V zmysle zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov je vzdanie sa mandátu jedným zo spôsobu zániku mandátu starostu obce a poslanca obecného zastupiteľstva. Vzdanie sa mandátu je jednostranný právny úkon, ktorý nie je možné vziať späť.
Poslanec obecného zastupiteľstva je oprávnený podľa § 25 ods. 2 písm. c) zákona o obecnom zriadení vzdať sa svojho mandátu. Mandát poslanca zanikne vzdaním sa len vtedy, ak vzdanie sa bolo urobené ústne do zápisnice alebo písomne; pri písomnom vzdaní sa mandátu jeho účinky nastávajú doručením obecnému úradu.
Písomné vzdanie sa mandátu je možné doručovať priamym odovzdaním v listinnej forme alebo poštou. Vzdanie sa mandátu sa doručuje obecnému úradu. V prípade vzdania sa mandátu poslanca obecného zastupiteľstva je možné vzdať sa mandátu aj ústne do zápisnice.
Ak doručené písomné vyhotovenie vzdanie sa mandátu neobsahuje deň, ku ktorému sa starosta alebo poslanec vzdáva svojho mandátu, je ním deň, v ktorý bolo doručené obecnému úradu.
Podľa § 13b ods. 4 zákona o obecnom zriadení, ak zanikne mandát starostu pred uplynutím funkčného obdobia, plní úlohy starostu v plnom rozsahu zástupca starostu. V tom období bude zástupca starostu uvedený pod všetkými písomnosťami a bude sa podpisovať̌ priamo on ako ,,zástupca starostu“.
Podľa § 192 ods. 2 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov oznamuje starosta nastúpenie náhradníka v lehote 15 dní od zániku mandátu poslanca obecného zastupiteľstva. Ako náhradník nastupuje kandidát, ktorý získal vo voľbách do obecnej samosprávy najväčší počet platných hlasov vo volebnom obvode, v ktorom zanikol mandát.
VZOR č. 1 Vzdanie sa mandátu poslanca obecného zastupiteľstva
VZOR č. 2 Vzdanie sa mandátu starostu obce