak sa dohoda uzatvára v období od skončenia štúdia na strednej škole, alebo od skončenia letného semestra na vysokej škole najneskôr do konca októbra toho istého kalendárneho roka.

V dohode o brigádnickej práci študentov musí byť uvedené:

  • dohodnutá práca,
  • dohodnutá odmena za vykonanú prácu, ktorá je splatná a musí byť vyplatená najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom sa práca vykonala,
  • doba, na ktorú sa dohoda uzatvára, a to na dobu určitú najviac na 12 mesiacov,
  • dohodnutý rozsah pracovného času.

Na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať prácu v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere; priemer najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená.

Povinnosti školy a zamestnancov na základe uzatvorených dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Podľa § 224 ods. 1 Zákonníka práce na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 sú zamestnanci školy povinní najmä:

  1. vykonávať práce osobne, zodpovedne a riadne a dodržiavať podmienky dohodnuté v dohode,
  2. dodržiavať právne predpisy vzťahujúce sa na prácu nimi vykonávanú, najmä právne predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, dodržiavať ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu nimi vykonávanú, najmä predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, s ktorými boli riadne oboznámení,
  3. riadne hospodáriť so zverenými prostriedkami a strážiť a ochraňovať majetok zamestnávateľa pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím,
  4. písomne oznamovať zamestnávateľovi bez zbytočného odkladu všetky zmeny, ktoré sa týkajú jeho pracovnoprávneho vzťahu a súvisia s jeho osobou, najmä zmenu jeho mena, priezviska, trvalého pobytu alebo prechodného pobytu, adresy pre doručovanie písomností, a ak sa so súhlasom zamestnanca poukazuje výplata na účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky, aj zmenu bankového spojenia.

Podľa § 224 ods. 2 Zákonníka práce je škola povinná najmä:

  1. utvárať zamestnancom primerané pracovné podmienky zabezpečujúce riadny a bezpečný výkon práce, najmä poskytovať potrebné základné prostriedky, materiál, náradie a osobné ochranné pracovné prostriedky,
  2. oboznámiť zamestnancov s právnymi predpismi a ostatnými predpismi vzťahujúcimi sa na prácu nimi vykonávanú, najmä s predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
  3. poskytnúť zamestnancom za vykonanú prácu dohodnutú odmenu a dodržiavať ostatné dohodnuté podmienky; nároky zamestnanca alebo iné plnenia v jeho prospech nemožno dohodnúť pre zamestnanca priaznivejšie, ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru,
  4. viesť evidenciu uzatvorených dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v poradí, v akom boli uzatvorené,
  5. viesť evidenciu pracovného času zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti, tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu, a viesť evidenciu vykonanej práce u zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o vykonaní práce, tak, aby v jednotlivých dňoch bola zaznamenaná dĺžka časového úseku, v ktorom sa práca vykonávala.

Škola na zastupovanie pokladníčky počas čerpania jej dovolenky uzatvorila so zamestnankyňou dohodu o pracovnej činnosti. Inventarizáciou bolo v pokladnici zistené manko. Zodpovedá táto zamestnankyňa pracujúca na základe dohody o pracovnej činnosti za vzniknuté manko?

Podľa § 225 ods. 1 a 2 Zákonníka práce zamestnanec zodpovedá škole za škodu spôsobenú zavineným porušením povinností pri výkone práce alebo priamej súvislosti s ním rovnako ako zamestnanec v pracovnom pomere. V právnej úprave je uvedené, že náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti účastníkom dohody nesmie presiahnuť tretinu skutočnej škody a nesmie byť vyššia ako tretina odmeny dohodnutej za vykonanie tejto práce, avšak na tento prípad sa vzťahuje práve úprava podľa § 182 až § 185 Zákonníka práce, t. j. úprava zodpovednosti zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať.

Minimálna predvídateľnosť práce

Podľa § 223a Zákonníka práce je škola povinná zamestnancovi poskytnúť pri uzatvorení dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študentov alebo dohody o pracovnej činnosti písomnú informáciu o dňoch a časových úsekoch, v ktorých môže od zamestnanca vyžadovať vykonávanie práce a lehote, v ktorej má byť zamestnanec informovaný o výkone práce pred jej začiatkom, ktorá nesmie byť kratšia ako 24 hodín. Pri zmene týchto údajov je povinná poskytnúť zamestnancovi písomnú informáciu o zmenených údajoch najneskôr v deň nadobudnutia účinnosti zmeny.

Podmienky minimálnej predvídateľnosti práce sa neuplatnia, ak škola:

  • postupuje podľa § 90 ods. 4 Zákonníka práce – začiatok a koniec pracovného času a rozvrh pracovných zmien určí po dohode so zástupcami zamestnancov a oznámi to písomne na mieste v škole, ktoré je zamestnancovi prístupné,
  • postupuje podľa § 90 ods. 9 Zákonníka práce – rozvrhnutie pracovného času povinne oznámi zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň,
  • sa dohodne so zamestnancom, že si zamestnanec sám rozvrhuje pracovný čas alebo
  • priemerný týždenný pracovný čas nepresiahne tri hodiny v období štyroch po sebe nasledujúcich týždňov.

Ak by škola požadovala od zamestnanca výkon práce v rozpore s poskytnutou písomnou informáciou, zamestnanec nie je povinný vykonať dohodnutú prácu.

Môže riaditeľka školy uzatvoriť s dôchodkyňou – učiteľkou dohodu o vykonaní práce na zastupovanie učiteľky počas materskej dovolenky a ďalšej materskej dovolenky?

Škola by mala prednostne uzatvárať so zamestnancami pracovné zmluvy. Zákonník práce pripúšťa na plnenie úloh školy alebo na zabezpečenie potrieb školy výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, avšak k ich uzatvoreniu by malo dochádzať zriedkavo a sporadicky a ich uzatvorenie by si mala vedieť škola obhájiť a zdôvodniť. Odporúčame s dôchodkyňou – učiteľkou na zastupovanie počas materskej dovolenky a ďalšej materskej dovolenky uzatvoriť pracovnú zmluvu. Uzatvorenie dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru odporúčame skôr na zastupovanie počas kratšej lehoty, napr. počas čerpania dovolenky zamestnanca alebo kratšej práceneschopnosti zamestnanca. Na uvedený druh práce, ktorým je učiteľka v škole, by mala škola uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti a nie dohodu o vykonaní práce. Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára na prácu, ktorá je vymedzená výsledkom, čo v danom prípade nie je splnené.

Základná umelecká škola (ZUŠ) chce uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti na zastupovanie učiteľky počas materskej dovolenky s fyzickou osobou, ktorá má maturitu z konzervatória v študijnom odbore, v ktorom bude vyučovať. Je možné, aby ZUŠ uzatvorila s touto fyzickou osobou dohodu o pracovnej činnosti?

Vyžadovaný stupeň vzdelania na výkon pracovnej činnosti učiteľky v ZUŠ ustanovený § 11 zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je najmenej vyššie odborné vzdelanie. Uvedené ustanovenie, ktoré ustanovuje požadované stupne vzdelania na výkon pracovnej činnosti jednotlivých kategórií a podkategórií pedagogických zamestnancov, sa vzťahuje aj na pedagogického zamestnanca, ktorý vykonáva pracovnú činnosť na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Na základe uvedeného s fyzickou osobou, ktorá má len maturitu z konzervatória a teda nemá minimálne vyššie odborné vzdelanie, ktoré je ustanovené ako minimálny stupeň vyžadovaného vzdelania na výkon pracovnej činnosti učiteľa ZUŠ, nemožno uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti.

Má škola zamestnať na výučbu náboženstva farára na pracovný pomer alebo je možné uzatvoriť aj dohodu o pracovnej činnosti? Ide o výučbu náboženstva v rozsahu 2 hodiny týždenne.

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru by mala škola uzatvárať iba výnimočne. Prioritou a prvou voľbou by malo byť uzatvorenie pracovného pomeru a až potom, ak nie je iná možnosť a je to potrebné, by sa mala uzatvoriť jedna z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Odporúčame, aby škola na výučbu náboženstva uzatvorila s farárom pracovný pomer na kratší pracovný čas, ak spĺňa predpoklady výkonu práce vo verejnom záujme podľa zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme. Škola môže výnimočne uzatvoriť aj dohodu o pracovnej činnosti. V prípade kontroly by si mala vedieť obhájiť výnimočnosť uzatvorenia tejto dohody.

Záver

V článku sme riaditeľov škôl upozornili na novelu Zákonníka práce v oblasti uzatvárania dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ktorá je účinná od 1. novembra 2022 a 1. januára 2023. Riaditeľ školy je štatutárny orgán a je potrebné, aby bol zorientovaný v pracovnoprávnych otázkach, ku ktorým problematika uzatvárania dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru patrí.

 

Zdroj: www.direktor.sk