Nové zákony a novely, podľa ktorých sú obce a mestá povinné prejednávať priestupky a správne delikty, neustále pribúdajú; v súčasnosti je to takmer 30 zákonov. Nezriedka sa stáva, že odvolací orgán zruší rozhodnutie obce a vráti vec na nové prejednanie a rozhodnutie s tým, že obec nesprávne, resp. nepresne určila čas spáchania priestupku alebo ho vôbec neuviedla.
Povinnosť uviesť čas spáchania priestupku vyplýva z
v z. n. p. (ďalej len „zákon o priestupkoch“), ktorý upravuje výrok rozhodnutia nasledovne:
Výrok rozhodnutia o priestupku, ktorým je obvinený z priestupku uznaný vinným, musí obsahovať tiež popis skutku s označením miesta a času spáchania priestupku, vyslovenie viny, druh a výšku sankcie, prípadne rozhodnutie o upustení od uloženia sankcie (§ 11 ods. 3), o započítaní času do času zákazu činnosti (§ 14 ods. 2), o uložení ochranného opatrenia (§ 16), o nároku na náhradu škody (§ 70 ods. 2) a o trovách konania (§ 79 ods. 1).
Priestupok môže byť spáchaný v krátkom časovom období, kedy je možné uviesť presný dátum, prípadne aj hodinu spáchania priestupku alebo si spáchanie priestupku vyžiada dlhšiu dobu. Dobou spáchania priestupku sa rozumie časové obdobie, v ktorom bol priestupok uskutočnený.
Priestupky, ktoré trvajú dlhšiu dobu, sú hromadné priestupky, trváce priestupky alebo ide o pokračovanie v priestupku. Vzhľadom na nedostatok právnej úpravy v zákone o priestupkoch je potrebné pri posudzovaní času spáchania priestupku postupovať „analogiae legis“ podľa ustanovení § 122 ods. 10 až ods. 12
zákona č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon
v z. n. p. (ďalej len „Trestný zákon“), ktorý upravuje trestný čin a spôsoby jeho spáchania.