Neprispôsobiví nájomcovia obecných bytov

Vydáno: 24 minút čítania
Spolužitie v bytových domoch predstavuje zložitú spoločenskú i právnu otázku. Obce si častokrát nevedia rady s neprispôsobivými nájomcami. Okrem ochrany obecných bytov ako druhu obecného majetku sa musia zaoberať aj sťažnosťami susedov na neprispôsobivých nájomcov. Autor sa v predloženom článku zaoberá výkladom existujúcich inštitútov na riešenie vzťahov s neprispôsobivými obyvateľmi a vysvetľuje spôsoby „vysťahovania“ týchto osôb z nájomných bytov.
 
Relevantná právna úprava
1.
zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonníkv z. n. p.
(ďalej len „Občiansky zákonník“)
,
2.
zákon č. 161/2015 Z.z. Civilný mimosporový poriadokv z. n. p.
(ďalej len „CMP“)
,
3.
zákon č. 576/2004 Z.z.o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. ,
4.
zákon č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v z. n. p. (ďalej len „zákon o sociálnych službách“).
Mnohí neprispôsobiví nájomcovia trpia duševnými poruchami. Prejavujú sa napríklad hromadením odpadu alebo zanedbávaním základných sociálnych návykov. Takéto prejavy sú často prehĺbené požívaním alkoholu, omamných alebo psychotropných látok. Správanie sa neprispôsobivých nájomcov poškodzuje prenajatý obecný majetok i práva ostatných nájomcov.
 
Umiestnenie v zdravotníckom zariadení - tzv. zdravotnícka detencia
Spôsob, ktorý pozná náš právny poriadok
za účelom umiestnenia osoby a jej následného držania v zdravotníckom zariadení
, je konanie o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení podľa § 252 a nasl. CMP. V súlade s článkom 5 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd nesmie byť nikto pozbavený slobody okrem vymedzených prípadov, ak sa tak stane v súlade s konaním ustanoveným zá