Zverejňovanie zmlúv a príloh v samospráve od 31. marca 2022

Vydané: 7 minút čítania

Príspevok sa venuje novelizovanému zverejňovaniu zmluvných zabezpečení (zmlúv, dodatkov a dohôd a ich príloh či podkladov) v oblasti verejnej správy a samosprávy vzhľadom na pravidlá a podmienky transparentného konania voči verejnosti v zmysle novelizovaného zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o slobodnom prístupe k informáciám“). Príspevok je teda vhodný obecné úrady, rozpočtové a príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti obce, mesta, mestskej časti či vyššieho územného celku.

Príspevok rozoberá novú povinnosť pre samosprávu obcí a vyšších územných celkov a zriadených organizácií, t. j. povinné zverejňovanie zmlúv výlučne cez Centrálny register zmlúv, pričom sa ruší správnosť zverejňovania cez webové sídlo.

Zverejnenie zmlúv v obci/meste/RO/PO do 30. 3. 2022 vrátane

Zverejnenie zmlúv v obci/meste/RO/PO od 31. 3. 2022 vrátane

Cez vlastné webové sídlo – internetovú stránku obce/mesta

Výlučne cez Centrálny register zmlúv

Časti finančnej operácie, ktoré podliehajú zverejneniu, majú subjektívnu povahu (vzhľadom na daný subjekt verejnej správy a normatívnu úpravu, najmä formou interných smerníc alebo rozhodnutí). Právne úkony sa spájajú s právami a povinnosťami a ide najmä o nájomné zmluvy, pracovné zmluvy, dodávateľské a odberateľské zmluvy, koncesné zmluvy či zmluvy podľa občianskoprávnej normy alebo obchodnoprávnej normy. Iné úkony nie sú zákonom bližšie definovaným pojmom, no subjekt verejnej správy sa s nimi často stretáva. Ide najčastejšie o úkony majetkovej podstaty spojené so zaradením majetku, presunom, prevodom, vyradením, náhradou škody na majetku či vyhlásenie verejného obstarávania na majetok. Práve častou nadväznosťou na iné úkony majetkovej povahy sú v praxi právne úkony, ktoré predstavujú predošlú časť finančnej operácie (napríklad kúpna zmluva, objednávka a následné zaradenie) alebo následnú časť finančnej operácie (zmluva o prevode majetku, darovacia zmluva, zmluva o kúpe v zmysle verejného obstarávania). Treba dodať, že právnym úkonom je aj vystavenie výzvy na úhradu sankcie, či na vrátenie nespotrebovanej zálohy alebo dodávateľského preddavku.

Novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám – účinnosť od 31. marca 2022 vrátane

Odôvodnenie tejto novelizácie:

V § 5a ods. 6 zákona o slobodnom prístupe k informáciám sa vypúšťajú slová „a povinné osoby, ktorými sú obce, vyššie územné celky, povinné osoby, ktoré sú ich rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou organizáciou, a povinné osoby, v ktorých majú viac ako 50 % účasť“. Uvedená výnimka pre územnú samosprávu teda od 31. marca 2022 vrátane prestáva platiť, a teda všetky orgány verejnej správy (i úseky obecných úradov) zverejňujú povinne zmluvy, dodatky, dohody a dodatky k dohodám spolu s prílohami výlučne cez Centrálny register zmlúv.

Dôvodová správa k zákonu, ktorý mení a dopĺňa zákon o slobodnom prístupe k informáciám, uvádza, že na účely zjednotenia miesta zverejňovania zmlúv sa navrhuje vypustiť výnimku zo zverejňovania v centrálnom registri zmlúv, ktorá je ustanovená pre samosprávu. Argument dostupnosťou zverejňovania v centrálnom registri zmlúv v súčasnosti už nemôže byť dôvodom odlišného spôsobu zverejňovania pre jednotlivé skupiny orgánov verejnej moci. Osobitne to platí pre existenciu dostupných riešení umožňujúcich elektronickú komunikáciu obce na účely výkonu verejnej moci, napríklad prostredníctvom rozšíreného riešenia dátového centra územnej samosprávy obcí a miest.

Podľa § 47a zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov sa zmluva, ktorá nebola zverejnená do troch kalendárnych mesiacov po jej uzatvorení, platí, že táto zmluva je nulitná (bez právneho základu, t. j. ako by nebola nikdy uzatvorená). V reálnom živote dochádza niekedy k nezverejneniu, napríklad dodatku k zmluve nie však úmyselne, ale nedopatrením a z takto doplnenej zmluvy sa poskytnú služby a finančné plnenie, ktoré nie je možné si neplatnosťou zmluvy už vrátiť. Preto je v praxi problematické napraviť vôľu a účinky zmluvy, ktoré vyvolali. Obec môže v tomto prípade postupovať spôsobom, kedy si s druhou zmluvnou stranou môže uzatvoriť dohodu o vzájomnom zápočte a v nej sa zadefinuje aj povinnosť uzatvorenia novej zmluvy. Táto zmluva sa následne v zákonnom termíne zverejní (t. j. bezodkladne po jej uzatvorení) v Centrálnom registri zmlúv (už povinne od 31. marca 2022 vrátane).

Postup pri registrovaní povinnej osoby v Centrálnom registri zmlúv/vytváraní užívateľského účtu v Centrálnom registri zmlúv podľa metodiky Úradu vlády SR

Na registráciu subjektu do Centrálneho registra zmlúv (ďalej len „CRZ“) treba zaslať písomnú žiadosť na adresu Odboru informatiky a elektronických služieb Úradu vlády SR (ďalej len „OIES ÚV SR“). Žiadosť o registráciu povinnej osoby musí obsahovať údaje ako názov, adresu subjektu, IČO, zadefinovanie zriaďovateľa (v prípade rozpočtových a príspevkových organizácií, ktoré plne spadajú pod obec, mesto, mestskú časť či vyšší územný celok) a tiež plnú moc pre zamestnancov povinnej osoby, ktorí budú zmluvy v CRZ publikovať. Subjekt zaslaním žiadosti Úradu vlády SR prehlasuje, že je povinný zverejňovať zmluvy v CRZ a že si túto povinnosť overil na Ministerstve spravodlivosti SR.

Každý zamestnanec povinnej osoby, ktorý pracuje s CRZ, je povinný vlastniť užívateľský účet. Každý užívateľský účet môže používať iba jeden zamestnanec.

Treba dodať, že zmluva v elektronickej podobe musí zodpovedať podpísanej papierovej verzii zmluvy, avšak zverejnená musí byť bez podpisov, pečiatok a dátumov podpísania. Zmluva (vrátane príloh, dodatkov a príloh dodatkov) musí byť zverejnená vo formáte .pdf , pričom tieto súbory musia byť v strojovo čitateľnej forme [pozn. autora: priamym prevodom z textového súboru (.doc, .rtf, .odt...) do .pdf formátu, prípadne naskenovaním papierovej zmluvy a jej následným uložením vo formáte .pdf].

Upozornenie k opravám alebo eliminácii nesprávnych údajov

Ak povinná osoba zašle do registra zrejme nesprávny údaj, Úrad vlády Slovenskej republiky vykoná opravu na základe žiadosti o opravu tej povinnej osoby, ktorá tento údaj do registra zaslala. Žiadosť treba zaslať elektronicky na adresu crz-support@vlada.gov.sk. Žiadosť musí obsahovať údaje ako číslo zmluvy, zmluvné strany, identifikáciu zmluvy v rámci systému CRZ (pozn. autora: identifikačné číslo, ktoré prideľuje CRZ automaticky), požadované opravy (v prípade, že je potrebná výmena prílohy, je potrebné v e-maily zaslať aj opravenú prílohu vo formáte .pdf) a odôvodnenie opráv.

V organizáciách verejnej správy (samosprávy i štátnej správy) sa nemusia v Centrálnom registri zmlúv zverejňovať:

  • obchodné podmienky, kalkulácie cien,
  • nákresy, technické predlohy, výkresy, projekty,
  • zmluvy, ktoré sa nevzťahujú k nakladaniu s majetkom alebo s verejnými prostriedkami (informáciou o sume, ktorá sa použila), nepodliehajú povinnému zverejneniu.

Otázka č. 1: Môže obec zverejňovať zmluvy na internetovej stránke aj po marci 2022?

Nie, od 31. 3. 2022 výlučne cez Centrálny register zmlúv.

Otázka č. 2: Je povinne zverejňovanou zmluvou aj zmluva o dielo alebo zmluva o budúcej zmluve či zmluva o poskytnutí služieb?

Áno, všetky uvedené typy zmluvného zabezpečenia sa povinne zverejňujú v Centrálnom registri zmlúv.

Otázka č. 3: Týka sa povinnosť zverejňovania v časti príloh aj výkaz – výmer, a to konkrétne v zmluvách o dielo?

Výkaz – výmer je cenník, ktorý v prípade, že predstavuje neoddeliteľnú súčasť zmluvy, riadne sa zverejní ako príloha k zmluve o dielo. Treba dodať, že ak zmluva o dielo obsahuje kalkuláciu cien (spôsob výpočtu jednotkovej ceny), takáto príloha sa vôbec nezverejní v Centrálnom registri zmlúv.

Otázka č. 4: Musí mesto zverejniť aj projektovú dokumentáciu k zmluve, ak je súčasťou verejného obstarávania?

Nie, projektová dokumentácia predstavuje predmet ochrany autorským právom a v zmysle uvedeného sa predmetná príloha k zmluvnému zabezpečeniu nezverejní v Centrálnom registri zmlúv.