Teplota na pracovisku počas chladného počasia

Vydané: 9 minút čítania

V dôsledku energetickej krízy sú viaceré spoločnosti a nielen tie, nútené uvažovať nad tým, ako a kde ušetriť. Energetická kríza núti nielen firmy, ale aj obce, školy a pod. uvažovať nad znižovaním teploty v kancelárii, ale aj výrobnej hale, triedach, predajni atď. Zamestnávatelia by mali ale vedieť, aká je minimálna prípustná teplota podľa legislatívy.

Aj samotná vláda predstavila plán, ktorý by mal zamestnávateľom pomôcť zvládnuť krízu, no tí sa naďalej obávajú vysokých cien energií, najmä cien elektriny a plynu. Ako jedno z opatrení do úvahy síce prichádza zníženie teploty na pracovisku, avšak je potrebné dbať na zákonné povinnosti, ktoré sa na zamestnávateľov vzťahujú. Tento príspevok poukazuje na zákonné povinnosti zamestnávateľov týkajúce sa teploty na pracovisku v chladnom období.
 
Pracovné podmienky zamestnancov
 
Teplota na pracovisku patrí k pracovným podmienkam. Pracovné podmienky zamestnanca sú významným faktorom, ktorý vplýva na pracovný výkon zamestnanca. Úprava pracovných podmienok vychádza z legislatívy, ktorá je roztrieštená vo viacerých právnych predpisoch. Pracovné prostredie, a teda aj pracovné podmienky sú tvorené súborom vonkajších hmotných a nehmotných faktorov, ktoré priamo pôsobia na zamestnanca a jeho prácu.
Pojmom pracovné podmienky možno rozumieť komplex podmienok, ktoré pôsobia na zamestnanca v pracovnom procese a vplývajú na jeho pracovný výkon. Pracovné prostredie ovplyvňujú aj podmienky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (ďalej len "BOZP"). BOZP sa definuje aj ako stav pracovných podmienok, ktoré vylučujú nebezpečné a škodlivé faktory pracovného procesu na zamestnancov. Pracovné prostredie ovplyvňujú faktory ako hluk, osvetlenie, teplota, prúdenie a vlhkosť vzduchu, prašnosť a pod.
 
Jedným zo základných predpisov z oblasti BOZP je zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o BOZP"), ktorý v § 6 ustanovuje všeobecné povinnosti zamestnávateľa, kam patrí napríklad povinnosť zlepšovať pracovné podmienky a prispôsobovať ich zamestnancom, zohľadňovať pritom meniace sa skutočné a predvídateľné okolnosti a dosiahnuté vedecké a technické poznatky, zisťovať nebezpečenstvá a ohrozenia, posudzovať riziko a vypracovať písomný dokument o posúdení rizika pri všetkých činnostiach vykonávaných zamestnancami, určovať bezpečné pracovné postupy a pod. Medzi základné povinnosti zamestnávateľa upravené v § 5 zákona o BOZP patrí aj povinnosť prispôsobovať práce schopnostiam zamestnanca a technickému pokroku, vydávať pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a pod. Pracovné podmienky ovplyvňuje aj teplo/teplota na pracovisku. Zamestnávatelia majú isté povinnosti voči zamestnancom v období leta, kedy sú veľké horúčavy, no rovnako aj v období zimy, chladného počasia. Povinnosti zamestnávateľov na ochranu zdravia v chladnom období roka upravuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 99/2016 Z.z. o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci (ďalej len "vyhláška").
 
Teplota na pracovisku
 
Táto vyhláška ustanovuje napríklad triedy práce podľa celkového priemerného energetického výdaja pri práci zamestnanca, ale aj optimálne a prípustné hodnoty faktorov tepelno-vlhkostnej mikroklímy vnútorného pracovného prostredia či únosnú záťaž teplom a chladom pri práci, ochranné a preventívne opatrenia pri záťaži teplom a chladom pri práci, a pod. Vyhláška okrem iného ustanovuje povinnosti zamestnávateľa na ochranu zdravia počas chladného obdobia v roku. Chladným obdobím sa rozumie obdobie, ak priemerná denná teplota počas dvoch po sebe nasledujúcich dní klesne pod 13 stupňov C. Mimoriadne chladný deň je deň, v ktorom teplota vonkajšieho vzduchu nameraná v tieni dosiahla hodnotu nižšiu ako -15 stupňov C. Povinnosti zamestnávateľov, podľa predmetnej vyhlášky, závisia od teploty na pracovisku a od energetického výdaja pri práci. Zamestnávatelia musia v chladnom období dodržiavať minimálne prípustné teploty, ktoré zohľadňujú energetickú náročnosť vykonávaných prác. Minimálna prípustná teplota pre chladné obdobie roka sa s energetickou náročnosťou práce znižuje.
Podľa § 2 ods. 7 vyhláškysa pod pojmom celkový energetický výdaj rozumie "celková tepelná produkcia organizmu zahŕňajúca základnú látkovú premenu a tepelnú produkciu vyplývajúcu z pracovného energetického výdaja; stanovuje sa fyziologickým meraním, výpočtom podľa technickej normy alebo orientačne podľa prílohy č. 1 tabuľky č. 1 a je vyjadrený triedami práce".
 
Triedy práce sa určujú podľa celkového priemerného energetického výdaja pri práci a sú uvedené vprílohe č. 1 vyhlášky. Záťaž chladom definuje vyhláška v § 2 ods. 12 ako "tepelnú záťaž zamestnanca, ku ktorej dochádza pri prekročení minimálnej hodnoty prípustnej operatívnej teploty pre daný druh práce; hodnotí sa z hľadiska jej únosnosti".
 
Rozdelenie prác podľa energetickej náročnosti
 
Energetická náročnosť sa priraďuje k jednotlivým triedam práce. Ide o veľmi ľahké (administratívne) až ťažké práce. Konkrétne triedy práce aj s príkladmi činností sú ustanovené v prílohe č. 1 citovanej vyhlášky.

Trieda,

práce

Energetický výdaj qM

(W · m-2, pričom 1 W zodpovedá produkcii potu 1,47 g · h-1)

Príklady činností

1

1a

80 a menej ako 80

Sedenie: ľahká administratívna práca (písanie, práca na počítači, kreslenie, účtovníctvo, kancelárska práca)

1b

81 – 105

Sedenie: ľahká manuálna práca (jednoduché šitie, laboratórna práca); práca paží a ramien (malé pracovné nástroje, kontrolná činnosť, zostavovanie alebo triedenie ľahkých predmetov); práca paží a nôh (riadenie vozidla za bežných podmienok, ovládanie pedálov).

Státie: vŕtanie alebo frézovanie drobných súčiastok, navíjanie cievok, rezanie závitov malých armatúr, obrábanie s nízko výkonovými nástrojmi, občasná chôdza (rýchlosť do 2,5 km/h).

1c

106 – 130

2

2a

131 – 165

Kontinuálna práca rúk a paží (zatĺkanie klincov, plnenie); práca paží a nôh (riadenie nákladných áut, traktorov alebo stavebných strojov mimo cestnej komunikácie alebo v teréne); práca paží a trupu (práca s pneumatickým kladivom, montáž traktora, omietanie, prerušovaná manipulácia so stredne ťažkým materiálom, trhanie buriny, okopávanie, zber ovocia alebo zeleniny, tlačenie alebo ťahanie ľahkých vozíkov alebo fúrikov, chôdza rýchlosťou 2,5 až 5,5 km/h, kovanie).

2b

166 – 200

3

201 – 260

Intenzívna práca paží a trupu (nosenie ťažkého materiálu, práca s lopatou, práca s ťažkým kladivom, pílenie, hobľovanie alebo opracovávanie tvrdého dreva, chôdza rýchlosťou 5,5 až 7 km/h, tlačenie alebo ťahanie ťažko naložených vozíkov alebo fúrikov, otĺkanie odliatkov, kladenie betónových panelov).

4

Viac ako 260

Veľmi intenzívna činnosť v rýchlom až maximálnom tempe (práca so sekerou, intenzívna práca s lopatou alebo kopanie, stúpanie po schodoch, na rampu alebo po rebríku, rýchla chôdza malými krokmi, chôdza rýchlosťou väčšou ako 7 km/h).

 
Vyhláška k tabuľke uvádza, že"uvedené príklady činností sú orientačné. Práce neuvedené v tabuľke možno zaradiť podľa podobných činností. Zatriedenie (1b, 1c, 2a alebo 2b) v rámci základnej triedy 1 alebo 2 sa vykoná podľa toho, či práca je vykonávaná s nižšou alebo vyššou intenzitou. Na spoľahlivé zatriedenie práce sa vykoná objektívne meranie energetického výdaja s podrobnou analýzou vykonávanej činnosti".Ak poznáme triedu práce, ktorá je vykonávaná, vieme k nej priradiť aj optimálne a prípustné hodnoty faktorov tepelno-vlhkostnej klímy. Hodnoty, ktoré musí zamestnávateľ spĺňať určuje vyhláška v ďalšej tabuľke uvedenej v prílohe č. 2 ku každej triede práce. V prílohe č. 2 k vyhláškenachádzame optimálne a prípustné hodnoty faktorov tepelno-vlhkostnej mikroklímy nielen pre teplé, ale aj chladné počasie. Uvádzame tie pre chladné počasie:
 

Trieda práce

Operatívna teplota to [°C]

Prípustná rýchlosť
prúdenia vzduchu
va [m . s-1]

optimálna

prípustná

min.

max.

1a

20 – 24

20

26

£ 0,2

1b

18 – 21

18

24

£ 0,25

1c

15 – 20

15

22

£ 0,3

2a

13 – 18

13

20

£ 0,3

2b

12 – 16

12

20

£ 0,5+

 
Práce ako napríklad účtovníctvo, mzdové účtovníctvo, administratívne práce, práca právnika a pod. patria pod ľahkú administratívnu prácu, do triedy práce 1a, pri ktorej sa vyžaduje teplota optimálna: 20 až 24 stupňov C, prípustná min. 20 stupňov C, max. 26 stupňov C.
 
Príkladom ľahkej manuálnej práce posediačky, zaradenej do skupiny 1b je napríklad jednoduché šitie, laboratórna práca, kontrolná činnosť. V týchto prípadoch je potrebné dodržiavať minimálnu prípustnú teplotu 18 stupňov C, optimálna teplota je v rozmedzí 18 až 21 stupňov C.
 
Pri ľahkej manuálnej práci postojačky v triede práce 1c (napr. vŕtanie alebo frézovanie drobných súčiastok, navíjanie cievok) je potrebné dodržiavať minimálnu prípustnú teplotu 15 stupňov C, pričom optimálna teplota sa pohybuje v rozmedzí 15 až 20 stupňov C.
 
Vyhlášku novelizovalo Ministerstvo zdravotníctva SR a podľa novely platí, že od 1. decembra 2022 do 31. mája 2023 je minimálna prípustná operatívna teplota pre chladné obdobie roka v triede práce 1a 19 stupňov C.
 
Hoci energetická kríza núti zamestnávateľov šetriť, je potrebné si uvedomiť, že na kúrení možno ubrať len v medziach všeobecne záväzných predpisov a jedným z nich je aj vyhláška. To znamená, že teplotu na pracovisku možno znížiť iba na také prípustné operatívne teploty, aké sú uvedené v
Pokiaľ by sa stalo, že zamestnávateľ ustanovené teploty na pracovisku nedodrží, zamestnanci majú právo obrátiť sa s podnetom na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Príslušný orgán následne preverí oznámené informácie, zistené skutočnosti podľa závažnosti nedostatkov (aj dodržania minimálnej prípustnej teploty pri práci) a podľa miery závažnosti či možnosti ohrozenia zdravia zamestnancov.
 
Záver
Zamestnávateľ síce môže znížiť náklady tak, že zníži teplotu na pracovisku, no musí pri tom dbať na legislatívou určené minimálne hodnoty. Ak by zamestnávateľ tieto určené teploty na pracovisku nedodržiaval, majú zamestnanci právo sa obrátiť s podnetom na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Ďalej si treba uvedomiť, že kvalitne vytvorené podmienky na pracovisku prispievajú k zvýšeniu pracovného výkonu zamestnanca a k jeho celkovej spokojnosti.