Konania vo volebných veciach (2. časť)

Vydáno: 15 minút čítania
Článok sa v druhej časti zaoberá konaním vo veciach ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy, najmä účastníkmi konania, lehotou na podanie žaloby, náležitosťami žaloby, postupom pri príprave pojednávania a tiež rozhodovaním o žalobe. Príspevok poukazuje aj na príslušnú judikatúru Ústavného súdu SR vo vzťahu k niektorým často sa vyskytujúcim porušeniam volebného práva.

Právna úprava volebného práva je obsiahnutá predovšetkým v zákone č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o podmienkach výkonu volebného práva").
S účinnosťou od 1. januára 2021 prešla pôsobnosť rozhodovať o ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy z Ústavného súdu SR na Najvyšší správny súd SR, čo vyplýva z čl. 142 ods. 2 ústavného zákona č. 460/1992 Zb. Ústava Slovenskej republiky v z. n. p. (ďalej len "Ústava SR"). Konanie vo veciach ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy je upravené v ustanoveniach § 321a až § 312k zákona č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok v z. n. p. (ďalej len "Správny súdny poriadok").
 
Účastníci konania, lehota na podanie žaloby a náležitosti žaloby
Žalobca sa môže žalobou domáhať vydania rozhodnutia o neústavnosti alebo nezákonnosti napadnutých volieb, a tým zabezpečiť slobodnú súťaž politických síl. Účastníkmi konania sú žalobca a žalovaný. Žalobcom je:
-
kandidát na funkciu v orgáne územnej samosprávy, ktorý nebol zvolený, ak získal aspoň 10 % platných hlasov (tento žalobca môže napadnúť voľby len vo volebnom obvode, v ktorom kandidoval),
-
politická strana aleb