Materská dovolenka, otcovská dovolenka a rodičovská dovolenka patria medzi dôležité osobné prekážky v práci na strane zamestnanca. Ide o ospravedlnené pracovné voľno, v rámci ktorého nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ale hmotné zabezpečenie poskytované v zmysle osobitných predpisov, ktorými sú zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) alebo zákon č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku v z. n. p. (ďalej len „zákon o rodičovskom príspevku“).
Materské ako nemocenská dávka
Materské je nemocenská dávka, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa oprávnenej osobe (matke dieťaťa a inému poistencovi, ktorý sa stará o dieťa, napr. otec dieťaťa, fyzická osoba starajúca sa o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu). Oprávnené osoby však nemajú nárok na materské automaticky, ale musia oň požiadať a musia splniť podmienky, ktoré sú ustanovené v zákone o sociálnom poistení. K všeobecným podmienkam, kedy má poistenec/kyňa nárok na materské patrí:
• podmienky pre vznik nároku na nemocenskú dávku boli splnené počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku v ochrannej lehote,
• poistenec/kyňa nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ okrem príjmu, ktorý sa poskytuje z iného dôvodu, než za vykonanú prácu, za obdobie trvania dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky,
• poistenkyňa bola v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená najmenej 270 dní,
• poistenec bol v posledných dvoch rokoch pred dňom, od ktorého žiada o priznanie materského, nemocensky poistený najmenej 270 dní.
Z uvedeného vyplýva, že z pohľadu výkonu zárobkovej činnosti poistenec, ktorý si uplatnil nárok na materské zo zamestnania (napr. z pracovného pomeru, príp. z dohody, ktorá zakladá povinné nemocenské poistenie), nesmie mať príjem za prácu z toho právneho vzťahu, z ktorého si uplatňuje nárok na nemocenskú dávku materské, t. j. vyžaduje sa prerušenie zárobkovej činnosti zamestnanca/zamestnankyne.
Príklad č. 11:
Môže otec dieťa v čase, kedy poberá materské pracovať a mať príjem zo zárobkovej činnosti?
Ak je otec zamestnancom a chce počas poberania materského pracovať, platí, že nesmie mať príjem z toho zamestnania, z ktorého si uplatnil nárok na materské. Otec však môže mať príjem z iného zamestnania (z ktorého si neuplatnil nárok na materské), môže napríklad začať pracovať u toho istého zamestnávateľa, ale na základe nového uzatvoreného pracovného pomeru, resp. dohody o vykonaní práce, a taktiež musí mať stanovený iný druh práce, ktorý predtým u toho istého zamestnávateľa vykonával. Taktiež sa otec môže zamestnať aj u iného, nového zamestnávateľa.
Nakoľko Sociálna poisťovňa prešetruje každú žiadosť o nárok na materské u otca dieťaťa, je možné, že otcovi dieťaťa nebude priznaný nárok na materské v prípade, ak začne pracovať na ďalšiu pracovnú zmluvu na plný úväzok, nakoľko podľa vyjadrenia Sociálnej poisťovne nie je v takomto prípade splnená podmienka starostlivosti o dieťa.
Pre vyhnutie sa problémom sa preto javí vhodné, že otec dieťaťa, ktorý chce naďalej pracovať, uzatvorí novú pracovnú zmluvu na skrátený pracovný úväzok, príp. bude pracovať na dohodu o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, alebo bude vykonávať zárobkovú činnosť formou domáckej práce podľa Zákonníka práce.
* * *
Nárok na materské u ženy
Žene (zamestnankyni) sa poskytuje materské z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o narodené dieťa počas materskej dovolenky, ktorú jej zamestnávateľ poskytuje odo dňa, ktorý je uvedený na tlačive predpísanom Ústredím Sociálnej poisťovne „Žiadosť o materské“. To znamená, že žene (zamestnankyni) plynie materská dovolenka odo dňa, kedy ju lekár „vypíše“ na materskú dovolenku, čo je spravidla na začiatku ôsmeho až šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu.
„Žiadosť o materské“ je formulár, na základe ktorého si zamestnankyňa zároveň uplatňuje nárok na nemocenskú dávku materské. Nárok na materské vzniká od začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku 8. týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím:
• 34. týždňa od vzniku nároku na materské,
• 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak ide o osamelú poistenkyňu; Osamelá osoba na účely poskytovania materského je poistenka, ktorá žije sama, je slobodná, ovdovená, rozvedená alebo osamelá z iných vážnych dôvodov. Podmienka osamelosti nie je však splnená, ak poistenka žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti podľa § 115 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z. n. p. a nemusí ísť pritom o manželstvo, stačí ak spoločne uhrádzajú náklady na domácnosť.
• 43. týždňa od vzniku nároku na materské, ak ide o poistenkyňu, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará.
Podľa § 48 ods. 9 zákona o sociálnom poistení obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
Tlačivo Sociálnej poisťovne nie je voľne k dispozícii, a tehotnej poistenke ho vystavuje lekár zdravotníckeho zariadenia. Zamestnankyňa, ktorá si uplatňuje nárok na materské, predloží žiadosť o materské pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá vykonáva jej nemocenské poistenie. Pred odovzdaním žiadosti je povinná doručiť žiadosť najskôr zamestnávateľovi, ktorý vyplní dátum, odkedy zamestnankyňa nastupuje na materskú dovolenku a dátum, kedy naposledy pracovala. Žiadosť potvrdenú zamestnávateľom doručí zamestnankyňa do Sociálnej poisťovne; za zamestnankyňu to však môže po vzájomnej dohode urobiť zamestnávateľ.
Príklad č. 12:
Zamestnankyňa, ktorej sa narodilo dieťa pred dvomi mesiacmi, je toho času na materskej dovolenke. Zamestnávateľ požiadal zamestnankyňu, aby sa vrátila na dva týždne späť do práce. Môže zamestnankyňa na tieto dva týždne poberanie materského prerušiť a následne obnoviť? Nárok na materské jej vznikol v rozsahu 34 týždňov.
Podľa § 51 ods. 2 zákona o sociálnom poistení ak sa poistenec prestal starať o dieťa z iného dôvodu, ako je jeho nepriaznivý zdravotný stav, nárok na materské zaniká dňom skončenia jeho starostlivosti o dieťa a opätovne vzniká odo dňa pokračovania v starostlivosti o toto dieťa. Obdobie, počas ktorého sa poistenec prestal starať o dieťa z iných dôvodov ako je jeho nepriaznivý zdravotný stav, sa započítava do celkového obdobia trvania nároku na materské. Z uvedeného vyplýva, že obdobie poberania dávky materské možno prerušiť, avšak obdobie, počas ktorého sa poistenec prestal starať o dieťa, sa započítava do celkového obdobia trvania nároku na materské. Jedinou výnimkou, kedy sa obdobie prerušenia do celkovej doby trvania nároku na materské nezapočítava, je situácia, keď sa poberateľ materského prestal starať o dieťa z dôvodu jeho nepriaznivého zdravotného stavu (napr. preto, že musel starostlivosť o dieťa prerušiť z dôvodu hospitalizácie dieťaťa).
To znamená, že ak zamestnankyňa bude dva týždne u zamestnávateľa pracovať (u toho istého zamestnávateľa, u ktorého si uplatňovala nárok na materské), môže poberanie materského prerušiť a následne obnoviť, ale obdobie trvania nároku na materské sa napriek prerušeniu poberania tejto dávky, bude počítať od vzniku nároku na materské; v podstate sa obdobie poberania materského 34 týždňov skráti o dobu trvania výkonu prác, ktorá trvala 2 týždne (34 – 2 = 32 týždňov).
* * *
Nárok na materské u muža
Inému poistencovi (napr. otec dieťaťa) sa poskytuje materské z dôvodu starostlivosti o narodené dieťa, pričom za iného poistenca sa podľa § 49 ods. 1 zákona o sociálnom poistení považuje poistenec, ktorý sa stará o dieťa. Podľa pôvodnej právnej úpravy išlo o poistenca, ktorý „prevzal dieťa do svojej starostlivosti“. Novela č. 130/2021 Z. z. zákona o sociálnom poistení však tento právny stav od 1. 5. 2021 zmenila a pri uplatnení nároku na materské otcom dieťaťa už nie je podmienkou uzatvorenie dohody o prevzatí dieťaťa starostlivosti; aj odborná verejnosť do prijatia tejto legislatívnej zmeny zastávala názor, že uzatvorenie dohody s matkou dieťaťa bol len formálny úkon, nakoľko starostlivosť o dieťa je podľa zákona o rodine poskytovaná oboma rodičmi súčasne. Podmienkou nároku na materské je teda skutočnosť, že sa dieťaťu starostlivosť poskytuje (a nie prevzatie dieťaťa do starostlivosti inej osoby na základe podpísanej dohody).Za iného poistenca, ktorý si môže uplatniť nárok na materské, sa podľa § 49 ods. 3 zákona o sociálnom poistení považujú nasledovné oprávnené osoby:
a) otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,
b) otec dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,
c) manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
d) otec dieťaťa, do uplynutia šiestich týždňov odo dňa pôrodu; toto obdobie sa predlžuje o kalendárne dni, počas ktorých bolo dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia zo zdravotných dôvodov na strane dieťaťa alebo jeho matky, ak deň prijatia spadá do obdobia šiestich týždňov odo dňa pôrodu (nevzťahuje sa to na štandardnú popôrodnú starostlivosť) [§ 49 ods. 3 písm. d)]
e) otec dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, ale tu už s podmienkou, že matka nepoberá materské na to isté dieťa alebo rodičovský príspevok [§ 49 ods. 3 písm. e)].
f) manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela, alebo
g) fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Iný poistenec, ktorý sa stará o dieťa a ktorý bol pred podaním žiadosti o materské nemocensky poistený najmenej 270 dní, má nárok na materské v období 28 týždňov od priznania materského, 31 týždňov od priznania materského, ak je osamelý, alebo 37 týždňov od priznania materského, ak sa súčasne stará o dve a viac detí. Nárok na materské u iného poistenca zaniká najneskôr dovŕšením tretieho roku veku dieťaťa.
Pojem „otcovské“ a pojem „materské“
Podľa § 52 zákona o sociálnom poistení sa materské poskytuje za dni a za to isté obdobie na to isté dieťa len raz a len jednému poistencovi. Postupné poberanie materského na to isté dieťa oprávnenými osobami však zákon nevylučuje, t. j. nárok na materské si môže uplatniť najskôr matka a po jeho vyčerpaní otec dieťaťa (resp. iný poistenec).
Príklad č. 13:
Možnosť rodičov poberať súčasne materské na dve rôzne deti platí od 1. 1. 2019. Môžu rodičia poberať materské súčasne aj pri dvojičkách?
Áno, platí to aj v prípade dvojičiek, kedy otec môže poberať materské na jedno dieťa a matka bude poberať materské na druhé dieťa. Dávam však do pozornosti, že doba vyplácania dávky materské je závislá aj od počtu detí, o ktoré sa oprávnená osoba stará. To znamená, že ak rodičia dvojičiek využijú možnosť poberať materské súčasne, nárok na materské nebude trvať matke 43 týždňov (ako by to bolo v prípade, keby sa starala o obe deti sama), ale len 34 týždňov od vzniku nároku na materské. Otec starajúci sa o jedno dieťa z dvojičiek bude mať nárok na materské v trvaní 28 týždňov.
Pre úplnosť uvádzam, že na pracovnoprávne účely, je pri posudzovaní doby trvania materskej a rodičovskej dovolenky rozhodujúce, koľko detí žena porodila. To znamená, že žene, ktorá porodila dvojičky, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov a mužovi patrí otcovská dovolenka v trvaní 37 týždňov.
* * *
Zákon o sociálnom poistení z tohto pravidla ustanovuje výnimky; jedna z výnimiek sa s účinnosťou od 1. 11. 2022 uplatňuje pri čerpaní platnej otcovskej dovolenky, ktorá bola ako nový inštitút upravená v slovenskom právnom poriadku z dôvodu implementácie smernice EÚ č. 2019/1158. Z dôvodu zachovania záväzkov vyplývajúcich zo smernice, konkrétne v súvislosti s právom zamestnanca na príspevok pri čerpaní otcovskej dovolenky, bola v rámci novely Zákonníka práce schválená aj novela zákona o sociálnom poistení (článok IV. novely), ktorá s účinnosťou od 1. 11. 2022 ustanovuje, že otec dieťaťa má nárok na materské v rozsahu 2 týždne v období 6 týždňov od narodenia dieťaťa, pričom prekážkou tohto nároku nie je skutočnosť, že aj matka poberá materské na to isté dieťa alebo rodičovský príspevok [§ 49 ods. 3 písm. d) zákona o sociálnom poistení, § 3 ods. 8 písm. a) zákona o rodičovskom príspevku. Na pomenovanie 2-týždňového materského sav praxi zaužíval aj názov „otcovské“. Otcovské je nový typ dávky materské, ktoré sa poskytuje otcovi počas otcovskej dovolenky z dôvodu starostlivosti o svoje dieťa maximálne 2 týždne v období šiestich týždňov po narodení dieťaťa. Z hľadiska uplynutia/neuplynutia lehoty6 týždňov odo dňa pôrodu nárok na materské má:
• otec dieťaťa, ktorý má nárok na materské do uplynutia šiestich týždňov odo dňa pôrodu [§ 49 ods. 3 písm. d)]; toto obdobie sa predlžuje o kalendárne dni, počas ktorých bolo dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia zo zdravotných dôvodov na strane dieťaťa alebo jeho matky, ak deň prijatia spadá do obdobia šiestich týždňov odo dňa pôrodu (pozor, ani v tomto prípade sa to nevzťahuje štandardnú popôrodnú starostlivosť),
• otec dieťaťa, ktorý má nárok na materské po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, ale tu už s podmienkou, že matka nepoberá materské na to isté dieťa alebo rodičovský príspevok [§ 49 ods. 3 písm. e)].
Príklad č. 14:
Dieťa sa narodilo dňa 20. 11. 2023. Odkedy dokedy vzniká otcovi dieťaťa nárok na otcovskú dovolenku a dávku otcovské?
Otcovi dieťaťa vzniká nárok na otcovskú dovolenku v rozsahu 28 týždňov, t. j. 196 kalendárnych dní, ktorú môže čerpať v čase odo dňa narodenia dieťaťa, t. j. od 20. 11. 2023 do 3. 6. 2024 vrátane.
Otec dieťaťa má nárok na otcovské do uplynutia šiestich týždňov odo dňa pôrodu. Dieťa sa narodilo dňa 20. 11. 2023, a preto koniec lehoty 6 týždňov, dokedy bude mať otec dieťaťa nárok na „otcovské“, pripadne na 31. 12. 2023. Zamestnanec môže čerpať dvojtýždňovú dávku v čase od 20. 11. 2023 do 31. 12. 2023.
* * *
Príklad č. 15:
Dieťa sa narodilo dňa 20. 11. 2023. Ak zamestnanec začne čerpať otcovskú dovolenku od 5. 12. 2023, vznikne mu nárok na dvojtýždňové otcovské?
Otec dieťaťa má nárok na otcovské do uplynutia šiestich týždňov odo dňa pôrodu. Dieťa sa narodilo dňa 20. 11. 2023, a preto koniec lehoty 6 týždňov, dokedy bude mať otec dieťaťa nárok na „otcovské“, pripadne na 31. 12. 2023. Ak zamestnanec začne čerpať dávku otcovské od 5. 12. 2023, nárok bude trvať 14 kalendárnych dní, t. j. 18. 12. 2023.
* * *
Príklad č. 16:
Dieťa sa narodilo dňa 20. 11. 2023. Zamestnanec začne čerpať otcovskú dovolenku od 5. 12. 2023, a zároveň si od rovnakého dátumu uplatní nárok na 2-týždňové otcovské. Dieťa bolo v čase od 15. 12. 2022 do 31. 3. 2023 hospitalizované v nemocnici, a počas jeho hospitalizácie zamestnanec prerušil čerpanie otcovskej dovolenky a nastúpil do práce. Zmení sa nárok na dvojtýždňové otcovské?
Na účely sociálneho poistenia otec dieťaťa má nárok na otcovské do uplynutia šiestich týždňov odo dňa pôrodu (podporné obdobie je v dĺžke 42 kalendárnych dní). Toto podporné obdobie sa predlžuje o kalendárne dni, počas ktorých bolo dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia zo zdravotných dôvodov na strane dieťaťa alebo jeho matky, ak deň prijatia spadá do obdobia šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
Dieťa bolo hospitalizované v nemocnici dňa 15. 12. 2022, takže tento deň prijatia spadá do obdobia šiestich týždňov odo dňa narodenia dieťaťa, a z podporného obdobia 42 dní (odo dňa pôrodu) bolo vyčerpaných pred hospitalizáciou 25 dní. Otcovi dieťaťa začne opätovne plynúť zvyšok podporného obdobia po prepustení dieťaťa z ústavnej starostlivosti, a to v rozsahu 17 dní (42 až 25), t. j. od 1. 4. 2023 do 17. 4. 2023. V rámci tohto obdobia si otec dieťaťa môže dočerpať nevyčerpané otcovské v rozsahu 4 dni, prípadne si ich môže dočerpať v rámci nároku na materské ako otec dieťaťa najskôr po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu, maximálne do 3 rokov veku dieťaťa.
* * *
Uplatnenie nároku na materské otcom dieťaťa
Otcovia si môžu nárok na materské rozdeliť na tzv. otcovské a tzv. materské. Po dvojtýždňovom poberaní dávky otcovské môžu otcovia poberať aj dávku materské. Na čerpanie materského pre to isté dieťa po poberaní otcovského zostane otcom v zásade 26 týždňov (pri starostlivosti o jedno narodené dieťa) a uplatniť si ju môžu do 3 rokov veku dieťaťa. Dávka materské sa môže pre otcov rozdeliť na dve časti:
• obdobie max. 2 týždňov v období 6 týždňov po narodení dieťaťa (otcovské), ktoré môže otec poberať bez ohľadu na to, či matka v tomto období poberá materské na to isté dieťa alebo rodičovský príspevok,
• a ďalších v zásade 26 týždňov pri starostlivosti o jedno dieťa do troch rokov veku dieťaťa.
Ak si otec nárok na otcovské neuplatní, môže po splnení zákonných podmienok čerpať dávku materské na celé obdobie 28 týždňov (resp. 31 týždňov, ak ide o osamelého otca alebo 37 týždňov, ak sa stará o dve alebo viac narodených detí), najskôr však šesť týždňov od pôrodu, ak už matka nepoberá na to isté dieťa materské a nepoberá ani rodičovský príspevok z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Otcovi dieťaťa, ktorý si uplatní nárok na materské najskôr po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu, vznikne nárok na materské bez ohľadu na to, či v predchádzajúcom období mal nárok na otcovské.
Z uvedeného vyplýva, že obdobie 2-týždňového poberania otcovského, ktoré poistenec čerpal počas otcovskej dovolenky, sa započíta do úhrnného obdobia nároku na materské, napr. ak má poistenec nárok na materské 28 týždňov, a vyčerpá si 2 týždne, zostatok nároku na materské je 26 týždňov. S účinnosťou od 1. 11. 2022 si tak poistenec nárok na materské môže (ale nemusí, je to na jeho rozhodnutí) rozdeliť na dve obdobia, napr. čerpať najskôr 2 týždne počas otcovskej dovolenky a zvyšných 26 týždňov čerpať pri starostlivosti o to isté dieťa počas rodičovskej dovolenky.
Nárok na materské si iný poistenec, napr. otec dieťaťa uplatňuje prostredníctvom tlačiva „Žiadosť iného poistenca o materské“. Tento formulár žiadosti je od 1. 11. 2022 k dispozícii na webovej stránke Sociálnej poisťovne alebo ho poskytne poistencovi pobočka Sociálnej poisťovne. Poistenec je povinný vyplniť žiadosť podľa predtlače, a zároveň uviesť dátum, odkedy si uplatňuje nárok na nemocenskú dávku materské. Ak si otec dieťaťa uplatňuje nárok na nemocenskú dávku:
• „otcovské“, t. j. materské, ktoré sa poskytuje otcovi z dôvodu starostlivosti o svoje dieťa maximálne 2 týždne v období šiestich týždňov po narodení dieťaťa (podporné obdobie v dĺžke 42 kalendárnych dní), vyplní v žiadosti časť A,
• „materské“ po uplynutí šiestich týždňovpo narodení dieťaťa, vyplní v žiadosti časť B.
Ak otec dieťaťa žiada o predĺženie 6 týždňového podporného obdobia o kalendárne dni, počas ktorých bolo dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia zo zdravotných dôvodov na strane dieťaťa alebo jeho matky (mimo štandardnej popôrodnej starostlivosti), ak deň prijatia spadá do obdobia šiestich týždňov odo dňa pôrodu (čiže otcovské chce otec dieťaťa z tohto dôvodu vyplatiť aj po uplynutí 6 týždňov po pôrode), k žiadosti je povinný priložiť aj potvrdenie o období hospitalizácie dieťaťa, resp. matky s dieťaťom (lekárska správa/lekárske potvrdenie).
Takto vyplnenú žiadosť odovzdá zamestnanec na potvrdenie zamestnávateľovi a následne podpísané tlačivo doručí príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne; za zamestnanca to však môže po vzájomnej dohode urobiť zamestnávateľ.
Rodičovský príspevok
V pracovnoprávnej oblasti rozlišujeme pri starostlivosti o dieťa dva pojmy „rodičovská dovolenka“ a „rodičovský príspevok“.
Rodičovská dovolenka je ospravedlnené pracovné voľno, ktoré poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi na prehĺbenie starostlivosti o dieťa, a to najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 3 roky, resp. do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 6 rokov veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.
Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa do 3 rokov, resp. 6 rokov veku, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav; túto dávku vypláca oprávnenej osobe miestne príslušný úrad práce.
Slovné spojenie „osoba na rodičovskej dovolenke“
V praxi sa slovné spojenie „osoba, ktorá je na rodičovskej dovolenke“ často vykladá, že ide o osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok. Tento výklad však nie je správny. Rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok sú dva samostatné inštitúty, a čerpanie rodičovskej dovolenky nemá žiaden vplyv na nárok a na výplatu rodičovského príspevku. Právna úprava rodičovskej dovolenky je zakotvená v Zákonníku práce ako osobná prekážka v práci na strane zamestnanca a právna úprava rodičovského príspevku je upravená v zákone o rodičovskom príspevku ako štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa. Doba čerpania rodičovskej dovolenky nemusí byť vždy totožná s dobou čerpania rodičovského príspevku. A platí to aj opačne, že ak osoba poberá rodičovský príspevok, neznamená to, že je automaticky na rodičovskej dovolenke.
Kto má nárok na rodičovský príspevok?
Podľa Zákonníka práce môže čerpať rodičovskú dovolenku iba osoba v postavení „zamestnanca“, ktorá vykonáva u zamestnávateľa zárobkovú činnosť založenú pracovnou zmluvou. To znamená, že čerpať pracovné voľno vo forme rodičovskej dovolenky tak nemôže napr. dohodár, či živnostník.
Osoba, ktorá môže poberať štátnu sociálnu dávku rodičovský príspevok, je definovaná v zákone o rodičovskom príspevku ako oprávnená osoba, ktorou môže byť:
• rodič dieťaťa (ak by spĺňali nárok na príspevok obaja rodičia, rodičovský príspevok môže poberať len jeden z nich),
• fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu alebo na základe rozhodnutia úradu práce, sociálnych vecí a rodiny,
• manžel (manželka) rodiča dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v domácnosti.
Nárok na rodičovský príspevok tak vzniká napríklad matke dieťaťa, otcovi dieťaťa, osobe, ktorej bolo dieťa zverené do pestúnskej starostlivosti alebo aj starému rodičovi dieťaťa, ktorému bolo dieťa zverené do starostlivosti.
Oprávnená osoba má nárok na rodičovský príspevok iba v prípade, ak spĺňa podmienky, ktoré sú ustanovené v zákone o rodičovskom príspevku, t. j.:
• zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa, pričom pod pojmomriadnastarostlivosť o dieťa sa podľa zákona o rodičovskom príspevku rozumie starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme všestranného fyzického vývinu a psychického vývinu dieťaťa, najmä: primeraná výživa dieťaťa, hygiena dieťaťa, výchova dieťaťa, dodržiavanie preventívnych prehliadok dieťaťa podľa zákona č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj v tom prípade, ak oprávnená osoba nezabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa „osobne“, ale zabezpečí riadnu starostlivosť inou plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou.
• Má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky alebo je osobou podľa osobitného predpisu, t. j. osobou podľa Nariadení Európskeho parlamentu (ďalej len „EP“) a Rady Európskeho spoločenstva (ďalej len „ES“) o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia [Poznámka: za osobitný predpis sa považuje: Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 z 29. apríla 2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 5/zv. 5; Ú. v. EÚ L 200, 7. 6. 2004) v platnom znení, Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009 zo 16. septembra 2009, ktorým sa stanovuje postup vykonávania nariadenia (ES) č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia (Ú. v. EÚ L 284, 30. 10. 2009) v platnom znení)].
• Ani jedna z oprávnených osôb nemá má nárok na materské alebo nemá nárok na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je nižšia ako suma rodičovského príspevku; to neplatí, ak oprávnená osoba, ktorou je otec dieťaťa, do uplynutia šiestich týždňov odo dňa pôrodu alebo do uplynutia predĺženého obdobia z dôvodu prijatia dieťaťa do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia zo zdravotných dôvodov na strane dieťaťa alebo jeho matky, má nárok na materské alebo obdobnú dávku ako materské v členskom štáte [v nadväznosti na novelu č. 350/2022 Z. z. s účinnosťou od 1. 11. 202]).
V praxi sa často stáva, že o to isté dieťa sa stará viac oprávnených osôb, avšak nárok na rodičovský príspevok má len jedna oprávnená osoba, a to osoba určená podľa ich dohody. Podľa § 3 ods. 5 zákona o rodičovskom príspevku zároveň platí, že ak je v rodine viac detí, vzniká len jeden nárok na rodičovský príspevok. To znamená, že môže vzniknúť iba jeden nárok na rodičovský príspevok a ten môže byť priznaný iba jednej oprávnenej osobe; nemôže tak v praxi nastať situácia, že matka bude čerpať rodičovský príspevok na jedno dieťa a otec bude čerpať rodičovský príspevok na druhé dieťa. Štát vyplatí iba jeden rodičovský príspevok a iba jednej oprávnenej osobe.
Rodičovský príspevok sa vypláca za celý kalendárny mesiac, aj keď sa podmienky nároku na tento príspevok bol splnený len za časť kalendárneho mesiaca (napr. žene, ktorá poberá materské do 15. 6. 2023, vznikne nárok na rodičovský príspevok už za mesiac jún 2023); je to rozdiel od nároku na nemocenskú dávku materské, na ktorú nárok vzniká, resp. zaniká v konkrétny deň v mesiaci. Nárok na rodičovský príspevok zaniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po kalendárnom mesiaci, v ktorom dieťa dovŕšilo vek 3 roky, resp. 6 rokov (ak ide o dieťa s nepriaznivým zdravotným stavom).
V prípade, ak súd rozhodne o zverení maloletého dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov alebo do spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, rodičovský príspevok sa vypláca oprávnenej osobe podľa písomnej dohody rodičov. Ak k písomnej dohode nedôjde, pri zverení maloletého dieťaťa do:
• striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov sa rodičovský príspevok vypláca striedavo každému rodičovi počas kalendárnych mesiacov, ktorých počet sa určí podľa pomeru, ktorým je určená striedavá osobná starostlivosť,
• spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov sa rodičovský príspevok vypláca striedavo každému rodičovi počas troch kalendárnych mesiacov.
Výška rodičovského príspevku
Rodičovský príspevok je určený na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa. Výška rodičovského príspevku je naviazaná na sumu životného minima a je zákonom daná v dvoch úrovniach:
• v základnej výške, ak oprávnená osoba nemala nárok na materské,
• vo vyššej výške, ak sa oprávnenej osobe na dieťa, na ktoré si uplatňuje nárok na rodičovský príspevok, vyplácalo materské (podstatné je, že vznikol nárok, nie vyplatená suma),
• vo výške rozdielu medzi rodičovským príspevkom a nemocenskou dávkou materské, ak výška materského za celý kalendárny mesiac je nižšia ako suma rodičovského príspevku.
Ak oprávnená osoba nedbá najmenej tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky ďalšieho dieťaťa v jej starostlivosti – v takomto prípade sa výška rodičovského príspevku znižuje o 50 %.
Výška rodičovského príspevku v roku 2023 |
||
Oprávnená osoba |
ak nebol nárok na materské |
ak bol nárok na materské |
základná suma |
301,00 € |
412,60 € |
Pri dvojičkách |
376,30 € |
515,80 € |
Pri trojičkách |
451,50 € |
618,90 € |
Pri nedodržaní školskej dochádzky detí |
zníženie o 50 % |
Rodičovský príspevok sa vypláca za celý kalendárny mesiac, a to aj v prípade, ak sú splnené podmienky na rodičovský príspevok len za časť mesiaca, a to do 3 rokov veku dieťaťa, prípadne do 6 rokov veku dieťaťa v prípade jeho dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu. Rodičovský príspevok poskytuje príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny:
• od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom sa dieťa narodilo, alebo
• od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom skončil nárok na materské,
• do prvého dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom dieťa dovŕšilo vek troch rokov, resp. šesť rokov, ak ide o dieťa s nepriaznivým zdravotným stavom.
Nárok na rodičovský príspevok a výkon zárobkovej činnosti
Vykonávanie zárobkovej činnosti akoukoľvek formou (napríklad na základe pracovného pomeru, príp. na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru) nárok na rodičovský príspevok neovplyvňuje a to bez ohľadu na to, či zamestnanec zabezpečuje starostlivosť o zdravé dieťa alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom; výška príjmu zo zárobkovej činnosti rodiča neovplyvňuje ani výšku rodičovského príspevku. Oprávnenej osobe je tak “dovolené“ pracovať a dosahovať príjmy, avšak stále musí byť zachovaná podmienka, že dieťa dostáva riadnu starostlivosť. Je tak na rozhodnutí každého rodiča, či sa bude popri poberaní rodičovského príspevku o svoje dieťa starať osobne alebo či bude vykonávať aj zárobkovú činnosť a akým spôsobom zabezpečí v čase zárobkovej činnosti starostlivosť o svoje dieťa. Môže byť umiestnené aj v škôlke, resp. zverené do starostlivosti inej osoby. Súčasná právna úprava zároveň nepodmieňuje vyplácanie rodičovského príspevku a súčasný výkon práce pre toho istého zamestnávateľa, u ktorého nastúpil na čerpanie rodičovskej dovolenky.
Príklad č. 17:
Ak zamestnanec umiestni dieťa do materskej škôlky, úrad práce mu odníme rodičovský príspevok? Môže byť dieťa v škôlke celý deň alebo najviac štyri hodiny?
Ak rodič umiestni dieťa do škôlky, resp. do jasličiek, táto skutočnosť nárok na rodičovský príspevok neovplyvní. Na poberanie rodičovského príspevku nemá vplyv, či sa rodič stará o dieťa osobne alebo zabezpečí starostlivosť o dieťa inou fyzickou alebo právnickou osobou, napríklad ho umiestni do škôlky alebo ak sa o dieťa stará opatrovateľka alebo starý rodič; nárok na rodičovský príspevok neovplyvní ani počet hodín, ktoré dieťa v škôlke strávi.
Nárok na rodičovský príspevok, bez ohľadu na to, či je matka s dieťaťom doma alebo dieťa chodí do škôlky, skončí až dovŕšením 3. roku veku dieťaťa, resp. dosiahnutím 6. roku veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.
* * *
Obmedzenie dochádzky dieťaťa v škôlke na maximálne 4 hodiny sa týka rodiča, ktorému skončil nárok na rodičovský príspevok a rodič je evidovaný (prihlásený) v zdravotnej poisťovni ako “osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov“ a z tohto dôvodu je zaň ho platiteľom poistného na zdravotné poistenie štát. Na účely zdravotného poistenia je totiž v tomto prípade podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa splnená len vtedy, ak dieťa navštevuje materskú školu v rozsahu najviac štyri hodiny denne. Uvedené vyplýva z ustanovenia § 11 ods. 10 zákona o zdravotnom poistení: „Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa:
a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
b) pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie,
c) je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace.“
Z uvedeného vyplýva, že za rodiča, ktorý poberá rodičovský príspevok (toto platí aj pre rodiča, ktorý poberá tzv. „predĺžený“ rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav), platí poistné na zdravotné poistenie štát, bez ohľadu na to, koľko hodín je dieťa v zariadení. Ak však rodič nie je poberateľom rodičovského príspevku, ale ako „osoba sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa do 6 rokov veku,“ štát za neho platí zdravotné poistenie iba pod podmienkou, že dieťa chodí do škôlky najviac štyri hodiny denne.
Rodičovský príspevok verzus nemocenská dávka materské
Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak aspoň jedna z nich má nárok na materské alebo má nárok na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte; to neplatí, ak oprávnená osoba, ktorou je otec dieťaťa, do uplynutia šiestich týždňov odo dňa pôrodu alebo do uplynutia predĺženého obdobia z dôvodu prijatia dieťaťa do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia zo zdravotných dôvodov na strane dieťaťa alebo jeho matky, má nárok na materské alebo obdobnú dávku ako materské v členskom štáte (v nadväznosti na novelu č. 350/2022 Z. z. s účinnosťou od 1. 11. 2022). Súbeh nemocenskej dávky materské a štátnej sociálnej dávky rodičovský príspevok tak spravidla (až na zákonné výnimky) možný nie je.
Podľa § 3 ods. 12 podľa zákona o rodičovskom príspevku nárok na rodičovský príspevok nevzniká, ak oprávnená osoba je rodič ďalšieho dieťaťa:
a) ktoré je zverené do osobnej starostlivosti druhého rodiča, do náhradnej osobnej starostlivosti, do pestúnskej starostlivosti alebo do starostlivosti fyzickej osoby, ktorú určil súd nariadením neodkladného opatrenia, alebo do starostlivosti budúcich osvojiteľov, alebo je v osobnej starostlivosti poručníka,
b) na zabezpečenie riadnej starostlivosti o toto dieťa sa poskytuje rodičovský príspevok.
Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe ani v prípade, ak štát, ktorý nie je členským štátom, vypláca jednej z nich obdobnú dávku ako rodičovský príspevok alebo obdobnú dávku ako materské. To neplatí, ak oprávnená osoba, ktorou je otec dieťaťa, do uplynutia šiestich týždňov odo dňa pôrodu alebo do uplynutia predĺženého obdobia z dôvodu prijatia dieťaťa do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia zo zdravotných dôvodov na strane dieťaťa alebo jeho matky, má nárok na obdobnú dávku ako materské podľa osobitného predpisu v tomto štáte.
Zdroj: www.daneauctvonictvo.sk