Materská dovolenka, otcovská dovolenka a rodičovská dovolenka

Vydané: 29 minút čítania

Materská dovolenka, otcovská dovolenka a rodičovská dovolenka sú tri samostatné pracovnoprávne inštitúty, ktoré sú upravené v § 166 až § 169 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce (ďalej len „ZP“). Právo na čerpanie materskej, otcovskej a rodičovskej dovolenky je individuálne právo zamestnanca, ktoré si muž a žena uplatňuje samostatne (žena za seba, muž za seba). To znamená, že ak obaja rodičia pracujú, každý z nich môže čerpať túto dovolenku, prípade obaja súčasne.

Prekážka v práci pod názvom otcovská dovolenka sa do pracovnoprávnej oblasti zaviedla od 1. 11. 2022, a toz dôvodu transpozície smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1158 z 20. 6. 2019 o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom rodičov a osôb s opatrovateľskými povinnosťami (ďalej len „smernice EÚ č. 2019/1158“). Predchodcom tejto smernice bola smernica č. 2010/18/EÚ z 8. 3. 2010, podľa ktorej sa rodičovská dovolenka považovala za osobné neprenosné právo každého z rodičov, ktoré má umožniť, aby sa o dieťa starala nielen matka, ale aj otec, príp. obaja naraz. Napriek tomu, že smernica č. 2010/18/EÚ bola nahradená novou smernicou EÚ č. 2019/1158, právo každého rodiča na minimálne štyri mesiace rodičovskej dovolenky zostalo zachované. Podľa novej smernice boli členské štáty naviac povinné zabezpečiť, aby pri príležitosti narodenia dieťaťa bolo garantované právo aj na platenú otcovskú dovolenku, na ktorú budú mať nárok otcovia detí alebo rovnocenní druhí rodičia, ak sú vo vnútroštátnom práve uznaní. Rozsah otcovskej dovolenky je v smernici stanovený na 10 pracovných dní, pričom členské štáty si môžu vo vnútroštátnych predpisoch určiť, že sa otcovská dovolenka vyjadrí v pracovných dňoch, v týždňoch alebo v iných časových jednotkách pri zohľadnení toho, že 10 pracovných dní zodpovedá dvom kalendárnym týždňom.

Účelom poskytovania otcovskej dovolenky je najmä podpora rovnomernejšieho rozdelenia opatrovateľských povinností medzi ženami a mužmi a možnosti vytvorenia puta medzi otcami a deťmi už v ranom veku detí. Aby bol tento účel naplnený, otcovská dovolenka by sa mala čerpať v čase okolo narodenia dieťaťa a mala by byť jasne spojená s narodením na účely poskytovania starostlivosti.

Nárok na čerpanie materskej, otcovskej a rodičovskej dovolenky má zamestnanec, ktorý má u zamestnávateľa uzatvorený pracovný pomer (uzavretá pracovná zmluva). Právo na čerpanie materskej, otcovskej a rodičovskej dovolenky majú aj zamestnanci vykonávajúci zárobkovú činnosť na polovičný (čiastočný) pracovný úväzok, zamestnanci s pracovnou zmluvou na dobu určitú a aj zamestnanci v skúšobnej dobe; nárok na materskú, otcovskú a rodičovskú dovolenku nie je podmienený odpracovaním určitého času.

Naopak zamestnanci, ktorí vykonávajú u zamestnávateľa zárobkovú činnosť na základe jednej z dohôd o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študenta a dohoda o pracovnej činnosti), právny nárok na čerpanie materskej, otcovskej a rodičovskej dovolenky nemajú nakoľko ustanovenia siedmej časti Zákonníka práce vrátane časti „Podmienky žien a mužov starajúcich sa o deti“ sa na dohodárov nevzťahujú (§ 223 ods. 2 ZP). Avšak, ak dôvodom neprítomnosti dohodára na pracovisku v čase, keď mu zamestnávateľ určil výkon práce, je starostlivosť o dieťa pre osobnú prekážku v práci podľa § 141 ods. 1 ZP, zamestnávateľ je povinný túto neprítomnosť dohodára v práci ospravedlniť. Ide o dve protichodné ustanovenia Zákonníka práce.

Materská a otcovská dovolenka

V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa rozlišujeme v pracovnom práve dva druhy ospravedlneného pracovného voľna. Ak ide o osobnú prekážku v práci na strane zamestnankyne (ženy), ide o materskú dovolenku a ak ide o osobnú prekážku v práci na strane zamestnanca (muža), ide o otcovskú dovolenku. Rodičovská dovolenka sa zamestnancovi/zamestnankyni poskytuje z iného z dôvodu, a tým je prehĺbenie starostlivosti o dieťa.

Osobná prekážka v práci na strane zamestnanca, tzv. rodičovské voľno

dôvod: pôrod a starostlivosť o narodené dieťa

dôvod: prehĺbenie starostlivosti o dieťa

materská dovolenka (u ženy)

rodičovská dovolenka (u ženy, u muža)

otcovská dovolenka (u muža)

Materská dovolenka, otcovská dovolenka a rodičovská dovolenka predstavuje dôležitú osobnú prekážku v práci ustanovenú v § 141 ods. 1 ZP, ktorá sa poskytuje zamestnancovi ako pracovné voľno bez náhrady mzdy. V súvislosti s čerpaním materskej, otcovskej a rodičovskej dovolenky sú zamestnanci povinní plniť voči zamestnávateľovi oznamovacie povinnosti. Ide o povinnosť písomne oznámiť zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň:

• nástupu na materskú, otcovskú a rodičovskú dovolenku,

• prerušenia materskej, otcovskej a rodičovskej dovolenky,

• skončenia materskej, otcovskej a rodičovskej dovolenky.

Tento druh oznamovacej povinnosti pre muža alebo ženu, ktorí nastupujú na materskú, otcovskú a rodičovskú dovolenku, bol zadefinovaný v súlade s článkom 3 ods. 2 smernice EÚ č. 2010/18/EÚ, ktorou sa vykonáva revidovaná Rámcová dohoda o rodičovskej dovolenke uzavretá medzi BUSINESSEUROPE, UEAPME, CEEP a ETUC. Oznamovacia povinnosť je pre zamestnancov povinná a jej neplnenie nie je síce dôvodom na skončenie pracovného pomeru, ale konanie možno považovať za porušovanie pracovnej disciplíny. Cieľom tejto oznamovacej povinnosti je:

• zabezpečenie plynulého výkonu pracovných činností u zamestnávateľa, t. j., ak zamestnanec včas upovedomí zamestnávateľa o svojom úmysle uplatniť si svoje právo na čerpanie materskej, otcovskej a rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ môže v dostatočnom časovom predstihu zabezpečiť výkon práce na pracovisku, napr. prijatie zamestnanca na zastupovanie zamestnankyne z dôvodu čerpania materskej, otcovskej alebo rodičovskej dovolenky,

• splnenie oznamovacích povinností zamestnávateľom voči zdravotnej a Sociálnej poisťovni v súvislosti s nástupom zamestnanca na materskú, otcovskú alebo rodičovskú dovolenku v zákonom stanovenej lehote.

Rozsah materskej a otcovskej dovolenky

Žena (zamestnankyňa) má v súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa nárok na ospravedlnené pracovné voľno s názvom materská dovolenka odo dňa, keď ju lekár vypíše na materskú dovolenku.

Žena nastupuje na materskú dovolenku spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. Žene patrí materská dovolenka podľa § 166 ods. 1 ZP (prvá a druhá veta) v rozsahu:

• v trvaní 34 týždňov (tzv. základná výmera),

• v trvaní 37 týždňov, ak ide o osamelú ženu,

• v trvaní 43 týždňov, ak ide o ženu, ktorá porodila zároveň dve a viac detí,

• v trvaní 14 týždňov, ak sa dieťa narodilo mŕtve.

Podľa § 168 ods. 4 ZP materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.

Muž (zamestnanec) má v súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa nárok na ospravedlnené pracovné voľno s názvom otcovská dovolenka. Jej účelom je vytvorenie puta medzi otcami a deťmi už v ranom veku detí, preto by sa mala čerpať v čase narodenia dieťaťa, podpora rovnomernejšieho rozdelenie opatrovateľských povinností medzi ženami a mužmi a lepšie zosúladenie ich pracovného a súkromného života. Mužovi patrí otcovská dovolenka podľa § 166 ods. 1 ZP (tretia veta) od narodenia dieťaťa v súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa:

v trvaní 28 týždňov (tzv. základná výmera),

• v trvaní 31 týždňov, ak ide o osamelého muža,

• v trvaní 37 týždňov, ak ide starostlivosť o narodené dve alebo viac detí.

Príklad č. 1:

Dieťa sa narodilo dňa 20. 11. 2023. Odkedy dokedy vzniká otcovi dieťaťa nárok na otcovskú dovolenku?

Otcovi dieťaťa vzniká nárok na otcovskú dovolenku v rozsahu 28 týždňov, t. j. 196 kalendárnych dní, ktorú môže čerpať v čase odo dňa narodenia dieťaťa, t. j. od 20. 11. 2023 do 3. 6. 2024 vrátane.

* * *

Príklad č. 2:

Ako sa zmení čerpanie otcovskej dovolenky v prípade, ak zamestnanec nezačne čerpať otcovskú dovolenku hneď od narodenia dieťaťa, t. j. od 20. 11. 2023, ale až od 5. 12. 2023?

V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí mužovi odo dňa narodenia dieťaťa otcovská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Rozhodujúci je tak dátum narodenia dieťaťa. Ak zamestnanec začne čerpať otcovskú dovolenku až od 5. 12. 2023 (t. j. niekoľko dní po narodení dieťaťa), nárok čerpanie otcovskej dovolenky bude v rozsahu 181 kalendárnych dní, a nie 196 kalendárnych dní. Otcovskú dovolenku bude môcť čerpať od 5. 12. 2023 do 3. 6. 2024.

* * *

Ak dieťa zomrie v dobe, keď je žena alebo muž na materskej dovolenke, otcovskej dovolenke alebo rodičovskej dovolenke, poskytuje sa im táto dovolenka ešte počas dvoch týždňov odo dňa úmrtia dieťaťa, najdlhšie do dňa, keď by dieťa dosiahlo jeden rok.

Nevyčerpaná časť materskej a otcovskej dovolenky

Ak dieťa zo zdravotných dôvodov prevzalo do starostlivosti zdravotnícke zariadenie a žena alebo muž nastúpi do práce, preruší sa týmto nástupom do práce materská alebo otcovská dovolenka. Uvedené vyplýva z ust. § 168 ods. 1 a 2 ZP, pričom nevyčerpaná časť materskej dovolenky alebo otcovskej dovolenky sa žene alebo mužovi poskytne odo dňa, keď prevzali dieťa zo zdravotníckeho zariadenia do svojej starostlivosti a prestali preto pracovať, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 3 roky veku. Tento postup podľa právnej úpravy platnej do 31. 10. 2022 možný nebol. Pozor, nevzťahuje sa to na štandardnú popôrodnú starostlivosť.

Príklad č. 3:

Dieťa sa narodilo dňa 20. 11. 2023. Zamestnanec začal čerpať otcovskú dovolenku od 5. 12. 2023. Dieťa však bolo v čase od 15. 12. 2023 do 31. 3. 2024 hospitalizované v nemocnici, a počas jeho hospitalizácie zamestnanec prerušil čerpanie otcovskej dovolenky a nastúpil do práce.

Ak zamestnanec začal čerpať otcovskú dovolenku od 5. 12. 2023, jeho nárok je 181 kalendárnych dní, a môže ju čerpať od 5. 12. 2023 do 3. 6. 2024. Zo svojho nároku si vyčerpal len 10 dní otcovskej dovolenky, nakoľko dieťa bolo od 15. 12. 2023 do 31. 3. 2024 hospitalizované.

V nadväznosti na ust. § 168 ods. 1 ZP nevyčerpanú časť otcovskej dovolenky, v tomto prípade 171 dní (181 – 10), si zamestnanec môže dočerpať po návrate dieťaťa zo zdravotníckeho zariadenia a po prevzatí do svojej starostlivosti (po 31. 3. 2024), najdlhšie však do dňa, keď dieťa dovŕši tri roky. V tomto prípade vzniká otcovi nárok na čerpanie otcovskej dovolenky v čase od 5. 12. 2023 do 14. 12. 2023 a od 1. 4. 2024 do 18. 9. 2024 (pôvodne to bolo v období od 5. 12. 2023 do 3. 6. 2024), ide teda o predĺženie o 107 dní, ktoré zodpovedá hospitalizácii dieťaťa.

* * *

Nástup do práce po skončení materskej, otcovskej a rodičovskej dovolenky

Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení materskej a rodičovskej dovolenky, alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení otcovskej a rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve (do 31. 3. 2011 sa uvedené nevzťahovalo k návratu do práce z rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 ZP).

Zamestnávateľ je povinný vo vzťahu k žene (zamestnankyni), ktorá sa vracia do práce z materskej dovolenky alebo voči mužovi (zamestnancovi) po jeho návrate z otcovskej dovolenky, zaradiť zamestnankyňu a zamestnanca na inú prácu za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé a majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by nenastúpili na materskú dovolenku alebo otcovskú dovolenku. Po návrate z rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 Zákonníka práce (ženy alebo muža), t. j. po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa, resp. 6 rokov veku dieťaťa, majú zamestnanci nárok:

• na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu a súčasne

• sa tieto práva uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

Príklad č. 4:

Ako dlho je zamestnávateľ povinný držať pracovné miesto pre ženu na materskej a rodičovskej dovolenke a akým spôsobom je možné ukončiť pracovný pomer, ak po skončení čerpania rodičovskej dovolenky už nemá pre ňu prácu?

Podľa súčasnej právnej úpravy zamestnávateľ nesmie dať výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe, keď je zamestnankyňa na materskej alebo na rodičovskej dovolenke (do 3 resp. 6 rokov veku dieťaťa). Zákaz výpovede trvá do času skončenia rodičovskej dovolenky. Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je povinný zaradiť ju na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné, zamestnávateľ má povinnosť zaradiť ju na inú prácu, zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Ak práca podľa pracovnej zmluvy bola zrušená, môže dôjsť k skončeniu pracovného pomeru z organizačných dôvodov s nárokom na odstupné (platí však, že hmotnoprávnou podmienkou výpovede je ponuka inej vhodnej práce). Pracovný pomer je možné skončiť aj dohodou oboch zúčastnených strán (v takomto prípade je to možné aj v ochrannej dobe).

* * *

Dopady na krátenie dovolenky v zamestnaní

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok. V súlade s § 144a ods. 1 písm. a) ZP sa obdobie materskej dovolenky poskytnutej v súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa (u ženy) a obdobie otcovskej dovolenky práce poskytnutej v súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa (u muža) považuje za výkon práce, t. j.:

• započíta do počtu 60 odpracovaných dní na účely splnenia podmienky pre vznik nároku na dovolenku (príp. pomernej časti) za kalendárny rok,

• nezapočíta sa do zameškaných dní na účely krátenia dovolenky.

Naopak, doba rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 Zákonníka práce sa v súlade s § 144a ods. 3 písm. b) Zákonníka práce ako výkon práce na účely dovolenky neposudzuje, a preto sa doba jej čerpania (u ženy alebo u muža) na účely krátenia dovolenky započíta sa do zameškaných dní.

Materská a otcovská dovolenka majú na pracovnoprávne účely spoločnú vlastnosť, ktorá spočíva v tom, že doba ich čerpania sa podľa § 144a ZP považuje za výkon práce, a preto sa dni materskej a otcovskej dovolenky nezapočítavajú do zameškaných dní na účely krátenia dovolenky v zamestnaní. Keďže otcovská dovolenka patrí mužovi podľa § 166 ods. 1 ZP od narodenia dieťaťa štandardne v trvaní 28 týždňov, táto doba sa na účely nároku na dovolenku považuje za výkon práce. Ak si muž uplatní nárok rodičovské voľno a nastúpi na čerpanie otcovskej dovolenky neskôr, než hneď po narodení dieťaťa, patrí mu nárok na otcovskú dovolenku v zostávajúcom rozsahu. V prípade, ak si muž bude čerpať rodičovské voľno až po 28. týždni od narodenia dieťaťa, na pracovnoprávne účely už nepôjde o prekážku v práci po názvom otcovská dovolenka podľa § 166 ods. 1 ZP, ale pôjde o prekážku v práci pod názvom rodičovská dovolenka podľa § 166 ods. ZP. Doba čerpania rodičovskej dovolenky sa na pracovnoprávne účely nepovažuje za výkon práce, a preto sa dni čerpania rodičovskej započítajú do zameškaných pracovných dní na účely krátenia riadnej dovolenky v zamestnaní.

Príklad č. 5:

Dieťa sa narodilo dňa 20. 11. 2023. Zamestnanec požiadal zamestnávateľa o čerpanie rodičovského voľna z dôvodu starostlivosti o svoje dieťa od 1. 6. 2024 do 13. 12. 2024. Odkedy dokedy vzniká otcovi dieťaťa nárok na otcovskú dovolenku a na rodičovskú dovolenku?

Otcovi dieťaťa vzniká nárok na otcovskú dovolenku v rozsahu 28 týždňov, t. j. 196 kalendárnych dní, ktorú môže čerpať v čase odo dňa narodenia dieťaťa, t. j. od 20. 11. 2023 do 3. 6. 2024 vrátane. Keďže zamestnanec nastúpil na čerpanie rodičovského voľna dňa 1. 6. 2024, otcovská dovolenka ako prekážka v práci bude trvať od 1. 6. 2024 do 3. 6. 2024 a rodičovská dovolenka bude čerpať od 4. 6. 2024 do 13. 12. 2024. Dni čerpania rodičovskej dovolenky sa započítavajú do zameškaných pracovných dní, čo bude mať dopad na krátenie riadnej dovolenky v zamestnaní, nakoľko na pracovnoprávne účely sa doba čerpania rodičovskej dovolenky nepovažuje za výkon práce.

* * *

Príklad č. 6:

Zamestnankyňa sa po dovŕšení troch rokov veku jej dieťaťa vracia do zamestnania. Môže jej za dobu čerpania rodičovskej dovolenky vzniknúť nárok na dovolenku na zotavenie?

Doba rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 ZP sa na účely dovolenky nepovažuje za výkon práce, a preto, ak zamestnankyňa nepracovala celý rok z dôvodu rodičovskej dovolenky, nárok na dovolenku jej nevzniká. Ak zamestnankyňa nepracovala z dôvodu rodičovskej dovolenky len časť kalendárneho roka, a súčasne v tomto roku splnila podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, nárok na dovolenku na zotavenie jej za tento rok vznikne. Zamestnávateľ jej však môže tento nárok na dovolenku krátiť, a to za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu.

* * *

Rodičovská dovolenka

Rodičovská dovolenka podľa § 166 ods. 2 ZP je ospravedlnené pracovné voľno, ktoré zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi na jeho žiadosť za účelom prehĺbenia starostlivosti o dieťa. Pod pojmom:

1. Rodičovská dovolenka u ženy sa rozumie rodičovská dovolenka podľa § 166 ods. 2 ZP, ktorú sa zamestnankyňa rozhodla čerpať po vyčerpaní materskej dovolenky, t. j. u ženy rozlišujeme prekážku v práci:

  materská dovolenka podľa § 166 ods. 1 ZP, ktorá je poskytovaná v súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa, a na ktorú žena nastupuje spravidla od začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr však od začiatku 8. týždňa pred týmto dňom,

  rodičovská dovolenka podľa § 166 ods. 2 ZP, ktorá je poskytovaná za účelom prehĺbenia starostlivosti o dieťa až do 3, príp. 6 rokov veku dieťaťa (ak o ňu zamestnankyňa zamestnávateľa požiada).

2. Rodičovská dovolenkamuža sa rozumie rodičovská dovolenka podľa § 166 ods. 2 ZP, ktorú sa zamestnanec rozhodol čerpať po uplynutí otcovskej dovolenky, t. j. u muža rozlišujeme prekážku v práci:

  otcovská dovolenka podľa § 166 ods. 1 ZP, ktorá je poskytovaná v súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa a ktorá plynie (mužovi) od narodenia dieťaťa,

  rodičovská dovolenka podľa § 166 ods. 2 ZP poskytovaná za účelom prehĺbenia starostlivosti o dieťa až do 3, príp. 6 rokov veku dieťaťa (ak o ňu zamestnanec zamestnávateľa požiada).

V podmienkach SR je čerpanie rodičovskej dovolenky zo strany zamestnankyne alebo zamestnanca limitované objektívnou skutočnosťou, ktorou je dosiahnutie predpísaného veku dieťaťa. Rodičovská dovolenka sa poskytuje najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Zamestnanec sa tak po vyčerpaní rodičovskej dovolenky vracia do práce deň nasledujúci po dni, keď jeho dieťa dovŕši tri roky. Ak by sa zamestnanec staral o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, bol by povinný nastúpiť do práce deň nasledujúci po dni dovŕšenia šiesteho roku veku dieťaťa. Rodičovská dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

Druh dovolenky

Dôvod čerpania

Rozsah (doba trvania)

Materská dovolenka (len žena)

pôrod a starostlivosť o narodené dieťa

• 34 týždňov

• 37 týždňov (osamelá žena)

• 43 týždňov (ak ide o ženu, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí)

Otcovská dovolenka

(len muž)

starostlivosť o narodené dieťa

• 28 týždňov

• 31 týždňov (osamelý muž)

• 37 týždňov (ak ide o starostlivosť o dve narodení deti alebo viac detí)

Rodičovská dovolenka

(žena a muž)

prehĺbenie starostlivosti o dieťa

 

• až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 3 roky veku

• až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 6 rokov veku, ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť

Žiadosť o poskytnutie rodičovskej dovolenky

Po vyčerpaní materskej dovolenky (u ženy) alebo otcovskej dovolenky (u muža) má zamestnankyňa/zamestnanec právo požiadať zamestnávateľa o čerpanie rodičovskej dovolenky, a to z dôvodu prehĺbenia starostlivosti o dieťa.

Súčasná právna úprava neukladá zamestnancovi povinnosť čerpať rodičovskú dovolenku. Je len na jeho rozhodnutí, či bude rodičovskú dovolenku čerpať, a takisto sa môže rozhodnúť, v akom rozsahu rodičovskú dovolenku vyčerpá. Zákonník práce ustanovuje len minimálny rozsah rodičovskej dovolenky, o aký môže rodič žiadať; podľa § 166 ods. 2 ZP je zamestnávateľ povinný poskytnúť rodičovskú dovolenku žene a mužovi v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

Príklad č. 7:

Z ustanovenia § 166 ods. 2 ZP vyplýva, že rodičovská dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac. Ak zamestnanec v žiadosti o poskytnutie rodičovskej dovolenky neuvedie požadovaný rozsah rodičovskej dovolenky, je táto žiadosť neplatná?

Povinnou náležitosťou žiadosti o poskytnutie rodičovskej dovolenky, ktorú ustanovuje Zákonník práce, je rozsah trvania rodičovskej dovolenky. Ak rodič v žiadosti o poskytnutie rodičovskej dovolenky neuvedie požadovaný rozsah rodičovskej dovolenky, nespôsobuje to neplatnosť takejto žiadosti. Podľa súdneho rozhodnutia (Krajského súdu v Hradci Králové zo dňa 9. 1. 1996, sp. zn. 13Co 413/95 Sb.), ak zamestnankyňa/zamestnanec vo svojej žiadosti neuvedú rozsah rodičovskej dovolenky, aj keď je to ich povinnosť, je potrebné vychádzať z toho, že žiadajú o jej poskytnutie až do 3 rokov veku dieťaťa.

* * *

Príklad č. 8:

Je zamestnankyňa povinná po ukončení materskej dovolenky nastúpiť na čerpanie rodičovskej dovolenky?

Je na uvážení každého zamestnanca, či bude čerpať rodičovskú dovolenku na prehĺbenie starostlivosti o dieťa a kedy o ňu požiada. Zamestnankyňa tak nemusí ihneď po ukončení čerpania materskej dovolenky čerpať rodičovskú dovolenku. Po ukončení čerpania materskej dovolenky sa môže zamestnankyňa vrátiť späť do zamestnania a o čerpanie rodičovskej dovolenky môže požiadať neskôr (alebo o ňu nepožiadať vôbec). Rodičovskú dovolenku je však možné poskytnúť len do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 3 roky alebo do 6 rokov veku (ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom).

* * *

Na rozdiel od pracovného voľna, ktoré sa poskytuje z dôvodu starostlivosti o narodené dieťa (tzv. materská dovolenka a otcovská dovolenka podľa § 166 ods. 1 ZP), keď zamestnanec zamestnávateľovi len oznamuje nástup na jej čerpanie, v prípade rodičovskej dovolenky ide o rodičovské voľno, o čerpanie ktorého musí zamestnanec svojho zamestnávateľa požiadať; vyjadrenie zamestnávateľa je však nepodstatné, nakoľko poskytnutie rodičovskej dovolenky do 3, resp. 6 rokov veku dieťaťa nezávisí od vôle zamestnávateľa a nie je závislé ani od objektívnych podmienok existujúcich na pracovisku. Zákonník práce formu žiadosti o poskytnutie rodičovskej dovolenky nešpecifikuje. Zamestnanec tak môže o poskytnutie rodičovskej dovolenky požiadať zamestnávateľa ústne, telefonicky, resp. emailom. Z dôvodu zabezpečenia preukázateľnosti sa však javí vhodné požiadať o čerpanie rodičovskej dovolenky písomnou formou. Súčasná právna úprava neukladá zamestnancovi ani uvádzať dôvod podania žiadosti, príp. uvádzať zdôvodnenie, prečo žiada o čerpanie rodičovskej dovolenky v ním zvolenom rozsahu.

Žiadosť o poskytnutie rodičovskej dovolenky (VZOR)

Zamestnávateľ:

obchodné meno: OBCHODNÝ DOM DUNAJ s.r.o.

sídlo: Pekná 7/1025A, 841 04 Bratislava

IČO: 123 456

zastúpená: Petra Nováková

Zamestnanec:

Alexandra Macková

Ul. Alexandra Dubčeka 25, 841 01 Bratislava

narodená 26. 4. 1994

V Bratislave, dňa 31. 1. 2023

Vec: Žiadosť o poskytnutie rodičovskej dovolenky

V súlade s ustanovením § 166 ods. 2 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce Vás žiadam o poskytnutie pracovného voľna z dôvodu prehĺbenia starostlivosti o moju dcéru – Danky Mackovej, narodenej 6. 7. 2022.

Žiadam o poskytnutie rodičovskej dovolenky od 1. 3. 2023 do 6. 7. 2025, t. j. až do dovŕšenia troch rokov veku mojej dcéry.

S pozdravom, Alexandra Macková

Skončenie čerpania rodičovskej dovolenky a návrat do zamestnania majú zamestnanci povinnosť písomne oznámiť zamestnávateľovi najmenej mesiac vopred. Odborná verejnosť nie je jednotná v otázke skoršieho návratu do práce. Napríklad, ak zamestnanec pôvodne žiadal o čerpanie rodičovskej dovolenky do troch rokov veku dieťaťa, ale do práce by sa chcel vráti už po dovŕšení dvoch rokov veku dieťaťa, je povinnosťou zamestnávateľa takémuto zamestnancovi vyhovieť a umožniť skorší návrat do práce? Nakoľko čerpanie rodičovskej dovolenky je právom, nie povinnosťou zamestnanca, zamestnávateľ by mal umožniť zamestnancovi skorší návrat do práce.

Súčasná právna úprava umožňuje, že o rodičovskú dovolenku môžu požiadať aj obaja rodičia súčasne. V takomto prípade, však bude mať nárok na hmotné zabezpečenie vo forme rodičovského príspevku len jeden z nich. Druhý rodič má síce podľa Zákonníka práce nárok na čerpanie rodičovskej dovolenky, ale pôjde o pracovné voľno bez náhrady mzdy a bez ďalšieho iného hmotného zabezpečenia, avšak s garanciou udržania pracovného pomeru.

Predĺžená rodičovská dovolenka

Pojem predĺžená rodičovská dovolenka sa používa len v bežnej hovorenej reči a Zákonník práce tento pojem nedefinuje. Rodičovská dovolenka sa v zásade poskytuje do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 3 roky veku. Týmto dňom sa rodičovi spravidla končí rodičovská dovolenka a nasledujúci deň by mal nastúpiť do práce. V praxi sa však môžeme stretnúť aj so situáciami, keď sú zamestnanci na rodičovskej dovolenke dlhšie.

Neplatená rodičovská dovolenka

Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 3 roky veku. Do tohto veku dieťaťa poberá rodič zároveň štátnu sociálnu dávku rodičovský príspevok. Ak zdravé dieťa dovŕši vek 3 rokov napr. 15. 11. 2023 hneď nasledujúci deň, t. j. dňa 16. 11. 2023 by sa zamestnankyňa mala vrátiť do práce. Rodičovský príspevok sa vyplatí naposledy za mesiac november 2023.

V praxi sa však často vyskytujú prípady, že rodič sa chce venovať starostlivosti o dieťa dlhšie, napriek tomu, že už dovŕšilo 3 roky (pričom nejde o dieťa s nepriaznivým zdravotným stavom). Ide o rôzne dôvody, pre ktoré sa rodičia rozhodnú „zostať s dieťaťom doma dlhšie“, napr. dieťa je „príliš“ naviazané na rodiča a sú obavy z jeho začlenenia do kolektívu, rodičovi sa nepodarilo dieťa umiestniť v predškolskom zariadení, alebo dieťa býva často chorľavé, ale žiadosť o posúdenie nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa bola zo strany príslušného úradu práce zamietnutá.

V takomto prípade pôjde o tzv. neplatenú rodičovskú dovolenku. Ide o pojem, ktorý sa v praxi používa, ale nie je správny. Zamestnávateľ v takomto prípade môže (ale nemusí) poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno na jeho žiadosť z rodinných dôvodov v nadväznosti na § 141 ods. 3 písm. c) ZP s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy [§ 141 ods. 3 písm. c) ZP].

Platená rodičovská dovolenka

Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 6 rokov veku. Z uvedeného vyplýva, že po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa je možné požiadať o predĺženie čerpania rodičovskej dovolenky, a súčasne poberať aj rodičovský príspevok. Podmienkou je, že ide o starostlivosť dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.

Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa je choroba a stav, ktoré podľa poznatkov lekárskej vedy trvajú viac ako dvanásť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo je predpoklad, že budú trvať viac ako dvanásť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov a vyžadujú osobitnú starostlivosť. Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa je aj choroba a stav vyžadujúce osobitnú starostlivosť, ak choroba a stav vylučujú schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie a vykonávať zárobkovú činnosť. Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa posudzuje príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na základe písomnej žiadosti „Žiadosť o posúdenie zdravotného stavu na účely sociálnych dávok“, v ktorého kompetencii je vydať posudok o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave. Po vydaní posudku má zamestnanec nárok na čerpanie rodičovskej dovolenky až do 6 rokov veku dieťaťa (a zamestnávateľ je povinný zamestnancovi vyhovieť) a nárok na rodičovský príspevok až do 6 rokov veku dieťaťa.

Rozvrhovanie doby čerpania rodičovskej dovolenky

Zamestnanec má právo si čerpanie rodičovskej dovolenky rozdeliť na niekoľko častí, rešpektovať však musí jej zákonom určenú minimálnu výmeru v rozsahu jedného mesiaca (§ 166 ods. 2 ZP). Rozvrhovanie (rozloženie) čerpania rodičovskej dovolenky zamestnanca do 31. 8. 2011 bolo limitované vekovou hranicou dieťaťa a zamestnávateľ bol povinný umožniť rodičom čerpanie rodičovskej dovolenky len do 3 rokov, resp. 6 rokov veku dieťaťa bez ohľadu na to, či si rodič rodičovskú dovolenku vyčerpal v celej zákonnej výmere alebo čiastočne. Právo zamestnanca na nevyčerpanú časť rodičovskej dovolenky jednoducho zaniklo.

S účinnosťou od 1. 9. 2011 sa podľa § 166 ods. 4 novely č. 257/2011 Z. z. Zákonníka práce ustanovuje: „Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 2 Zákonníka práce možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období nečerpala. Z uvedeného vyplýva, že celkový rozsah (dĺžka) rodičovskej dovolenky sa nezmenil a zostal zachovaný, t. j. doba rodičovskej dovolenky sa nepredĺžila, ale zaviedla sa flexibilná možnosť jej čerpania – rozvrhovanie (rozloženie) jej čerpania do vyššieho veku dieťaťa. Cieľom tejto úpravy bola možnosť zamestnanca, ktorý sa stará o dieťa/deti, zosúladiť pracovné a rodinné povinnosti a uľahčiť mu prístup k vykonávaniu práce. Podstata zmeny spočíva v tom, že sa zmenil rozsah dispozičného oprávnenia zamestnanca, dokedy najdlhšie si môže rozvrhovať (rozplánovať) dobu čerpania rodičovskej dovolenky. Limit z 3 rokov veku dieťaťa sa posunul na vekovú hranicu dieťaťa 5 rokov a limit 6 rokov veku dieťaťa sa posunul na vekovú hranicu dieťaťa 8 rokov. Vzhľadom na slovné spojenie v § 166 ods. 4 Zákonníka práce: „zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť“, je výslovne vyjadrené právo zamestnávateľa rozhodnúť sa, či žiadosti zamestnanca o čerpanie (rozloženie čerpania) rodičovskej dovolenky do vyššieho veku dieťaťa (t. j. do 5 resp. 8 rokov veku) vyhovie alebo nevyhovie. To znamená, že na rozdiel od čerpania rodičovskej dovolenky do 3 rokov, resp. 6 rokov veku dieťaťa, keď je súhlas zamestnávateľa s jej čerpaním nepodstatný, v prípade čerpanie rodičovskej dovolenky v období 3 až 5 rokov veku dieťaťa, resp. 6 až 8 rokov veku dieťaťa, závisí od vôle zamestnávateľa, či a v akom rozsahu bude zamestnanec čerpať rodičovskú dovolenku.

Príklad č. 9:

Zamestnankyňa po vyčerpaní materskej dovolenky nastúpila dňa 27. 9. 2023 na rodičovskú dovolenku, ktorú môže čerpať až do dovŕšenia 3 rokov veku dieťaťa (dieťa sa narodilo dňa 15. 3. 2023). V roku 2025 zamestnankyňa čerpanie rodičovskej dovolenky na rok prerušila a vrátila sa po dohode so zamestnávateľom do práce. Od 1. 1. 2026 pokračovala v čerpaní rodičovskej dovolenky. Dokedy a v akom rozsahu si zamestnankyňa môže rodičovskú dovolenku „dočerpať“?

Zamestnankyňa má nárok na rodičovskú dovolenku až do dovŕšenia 3 rokov veku jej dieťaťa (ide o zdravé dieťa). Po prepočítaní na dni má nárok na rodičovskú dovolenku v rozsahu 900 kalendárnych dní (od 27. 9. 2023 do 15. 3. 2026). Po dohode so zamestnávateľom si zamestnankyňa môže čerpanie rodičovskej dovolenky „rozložiť“, t. j. prerušiť jej čerpanie a vrátiť sa do práce, a naopak. Rodičovskú dovolenku vo výmere 900 dní však môže čerpať najdlhšie do 5 rokov veku dieťaťa, t. j. do 15. 3. 2028, ale najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka nečerpala.

Zamestnankyňa vyčerpala z rodičovskej dovolenky 461 dní, potom čerpanie rodičovskej dovolenky na rok prerušila (vrátila sa do práce). Zvyšok v rozsahu 439 dní si môže vyčerpať od 1. 1. 2026 do 15. 3. 2027 (dieťa už bude mať viac ako 3 roky, ale ešte nedovŕšilo vek 5 rokov). Z uvedeného vyplýva, že podmienky na „dočerpanie“ rodičovskej dovolenky budú splnené.

Čerpanie RD (od – do)

27. 9. 2023 – 31. 12. 2024

461 dní

Prerušenie RD pre výkon práce (od – do)

1. 1. 2025 – 31. 12. 2025

365 dní

Čerpanie RD (od – do)

1. 1. 2026 – 15. 3. 2027

439 dní

Počet dní čerpanej rodičovskej dovolenky spolu

900 dní

Ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 6 rokov veku. Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa posudzuje príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby. Posudok o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa vydá príslušný úrad práce na základe žiadosti oprávnenej osoby.

Príklad č. 10:

Zamestnankyňa má dieťa, ktoré býva často choré, ale nejde o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Môže zamestnankyňa požiadať zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 6 rokov veku?

Zamestnankyňa môže požiadať zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku do 6 rokov veku dieťaťa len v prípade, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným, ktoré si vyžaduje osobitnú starostlivosť. V tomto prípade podmienka na čerpanie rodičovskej dovolenky do 6 rokov veku dieťaťa splnená nie je. Ak rodič nenájde inú možnosť, môže po vyčerpaní rodičovskej dovolenky (po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa) požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno, avšak poskytnutie pracovného voľna je v tomto prípade len na „dobrej vôli“ zamestnávateľa.