Nová právna úprava ochrany ovzdušia

Vydáno: 22 minút čítania
Predchádzajúca legislatíva o ochrane ovzdušia v SR nezabezpečovala efektívnu ochranu ovzdušia. S cieľom dosiahnuť ciele v tejto oblasti, pripravilo Ministerstvo životného prostredia SR nové právne predpisy, ktoré vytvárajú predpoklady na dosiahnutie dobrej kvality ovzdušia prostredníctvom ich aplikácie. Článok popisuje spôsoby, akými budú ciele v ochrane ovzdušia dosiahnuté, keď budú tieto predpisy uplatnené a realizované.
 
1. Úvod
Stav ovzdušia, koncentrácia znečisťujúcich látok, významnou mierou ovplyvňuje zdravie populácie, ako aj stav ekosystémov. Svedčia o tom aj aktualizované odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie, ktoré sprísnili doterajšie hodnoty koncentrácií znečisťujúcich látok do ovzdušia vo vzťahu k zdravotnému riziku.
Do 1. júla 2023 platný právny rámec ochrany ovzdušia, zákon o ovzduší v znení neskorších predpisov, spolu s vykonávacími právnymi predpismi a zákonom o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia už neposkytoval možnosti adekvátne reagovať na aktuálne výzvy ochrany ovzdušia.
Slovenská republika čelí žalobe zo strany Európskej komisie za neplnenie právnych predpisov daných európskou legislatívou v tejto oblasti (napr. prekročenie limitnej hodnoty pre častice PM10 v dvoch zónach a jednej aglomerácii a tiež za neprijatie primeraných opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia (v zónach: Banskobystrický kraj a Košický kraj a aglomerácii Košice).
Hlavným cieľom zákona č. 140/2023 Z.z. o ochrane ovzdušia a jeho vykonávacích právnych predpisov je zabezpečenie a udržanie dobrej kvality ovzdušia, zavedenie politík a opatrení z Národného programu znižovania emisií do roku 2030. Zmeny tiež vychádzajú zo skúseností získaných doterajšou aplikačnou praxou.
Právna úprava zákona sleduje tri hlavné línie:
-
kvalitu ovzdušia,
-
zníženie celkových emisií a
-
obmedzovanie emisií na zdroji.
Zahŕňa tiež viacero nových nástrojov a prvkov, na ktoré je najmä zameraný tento príspevok.
K zákonu bolo tiež prijatých 10 vykonávacích vyhlášok.
Rovnako požiadavky nespĺňal ani zákon č. 401/1998 Z.z. o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia v znení neskorších predpisov, preto aj tento zákon sa novelizoval a v máji 2023 parlament prijal zákon č. 190/2023 Z.z. o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia.
V
Prvej časti
sa vymedzuje cieľ a predmet zákona, pričom cieľom je predovšetkým dosiahnutie a udržanie dobrej kvality ovzdušia bez negatívnych dopadov na zdravie ľudí a bez rizika ohrozenia životného prostredia.
Zákon upravuje aj požiadavky na monitorovanie a hodnotenie kvality ovzdušia, prípustnú mieru znečisťovania ovzdušia, informovanie verejnosti, národné záväzky znižovania emisií, požiadavky na kvalitu palív a regulovaných výrobkov, informačné systémy o stacionárnych zdrojoch znečisťovania ovzdušia a ich emisiách, výkon dozoru, činnosti vyžadujúce odbornú spôsobilosť a činnosti na podporu výkonu štátnej správy ochrany ovzdušia na úradné účely konaní podľa tohto zákona a konania podľa ďalších predpisov vo veciach ochrany ovzdušia a životného prostredia.
Paragraf 2 vymedzuje základné poj