Príspevok sa venuje zverejňovaniu zmluvných zabezpečení (zmlúv, dodatkov a dohôd) v sektore územnej samosprávy vzhľadom na pravidlá a podmienky transparentného konania voči verejnosti v zmysle zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v z. n. p. (ďalej len „zákon o slobode informácií“). Čitateľovi je prezentovaných celkom pätnásť spracovaných odpovedí na časté otázky zamestnancov samosprávy z posledných mesiacov.
Otázka č. 1: Môže rozpočtová organizácia alebo obec zverejňovať zmluvy na internetovej stránke aj vo formáte .jpg?
Uvedený formát zobrazí povinný údaj (zmluvu alebo prílohy) ako obrázok a nie vždy sa aj správne otvorí. Z dôvodu transparentného konania a zamedzenia problémov pri otváraní v rámci internetových prehliadačov možno odporučiť .pdf formát (pozn.: rovnako je využívaný ako jediný a relevantný aj v prípade zverejňovania štátnymi organizáciami v Centrálnom registri zmlúv).
Otázka č. 2: Je povinne zverejňovanou zmluvou – dohoda o použití súkromného motorového vozidla pri služobnej ceste zamestnanca?
Áno, aj keď uvedený typ zmluvného zabezpečenia sa priamo netýka nakladania s majetkom subjektu územnej samosprávy, ale má nadväznosť na vynaloženie verejných prostriedkov (úhrada pohonných hmôt). Na základe uvedeného predmetná dohoda podlieha riadnemu zverejneniu. Rovnako dodávam, že aj dohoda (prípadne zmluva) o použití služobného vozidla na súkromné účely sa riadne uverejní na internetovej stránke subjektu územnej samosprávy.
Otázka č. 3: Týka sa povinnosti zverejňovania v časti príloh aj výkaz – výmer v stavebníctve, a to konkrétne v zmluvách o dielo?
Výkaz – výmer je cenník, ktorý v prípade, že predstavuje neoddeliteľnú súčasť zmluvy, riadne sa zverejní ako príloha k zmluve o dielo. Je potrebné dodať, že ak zmluva o dielo obsahuje kalkuláciu cien (spôsob výpočtu jednotkovej ceny), takáto príloha sa nezverejní.
Otázka č. 4: Musí mesto zverejniť aj projektovú dokumentáciu k zmluve, ak je súčasťou verejného obstarávania?
Nie, projektová dokumentácia predstavuje predmet ochrany autorským právom a v zmysle uvedeného sa predmetná príloha k zmluvnému zabezpečeniu nezverejní na internetovej stránke.
Otázka č. 5: Je v poriadku, ak v našej škole nezverejníme na zmluve alebo dohode aj dátum vyhotovenia, resp. dátum uzatvorenia zmluvy?
V zmysle zákona o slobode informácií je povinnosťou zverejniť úplné znenie zmluvy (samozrejme, vzhľadom na zmluvu, ktorá sa aj riadne uzatvorila), a teda, ak zmluva obsahuje aj dátum vyhotovenia, uvedený časový údaj sa riadne zverejní (nemusí sa prekrývať). Rovnako to platí aj v prípade dátumu uzatvorenia zmluvy. Práve tento dátum je rozhodujúci pre zverejnenie zmluvy, keďže normatívny právny akt – zákon o slobode informácií ustanovuje lehotu zverejňovania zmluvy – bezodkladne po uzatvorení zmluvy (podpísaní oboma zmluvnými stranami).
Otázka č. 6: Ako postupovať v prípade, že sú zverejnené iba dodatky k zmluve a zmluva nie je zverejnená (bola uzatvorená ešte v dobe, keď nemusela byť zverejnená)?
Ak zmluva bola uzatvorená v čase pred povinným zverejňovaním (t. j. pred rokom 2011), nemusí byť v súčasnosti zverejnená. Dodatky k spomínanej zmluve sa však riadne uverejnia, keďže sú právnymi úkony a boli zostavené, podpísané (uzatvorené) v právnom stave, keď sa povinne tieto dodatky už zverejňujú. Alternatívou vo vzťahu k transparentnému konaniu (pozn.: nie je to povinný úkon) je zverejnenie tejto zmluvy spolu s prílohami.
Otázka č. 7: V našej obci nemáme zverejnenú nájomnú zmluvu na nebytový priestor a uplynula od jej uzatvorenia dlhšia doba (viac ako štyri mesiace). Ako má obec v tomto prípade postupovať, aby neporušila zákon o slobode informácií?
V zmysle § 47a zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z. n. p. sa zmluva, ktorá nebola zverejnená do troch kalendárnych mesiacov po jej uzatvorení, platí, že táto zmluva je nulitná (bez právneho základu, t. j., ako by nebola nikdy uzatvorená). V reálnom živote dochádza niekedy k nezverejneniu, napríklad k dodatku k zmluve, nie však úmyselne, ale nedopatrením a z takto doplnenej zmluvy sa poskytnú služby a finančné plnenie, ktoré nie je možné si neplatnosťou zmluvy už vrátiť. Preto je v praxi problematické napraviť vôľu a účinky zmluvy, ktoré vyvolali. Obec môže v tomto prípade postupovať spôsobom, keď si s druhou zmluvnou stranou môže uzatvoriť dohodu o vzájomnom zápočte a v nej sa zadefinuje aj povinnosť uzatvorenia novej zmluvy. Táto zmluva sa následne v zákonnom termíne zverejní (t. j. bezodkladne po jej uzatvorení).
Otázka č. 8: Aké sú následky pre kontrolovaný subjekt v prípade kontrolných zistení porušenia zverejnenia zmluvy zo strany Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky?
V prípade kontrol zrealizovaných Najvyšším kontrolným úradom Slovenskej republiky a pri existencii kontrolného zistenia (neúplné alebo nesprávne zverejňovanie) prichádza iba k nedodržaniu zákona o slobode informácií, a to bez udelenia pokút alebo sankcií (pozn. autora: Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky nemôže v zmysle svojho osobitného predpisu udeľovať alebo vyrubovať sankcie.).
Otázka č. 9: Musí obec zverejniť aj zmluvy súvisiace s nájmom a prenájmom hrobových miest?
Áno, zmluvy o nájme hrobových miest sa riadne zverejňujú, a to bez zbytočného odkladu po ich uzatvorení. Je potrebné dodať, že nemožno ani tieto typy zmluvných zabezpečení zverejniť napríklad hromadne (naraz viaceré za určené obdobie).
Otázka č. 10: Je potrebné zverejniť aj ukončenie zmluvy (dodatok k zmluve o ukončení alebo dohoda o skončení zmluvy)?
Áno, uvedené sa riadne zverejní, t. j. ide o právny úkon.
Otázka č. 11: Ak obec má zmluvu uzatvorenú spolu s kapitolou štátneho rozpočtu (ministerstvom), musí zmluvu zverejniť aj obec, ak je zmluva zverejnená v Centrálnom registri zmlúv?
Áno, obec riadne zverejní zmluvu ako druhá zmluvná strana. Pre účely účinnosti zmluvy platí prvé zverejnenie zmluvy.
Otázka č. 12: Je platný a účinný dodatok k zmluve, ak tento dodatok bol zverejnený jednou zo zmluvných strán, avšak len úvodná strana dodatku a druhá zmluvná strana zverejnila uvedený dodatok v celosti až dodatočne po roku od prvého zverejnenia?
V uvedenom prípade hovoríme o neúplnom zverejňovaní a takéto konanie by kontrola vytkla ako porušenie zákona o slobode informácií.
Otázka č. 13: Je povinné zverejňovať údaje o právnickej osobe v zmluve (bankové spojenie, IBAN, SWITF, kontakty ako e-mail, telefón)?
Uvedené údaje (ak sú súkromné kontakty, súkromný e-mail alebo bankový účet fyzickej osoby) sa spravidla nezverejnia. Ak sa však predmetné údaje týkajú právnickej osoby, nedisponuje právnická osoba osobnými údajmi a je možné ich riadne zverejniť.
Otázka č. 14: Zverejní sa v obci aj zmluva o reklame alebo o reklamnej (propagačnej) činnosti?
Áno, keď ide o odplatnú činnosť, takáto zmluva sa zverejní. Keď ide o zmluvu o spolupráci, zmluva sa nemusí povinne zverejniť na internetovej stránke obce.
Otázka č. 15: Musí kultúrne zariadenie zverejniť povinne aj zmluvy o umeleckom výkone alebo divadelnícke zmluvy?
Nie, tieto typy zmlúv sú výnimkami zo zverejňovania, a teda sa nezverejnia na internetovej stránke (webovom sídle) zriadenej kultúrnej organizácie.