V súčasnej otvorenej spoločnosti dochádza k enormnému šíreniu informácií o verejných funkcionároch a ich aktivitách – starostov, poslancov obecných zastupiteľstiev a riaditeľov škôl nevynímajúc. Informácie sa šíria rôznymi formami. V súčasnosti už nedominujú tradičné printové médiá, ale informácie sa čoraz viac presúvajú do online priestoru. Spoločenská kontrola je v súčasnosti najvýznamnejšou formou kontroly verejnej správy.
Napriek jej nesporným výhodám sa však často prejavuje aj odvrátená strana slobody šírenia informácií. Publikované informácie sú často nepravdivé, neobjektívne, ba až nactiutŕhačské. V niektorých prípadoch je ich zverejnenie spôsobilé vyvolať až trestnoprávny postih.
Príspevok v prvej časti analyzuje právne možnosti ochrany dotknutého verejného funkcionára pri publikovaní nepravdivých a osočujúcich informácií v printových médiách a na internetových spravodajských portáloch.
Tlačový zákon
Zodpovednosť tzv. printových médií za pravdivosť nimi zverejňovaných informácií upravuje zákon č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlačový zákon) v z. n. p. (ďalej len "tlačový zákon").
Podľa § 1 ods. 1 tlačového zákona tento zákon upravuje najmä práva a povinnosti vydavateľa periodickej tlače a práva a povinnosti tlačovej agentúry pri získavaní a šírení informácií, práva a povinnosti osôb pri uplatňovaní práva na opravu, práva na odpoveď a práva na dodatočné oznámenie v periodickej tlači a práva a povinnosti osôb pri uplatňovaní práva na opravu, práva na odpoveď a práva na dodatočné oznámenie v agentúrnom spravodajstve.