Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „daňový poriadok“) nadobudol účinnosť 1. januára 2012. Tento zákon bol novelizovaný Čl. I zákona č. 331/2011 Z. z., Čl. VII zákona č. 332/2011 Z. z., Čl. III zákona č. 384/2011 Z. z. a taktiež Čl. VIII zákona č. 546/2011 Z. z.
Daňový poriadok je procesný zákon, ktorý zrušil zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z. n. p. (ďalej len „zákon o správe daní“).
Aj keď s účinnosťou od 1. 1. 2012 obec ako správca miestnych daní a miestneho poplatku postupuje už podľa daňového poriadku, v súlade s prechodnými ustanoveniami tohto zákona budú ešte niektoré konania dobiehať podľa zákona o správe daní.
Napríklad ak daňová kontrola bola začatá a nebola ukončená do účinnosti tohto zákona, dokončí sa podľa zákona o správe daní.
Zámerom tohto článku je poskytnúť základnú informáciu o štruktúre daňového poriadku, poukázať na nové ustanovenia, ako aj rozdiely oproti zákonu o správe daní a z toho vyplývajúce zmenené postupy správcu dane – obce pri správe miestnych daní a miestneho poplatku.
Daňový poriadok obsahuje základné pravidlá a princípy všeobecne platné pre všetky druhy daní, teda aj pre miestne dane a miestny poplatok, ktoré upravuje zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v z. n. p. (ďalej len „zákon o miestnych daniach“). Špecifiká platné pre jednotlivé daňové zákony budú upravené priamo v týchto hmotnoprávnych predpisoch. Výnimku tvoria sankcie, ktoré sú upravené v daňovom poriadku, ale aj v niektorých hmotnoprávnych predpisoch, ak ide o špecifiká týkajúce sa príslušnej dane.
Daňový poriadok je rozdelený na 7 častí, jednotlivé časti sú rozdelené na hlavy, diely a oddiely.
PRVÁ ČASŤ – ZÁKLADNÉ A VŠEOBECNÉ USTANOVENIA
Základné ustanovenia
- V základných ustanoveniach (§ 1 daňového poriadku) je stanovený predmet a rozsah pôsobnosti daňového poriadku, z ktorého vyplýva, že tento zákon upravuje správu daní, práva a povinnosti daňových subjektov a iných osôb, ktoré im vzniknú v súvislosti so správou daní. Podľa daňového poriadku sa postupuje len vtedy, ak zákon o miestnych daniach neustanovuje inak. To znamená, že úprava v hmotnoprávnom predpise má prednosť pred úpravou v procesnom zákone.
- Ust. § 2 daňového poriadku definuje základné pojmy, ktoré sa používajú v daňovom poriadku, a to: správa daní, daň, daňové konanie, daňový preplatok, daňový nedoplatok, daňová pohľadávka, oznamovacia povinnosť. K určitej zmene oproti zákonu o správe daní došlo v zadefinovaní pojmu „správa daní“, ktorou je postup súvisiaci so správnym zistením dane a zabezpečením úhrady dane a ďalšie činnosti podľa tohto zákona alebo osobitných predpisov. Daňou sa na účely tohto zákona rozumie okrem dane podľa daňových zákonov aj úrok z omeškania, úrok a pokuta podľa tohto zákona alebo osobitných predpisov a miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné