V príspevku chceme upozorniť na vydanie „Metodickej pomôcky sekcie auditu a kontroly Ministerstva financií SR č. MF/013837/2020-1411 k vypracovaniu smernice k vykonávaniu finančnej kontroly“ (ďalej len „metodická pomôcka“).
Najväčším prínosom vydanej metodickej pomôcky je vyslanie silného signálu, že ak má orgán verejnej správy riadnym spôsobom zabezpečiť finančné riadenie a finančnú kontrolu tak, aby sa predchádzalo porušovaniu všeobecne záväzných právnych predpisov a osobitných predpisov alebo medzinárodných zmlúv a aby finančné prostriedky, s ktorými hospodári orgán verejnej správy boli vynakladané zákonne, hospodárne, efektívne, účinne a účelne, mal by mať vypracovanú smernicu k vykonávaniu finančnej kontroly (ďalej len „smernica“).
Cieľom metodickej pomôcky je usmerniť orgány verejnej správy pri tvorbe smernice, ktorá je základom pre zákonný, efektívny a účinný výkon finančnej kontroly. Smernica by mala byť vypracovaná podrobne a na vlastné podmienky orgánu verejnej správy so zohľadnením špecifík jeho organizácie a spôsobu riadenia. Smernica musí byť vypracovaná v súlade so zákonom č. 357/2015 Z. z. o finančnej kontrole a audite a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. a metodickými usmerneniami Ministerstva financií SR.
V metodickej pomôcke sú pomenované jednotlivé kroky, na základe ktorých má orgán verejnej správy postupovať pri tvorbe smernice:
- Finančné operácie a ich časti, ktoré sú pre orgán verejnej správy relevantné.
- Typy finančných kontrol, ktoré sa viažu k identifikovaným finančným operáciám.
- Ciele finančnej kontroly, ktoré majú byť dosiahnuté finančnou kontrolou.
- Skutočnosti podľa § 6 ods. 4 zákona č. 357/2015 Z. z., ktoré sú relevantné pre danú finančnú operáciu alebo jej časť (v súlade s cieľmi finančnej kontroly).
- Osoby, ktoré sú za výkon finančnej kontroly zodpovedné a časový aspekt, kedy sú tieto osoby povinné finančnú kontrolu vykonať.
- Výstupné dokumenty.
Metodická pomôcka v prílohe č. 1 obsahuje aj praktický príklad smernice, ktorý môže orgán verejnej správy primerane podľa vlastných podmienok, potrieb a požiadaviek využiť pri tvorbe vlastnej smernice.
Metodická pomôcka v prílohe č. 2 prináša aj príklady niektorých finančných operácií na možné zapracovanie do smernice.
V metodickej pomôcke sú pre lepšie pochopenie jednotlivých krokov uvedené viaceré príklady dobrej a zlej praxe, ktorých cieľom je poukázať na správne vypracované príklady ustanovení smernice v porovnaní s nesprávne vypracovanými ustanoveniami smernice. Prínosom metodickej pomôcky je riešenie špecifických problémov pri výkone finančnej kontroly, konkrétne:
- elektronický výkon základnej finančnej kontroly,
- elektronický výkon administratívnej finančnej kontroly a finančnej kontroly na mieste.
Autori metodickej pomôcky odporúčajú, aby si orgán verejnej správy pri vypracovaní smernice pomohol aj tzv. procesnými mapami, ktoré znázorňujú hlavné činnosti daného orgánu verejnej správy za jednotlivé organizačné útvary, ktoré určujú a graficky znázorňujú fázy procesov. Odporúčajú zakomponovať ich aj do samotnej smernice. Vzor takej jednoduchej procesnej mapy obsahuje aj príloha č. 3 metodickej pomôcky.
Metodická pomôcka nadobúda platnosť a účinnosť 7. júla 2020.