Materská, otcovská a rodičovská dovolenka z hľadiska zdravotného a sociálneho poistenia

Vydané: 32 minút čítania

V súvislosti s nástupom a ukončením čerpania materskej, či otcovskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, spojených s poskytovaním hmotného zabezpečenia počas tohto obdobia, má zamestnávateľ voči príslušnej zdravotnej poisťovni zamestnanca a Sociálnej poisťovni oznamovacie povinnosti, ktoré mu ukladajú príslušné zákony. Ide o zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z.z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (v znení zákona č. 718/2004 Z.z.) v z. n. p. (ďalej len (zákon o zdravotnom poistení“) a zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v z. n. p. (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“).

Kedy a za koho platí poistné štát?
Zdravotné poistenie
Štát je platiteľom poistného za fyzickú osobu, ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské, ďalej aj za fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok a rodičovský príspevok z iného členského štátu, ak tam nie je zdravotne poistená.
Štát je platiteľom poistného aj za fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do 6 rokov. 
Osobná celodenná a riadna starostlivosť
 je na účely zákona o zdravotnom poistení starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Je splnená aj vtedy, ak dieťa:
-
navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
-
pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie,
-
je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace.
Štát platí poistné na zdravotné poistenie za poistenca štátu z ročného vymeriavacieho základu, ktorý je určený ako 12-násobok priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov (pre rok 2023 ide o vymeriavací základ vo výške 14 532 €).
Štát je platiteľom poistného za osobu, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do šiestich rokov za predpokladu, že 
nie je štát platiteľom poistného za inú osobu,
 ktorá poberá materské na to isté dieťa, alebo poberá rodičovský príspevok, rodičovský príspevok z iného členského štátu alebo sa osobne celodenne a riadne stará o to isté dieťa. Táto legislatívna zmena vyplýva z § 11 ods. 7 písm. j) novely č. 351/2018 Z.z. zákona o zdravotnom poistení, ktorá nadobudla účinnosť dňa 30.12.2018: 
„Štát je platiteľom poistného za fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov, ak za inú osobu nie je platiteľom štát podľa písmena c) alebo písmena m) prvého bodu na totožné dieťa a za inú osobu nie je platiteľom štát z dôvodu celodennej a riadnej starostlivosti o to isté dieťa.“
 To znamená, že ak sa iná osoba stará o dieťa, napr. otec dieťaťa, tak za matku, ktorá sa taktiež stará o to isté dieťa, štát už nie je platiteľom poistného. Ak osoba nespĺňa podmienky na to, aby odvody na zdravotné poistenie za ňu platil štát, je potrebné, aby túto skutočnosť oznámila zdravotnej poisťovni prostredníctvom tlačiva 
„Oznámenie poistenca/platiteľa poistného“
 , a ak nebude mať iného platiteľa poistného, stáva sa samoplatiteľom. Ak však podmienky na to, aby bol za ňu platiteľom poistného štát aj naďalej spĺňa (napr. starať sa bude o iné dieťa do 6 rokov veku), oznámi túto skutočnosť zdravotnej poisťovni na základe čestného vyhlásenia.
Príklad č. 1:
Otec dieťaťa (ktoré ešte nedovŕšilo 3 roky) oznámil v práci, že nastupuje na čerpanie rodičovskej dovolenky. V Sociálnej poisťovni zároveň požiadal o výplatu nemocenskej dávky materské. Matka dieťaťa do práce nenastupuje a oznámila zamestnávateľovi, že naďalej bude čerpať, v tom čase už „neplatenú“ rodičovskú dovolenku, nakoľko nebude poberať rodičovský príspevok. Za ktorého poistenca bude štát platiteľom poistného, za oboch?
V súlade s § 166 ods. 2 zákonom č.311/2001 Z.z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“) matka dieťaťa môže pokračovať v čerpaní rodičovskej dovolenky aj v prípade, ak začne na to isté dieťa čerpať rodičovskú dovolenku otec dieťaťa. Štát však nebude za matku toho času platiť zdravotné poistenie, nakoľko „od 30.12.2018 nemôže byť poistencom štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov osoba, ktorá sa o toto dieťa stará, ak iná osoba na to isté dieťa poberá materské“. Nakoľko sa iná osoba (otec) bude teraz starať o dieťa, a zároveň bude poberať dávku materské, platiteľom poistného bude zaňho štát. Za matku, ktorá sa taktiež stará o to isté dieťa, štát prestane platiť poistné a matka sa stáva samoplatiteľom (ak nebude mať iného platiteľa poistného). Oznamovaciu povinnosť voči zdravotnej poisťovni plní poistenec (matka), nie zamestnávateľ zamestnankyne.
* * *
Sociálne poistenie
Štát je platiteľom poistného za osobu, ktorá sa riadne stará o dieťa v období, v ktorom sa jej poskytuje materské, a za osobu, ktorá sa riadne stará o dieťa do 6 rokov veku alebo za osobu, ktorá sa riadne stará dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení 6 rokov najdlhšie do 18 rokov veku. Pod pojmom riadna starostlivosť o dieťa sa na účely zákona o sociálnom poistení rozumie starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme všestranného fyzického vývinu a psychického vývinu dieťaťa, najmä primeraná výživa dieťaťa, hygiena dieťaťa, výchova dieťaťa a dodržiavanie preventívnych prehliadok dieťaťa. Podmienka tejto starostlivosti sa považuje za splnenú aj v tom prípade, ak oprávnená osoba nezabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne, ale zabezpečuje riadnu starostlivosť inou plnoletou fyzickou alebo právnickou osobou (napr. jasle, materská škôlka). Z uvedeného vyplýva, že za osoby, ktoré sa starajú o dieťa, bude platiť štát dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti aj v prípade, ak bude dieťa umiestnené v predškolskom zariadení (bez ohľadu na to, či pôjde o poldenný alebo celodenný pobyt). Je to rozdiel v porovnaní so zákonom o zdravotnom poistení, podľa ktorého sa vyžaduje osobná starostlivosť o dieťa, a ak nie je splnená štát nie je platiteľom poistného na zdravotné poistenie.
Štátom je platiteľom poistného na dôchodkové poistenie, ak poistenec spĺňa podmienky stanovené
-
poistenec má trvalý pobyt na území SR (prechodné zdržiavanie sa v zahraničí nie je prekážkou),
-
riadne sa stará o dieťa s trvalým pobytom na území SR vo veku do 6 rokov alebo o dieťa s nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení 6 rokov najdlhšie do 18 rokov veku,
-
nie je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba,
-
nemá priznaný predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok, a poistenec nedovŕšil dôchodkový vek,
-
ak poistenec nemá nárok na rodičovský príspevok, musí podať prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti o dieťa; ak poistenec má nárok na rodičovský príspevok, vznik a zánik dôchodkového poistenia ako poistenca štátu Sociálna poisťovňa zaeviduje automaticky - poistenec v takom prípade prihlášku na dôchodkové poistenie nepodáva.
Z uvedeného vyplýva, že ak matke alebo inému poistencovi starajúcemu sa o dieťa do veku 6 rokov vznikne nárok na rodičovský príspevok, nemusia sa prihlasovať na dôchodkové poistenie. Sociálna poisťovňa ich eviduje automaticky ako poistencov štátu na základe údajov poskytnutých Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny SR. To znamená, že poistné na dôchodkové poistenie za nich platí štát. Ak matke (alebo inému poistencovi), ktorá sa stará o dieťa do veku 6 rokov, nevznikne nárok na rodičovský príspevok, avšak má záujem o dôchodkové poistenie, ktoré platí štát, musí podať prihlášku do Sociálnej poisťovne. Ak splní všetky zákonné podmienky, môže sa stať poistencom štátu dokonca aj spätne, najskôr však od 1. januára 2018. Povinnosť podať prihlášku má ešte jedna skupina osôb starajúcich sa o deti - zamestnanci, resp. zamestnankyne, ktoré rozviažu pracovný pomer v období, keď ešte poberajú dávku materské, alebo napríklad aj tie, ktorým nárok na materské vznikol z ochrannej lehoty.
Poznámka:
Podľa pôvodnej právnej úpravy (platnej do 31.12.2017) ak chceli poistenci, aby za nich štát platil poistné na dôchodkové poistenie aj po skončení poberania dávky materské, mali povinnosť prihlásiť sa na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa. Na základe novely č. 266/2017 Z.z. o sociálnom poistení s účinnosťou od 1.1.2018 prevzala túto povinnosť poistencov Sociálna poisťovňa; registráciu vykonáva na základe údajov, ktoré jej zasielala Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Ak ide o starostlivosť o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení 6 rokov najdlhšie do 18 rokov veku, Sociálna poisťovňa získava údaje aj z vlastného informačného systému z lekárskej posudkovej činnosti.
S účinnosťou od 1.1.2018 je legislatívne upravená aj postupnosť pri platení poistného štátom v prípadoch, ak sa o to isté dieťa stará viacero osôb. V súlade s § 22 ods. 5 a 6 zákona o sociálnom poistení, ak sa o dieťa do 6 rokov veku stará viac fyzických osôb a ak jedna z nich má nárok na rodičovský príspevok, štát bude platiť poistné na dôchodkové poistenie za túto osobu. Ak ani jedna z osôb poskytujúcich riadnu starostlivosť o dieťa nemá nárok na rodičovský príspevok, povinne dôchodkovo poistená z dôvodu tejto starostlivosti je tá osoba, ktorá podala prihlášku na platenie poistného štátom skôr. Starostlivosť o ťažko zdravotne postihnuté dieťa po dovŕšení 6 rokov najdlhšie do 18 rokov veku založí postavenie poistenca štátu tej osobe, na ktorej sa osoby, ktoré sa o dieťa starajú, dohodnú.
Príklad č. 2:
Zamestnankyňa požiadala zamestnávateľa po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa (ide o zdravé dieťa) o pracovné voľno z dôvodu ďalšej starostlivosti o dieťa. Zamestnávateľ požiadavke zamestnankyni vyhovel a poskytol jej pracovné voľno bez náhrady mzdy. Aký to bude mať dopad na zdravotné a sociálne poistenie zamestnankyne? Štátnu sociálnu dávku rodičovský príspevok nepoberá, lebo dieťa už dovŕšilo 3 roky.
Zdravotné poistenie
Počas čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy sa zamestnankyňa na účely zdravotného poistenia za zamestnanca nepovažuje. Ak bude dieťa tejto zamestnankyne navštevovať predškolské zariadenie najviac 4 hodiny denne, platiteľom poistného bude za ňu štát, a to z dôvodu, že sa považuje za fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov. Ak by bol však pobyt v predškolskom zariadení dlhší ako 4 hodiny, štát by za poistenkyňu zdravotné poistenie neplatil, pretože by podmienky osobnej celodennej a riadnej starostlivosti splnené neboli. Ak zamestnankyňa nebude zdravotne poistená z iného dôvodu, je povinná sa registrovať v zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ.
Sociálne poistenie
Počas čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy trvá zamestnankyni prerušenie povinného dôchodkového poistenia zamestnanca. Ak zamestnankyňa po ukončení poberania rodičovského príspevku podá na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov veku, poistné bude za ňu naďalej platiť štát, a to bez ohľadu na skutočnosť, koľko hodín strávi dieťa v materskej škôlke. Podmienkou je, že zamestnankyňa nebude počas doby starostlivosti o dieťa vykonávať zárobkovú činnosť, z ktorej bude povinné dôchodkovo poistená (pracovať v pracovnom pomere, na dohodu a pod.).
* * *
Štát platí za poistenca štátu poistné na starobné poistenie vo výške 18% z vymeriavacieho základu (ak je sporiteľom v II. pilieri, Sociálna poisťovňa postupuje 5,50% príslušnej DSS), na invalidné poistenie vo výške 6% z vymeriavacieho základu, a do rezervného fondu solidarity vo výške 2% z vymeriavacieho základu. Vymeriavací základ, z ktorého štát mesačne platí poistné na dôchodkové poistenie, je 
vo výške 60% jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu
 , ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý platí poistné (na rok 2023 je vymeriavací základ v sume 726,60 €).
Oznamovacie povinnosti voči zdravotnej poisťovni
Oznamovacie povinnosti o zmene platiteľa poistného plní zamestnávateľ voči zdravotnej poisťovni pod príslušným kódmi, ktorými oznamuje začiatok a koniec platnosti príslušnej kategórie platiteľa poistného. Dňa 1.10.2021 nadobudla účinnosť novela č. 393/2020 Z.z. zákona o zdravotnom poistení, podľa ktorej zamestnávateľ nie je povinný predkladať zdravotnej poisťovni údaje o zmene platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 7 písm. c), m) a s) zákona, 
ak táto informácia o zmene platiteľa poistného už bola zdravotnej poisťovni poskytnutá od iného orgánu
 , napr. zo Sociálnej poisťovne. Uvedená zmena vyplýva z ustanovenie § 24 ods. 2 citovanej novely zákona o zdravotnom poistení
„Ak zdravotnej poisťovni poskytuje údaj o zmene platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 7 písm. c), m) a s) úrad podľa § 29b ods. 6, povinnosť platiteľa poistného oznamovať túto zmenu zdravotnej poisťovni nevzniká.“
 To znamená, že ak iný orgán verejnej moci (napr. Sociálna poisťovňa) poskytne zdravotnej poisťovni údaje o zmene platiteľa poistného za zamestnanca z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 7 písm. m), napr. že zamestnanec poberá materské, zamestnávateľ už povinnosť oznamovať túto skutočnosť zdravotnej povinnosti nemá. V nadväznosti na novelu zákona bolo s účinnosťou od 1.10.2021 zaktualizované aj metodické usmernenie ÚDZS č. 12/9/2014 o spôsobe oznámenia platiteľa poistného o vzniku, zmene a zániku platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie voči zdravotnej poisťovni, kde sa 
v článku 2 bodu 2 ustanovilo:
 
„Zmenu platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 7 písm. c)m) a s) zákona o zdravotnom poistení (skutočnosť, keď platiteľom poistného začína, resp. prestáva byť štát) oznámi zamestnávateľ, samoplatiteľ a SZČO do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného. Ak zamestnávateľ oznámil zmenu platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 7 písm. c), m) a s) inštitúcii zabezpečujúcej sociálne zabezpečenie tejto osoby, 
povinnosť oznamovať túto zmenu zdravotnej poisťovni nevzniká
 . Zamestnávateľ je naďalej povinný oznámiť začiatok a koniec poberania náhrady príjmu vyplácaného zamestnávateľom svojim zamestnancom.“
 Od 1.10.2021 tak zamestnávateľovi povinnosť oznamovať začiatok a koniec platiteľa poistného z dôvodu podľa § 11 ods. 7 písm. c), m) a s) zanikla.
Metodické usmernenie ÚDZS č. 12/9/2014 bolo však po pár mesiacoch opakovane zaktualizované a s účinnosťou od 20.12.2021 platí nové metodické usmernenie ÚDZS pod č. 12/10/2014, kde sa upravilo aj znenie článku 2 bodu 2 a to nasledovne: 
„Zmenu platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 7 písm. c)m) a s) zákona o zdravotnom poistení(skutočnosť, keď platiteľom poistného začína, resp. prestáva byt? štát) oznámi zamestnávateľ, samoplatiteľ a SZC?O do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného. Ak zdravotnej poisťovni poskytuje údaj o zmene platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 7 písm. c), m) a s) úrad podľa § 29b ods. 6, povinnosť platiteľa poistného oznamovať túto zmenu zdravotnej poisťovni nevzniká. 
Zamestnávateľ nemusí zdravotnej poisťovni oznamovať, napríklad: poberanie rodičovského príspevku [§ 11 ods. 7 písm. c)], ošetrovné, materské [§ 11 ods. 7 písm. m)], nemocenské [§ 11 ods. 7 písm. m)] vyplácané Sociálnou poisťovňou nemocenské [§ 11 ods. 7 písm. s)] vyplácané Útvarom sociálneho zabezpečenia ministerstva a/alebo Vojenským úradom sociálneho zabezpečenia.
 Zamestnávateľ je naďalej povinný oznámiť začiatok a koniec poberania náhrady príjmu vyplácaného zamestnávateľom svojim zamestnancom.“
 Z uvedeného vyplýva, že počnúc 20.12.2021 
zamestnávateľ nemusí (ale môže)
 oznamovať zdravotnej poisťovni skutočnosť, že sa za zamestnanca stáva/prestáva byť platiteľom poistného štát z dôvodu, že:
-
1C
 - zamestnanec poberá štátnu sociálnu dávku rodičovský príspevok [§ 11 ods. 7 písm. c)],
-
1O
 - zamestnanec poberá nemocenskú dávku ošetrovné, materské, nemocenské vyplácanú Sociálnou poisťovňou [§ 11 ods. 7 písm. m) bod 1],
-
1O
 - zamestnancovi zanikol nárok na nemocenské po uplynutí podporného obdobia a dočasná pracovná neschopnosť trvá aj po tomto dni [§ 11 ods. 7 písm. m) bod 2],
-
1O
 - zamestnancovi zanikol nárok na ošetrovné po uplynutí 14. dňa potreby ošetrovania alebo starostlivosti (ďalej len „KOČR“) a potreba KOČR trvá aj po tomto dni [§ 11 ods. 7 písm. m) bod 3],
-
1O
 - zamestnancovi zanikol nárok na ošetrovné po uplynutí 90. dňa potreby osobnej starostlivosti (ďalej len „DOČR“) a ktorá vykonáva domácu starostlivosť aj po tomto dni [§ 11 ods. 7 písm. m) bod 4],
-
1U -
 zamestnanec je nemocensky zabezpečený a poberá náhradu služobného platu policajta počas dočasnej neschopnosti na výkon štátnej služby a náhradu služobného príjmu profesionálneho vojaka, ktorý nemôže vykonávať vojenskú službu pre chorobu alebo úraz, a ďalej aj poberá nemocenské alebo materské vyplácané Útvarom sociálneho zabezpečenia ministerstva a/alebo Vojenským úradom sociálneho zabezpečenia [§ 11 ods. 7 písm. s)].
Dôvodom „nutnej“ aktualizácie metodického usmernenia boli kolízne situácie, ku ktorým v praxi dochádzalo najmä v prípade, ak v rámci toho istého kalendárneho mesiaca skončila a opätovne vznikla zmena platiteľa poistného, ktorá sa mala oznámiť do registra zdravotnej poisťovne pod tým istým kódom (napr. zánik jednej dočasnej PN a vznik novej dočasnej PN, príp. vznik ošetrovania člena rodiny v tom istom mesiaci). Zamestnávateľ mohol oznámiť vznik nároku na náhradu príjmu pri novej dočasnej PN len v tom prípade, ak Sociálna poisťovňa už oznámila zdravotnej poisťovni zánik platiteľa poistného pod kódom 1O z dôvodu predošlej dočasnej PN). Ukončenie platiteľa poistného pod kódom 1O mohol v registri zdravotnej poisťovne absentovať, nakoľko Sociálna poisťovňa oznamuje zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného raz za 14 dní, a tak zamestnávateľ nevedel (nemohol) pod kódom 1O oznámiť v zákonnej lehote začiatok poberania náhrady príjmu pri ďalšej dočasnej PN.
Vzhľadom na uvedený legislatívny „proces a záver“, zamestnávateľ oznámi zdravotnej poisťovni na predpísanom tlačive 
„Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného“
 do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného (najneskôr do termínu podania mesačného výkazu preddavkov na poistné) nasledovné skutočnosti:
-
Začiatok a koniec poberania nemocenskej dávky materské (kód „1O“)
Tieto zmeny oznamuje zamestnávateľ zdravotnej poisťovni prostredníctvom kódu „1O“, keď zamestnávateľ oznamuje začiatok a koniec platnosti tejto kategórie platiteľa poistného, t.j. oznámi deň, keď zamestnanec začal poberať dávku materské a deň, keď zamestnanec skončil poberanie tejto dávky; ide o situácie, ak:
-
zamestnankyňa bude počas materskej dovolenky poberať nemocenskú dávku materské,
-
zamestnanec bude počas otcovskej dovolenky alebo počas rodičovskej dovolenky poberať nemocenskú dávku materské.
-
Začiatok a koniec čerpania ospravedlneného pracovného voľna z dôvodu čerpania otcovskej dovolenky bez nároku na nemocenskú dávku materské (kód „2“)
Túto zmenu oznamuje zamestnávateľ zdravotnej poisťovni prostredníctvom kódu „2“, keď zamestnávateľ oznamuje koniec a začiatok platnosti tejto kategórie platiteľa poistného, t.j. oznamuje deň ukončenia kategórie platiteľa poistného „zamestnanec“ z dôvodu čerpania otcovskej dovolenky bez nároku na materské [nárok na materské mu nevznikol (príp. už zanikol)], a po skončení otcovskej dovolenky oznámi zamestnávateľ deň vzniku kategórie platiteľa poistného „zamestnanec“.
-
Začiatok a koniec čerpania ospravedlneného pracovného voľna z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (kód „2“):
-
ak zamestnankyňa bude čerpať rodičovskú dovolenku, t.j. nerozhodne sa po ukončení materskej dovolenky vykonávať zárobkovú činnosť, ale nastúpi na čerpanie rodičovskej dovolenky,
-
ak zamestnanec bude čerpať rodičovskú dovolenku bez nároku na nemocenskú dávku materské.
Tieto zmeny oznamuje zamestnávateľ zdravotnej poisťovni prostredníctvom kódu „2“, keď zamestnávateľ oznamuje koniec a začiatok platnosti tejto kategórie platiteľa poistného, t.j. oznamuje deň ukončenia kategórie platiteľa poistného „zamestnanec“ z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a po skončení rodičovskej dovolenky oznámi zamestnávateľ deň vzniku kategórie platiteľa poistného „zamestnanec“.
-
Začiatok a koniec poberania štátnej sociálnej dávky rodičovský príspevok (kód „1C“)
Tieto zmeny oznamuje zamestnávateľ zdravotnej poisťovni prostredníctvom kódu „1C“, keď zamestnávateľ oznamuje začiatok a koniec platnosti tejto kategórie platiteľa poistného, t.j. oznamuje deň, keď zamestnanec začal poberať rodičovský príspevok a deň, keď zamestnanec skončil jeho poberanie (bez ohľadu na skutočnosť, či zamestnanec popri poberaní dávky rodičovský príspevok vykonáva zárobkovú činnosť a má popri nej nárok na príjem zo zamestnania).
Upozornenie:
Na základe usmernenia MZ SR zo dňa 17.7.2020, deň, keď dochádza vzniku povinnosti štátu ako platiteľa poistného za poistenca, ktorý sa stal poberateľom rodičovského príspevku a ktorý zamestnávateľ oznámi príslušnej zdravotnej poisťovni je 
vždy prvý deň v mesiaci,
 nakoľko štátna sociálna dávka „rodičovský príspevok“ sa poberá za mesiace a podľa zákona o zdravotnom poistení sa poistenec za poistenca štátu považuje v období, keď je poberateľom rodičovského príspevku.“
Príklad č. 3:
Zamestnankyňa bola do 15.5.2023 na materskej dovolenke (poberala nemocenskú dávku materské). Od 16.5.2023 nastupuje na čerpanie rodičovskej dovolenky, počas ktorej bude poberať štátnu sociálnu dávku rodičovský príspevok. Aké oznamovacie povinnosti má zamestnávateľ voči zdravotnej poisťovni?
Nakoľko ku dňu 15.5.2023 zamestnankyňa končí čerpanie materskej dovolenky, počas ktorej poberala nemocenskú dávku materské a na nasledujúci deň nastupuje na čerpanie rodičovskej dovolenky, počas ktorej bude poberať rodičovský príspevok, dochádza na účely zdravotného poistenia k zmene platiteľa poistného, ktorým je v oboch prípadoch štát, ale z dvoch rôznych dôvodov. Zamestnávateľ oznámi:
-
ku dňu 15.5.2023 ukončenie kategórie platiteľa poistného „štát“ pod kódom 1O z dôvodu, že zamestnankyňa ukončila poberanie nemocenskej dávky materské,
-
ku dňu 15.5.2023 ukončenie kategórie platiteľa poistného „zamestnanec“ pod kódom 2 z dôvodu, že po ukončení poberania nemocenskej dávky materské „stráca“ postavenie zamestnanca na účely zdravotného poistenia (nakoľko nastupuje na čerpanie rodičovskej dovolenky),
-
ku dňu 1.5.2023 vznik kategórie platiteľa poistného „štát“ pod kódom 1C z dôvodu, že zamestnankyňa začala poberať rodičovský príspevok:
Zamestnankyňa po skončení MD nastúpila na RD
Kód zmeny: 1O Platnosť zmeny: K Dátum: 15. 5. 2023
Kód zmeny: 2 Platnosť zmeny: K Dátum: 15. 5. 2023
Kód zmeny: 1C Platnosť zmeny: Z Dátum: 1. 5. 2023
* * *
Príklad č. 4:
Dieťa sa narodilo dňa 20.11.2023. Aké oznamovacie povinnosti má zamestnávateľ voči zdravotnej poisťovni za zamestnanca, ak otec dieťaťa nastupuje odo dňa narodenia dieťaťa na čerpanie 
otcovskej dovolenky
 , ktorú bude čerpať v rozsahu:
A.
2 týždne, a počas týchto dvoch týždňov bude poberať nemocenskú dávku materské,
B.
3 týždne, a len počas prvých dvoch týždňov bude poberať nemocenskú dávku materské,
C.
2 týždne, počas ktorých nebude poberať nemocenskú dávku materské, nakoľko nesplnil podmienky, ktoré upravuje zákon o sociálnom poistení?
Situácia A:
Odo dňa, keď otec dieťaťa bude poberať nemocenskú dávku materské, považuje sa za poistenca štátu [podľa § 11 ods. 7 písm. m.)], a súčasné mu trvá postavenie zamestnanca na účely zdravotného poistenia [podľa § 11 ods. 3 druhá veta]. Zamestnávateľ oznámi:
-
ku dňu 20.11.2023 začiatok kategórie platiteľa poistného „štát“ pod kódom 1O z dôvodu, že zamestnanec začal poberať nemocenskú dávku materské,
-
ku dňu 3.12.2023 ukončenie kategórie platiteľa poistného „štát“ pod kódom 1O z dôvodu, že zamestnanec ukončil poberanie nemocenskej dávky materské.
Kód zmeny: 1O Platnosť zmeny: Z Dátum: 20. 11. 2023
Kód zmeny: 1O Platnosť zmeny: K Dátum: 03. 12. 2023
Situácia B:
Počas dní, keď bude otec dieťaťa poberať nemocenskú dávku materské, považuje sa za poistenca štátu [podľa § 11 ods. 7 písm. m.)], a súčasné mu trvá postavenie zamestnanca na účely zdravotného poistenia [podľa § 11 ods. 3 druhá veta]. Od začiatku tretieho týždňa mu nárok na materské zaniká, t.j. od 4.12.2023 už nie je platiteľom poistného štát; od tohto dňa mu zároveň zaniká postavenie zamestnanca na účely zdravotného poistenia, nakoľko počas tretieho týždňa otcovskej dovolenky nebude poberať nemocenskú dávku materské, a ani žiaden príjem zo závislej činnosti. Zamestnávateľ oznámi:
-
ku dňu 20.11.2023 začiatok kategórie platiteľa poistného „štát“ pod kódom 1O z dôvodu, že zamestnanec začal poberať nemocenskú dávku materské,
-
ku dňu 3.12.2023 ukončenie kategórie platiteľa poistného „štát“ pod kódom 1O z dôvodu, že zamestnanec ukončil poberanie nemocenskej dávky materské,
-
ku dňu 3.12.2023 ukončenie kategórie platiteľa poistného „zamestnanec“ pod kódom 2 z dôvodu, že po ukončení poberania nemocenskej dávky materské „stráca“ postavenie zamestnanca na účely zdravotného poistenia (nakoľko bude ďalej čerpať otcovskú dovolenku, ale bez nároku na materské),
-
ku dňu 11.12.2023 vznik kategórie platiteľa poistného „zamestnanec“ pod kódom 2 z dôvodu, že sa vracia po vyčerpaní otcovskej dovolenky späť do zamestnania.
Kód zmeny: 1O Platnosť zmeny: Z Dátum: 20. 11. 2023
Kód zmeny: 1O Platnosť zmeny: K Dátum: 3. 12. 2023
Kód zmeny: 2 Platnosť zmeny: K Dátum: 3. 12. 2023
Kód zmeny: 2 Platnosť zmeny: Z Dátum: 11. 12. 2023
Situácia C:
Nakoľko zamestnancovi počas čerpania 2-týždňovej otcovskej dovolenky nevznikol nárok na materské, a nebude počas nej poberať ani žiaden príjem zamestnania, dňom nástupu na čerpanie otcovskej dovolenky zamestnanec stráca postavenie zamestnanca na účely zdravotného poistenia. Ak po ukončení dvojtýždňovej otcovskej dovolenky zamestnanec nastúpi do zamestnania, postavenie zamestnanca na účely zdravotného poistenia znova nadobudne. Zamestnávateľ oznámi zmenu platiteľa poistného pod kódom 2 nasledovne:
Kód zmeny: 2 Platnosť zmeny: K Dátum: 19. 11. 2023
Kód zmeny: 2 Platnosť zmeny: Z Dátum: 4. 12. 2023
* * *
Príklad č. 5:
Dieťa dňa 1.6.2023 dovŕšilo 1 rok. Aké oznamovacie povinnosti má zamestnávateľ voči zdravotnej poisťovni za zamestnanca, ktorý bude od 19.6.2023 do 31.12.2023 čerpať rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 3 Zákonníka práce (z dôvodu prehĺbenia starostlivosti o dieťa), a počas nej bude poberať nemocenskú dávku materské?
Odo dňa, keď otec dieťaťa bude poberať nemocenskú dávku materské, považuje sa za poistenca štátu [podľa § 11 ods. 7 písm. m.)], a súčasné mu trvá postavenie zamestnanca na účely zdravotného poistenia [podľa § 11 ods. 3 druhá veta]. Zamestnávateľ oznámi:
-
ku dňu 19.6.2023 začiatok kategórie platiteľa poistného „štát“ pod kódom 1O z dôvodu, že zamestnanec začal poberať nemocenskú dávku materské,
-
ku dňu 31.12.2023 ukončenie kategórie platiteľa poistného „štát“ pod kódom 1O z dôvodu, že zamestnanec ukončil poberanie nemocenskej dávky materské.
Kód zmeny: 1O Platnosť zmeny: Z Dátum: 19. 6. 2023
Kód zmeny: 1O Platnosť zmeny: K Dátum: 31. 12. 2023
Oznamovacie povinnosti voči Sociálnej poisťovni
V súvislosti s čerpaním rodičovskej dovolenky má zamestnávateľ voči Sociálnej poisťovni oznamovacie povinnosti. 
 
 Zamestnávateľ je povinný oznámiť vznik prerušenia poistenia - prerušenie nemocenského, dôchodkového a poistenia v nezamestnanosti, ku ktorému dochádza pri nástupe:
-
zamestnankyne (ženy) na čerpanie rodičovskej dovolenky po ukončení čerpania materskej dovolenky, a zároveň oznámiť ukončenie prerušenia poistenia po ukončení čerpania rodičovskej dovolenky,
-
zamestnanca (muža) na čerpanie rodičovskej dovolenky (bez nároku na materské), a zároveň oznámiť ukončenie prerušenia poistenia po ukončení čerpania rodičovskej dovolenky; nástup na čerpanie rodičovskej dovolenky nemusí byť hneď po vyčerpaní otcovskej dovolenky, resp. otcovskú dovolenku nemusí otec dieťaťa čerpať vôbec.
Vznik prerušenia nemocenského, dôchodkového a poistenia v nezamestnanosti, ku ktorému dochádza pri nástupe zamestnanca na rodičovskú dovolenku je zamestnávateľ povinný oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne najneskôr do 8 dní od začiatku prerušenia a do 8 dní od skončenia prerušenia. Oznamovaciu povinnosť realizuje zamestnávateľ na formulári 
„Registračný list fyzickej osoby“ (ďalej len „RLFO“) - typ prerušenie.
Poznámka:
Podľa pôvodnej právnej úpravy bol zamestnávateľ povinný oznamovať Sociálnej poisťovni aj začiatok a skončenie čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky zamestnancom [§ 231 ods. 1 písm. d)]. Túto oznamovaciu povinnosť však zákon č. 198/2020 Z.z., ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia zrušil.
Príklad č. 6:
Zamestnankyňa bola do 15.5.2023 na materskej dovolenke (poberala materské). Od 16.5.2023 nastupuje na čerpanie rodičovskej dovolenky, počas ktorej bude poberať štátnu sociálnu dávku rodičovský príspevok. Aké oznamovacie povinnosti má zamestnávateľ voči Sociálnej poisťovni?
Zamestnávateľ je povinný oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne na tlačive RLFO-typ dátum vzniku prerušenia povinného poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, pričom ako dôvod vzniku prerušenia uvedie „6“:
Typ RLFO: prerušenie Dátum vzniku prerušenia: 16. 5. 2023 Dôvod: 6
V prípade, že by zamestnankyňa po skončení materskej dovolenky nenastúpila na rodičovskú dovolenku, ale vrátila sa späť do práce, nedošlo by k prerušeniu povinného sociálneho poistenia. V takomto prípade by zamestnávateľ dátum vzniku prerušenia Sociálnej poisťovni neoznamoval. Zamestnankyňa by pracovala a poberala príjem, a súčasne aj rodičovský príspevok (najdlhšie do 3, resp. 6 rokov veku dieťaťa), nakoľko vykonávanie zárobkovej činnosti nárok na rodičovský príspevok neovplyvňuje.
* * *
Príklad č. 7:
Zamestnanec (muž) nastupuje dňa 15.10.2023 na čerpanie rodičovskej dovolenky, počas ktorej bude poberať nemocenskú dávku materské. Je zamestnávateľ povinný oznámiť Sociálnej poisťovni prerušenie poistenia?
Povinné sociálne poistenie sa v súlade s § 26 ods. 1 písm. e) zákona prerušuje mužovi v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku a nemá nárok na materské. Keďže zamestnancovi vznikol nárok na materské, k prerušeniu povinného poistenia nedochádza, a preto zamestnávateľ voči Sociálnej poisťovne oznamovaciu povinnosť na formulári RLFO-typ prerušenie nezasiela.
V prípade, že by muž čerpal od 15.10.2023 rodičovskú dovolenku, ale nárok na materské by mu nevznikol, len v takom prípade by došlo k prerušeniu nemocenského, dôchodkového a poistenia v nezamestnanosti a zamestnávateľovi by zároveň vznikla oznamovacia povinnosť voči Sociálnej poisťovni.
* * *
Vylúčenie povinnosti platiť poistné a prerušenie povinného poistenia
Pri čerpaní materskej, otcovskej a rodičovskej dovolenky dochádza na účely sociálneho poistenia aj k vzniku vylúčenia povinnosti platiť poistné a k prerušeniu povinného poistenia, ktoré má priamy dopad na vykazovanie a na odvod poistného na sociálne poistenie. Od 1.1.2023 sa novelou č. 125/2022 Z.z. zákona o sociálnom poisteníupravil 
dôvod vylúčenia povinnosti platiť
 poistné zamestnancom; od 1.1.2023 je viazaný na sociálnu udalosť - tehotenstvo a materstvo (u ženy), a starostlivosť o narodené dieťa (u muža), a nie na poskytovanie nemocenskej dávky materské; podľa všeobecného pravidla zamestnanec nie je povinný platiť poistné na sociálne poistenie odo dňa, od ktorého sa stará o dieťa do nástupu na rodičovskú dovolenku. Zamestnanec bude mať vylúčenú povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie, bez ohľadu na skutočnosť, či sa mu materské bude vyplácať alebo nie. Zamestnávateľ počas obdobia, keď má zamestnanec vylúčenú povinnosť platiť poistné, uvádza v mesačnom výkaze poistného počet kalendárnych dní, za ktoré sa platí poistné, ponížený o dni, keď je vylúčená povinnosť platiť poistné.
Vylúčenie povinnosti platiť poistné od 1. 1. 2023
poistenkyňa* poistenkyňa (ak pôrod nastal skôr) iný poistenec**
od 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom odo dňa pôrodu, ak pôrod nastal skôr ako 6. týždňov pred očakávaným dňom určeným lekárom odo dňa, od ktorého sa o dieťa iný poistenec (napr. otec dieťaťa) stará (tzv. otcovská dovolenka)
do nástupu na RD, najdlhšie do 37. týždňa odo dňa pôrodu do nástupu na RD, najdlhšie do konca 43. týždňa odo dňa pôrodu do nástupu na RD, najdlhšie do 37. týždňa odo dňa, od ktorého sa od dieťa stará
 Legenda: * Podľa
Povinné sociálne poistenie sa v súlade s § 26 ods. 1 písm. e) zákona prerušuje zamestnancovi v období, v ktorom žena čerpá rodičovskú dovolenku a mužovi v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku a nemá nárok na materské. Dni prerušenia poistného zamestnávateľ neuvedie v mesačnom výkaze poistného. Dni, keď je vylúčená povinnosť platiť poistné a dni prerušenia poistného znižujú počet kalendárnych dní v mesačnom výkaze poistného a príspevkov.
Od 1.1.2023 platí, že zamestnanec, ktorý je iným poistenom podľa § 49 zákona o sociálnom poistení(aj otec dieťaťa) a ktorý sa 
stará o dieťa
 , bude mať počas tejto starostlivosti o dieťa (otcovská dovolenka) až do nástupu na rodičovskú dovolenku vylúčenú povinnosť platiť poistné. Rozhodujúce teda bude, či trvá starostlivosť o dieťa počas otcovskej dovolenky, a nie skutočnosť, či muž poberá nemocenskú dávku materské. K prerušeniu povinného poistenia dôjde v prípade, ak muž čerpá rodičovskú dovolenku (nie otcovskú dovolenku) a nevznikne mu nárok na materské.
Posudzovanie doby poistenia – iný poistenec od 1. 1. 2023
otcovská dovolenka rodičovská dovolenka
vylúčenie povinnosti platiť poistné poistenie trvá(neuplatní sa ani vylúčenie poistenia a ani prerušenie poistenia) prerušeniepovinného poistenia
odo dňa, od ktorého sa o dieťa stará a bude trvať do nástupu na RD (bez ohľadu na to, či ne/bude poberať materské) ak poberá materské ak nepoberá materské
Príklad č. 8:
Zamestnanec (otec dieťaťa) požiada zamestnávateľa o čerpanie otcovskej dovolenky podľa Zákonníka práce, ale podľa zákona o sociálnom poistení mu nevznikne nárok na materské. Ako posudzovať toto obdobie z hľadiska prerušenia a vylúčenia povinnosti platiť poistné?
Od 1.1.2023 už vylúčenie povinnosti platiť poistné nie je viazané na poberanie materského, ale na sociálnu udalosť tehotenstvo a materstvo; zamestnanec, ktorý je iným poistencom podľa § 49 (aj otec), nie je povinný platiť poistné na sociálne poistenie odo dňa, od ktorého sa stará o dieťa do nástupu na rodičovskú dovolenku [§ 140 ods. 1 písm. b)].
* * *
Príklad č. 9:
Zákonník práce rozlišuje u muža osobitne pojem „otcovská dovolenka a “rodičovská dovolenka“. Ako sa bude z hľadiska prerušenia a vylúčenia povinnosti platiť poistné posudzovať obdobie rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 Zákonníka práce, ktorú bude muž čerpať po 1.1.2023 a:
a)
bude počas nej poberať dávku materské,
b)
nebude počas nej poberať dávku materské.
Od 1.1.2023 je vylúčenie povinnosti platiť poistné viazané na sociálnu udalosť tehotenstvo a materstvo (nie na poberanie materského) a podľa § 49 zamestnanec (aj otec) nie je povinný platiť poistné na sociálne poistenie odo dňa, od ktorého sa stará o dieťa do nástupu na rodičovskú dovolenku. To znamená, že od 1.1.2023 na otca, ktorý počas rodičovskej (nie otcovskej) dovolenky:
a)
poberá materské, sa neuplatní ani inštitút vylúčenia a ani prerušenia poistenia, t.j. poistenie trvá,
b)
nepoberá materské, sa uplatní inštitút prerušenia povinného poistenia.
* * *
Príklad č. 10:
Dieťa sa narodilo dňa 10.2.2023. Obdobie poberania materského (28 týždňov) si otec dieťaťa rozdelil na dve obdobia poberania (2 týždne čerpal materské - tzv. otcovské odo dňa narodenia dieťaťa) a zvyšných 26 týždňov si bude čerpať od polovice novembra 2023 počas rodičovskej dovolenky (už nejde o otcovskú dovolenku). Ako sa bude z hľadiska prerušenia a vylúčenia povinnosti platiť poistné posudzovať toto obdobie?
Od 1.1.2023 muž, ktorý sa o dieťa stará má vylúčenú povinnosť platiť poistné do nástupu na rodičovskú dovolenku. Mužovi sa v období, v ktorom nastúpi na rodičovskú dovolenku a má nárok na materské, neprerušuje povinné poistenie zamestnanca [§ 26 ods. 1 písm. e) zákona]. Uvedené znamená, že na otca sa počas rodičovskej dovolenky (od 11/2023) neuplatní ani inštitút vylúčenia a ani prerušenia poistenia.
Zamestnávateľ v takomto prípade uvedie v mesačnom výkaze poistného a príspevkov plný počet kalendárnych dní, za ktoré sa platí poistné.