V programovom období 2014 – 2020 má Slovensko k dispozícií viac než 380 miliónov € na riešenie problematiky marginalizovaných rómskych komunít. Nejde však o peniaze len pre túto komunitu, ale má to byť chápané tak, že tieto zdroje majú pomôcť väčšinovému obyvateľstvu riešiť neduhy marginalizovaných komunít a mať aj priamy osoh pri čerpaní eurofondov v tejto oblasti. V tomto období sa tieto zdroje využívajú prostredníctvom operačného programu Ľudské zdroje, ktorého riadiacim orgánom je Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Pri implementácii týchto peňazí vykonáva funkciu sprostredkovateľského orgánu, teda implementačnej inštitúcie ministerstvo vnútra so splnomocnencom vlády pre rómske komunity.
V tomto programovom období je v rámci prioritných osí, ktoré sa venujú a riešia túto problematiku, možné realizovať množstvo aktivít, ktoré majú prispieť k dosiahnutiu cieľov, napr. zlepšiť vzdelanostnú úroveň, zlepšiť podporu rozvoja ľudských zdrojov, celoživotného učenia a ich plnohodnotného začlenenia na trh práce a zlepšiť ich sociálnu situáciu. Záleží len na starostoch a primátoroch, ale aj neziskových organizáciách a podnikateľoch, resp. všetkých oprávnených žiadateľoch, aké projekty predložia v rámci jednotlivých výziev, aby čo najúčinnejšie a najefektívnejšie riešili problémy v týchto komunitách, resp. v obciach s prítomnosťou rómskych komunít. Možnosti sú takmer neobmedzené, záleží na kreativite a aktivite potenciálnych žiadateľov, ako využijú ponúkané možnosti. Tie sú zadefinované v prioritných osiach č. 5 a č. 6 operačného programu Ľudské zdroje. Výzvy na podporu týchto aktivít sú už vyhlásené. Nájdete ich na internetových stránkach ministerstiev alebo www.ludskezdroje.gov.sk, ale aj www.itms2014.sk.
Operačný program Ľudské zdroje – zdroje EÚ sú vo výške 2 204 983 517 €.
Prioritná Os 5: Integrácia marginalizovaných rómskych komunít
Špecifický cieľ 1: Zvýšiť vzdelanostnú úroveň príslušníkov marginalizovaných komunít, predovšetkým Rómov, na všetkých stupňoch vzdelávania s dôrazom na predprimárne vzdelávanie