Podávanie majetkových priznaní pri výkone práce vo verejnom záujme upravuje ustanovenie § 10 zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 552/2003 Z. z.“).
Podľa § 10 ods. 1 zákona č. 552/2003 Z. z. vedúci zamestnanec je povinný deklarovať svoje majetkové pomery do:
a) 30 dní od ustanovenia na miesto vedúceho zamestnanca,
b) 31. marca každého kalendárneho roka.
Z dikcie § 10 ods. 1 zákona č. 552/2003 Z. z. vyplýva povinnosť deklarovať svoje majetkové pomery pre vedúcich zamestnancov. Povinnosť podať majetkové priznanie má teda každý vedúci zamestnanec pri výkone práce vo verejnom záujme.
To, kto je vedúcim zamestnancom, upravuje zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“). Podľa § 9 ods. 3 Zákonníka práce vedúci zamestnanci zamestnávateľa sú zamestnanci, ktorí sú na jednotlivých stupňoch riadenia zamestnávateľa oprávnení určovať a ukladať podriadeným zamestnancom zamestnávateľa pracovné úlohy, organizovať, riadiť a kontrolovať ich prácu a dávať im na ten účel záväzné pokyny.
Zákonník práce za vedúceho zamestnanca považuje toho zamestnanca, kto riadi, resp. má riadiť aspoň jedného zamestnanca, t. j. má aspoň jedného podriadeného zamestnanca.
V praxi sa niekedy vyskytujú aj otázky, či aj zamestnanec poverený vedením určitého úseku (odboru/oddelenia/organizačnej zložky), čiže tzv. poverený vedúci odboru/oddelenia/organizačnej zložky, je povinný deklarovať svoje majetkové pomery. Keďže aj takýto zamestnanec dočasne vykonáva funkciu vedúceho zamestnanca – je odpoveď na danú otázku áno.
Vedúci zamestnanec, ktorý je štatutárnym orgánom, podáva majetkové priznanie tomu orgánu, ktorý ho do funkcie vymenoval alebo zvolil. Zákon ustanovuje, že ak ho do funkcie vymenoval prezident republiky, oznamuje údaje o svojich majetkových pomeroch vedúcemu ústredného orgánu štátnej správy, do ktorého pôsobnosti patrí.
Ak ho vymenoval alebo zvolil kolektívny orgán, tak oznamuje údaje predsedovi tohto kolektívneho orgánu alebo inej fyzickej osobe týmto orgánom poverenej.
V ostatných prípadoch vedúci zamestnanec, ktorý vykonáva funkciu štatutárneho orgánu, oznamuje údaje o svojich majetkových pomeroch štatutárnemu orgánu nadriadeného orgánu.
Ak zamestnávateľ nemá nadriadený orgán, oznamuje údaje o svojich majetkových pomeroch štatutárnemu orgánu zriaďovateľa.
Ak zamestnávateľ nemá nadriadený orgán ani zriaďovateľa, oznamuje údaje o svojich majetkových pomeroch vedúcemu ústredného orgánu štátnej správy, do ktorého pôsobnosti patrí.
Ostatní vedúci zamestnanci podávajú majetkové priznanie štatutárnemu orgánu.
Vedúci zamestnanci sú povinní oznámiť údaje o svojich majetkových pomeroch v rozsahu podľa § 114 ods. 2 a 3 zákona č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 55/2017 Z. z.“). Podľa uvedených ustanovení majetkové priznanie obsahuje údaje o:
a) nehnuteľnom majetku,
b) hnuteľnom majetku,
c) majetkových právach a iných majetkových hodnotách.
Podľa § 114 ods. 3 cit. zákona sa nehnuteľný majetok neoceňuje.
Hnuteľný majetok, majetkové práva a iné majetkové hodnoty štátny zamestnanec, na účely majetkového priznania, ocení bežnou cenou.
Za hnuteľný majetok sa podľa § 114 ods. 3 zákona č. 55/2017 Z. z. považujú najmä:
- peňažné prostriedky v mene euro a v cudzej mene,
- vklady v bankách a v pobočkách zahraničných bánk v mene euro a v cudzej mene a vklady v zahraničných bankách.
Hnuteľný majetok a majetkové práva a iné majetkové hodnoty sa v majetkovom priznaní uvedú len vtedy, ak ich súhrnná hodnota je vyššia ako 35 000 eur.
Nehnuteľný majetok, hnuteľný majetok a majetkové práva a iné majetkové hodnoty v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa na účely majetkového priznania delia rovnakým dielom.
Vzhľadom na obsah majetkového priznania, ako aj preukázateľnosti jeho podania je nevyhnutné ho podať písomnou formou.
Zákon č. 552/2003 Z. z. neustanovuje bližšie formálne náležitosti majetkového priznania. Vzor majetkového priznania napríklad zverejňuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na svojom webovom sídle.
Zákon č. 552/2003 Z. z. neustanovuje ani to po akú dobu je potrebné majetkové priznania vedúcich zamestnancov uchovávať (archivovať). Odpoveď na túto otázku nachádzame v § 114 ods. 9 zákona č. 55/2017 Z. z., podľa ktorého „Majetkové priznanie sa uchováva päť rokov.“
Zákon č. 552/2003 Z. z. neobsahuje ani úpravu toho, čo v prípade, keď je potrebné spresniť, či doplniť informácie v majetkovom priznaní. Neupravuje ani spôsob vyvracania odôvodnených pochybností.
V zákone č. 552/2003 Z. z. absentuje aj konkrétna právna úprava opomenutia povinnosti podania majetkového priznania. Preto prichádza do úvahy upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny za nesplnenie povinnosti vedúceho zamestnanca deklarovať svoje majetkové pomery v zmysle § 10 zákona č. 552/2003 Z. z.