V praxi môže nastať situácia, že žiadateľ požaduje od povinnej osoby informácie, ktorými povinná osoba nedisponuje. Povinná osoba má aj v tomto prípade dbať na čo možno najuspokojivejšie vybavenie žiadosti a pomôcť žiadateľovi pri získavaní informácií, o ktoré má záujem. S týmto cieľom postúpi žiadosť tomu subjektu, o ktorom má vedomosť, že požadovanými informáciami disponuje. V prípade, že takýto subjekt neexistuje alebo ak povinná osoba nemá o ňom vedomosť, vydá rozhodnutie o odmietnutí žiadosti podľa § 18 zákona o slobode informácií.
- Vzor
Subjektu, ktorému povinná osoba žiadosť postúpila, neplynie lehota na vybavenie žiadosti odo dňa podania žiadosti postupujúcej povinnej osobe, keďže tým by sa adresát postúpenia dostal bez svojho zavinenia do neprimeranej časovej tiesne spojenej s vybavovaním žiadosti. Zákon o slobode informácií preto ustanovuje, že adresátovi postúpenia začne plynúť lehota na vybavenie žiadosti dňom, keď postúpenú žiadosť dostal. Adresát postúpenej žiadosti je povinný žiadosť vybaviť bezodkladne, najneskôr do ôsmich pracovných dní s tým, že deň doručenia postúpenej žiadosti sa do tejto lehoty nezapočítava.
Povinná osoba má povinnosť ihneď upovedomiť žiadateľa o postúpení žiadosti spolu s uvedením subjektu, ktorému žiadosť postúpila.
Lehoty na vybavenie žiadosti:
Povinná osoba je vo všeobecnosti povinná vybaviť žiadosť bez zbytočného odkladu. To sa bude týkať predovšetkým žiadostí požadujúcich obsahovo „jednoduchšie” informácie, ktoré netreba prácne vyhľadávať, kompletizovať či zapracovávať do žiadateľom požadovaného spôsobu sprístupnenia informácií (napr. kopírovaním či skenovaním rozsiahlejšieho obsahu informácií). Žiadosť, ktorú nie je možné vybaviť bezodkladne, musí povinná osoba vybaviť v priebehu a najneskôr do ôsmich pracovných dní odo dňa podania žiadosti alebo odo dňa odstránenia nedostatkov žiadosti na základe výzvy povinnej osoby. To však neznamená, že povinná osoba si môže ponechať vybavenie žiadosti na posledný, ôsmy deň lehoty. V prípade, že už má informácie pripravené na sprístupnenie žiadateľom požadovaným spôsobom, je povinná tieto bezodkladne poskytnúť žiadateľovi.
V prípade, že sa sprístupňuje informácia nevidiacej osobe, povinná osoba je povinná túto žiadosť taktiež vybaviť bezodkladne, najneskôr však do 15 pracovných dní od jej podania.
Povinná osoba má právo lehotu predĺžiť, najviac však o osem pracovných dní a v prípade žiadosti nevidiacej osoby o 15 pracovných dní. Takéto predĺženie lehoty možno vykonať len v prípade existencie závažných dôvodov, ktorými sú:
a) vyhľadávanie a zber požadovaných informácií na inom mieste, ako je sídlo povinnej osoby vybavujúcej žiadosť,
b) vyhľadávanie a zber väčšieho počtu oddelených alebo odlišných informácií požadovaných na sprístupnenie v jednej žiadosti,
c) preukázateľné technické problémy spojené s vyhľadávaním a sprístupňovaním informácie, o ktorých možno predpokladať, že ich možno odstrániť v rámci predĺženej lehoty.
Predĺženie lehoty musí povinná osoba oznámiť žiadateľovi bezodkladne, najneskôr pred uplynutím lehoty na vybavenie žiadosti spolu s uvedením dôvodov jej predĺženia.
Náležitosti
Zákon o slobode informácií výslovne neustanovuje povinné náležitosti oznámenia o postúpení žiadosti inej povinnej osobe, logicky však postupujúca osoba musí žiadateľovi oznámiť, komu jeho žiadosť postúpila na vybavenie. Z oznámenia o postúpení (ako aj zo samotného postúpenia) tiež musí byť adresátovi zrejmé, že postupujúca povinná osoba nedisponuje požadovanými informáciami, ale má vedomosť o tom, že subjekt, ktorému žiadosť postupuje, požadovanými údajmi disponuje.
Spôsob oznámenia o postúpení zákon neurčuje, spravidla sa však uskutoční rovnakým spôsobom, ktorý si určil žiadateľ na vybavenie žiadosti, resp. najefektívnejším možným komunikačným spôsobom so žiadateľom. V prípade žiadateľa – právnickej osoby, ktorý má aktivovanú elektronickú schránku na doručovanie v rámci ústredného portálu verejnej správy, postupujúca povinná osoba zašle oznámenie o postúpení týmto spôsobom.
Špecifiká
V praxi môže nastať situácia, že žiadateľ požaduje od povinnej osoby informácie, ktorými povinná osoba nedisponuje. V takom prípade povinná osoba nevydá zamietavé rozhodnutie, keďže nevyhovenie žiadosti by nebolo naplnením zmyslu ústavného práva na informácie. Povinná osoba má aj v tomto prípade dbať na čo možno najuspokojivejšie vybavenie žiadosti a na pomoc žiadateľovi pri získavaní informácií, o ktoré má záujem. S týmto cieľom povinná osoba postúpi žiadosť tomu subjektu, o ktorom má vedomosť, že požadovanými informáciami disponuje.
V prípade postúpenia žiadosti na vybavenie inej povinnej osobe dostane žiadateľ celkovo dve vyrozumenia od dvoch rozličných povinných osôb. Od pôvodnej povinnej osoby, ktorej žiadateľ adresoval žiadosť, dostane oznámenie o postúpení jeho žiadosti inému subjektu. Od druhej povinnej osoby, ktorej bola žiadosť postúpená na vybavenie, žiadateľ dostane požadované informácie, prípadne zamietavé rozhodnutie podľa § 18 zákona o slobode informácií.
Forma
Forma oznámenia o postúpení žiadosti nie je v zákone o slobode informácií vyslovene daná. S cieľom preukázania splnenia zákonom ustanovenej povinnosti oznámiť postúpenie žiadosti žiadateľovi bude povinná osoba oznámenie o postúpení v praxi realizovať zrejme preukázateľným spôsobom, t. j. najmä písomne alebo elektronickou poštou. Dôležitá je aj skutočnosť, akým spôsobom podal žiadateľ svoju žiadosť a tiež aký spôsob vybavenia žiadosti požadoval, t. j. aký kontakt na seba povinnej osobe oznámil. V prípade žiadateľa – právnickej osoby, ktorý má aktivovanú elektronickú schránku na doručovanie v rámci ústredného portálu verejnej správy, postupujúca povinná osoba zašle oznámenie o postúpení týmto spôsobom.
V časti Súvisice formuláre a dokumenty pod textom uverejňujeme vzor oznámenia o postúpení žiadosti o sprístupnenie informácií. Vzor nemá záväzný charakter, je len vo forme odporúčania.
Vzor:
Mesto XYZ, sídlo:.....................................................................................................................................
...............................................
...............................................
...............................................
V ................... dňa ...................
Vec: Oznámenie o postúpení žiadosti o sprístupnenie informácií
Vážený pán ...............................
mestskému úradu v/vo ................ bola dňa ................ doručená Vaša písomná žiadosť o sprístupnenie informácií, v ktorej mesto žiadate o sprístupnenie informácií týkajúcich sa ......... ..............................................................................................za rok 20xx. Vaša žiadosť bola zaevidovaná v evidencii žiadostí o sprístupnenie informácií pod identifikačným číslom ..........................
Podľa § 15 ods. 1 zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov, ak povinná osoba, ku ktorej žiadosť smeruje, nemá požadované informácie k dispozícii a ak má vedomosť o tom, kde možno požadovanú informáciu získať, postúpi žiadosť do piatich dní odo dňa doručenia žiadosti povinnej osobe, ktorá má požadované informácie k dispozícii.
Dovoľujeme si Vám oznámiť, že Vašu žiadosť v zákonom ustanovenej lehote postupujeme na vybavenie ďalej uvedenému orgánu:
......................................................................................................,
a to z dôvodu, že mesto nemá požadované informácie k dispozícii a vzhľadom na skutočnosť, že predmetnou informáciou disponuje uvedený subjekt ako príslušná povinná osoba a vlastník objektu.
S pozdravom
.................................................
meno a priezvisko - primátor mesta