Pandémia, ktorá vznikla z dôvodu ochorenia COVID-19 a riešenie jej negatívnych následkov znamená pre územnú samosprávu nielen rapídny pokles výnosu podielovej dane z príjmov fyzických osôb, ale aj pokles vlastných príjmov, a to tak daňových, ako aj nedaňových. Pokles príjmov v podmienkach územnej samosprávy znamená v prípade malých obcí nedostatok zdrojov na financovanie bežnej prevádzky samosprávy vrátane prevádzky škôl a školských zariadení. V prípade väčších samospráv sú ohrozené aj začaté projekty a dokončenie rozpracovaných investičných akcií.
Ministerstvo financií Slovenskej republiky reagovalo na túto nepriaznivú situáciu, ktorá pre územnú samosprávu znamená nedostatok zdrojov financovania, a to v prvom rade zmenou legislatívy.
Výsledkom zrýchleného legislatívneho procesu bolo prijatie zákona č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 67/2020 Z. z.“). Týmto zákonom sa ustanovujú opatrenia v oblastiach, ktoré sú v pôsobnosti Ministerstva financií Slovenskej republiky a ktorých cieľom je zmiernenie negatívnych následkov.
V zmysle prijatého zákona sa územnej samospráve zmenili pravidlá používania návratných zdrojov financovania a prostriedkov rezervného fondu, a to v období od 12. marca 2020, kedy vláda Slovenskej republiky vyhlásila mimoriadnu situáciu až do 31. decembra 2020. Počas tohto obdobia bude môcť územná samospráva na základe rozhodnutia zastupiteľstva použiť na úhradu bežných výdavkov:
- kapitálové príjmy,
- prostriedky rezervného fondu,
- návratné zdroje financovania
- výnos z miestneho poplatku za rozvoj.
Územná samospráva bude môcť na vyrovnanie časového nesúladu medzi príjmami a výdavkami bežného rozpočtu v priebehu rozpočtového roka použiť tieto zdroje bez splnenia zákonnej podmienky, že budú vrátené alebo splatené do konca rozpočtového roka 2020 z príjmov bežného rozpočtu, napr. kontokorentný úver nebude musieť byť splatený do 31. 12. 2020, ale až do 31. 12. 2021.
Ministerstvo financií SR navrhlo samosprávam aj možnosť čerpať pôžičky, ktoré im poskytne štát vo výške výpadku ich príjmov z podielovej dane z príjmov fyzických osôb. Splácanie týchto pôžičiek by mali mať odložené, rovnako ako aj splátky úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Táto legislatívna úprava bola rovnako prijatá ako pomoc samosprávam (novela zákona č. 150/2013 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania zákonom č. 90/2020 Z. z., ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony v pôsobnosti Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky v súvislosti s ochorením COVID-19; do zákona boli doplnené „§ 23g – Prechodné ustanovenia súvisiace s krízovou situáciou spôsobenou ochorením COVID-19“, na základe ktorých sa umožnil odklad splátok žiadateľom, ktorým ŠFRB poskytol úver za podmienok stanovených v novelizovanom zákone o ŠFRB).
Informácie uvedené v tomto príspevku sú platné ku dňu jeho spracovania. Vzhľadom na často sa meniacu legislatívu Vás o realizovaných zmenách budeme pravidelne informovať.