Rokovací poriadok obecného/mestského zastupiteľstva

Vydané: 34 minút čítania

  • Vzor

Rokovací poriadok obecného/mestského zastupiteľstva

obce/mesta ........

§ 1
Úvodné ustanovenia

Rokovací poriadok Obecného/Mestského zastupiteľstva Obce/Mesta ........ (ďalej len „Obecné/mestské zastupiteľstvo“) upravuje pravidlá rokovania, podmienky a spôsob prípravy materiálov a rokovania, obsah rokovania, spôsob volieb a menovania orgánov Obecného/mestského zastupiteľstva, spôsob uznášania sa, prijímania uznesení a uznášania sa na všeobecne záväzných nariadeniach obce/mesta (ďalej len „nariadenie“), spôsob kontroly plnenia uznesení a zabezpečovania úloh  samosprávy.

Pozn: Obecné/mestské zastupiteľstvo a jeho orgány si môžu v medziach zákona o obecnom zriadení a tohto rokovacieho poriadku upraviť svoje vnútorné pomery a podrobnejšie pravidlá svojho rokovania uznesením.

§ 2
Pôsobnosť obecného/mestského zastupiteľstva

Obecné/mestské zastupiteľstvoje najvyšším orgánom samosprávy a patria mu funkcie spojené s výkonom vyhradenej pôsobnosti a právomoci podľa zákona č. 369/1990 Zb o obecnom zriadení v z. n. p., podľa Štatútu ........ zo dňa .......a podľa ďalších vnútroorganizačných noriem schválených uznesením obecného/mestského zastupiteľstva alebo smerníc, a to ....... (určí sa interne).

Pozn.: Obecné/mestské zastupiteľstvo si môže vyhradiť rozhodovanie aj o ďalších otázkach, ktoré nepatria do jeho vyhradenej pôsobnosti.

§ 3

Poslanci obecného/mestského zastupiteľstva

  1. Obecné/mestské zastupiteľstvo je zastupiteľský zbor zložený z poslancov zvolených v priamych voľbách obyvateľmi obce/mesta.
  1. Poslanec obecného/mestského zastupiteľstva (ďalej len „poslanec“) je oprávnený najmä:

a) predkladať Obecnému/mestskému zastupiteľstvu i ostatným orgánom  obce/mesta návrhy,

b) interpelovať primátora a členov obecnej/mestskej rady vo veciach týkajúcich sa výkonu ich práce,

c) požadovať od štatutárnych zástupcov právnických osôb založených alebo zriadených obcou/mestom vysvetlenie vo veciach týkajúcich sa ich činnosti,

d) požadovať informácie a vysvetlenia od fyzických a právnických osôb, ktoré vykonávajú v obci/meste podnikateľskú činnosť, vo veciach týkajúcich sa dôsledkov ich podnikania v obci/meste,

e) zúčastňovať sa na previerkach, na kontrolách, na vybavovaní sťažností a oznámení, ktoré

uskutočňujú orgány obce/mesta,

f) požadovať vysvetlenia od štátnych orgánov vo veciach potrebných pre riadny výkon poslaneckej funkcie.

  1. Poslancovi možno poskytnúť odmenu najmä vzhľadom na úlohy a časovú náročnosť výkonu funkcie podľa zásad odmeňovania poslancov. Obecné/mestské zastupiteľstvo sa schádza podľa schváleného plánu zasadnutí, prípadne mimo schváleného plánu zasadnutí, ak je to potrebné na prerokovanie dôležitých otázok týkajúcich sa obce/mesta, najmenej však raz za tri mesiace.
  1. Rokovanie Obecné/mestské zastupiteľstvo vedie primátor, viceprimátor alebo v ich neprítomnosti poslanec poverený Obecným/mestským zastupiteľstvom, ktorý je oprávnený zvolávať a viesť zasadnutia zastupiteľstva (ďalej len „predsedajúci“).
  1. Rokovacím jazykom na zasadnutiach obecného/mestského zastupiteľstva je štátny jazyk.
  1. Online zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva sa uskutoční:
    a) bez použitia špeciálneho on-line hlasovacieho systému alebo
    b) s použitím špeciálneho on-line hlasovacieho systému (ďalej len „aplikácia“), ktorý bude poslancom zastupiteľstva nainštalovaný do príslušných zariadení zamestnancom ..... (určí sa interne).
  1. Za prítomného na online zasadnutí zastupiteľstva sa považuje osoba pripojená prostredníctvom vybraného technologického komunikačného prostriedku na online zasadnutie zastupiteľstva.
  1. Počas online zasadnutia nemožno uskutočniť tajné hlasovanie.
  1. V prípade, ak starosta obce/primátor mesta alebo poslanec chce na rokovaní online zasadnutia zastupiteľstva predložiť materiál priamo na rokovaní krátkou cestou, tento prednesie ústne v plnom znení a následne sa znenie návrhu zašle na emailovú adresu obce/mesta, a to .........@......sk, z ktorej sa rozpošle starostovi obce/primátorovi mesta, poslancom zastupiteľstva, hlavnému kontrolórovi obce/mesta a ostatným zúčastneným osobám.
  1. Ak nie je v tomto paragrafe ustanovené inak, na online zasadnutie sa primerane vzťahujú ustanovenia tohto rokovacie poriadku.
  1. Poslanec je povinný najmä:

a) zložiť sľub na prvom zasadnutí obecného/mestského zastupiteľstva, ktorého sa zúčastní,

b) zúčastňovať sa zasadnutí obecného/mestského zastupiteľstva a jeho orgánov, do ktorých bol zvolený,

c) dodržiavať štatút obce/mesta, rokovací poriadok obecného/mestského zastupiteľstva a zásady odmeňovania poslancov,

d) obhajovať záujmy obce/mesta a jeho obyvateľov a tiež

e) dodržiavať zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov ako aj ďalšie všeobecne záväzné právne predpisy.

§ 4

Spoločné ustanovenia k rokovaniu zastupiteľstva

  1. Predsedajúci vedie rokovanie tak, aby malo pracovný charakter a vecný priebeh bez komentovania vystúpení poslancov a iných rečníkov a aby splnilo svoj účel v súlade so schváleným programom. Na slávnostnom rokovaní obecného/mestského zastupiteľstva (pozn.: pri štátoprávnych aktoch, na slávnostných zhromaždeniach, pri príležitosti rokovaní s významnými osobnosťami, ktoré navštívia obec alebo mesto a podobne) používa primátor insígnie.
  1. Pri týchto aktoch môže v zastúpení primátora používať insígnie aj poslanec poverený zastupiteľstvom, obecnou/mestskou radou alebo primátorom. Poverenie musí mať písomnú formu.

§ 5
Pracovné komisie a overovatelia

  1. Obecné/mestské zastupiteľstvo na každom svojom zasadnutí na návrh predsedajúceho alebo poslancov volí návrhovú komisiu a v prípade potreby ďalšie pracovné komisie (napr. volebná, komisia pre tajné hlasovanie) a overovateľov zápisnice a predsedajúci určuje zapisovateľa. Návrhová komisia pripravuje návrh znenia uznesení zo zasadnutia Obecného/mestského zastupiteľstva. Návrhová komisia sa volí dvojčlenná.
  1. Volebná komisia (komisia pre tajné hlasovanie) sa volí najviac päťčlenná, pričom jej predsedu si zvolia spomedzi seba členovia komisie. Volebná komisia zabezpečuje priebeh tajného hlasovania a sčítava hlasy, vyhotovuje a predkladá správu o výsledku.
  1. Overovatelia dozerajú na správnosť a úplnosť zápisnice zo zasadnutia Obecného/mestského zastupiteľstva, ďalej dozerajú na  hlasovanie, konanie volieb a na výzvu predsedajúceho sčítavajú hlasy (pokiaľ nebola zvolená  volebná komisia alebo komisia pre tajné hlasovanie, prípadne určení skrutátori).

§ 6
Účasť poslancov na zasadnutiach obecného/mestského zastupiteľstva

Poslanci sú povinní zúčastňovať sa zasadnutí Obecného/mestského zastupiteľstvaa orgánov zastupiteľstva. Za neúčasť na rokovaní zastupiteľstva alebo jeho časti sa poslanec vopred ospravedlní starostovi/primátorovi mesta, resp. .........(upraví sa interne). Dôvod neúčasti sa vyznačí na prezenčnej listine (pozn.: jej vzor odporúčam uviesť do prílohovej časti rokovacieho poriadku).

§ 7
Účasť iných osôb na zasadnutí/rokovaní

  1. Okrem poslancov a starostu/primátora sa na celom zasadnutí zastupiteľstva povinne zúčastňujú: prednosta obecného/mestského úradu, vedúci odborov a samostatných oddelení obecného/ mestského úradu, hlavný kontrolór, náčelník obecnej/mestskej polície, miestne príslušný prokurátor a štatutárny zástupca obcou/mestom založenej alebo zriadenej právnickej osoby (ďalej len „účastníci zasadnutia“), okrem riaditeľov škôl a školských zariadení  zriadených obcou/mestom.
  1. Ak sa niektorá z uvedených osôb nemôže zúčastniť zasadnutia zastupiteľstva, poverí tým svojho zástupcu.  Prednosta obecného/mestského úradu a hlavný kontrolór sa zúčastňujú zasadnutí s hlasom poradným. Zasadnutia Obecného/mestského zastupiteľstva sa môžu zúčastniť aj obyvatelia obce/mesta a ďalšia verejnosť.
  1. Rokovania Obecného/mestského zastupiteľstvasú zásadne verejné. V čase rokovania zastupiteľstva nesmie tieto miesta nikto iný obsadiť a poslanci sú povinní pri hlasovaní zdržiavať sa na týchto vyhradených miestach. Obecné/mestské zastupiteľstvo vyhlási rokovanie vždy za neverejné, ak predmetom rokovania sú informácie alebo veci chránené podľa osobitných zákonov, to neplatí, ak je predmetom rokovania zastupiteľstva:

a)     použitie verejných prostriedkov na platy, odmeny a iné náležitosti spojené s výkonom funkcie orgánov obce/mesta, členov orgánov, zamestnancov obce/mesta alebo osôb, ktoré vykonávajú za odplatu činnosť pre obec/mesto,

b) nakladanie s majetkom vo vlastníctve obce/mesta, najmä prevod vlastníctva k majetku vo vlastníctve obce/mesta, nadobudnutie majetku do vlastníctva obce/mesta alebo prenechanie majetku obce/mesta do užívania iným osobám.

  1. Návrh na vyhlásenie zasadnutia alebo jeho časti za neverejné môže predložiť predsedajúci. Pre poslancov a pre ďalšie osoby tohto rokovacieho poriadku sú v zasadacej  miestnosti vyhradené osobitné miesta. Za predsedníckym stolom sú vyhradené miesta pre  primátora, viceprimátora, hlavného kontrolóra, prednostu obecného/mestského úradu a zapisovateľa, obecná/mestská rada alebo poslanec. Obecné/mestské zastupiteľstvo rozhoduje o tomto návrhu hlasovaním.
  1. Na zasadnutí zastupiteľstva alebo jeho časti, ktorá bola vyhlásená za neverejnú, sa zúčastňuje prednosta obecného/mestského úradu, hlavný kontrolór, predkladateľ materiálu a zapisovateľka. Iné osoby môžu byť prítomné len so súhlasom Obecného/mestského zastupiteľstva, o čom Obecné/mestské zastupiteľstvo rozhodne hlasovaním na návrh predsedajúceho.

§ 8
Poriadok v zasadacej miestnosti

Ak niekto ruší zasadnutie zastupiteľstva, najmä svojím nevhodným správaním a porušovaním tohto rokovacieho poriadku, môže ho predsedajúci vykázať zo zasadacej miestnosti po tom, čo ho predtým upozornil. Proti vykázaniu kohokoľvek z miestnosti môže poslanec vzniesť námietku, o ktorej rozhoduje Obecné/mestské zastupiteľstvobez rozpravy hlasovaním. 

§ 9

Predkladanie návrhov

  1. Predkladať materiály, návrhy nariadení a ďalšie návrhy, ako aj podávať informácie zastupiteľstvu môžu primátor, poslanci, prípadne skupiny poslancov, obecná/mestská rada, komisie, hlavný kontrolór, prednosta úradu, vedúci odborov a samostatných oddelení, prokurátor, náčelník obecnej/mestskej polície, štatutárni zástupcovia obcou/mestom založených alebo zriadených právnických osôb, štatutárni zástupcovia právnických osôb, v ktorých má obec/mesto majetkovú účasť.
  1. Materiály a návrhy nariadení sú predkladané poslancom na rokovanie zastupiteľstva v elektronickej forme alebo písomnej forme, ak o to požiadajú.
  1. Ak návrh podáva poslanec, skupina poslancov, komisia, distribúciu materiálov zabezpečí v  elektronickej forme obecný/mestský úrad prostredníctvom povereného zamestnanca.
  1. Materiály a návrhy nariadení na rokovanie Obecného/mestského zastupiteľstvo budú jednotlivým poslancom distribuované v  termíne min. 3 dni pred zasadnutím zastupiteľstva, pri mimoriadne zvolávaných zasadnutiach zastupiteľstva (pozn.: mimo schváleného plánu zasadnutí) v termíne minimálne ..... hodín (určí sa interne) pred zasadnutím zastupiteľstva.  

§ 10

Zvolanie ustanovujúceho zasadnutia obecného/mestského zastupiteľstva

  1. Ustanovujúce rokovanie zastupiteľstva (pozn.: t. j. prvé rokovanie zastupiteľstva po uskutočnených voľbách do orgánov samosprávy) zvolá starosta/primátor, ktorý zastával túto funkciu v predchádzajúcom volebnom období tak, aby sa uskutočnilo do 30 dní od vykonania volieb. Ak doterajší starosta/primátor nezvolá ustanovujúce zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva, zasadnutie sa uskutoční 30. pracovný (pozn.: pozor, nie kalendárny) deň od vykonania volieb.
  1. Miesto, deň a hodinu konania ustanovujúceho rokovania zastupiteľstva oznámi doterajší starosta/primátor.
  1. Ustanovujúce zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva je verejné. Počas rokovania ustanovujúceho zasadnutia Obecného/mestského zastupiteľstva predsedajúci používa insígnie.

§ 11

Ustanovujúce zasadnutie zastupiteľstva, sľuby a proces

  1. V prípade, že za starostu/primátora bol opäť zvolený doterajší starosta/primátor, poverí vedením rokovania svojho zástupcu alebo niektorého z odstupujúcich poslancov Obecného/mestského zastupiteľstva, ktorý vedie rokovanie do zloženia sľubu novozvoleného starostu obce/primátora mesta. Na ustanovujúce zasadnutie doterajší starosta/primátor pozve:

a)     novozvoleného primátora a všetkých poslancov zvolených do Obecného/mestského zastupiteľstva a súčasne tiež

b)     predsedu obecnej/mestskej volebnej komisie.

  1. Doterajší primátor na ustanovujúce zasadnutie zastupiteľstva môže pozvať aj poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, zástupcov vlády alebo štátnych orgánov, politických strán a hnutí, predstaviteľov ďalších inštitúcií a osobnosti pôsobiace vo verejnom živote obce/mesta.
  1. Do zloženia sľubu starostu obce/primátora mesta vedie ustanovujúce zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva doterajší primátor doterajší primátor nie je prítomný alebo odmietne viesť ustanovujúce zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva, vedie ho doterajší viceprimátor; ak nie je prítomný alebo odmietne viesť zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva, vedie ho iný poslanec poverený obecným/mestským zastupiteľstvom.
  1. Na ustanovujúcom rokovaní Obecného/mestského zastupiteľstva, po oboznámení sa s programom, oboznámi predseda obecnej/mestskej volebnej komisie, resp. poverený člen obecnej/mestskej volebnej komisie s výsledkami volieb do orgánov samosprávy obce/mesta ..... a odovzdá novozvoleným poslancom a primátorovi osvedčenia o zvolení, pokiaľ novozvolený starosta/primátor a poslanci neobdržali osvedčenie o zvolení pred ustanovujúcim zasadnutím.
  1. Novozvolený starosta/primátor skladá sľub podľa § 13 ods. 2 zákona o obecnom zriadení tak, že po verejnom prečítaní textu sľubu povie slovo „sľubujem“ a podá ruku doterajšiemu starostovi/primátorovi alebo predsedajúcemu, resp. predsedovi obecnej/mestskej volebnej komisie. Starosta/primátor svojím podpisom potvrdí zloženie sľubu. Po zložení sľubu odovzdá doterajší starosta/primátor novozvolenému starostovi/primátorovi insígnie a vedenie ustanovujúceho zasadnutia Obecného/mestského zastupiteľstva. Novozvolený starosta/primátor sa následne ujme výkonu svojej funkcie.
  1. Poslanci Obecného/mestského zastupiteľstva skladajú sľub podľa § 26 zákona o obecnom zriadení tak, že po verejnom prečítaní textu sľubu povedia slovo „sľubujem“ a podajú ruku starostovi/primátorovi. Každý poslanec svojim podpisom potvrdí zloženie sľubu. Poslanec, ktorý sa nemôže zúčastniť na ustanovujúcom rokovaní Obecného/mestského zastupiteľstva, skladá sľub na zasadnutí Obecného/mestského zastupiteľstva, na ktorom sa zúčastňuje po prvý raz.
  1. Poslanec Obecného/mestského zastupiteľstva sa ujíma svojej funkcie a začína vykonávať svoj mandát zložením sľubu.
  1. Po zložení sľubov novozvolený starosta/primátor prednesie príhovor. Po schválení programu zasadnutia Obecného/mestského zastupiteľstva sa zvolí návrhová komisia. V súlade s § 14 zákona o obecnom zriadení predloží starosta/primátor Obecného/mestského zastupiteľstva návrh na zriadenie a zloženie obecnej/mestskej rady. Pri voľbe členov obecnej/mestskej rady sa primerane použijú ustanovenia zákona o obecnom zriadení, štatútu obce/mesta a tohto rokovacieho poriadku.
  1. Spravidla na ustanovujúcom rokovaní Obecného/mestského zastupiteľstva predloží starosta/primátor návrh na vytvorenie komisií pri zastupiteľstve, voľbu ich predsedov a návrh na poverenie poslancov Obecného/mestského zastupiteľstva vykonávaním občianskych obradov. V prípade, že niektorá s týchto volieb sa neuskutoční na ustanovujúcom zastupiteľstve, tento bod programu sa zaradí do nasledujúceho zastupiteľstva, ktorého termín navrhne starosta/primátor a odsúhlasia poslanci Obecného/mestského zastupiteľstva hlasovaním. Na ustanovujúcom zasadnutí Obecného/mestského zastupiteľstva sa schvaľuje plat starostu/primátora obce/mesta.
  1. Novozvolený starosta/primátor a poslanci Obecného/mestského zastupiteľstva sa oboznámi o povinnosti podať majetkové priznanie do rúk predsedu komisie pri zastupiteľstve na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, ktorá sa za týmto účelom zriadi do nasledujúceho rokovania Obecného/mestského zastupiteľstva, a to maximálne  do 30 dní od zloženia sľubu a začiatku výkonu svojho mandátu. Pre ustanovujúce rokovanie Obecného/mestského zastupiteľstva sa primerane použijú ustanovenia tohto rokovacieho poriadku.

§ 12

Príprava a priebeh zasadnutia obecného/mestského zastupiteľstva

  1. Príprava zasadnutia obecného/mestského zastupiteľstva: Rokovacím dňom je deň schválený v pláne zasadnutí Obecného/mestského zastupiteľstva, ktorým je spravidla deň ........ alebo ..... (určí sa interne) v mesiaci s tým, že rokovanie sa začína o ........ hodine, ak obecné/mestské zastupiteľstvo nerozhodne inak (tento harmonogram ako vzor môže byť prílohovou časťou).
  1. Prípravu zasadnutia Obecného/mestského zastupiteľstva organizuje primátor v súčinnosti s obecnou/mestskou radou, obecným/mestským úradom a poslancami.
  1. V príslušnej komisii nesmú byť predkladané [DZ1] na rokovanie Obecného/mestského zastupiteľstva. Materiály určené na rokovanie Obecného/mestského zastupiteľstva podľa plánu zasadnutí musia byť prerokované v obecnej/mestskej rade, v príslušnej komisii, respektíve v komisiách.
  1. V prípade, že v čase plánu zasadnutia obecnej/mestskej rady budú odvolaní jej členovia, resp. obecná/mestská rada nebude uznášania schopná, na základe odporúčania komisií primátor alebo jeho zástupca rozhodne o programe rokovania Obecného/mestského zastupiteľstva a spôsobe prípravy materiálov.
  1. Rokovací poriadok nevylučuje možnosť predloženia materiálu poslancom bez stanoviska obecnej/mestskej rady a komisií Obecného/mestského zastupiteľstva v prípadoch, keď:

a)     sa obecná/mestská rada alebo komisie neuzniesli na svojich stanoviskách,

b)     materiál predkladá primátor alebo hlavný kontrolór v súlade so zákonom o obecnom

c)     zriadení,

d)     materiál je mimoriadne predkladaný na zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva mimo plánu zasadnutí.

  1. O prijatí prípadnej výnimky v spôsobe predloženia materiálu určeného na rokovanie rozhoduje zastupiteľstvo hlasovaním pri schvaľovaní návrhu programu rokovania.
  1. Písomný materiál určený na zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva obsahuje najmä:

a)  názov materiálu,

b)  meno a funkciu spracovateľa,

c)  meno a funkciu predkladateľa,

d)  dôvodovú správu a

e)  návrh na uznesenie.

§ 13
Zvolávanie zasadnutí obecného/mestského zastupiteľstva

  1. Zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva zvoláva starosta/primátor písomne minimálne ...... (napr. 3 dni) pred jeho konaním. Určí miesto, deň a hodinu jeho konania a navrhne program zasadnutia. Ak primátor nezvolá zasadnutie, zvolá ho viceprimátor alebo iný poslanec poverený zastupiteľstvom. Ak primátor nie je prítomný alebo odmietne viesť takto zvolané zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva, vedie ho ten, kto zasadnutie zvolal.
  1. V závere dôvodovej správy je potrebné uviesť údaje o tom, či pripomienky obecnej/mestskej rady, príslušnej komisie boli do predkladaného materiálu predkladateľom zapracované. Ak tieto zapracované neboli, je  potrebné to zdôvodniť a uviesť ich znenie.
  1. Materiály na rokovanie Obecného/mestského zastupiteľstva musia byť vypracované prehľadne, vecne správne, terminologicky presne a jasne. Musia byť stručné, pritom však úplné, musia obsahovať konkrétne návrhy na riešenie a prípadné dôsledky ich prijatia.
  1. Obsiahlejšie údaje, prehľady a vysvetlenia sa uvádzajú spravidla v prílohách. 

 

§ 14

Uznášaniaschopnosť obecného/mestského zastupiteľstva, program, interpelácie a diskusia

  1. Ak požiada o zvolanie zasadnutia Obecného/mestského zastupiteľstva aspoň tretina poslancov, primátor zvolá zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva do 15 dní od doručenia žiadosti na jeho konanie.

 

  1. Ak primátor nezvolá zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva, zasadnutie zastupiteľtva sa uskutoční ......... deň  (určí sa interne) od doručenia žiadosti na jeho konanie.
  1. Zastupiteľstvo  rokuje vždy v zbore. Spôsobilé rokovať a uznášať sa je vtedy, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Ak do 60 minút po určenom začiatku zasadnutia nie je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých  poslancov, zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva sa nekoná. Daná skutočnosť sa uvedie do zápisnice.
  1. Ak predsedajúci počas zasadnutia pri zisťovaní počtu prítomných poslancov pred hlasovaním zistí, že nie je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, a ak sa tak nestane ani do 30 minút po zisťovaní počtu prítomných poslancov, preruší predsedajúci zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva s uvedením termínu a miesta pokračovania zasadnutia.
  1. Po začatí zasadnutia predsedajúci oznámi mená ospravedlnených poslancov Obecného/mestského zastupiteľstva. Potom určí zapisovateľa, dvoch overovateľov zápisnice.
  1. Program rokovania obecného/mestského zastupiteľstva navrhuje starosta obce/primátor mesta po predchádzajúcom prerokovaní obecnou/mestskou radou, pričom vychádza najmä:

a)     z úloh zaradených v pláne práce Obecného/mestského zastupiteľstva a obecnej/mestskej rady,

b)     z pôsobnosti Obecného/mestského zastupiteľstva určenej zákonom o obecnom zriadení a štatútom obce/mesta,

c)     z prijatých uznesení Obecného/mestského zastupiteľstva a obecnej/mestskej rady,

d)     z iniciatívnych návrhov orgánov Obecného/mestského zastupiteľstva a poslancov.

  1. Návrh programu rokovania sa oznamuje a zverejňuje na úradnej tabuli a internetovej stránke  obce/mesta aspoň tri dni pred zasadnutím Obecného/mestského zastupiteľstva.
  1. Obecné/mestské zastupiteľstvo schvaľuje návrh programu na začiatku zasadnutia nasledovným postupom:
  • Predsedajúci otvorí diskusiu, počas ktorej je možné predkladať návrhy na vypustenie bodov zverejneného návrhu programu. Následne dá hlasovať o návrhoch na vypustenie, a to jednotlivo samostatne o každom návrhu na vypustenie v poradí, v akom boli uplatnené. Na prijatie uznesenia o vypustení je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
  • Následne dá predsedajúci hlasovať o ostatných bodoch zverejneného návrhu programu.
  • Potom predsedajúci vyzve na predkladanie návrhov na doplnenie programu zasadnutia Obecného/mestského zastupiteľstva  a dá hlasovať o návrhoch na doplnenie, a to jednotlivo samostatne o každom návrhu v poradí, v akom boli predložené. Na prijatie uznesenia o doplnení sa vyžaduje nadpolovičná väčšina všetkých poslancov.
  • Nakoniec sa hlasuje o schválení programu zasadnutia Obecného/mestského zastupiteľstva ako celku, t. j. vznení schválených zmien. Na prijatie takéhoto uznesenia postačuje súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.
  1. Program rokovania Obecného/mestského zastupiteľstva sa môže kedykoľvek v priebehu rokovania zmeniť, ak uznesenie o zmene návrhu odsúhlasí nadpolovičná väčšina všetkých poslancov.
  1. Ak primátor odmietne dať hlasovať o návrhu programu zasadnutia Obecného/mestského zastupiteľstva alebo o jeho zmene, stráca právo viesť zasadnutie zastupiteľstva, ktoré ďalej vedie viceprimátor. Ak viceprimátor nie je prítomný alebo odmietne viesť zasadnutie Obecného/mestského zastupiteľstva, vedie ho iný poslanec poverený zastupiteľstvom obce/mesta.
  1. Zastupiteľstvo môže na návrh predsedajúceho alebo poslanca v priebehu zasadnutia hlasovaním bez rozpravy presunúť body programu rokovania alebo zlúčiť rozpravu o dvoch alebo viacerých bodoch programu.
  1. Pri prerokovávaní veci zaradenej do programu zasadnutia zastupiteľstva vystúpi ako prvý predkladateľ materiálu.  
  1. V prípade, ak obecná/mestská rada alebo komisia, na ktorej bol materiál prerokovaný, podala k materiálu doplňujúci alebo pozmeňovací návrh a tento nebol do materiálu zapracovaný, resp. zaujala nesúhlasné stanovisko k prerokúvanej veci, vystúpi po predkladateľovi materiálu člen obecnej/mestskej rady, prípadne predseda príslušnej komisie.
  1. Ak je to potrebné pre vysvetlenie podrobností k predkladanému návrhu, predkladateľ si môže prizvať spracovateľa materiálu, resp. odborného zamestnanca z danej oblasti, ktorý vystúpi v rámci zastupiteľstva k  predkladanej veci.
  1.  Predkladateľ môže svoj návrh vziať späť, až kým zastupiteľstvo nepristúpi k hlasovaniu o návrhu ako celku.
  1. Interpelácie poslancov: Interpeláciou sa na účely tohto rokovacieho poriadku rozumie kvalifikovaná otázka, ktorá sa vzťahuje na uplatňovanie a vykonávanie nariadení obce/mesta, rozhodnutí obce/mesta, uznesení Obecného/mestského zastupiteľstva, pôsobnosti obecného/mestského úradu a právnických osôb založených alebo zriadených obcou/mestom.
  1. Poslanec Obecného/mestského zastupiteľstva je oprávnený interpelovať starosta obce/primátora mesta a členov obecnej/mestskej rady vo veciach týkajúcich sa výkonu ich práce v bode programu interpelácie, poslanec Obecného/mestského zastupiteľstva. Rovnako je oprávnený požadovať od riaditeľov právnických osôb založených alebo zriadených obcou/mestom, náčelníka obecnej/mestskej polície a vedúcich zamestnancov obecného/mestského úradu vysvetlenia vo veciach týkajúcich sa ich činnosti v bode programu diskusia.
  1. Interpeláciu poslanec podáva spravidla písomne, prípadne ju môže predniesť aj ústne v rámci bodu programu zasadnutia určeného na interpelácie a jej písomné znenie následne doručí interpelovanému.
  1. Interpelovaný je povinný na interpeláciu odpovedať do ...... dní odo dňa doručenia interpelácie interpelovanému elektronickou formou, a to .......  alebo písomne do podateľne obecného/mestského úradu. Interpelovaný môže svoju odpoveď predniesť aj ústne v rámci bodu programu zasadnutia zastupiteľstva určeného na interpelácie, najmä na ústne predloženú interpeláciu.
  1. Ústne prednesenie odpovede zbavuje interpelovaného povinnosti podať odpoveď písomne, ak na nej interpelujúci netrvá.  Ak prejav poslanca nemá náležitosti interpelácie, predsedajúci poslanca upozorní, že nejde o interpeláciu, a môže mu odňať slovo.  Na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva po doručení odpovede na interpeláciu v rámci bodu zastupiteľstva informáciu o písomných odpovediach na interpelácie a o prijatých opatreniach podá prednosta z interpelácií.
  1. Diskusia: V bode diskusia môžu vystúpiť najmä primátor, poslanci, hlavný kontrolór, prednosta obecného/mestského úradu, prokurátor, náčelník obecnej/mestskej polície, štatutárni zástupcovia obcou/mestom založených a zriadených právnických osôb a obyvatelia obce/mesta, v bode diskusia sa prerokujú najmä problémy menšieho významu, ktoré nevyžadujú prerokovanie v obecnej/mestskej rade a v príslušných komisiách  podnety, ktoré predložia poslanci príspevky štatutárnych zástupcov obcou/mestom založených a zriadených právnických osôb  príspevky obyvateľov obce/mesta.

§ 15

Rozprava

  1. Po vystúpení predkladateľa vystúpi v prípade splnenia podmienok uvedených v § 20 ods. 2 tohto rokovacieho poriadku člen obecnej/mestskej rady, prípadne predseda príslušnej komisie alebo ním poverený člen komisie, na ktorej bol materiál prerokovaný. Po ich vystúpení otvorí predsedajúci rozpravu.
  1. Do rozpravy o prerokúvanej veci sa poslanci a ostatní účastníci zasadnutia prihlasujú zdvihnutím ruky.  Zastupiteľstvo sa môže na návrh predsedajúceho alebo poslanca bez rozpravy uzniesť na dĺžke rečníckeho času. Ak predsedajúci niekomu slovo neudelil, nesmie sa ho ujať. Na otázky poslanca vznesené v rozprave odpovedá predkladateľ, prípadne iná vyzvaná osoba.

§ 16

 Faktická poznámka

  1. Prednesenie faktickej poznámky nesmie trvať dlhšie ako 2 minúty.  Predsedajúci udeľuje slovo poslancom v poradí, v akom sa prihlásili. Ostatným účastníkom rokovania a obyvateľom  obce/mesta udelí slovo po vystúpení poslancov.
  1. Poslanec môže v rozprave podať k prerokúvanej veci pozmeňujúce a doplňujúce návrhy. Návrhy musia byť vyhotovené písomne, riadne sformulované a odovzdané návrhovej komisii. Poslanec alebo predkladateľ môže po podaní pozmeňujúceho alebo doplňujúceho návrhu navrhnúť prerušenie prerokovávania veci až dovtedy, kým k nim nezaujme stanovisko návrhová komisia.
  1. Ak sa rečník odchyľuje od prerokúvanej veci, predsedajúci ho vyzve, aby hovoril k veci. Ak ani po opakovanej výzve nebude hovoriť k veci, odoberie mu slovo. Proti odňatiu slova môže poslanec vzniesť námietku, o ktorej rozhodne zastupiteľstvo bez rozpravy hlasovaním.
  1. Nikto nesmie byť prerušovaný, keď hovorí. Rečníka môže prerušiť iba predsedajúci v zmysle tohto rokovacieho poriadku.  O vystúpení verejnosti a obyvateľov obce/mesta k prerokúvanej veci rozhodne Obecné/mestské zastupiteľstvo na návrh predsedajúceho hlasovaním.
  1. Poslanci majú v rozprave právo na faktickú poznámku, ktorou reagujú na vystúpenie predrečníka. Faktickou poznámkou nemožno reagovať na inú faktickú poznámku. Po vystúpení poslancov s faktickými poznámkami poskytne predsedajúci možnosť reagovať i rečníkovi, na ktorého reagovali poslanci faktickými poznámkami. Vo faktickej poznámke sa nemôžu podávať návrhy na doplnenie alebo zmenu programu zasadnutia Obecného/mestského zastupiteľstva, na zmenu a doplnenie prerokúvaného materiálu ani návrh na uznesenie zastupiteľstva.
  1. Poslanci majú právo podávať zdvihnutím ruky procedurálny návrh, ktorý sa týka spôsobu prerokúvania veci, časového a vecného postupu rokovania s výnimkou hlasovania o veci samej.
  1. Ak v rozprave vystúpili všetci prihlásení rečníci, predsedajúci rozpravu ukončí spôsobom ...... .

§ 17

Prerušenie zasadnutia

Na vyriešenie otázok, ktoré sa v priebehu rokovania vyskytnú, prípadne z iných dôvodov môže predsedajúci kedykoľvek z vlastnej iniciatívy alebo na návrh poslanca vyhlásiť prestávku (bez prerušenia zasadnutia). Prestávku predsedajúci môže vyhlásiť aj po nepretržitom rokovaní v trvaní ....... minút (pozn.: upraví sa interne, napríklad v čase 30 minút alebo  45 minút).

§ 18

Skončenie zasadnutia

  1. Po vyčerpaní programu rokovania zastupiteľstva vyhlási predsedajúci zasadnutie za skončené. Jednotlivé hlasovania nemožno prerušiť, počas neho predsedajúci nemôže nikomu udeliť slovo.
  1. Poslanci hlasujú zo svojho miesta zdvihnutím ruky. O ukončení rozpravy pred vystúpením všetkých prihlásených rečníkov môže zastupiteľstvo rozhodnúť bez rozpravy na návrh predsedajúceho alebo poslanca.
  1. Na návrh predsedajúceho alebo poslanca môže Obecné/mestské zastupiteľstvo rokovanie prerušiť. Uznesenie o prerušení  rokovania musí obsahovať ustanovenie o tom, kedy a kde bude toto rokovanie pokračovať. Obecné/mestské zastupiteľstvo rozhoduje o každom návrhu hlasovaním. Hlasovanie sa uskutoční bezprostredne po skončení rozpravy.
  2. Predsedajúci pred hlasovaním upozorní poslancov, že sa prikročí k hlasovaniu, oznámi spôsob  hlasovania a zistí počet prítomných poslancov. Na účely hlasovania sa za prítomného poslanca považuje poslanec, ktorý sa nachádza v rokovacej sále.
  1. Pred každým hlasovaním predsedajúci alebo predkladateľ návrhu oznámi, o akom návrhu sa bude hlasovať a zopakuje presné znenie návrhu, ak návrh nebol vopred poslancom odovzdaný písomne.  Predsedajúci potom prikročí k riadeniu hlasovania.

§ 19

Proces hlasovania

  1. Hlasovanie je verejné alebo tajné.
  1. Verejne sa hlasuje zdvihnutím ruky a následným sčítaním hlasov predsedajúcim alebo overovateľmi.
  1. Výsledky hlasovania sa uvedú v zápisnici tak, že sa oznámi počet poslancov, ktorí sa zúčastnili hlasovania, počet poslancov, ktorí hlasovali za návrh, počet poslancov, ktorí hlasovali proti návrhu, počet poslancov, ktorí sa zdržali hlasovania a počet poslancov, ktorí nehlasovali.
  1. Tajne sa hlasuje v prípadoch ustanovených zákonom, týmto rokovacím poriadkom alebo ak o tom  rozhodne Obecné/mestské zastupiteľstvo, nadpolovičnou väčšinou prítomných poslancov.
  1. Predseda komisie po sčítaní hlasov oznámi výsledky tajného hlasovania.
  1. Na tajné hlasovanie sa použijú hlasovacie lístky, ktoré príslušná komisia pre tajné hlasovanie vydá poslancom.
  1. Hlasovania jednotlivých poslancov, okrem prípadov tajného hlasovania, sú zverejňované na internetovej stránke obce/mesta.
  1. Ak boli k návrhu písomne podané pozmeňujúce alebo doplňujúce návrhy, hlasuje sa najskôr o nich, a to v poradí, v akom boli podané. Hlasovanie o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch obecnej/mestskej rady a komisií má prednosť.
  1. Ak prijatý pozmeňujúci alebo doplňujúci návrh vylučuje ďalšie pozmeňujúce alebo doplňujúce návrhy, už sa o nich nehlasuje.
  1. Ak to vyplýva z povahy veci (napr. nariadenia, vnútroorganizačné predpisy), po hlasovaní o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch sa hlasuje o návrhu ako celku.
  1. V prípade, že je na Obecné/mestské zastupiteľstvo predložený návrh na uznesenie vo variantoch, hlasuje sa najprv o variante odporúčanom predkladateľom, potom postupne o variantoch, ako boli predkladané v rozprave.
  1. Schválením jedného variantu sa ostatné považujú za neprijaté a o nich sa už nehlasuje.

§ 20

Prijatie uznesenia, zabezpečenie zastupiteľstva a zápisnica

  1. O každom návrhu rozhoduje Obecné/mestské zastupiteľstvo hlasovaním. Procedurálne návrhy, ku ktorým sa neprijíma uznesenie v písomnej forme (napr. zmena programu,  ukončenie rozpravy, vyhlásenie prestávky) sú prijaté, ak za ne hlasuje nadpolovičná väčšina  prítomných poslancov.
  1. Na prijatie uznesenia, vrátane pozmeňujúcich alebo doplňujúcich návrhov je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov Obecného/mestského zastupiteľstva, ak tento Rokovací poriadok neustanovuje inak.
  1. Na prijatie nariadenia je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny prítomných poslancov zastupiteľstva. Na prijatie pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov k nariadeniu je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny prítomných poslancov zastupiteľstva.
  1. Na potvrdenie pozastaveného uznesenia starostom obce/primátorom mesta je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov.
  1. Uznesenie obecného/mestského zastupiteľstva obsahuje vždy odvolanie sa na príslušný bod programu, ku ktorému je uznesenie prijaté, spolu s uvedením údaja o tom, či ho Obecné/mestské zastupiteľstvo prerokovalo, vyjadrenie zastupiteľstva k prerokúvanej veci alebo materiálu, v ktorom Obecné/mestské zastupiteľstvo podľa potreby  napríklad konštatuje, berie na vedomie, súhlasí, schvaľuje, odporúča, zriaďuje, zrušuje, vymenováva, volí, odvoláva, vyhlasuje, ukladá, žiada, poveruje a podobne.
  1. Uznesenia a nariadenia zastupiteľstva nesmú odporovať Ústave Slovenskej republiky, zákonom ani iným právnym predpisom a musia byť v súlade Štatútom Obce/Mesta zo dňa ......, nariadeniami a ďalšími vnútroorganizačnými predpismi či smernicami, a to ......... .
  1. Uznesenia a nariadenia Obecného/mestského zastupiteľstva sú číslované chronologicky od začiatku do konca kalendárneho roka a podpisuje ich primátor v súlade s § 12 ods. 10 zákona o obecnom zriadení.
  1. Uznesenia a nariadenia zastupiteľstva sú trvalo zverejnené na internetovej stránke obce/mesta, a to ............. . Nariadenia sú po ich schválení zverejnené (vyhlásené) na úradnej tabuli obce/mesta.
  1. Rovnopis nariadení a uznesení zastupiteľstva na základe písomného podkladu zapisovateľa vyhotovuje mestský úrad najneskôr do troch pracovných dní po podpise starostom obce/primátorom mesta.
  1. Organizačné a technické zabezpečenie zasadnutí zastupiteľstva vykonáva obecný/mestský úrad. Z každého zasadnutia sa vyhotovuje zvukový záznam a zápisnica. Zápisnica zo zasadnutia zastupiteľstva sa vyhotoví najneskôr do 10 dní od jeho uskutočnenia. Zápisnicu podpisujú overovatelia, prednosta obecného/mestského úradu a primátor. Zvukový záznam zo zasadnutia zastupiteľstva sa uchováva najmenej ......... (napríklad po dobu jedného roka, má sa registrovať podľa osobitného predpisu či Registratúrneho poriadku).
  1. V zápisnici sa uvedie aj to, kto riadil schôdzu, zloženie návrhovej komisie, overovateľov zápisnice, schválený program rokovania, koľko poslancov bolo prítomných, ktorí poslanci neboli prítomní,  ktorí rečníci vystúpili v rozprave a aký bol výsledok hlasovania.
  1. Overená a schválená zápisnica je autentickým písomným záznamom o zasadnutí zastupiteľstva a je uložená spoločne s príslušnými podkladmi, prílohami a uzneseniami na sekretariáte starostu obce/primátora mesta alebo spôsobom ......... (určí sa interne).
  1. Súčasťou zápisnice sú prezenčné listiny, úplné texty písomne predložených návrhov, uznesení a iných dokumentov, ktoré boli predmetom rokovania zastupiteľstva.
  1. Poslanci, primátor, hlavný kontrolór a zamestnanci obce/mesta môžu do písomných podkladov kedykoľvek nahliadnuť. Iné osoby k nim majú prístup len so súhlasom prednostu obecného/mestského úradu, ak osobitný právny predpis neustanovuje inak.

§ 21
Zmena mandátu poslanca

  1. Ak sa uprázdni uvoľní v zastupiteľstve mandát poslanca, nastupuje za poslanca ako náhradník kandidát, ktorý získal najväčší počet hlasov pri voľbách do orgánov samosprávy v tom istom volebnom obvode, ale nebol zvolený za poslanca.

 

  1. Nastúpenie náhradníka vyhlási Obecné/mestské zastupiteľstvo po tom, čo sa dozvie, že sa uprázdnil mandát. Na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva mu starosta/primátor odovzdá osvedčenie o tom, že sa stal poslancom.
  1. Prednosta obecného/mestského úradu je povinný po tom, čo prijme oznámenie o zániku mandátu poslanca, túto skutočnosť oznámiť na najbližšom zasadnutí. Náhradník na svojom prvom zasadnutí, ktorého sa zúčastní, zloží poslanecký sľub do rúk primátora.

§ 22
Voľba zástupcu starostu alebo primátora (vicestarosta/viceprimátor)

  1. Zástupcu/Viceprimátora môže starosta/primátor kedykoľvek odvolať. Ak tak urobí, poverí zastupovaním ďalšieho poslanca do 60 dní od odvolania zástupcu.
  1. V prípade voľby zástupcu/viceprimátora návrh na voľbu predkladajú poslanci. Zástupcu/Viceprimátora volí Obecné/mestské zastupiteľstvo v tajnom hlasovaní nadpolovičnou väčšinou hlasov prítomných poslancov.

§ 23
Obecná/Mestská rada, členovia (komisie)

  1. Obecné/mestské zastupiteľstvo určí verejným hlasovaním počet členov obecnej/mestskej rady na svojom ustanovujúcom zasadnutí. Primátor a poslanci predkladajú návrhy kandidátov na voľbu členov obecnej/mestskej rady.
  1. Primátora zastupuje viceprimátor, ktorého spravidla na celé funkčné obdobie poverí zastupovaním primátor do 60 dní od zloženia sľubu starostu/primátora; ak tak neurobí, zástupcu primátora zvolí Obecné/mestské zastupiteľstvo.
  1. Ak niektorý z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, vykoná sa po vyhlásení výsledkov prvého kola druhé kolo volieb.
  1. Poslanec, ktorého kandidát nebol v prvom kole zvolený, navrhne nového kandidáta, pričom môže znovu navrhnúť aj kandidáta z prvého kola. V druhom kole je zvolený ten kandidát, ktorý získal najväčší počet hlasov; v tomto prípade na jeho zvolenie nie je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov. V prípade rovnosti hlasov v druhom kole sa o zvolení viceprimátora rozhodne žrebovaním. Žrebovanie vykoná volebná komisia.
  1. V zložení obecnej/mestskej rady sa prihliada na zastúpenie politických strán a hnutí a nezávislých poslancov v zastupiteľstve. Členov obecnej/mestskej rady volí Obecné/mestské zastupiteľstvo spravidla vo verejnom hlasovaní nadpolovičnou väčšinou hlasov prítomných poslancov.
  1. Ak niektorý z kandidátov do obecnej/mestskej rady nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, vykoná sa po vyhlásení výsledkov prvého kola druhé kolo volieb. Obecné/mestské zastupiteľstvo volí o jedného člena obecnej/mestskej rady menej, ako je schválený počet členov. Jedno miesto člena obecnej/mestskej rady je určené pre viceprimátora.
  1. V prípade, že zastupovaním primátora je poverený poslanec – člen obecnej/mestskej rady zvolený zastupiteľstvom. Obecné/mestské zastupiteľstvo vykoná doplňovaciu voľbu ďalšieho člena obecnej/mestskej rady, tak aby počet jej členov bol totožný so schváleným počtom členov obecnej/mestskej rady, pričom funkčné obdobie takto zvoleného člena obecnej/mestskej rady je určené dobou, počas ktorej pôvodne zvolený člen obecnej/mestskej rady vykonáva funkciu zástupcu/viceprimátora.
  2. V prípade odvolania viceprimátora, ktorý bol pôvodne zvolený zastupiteľstvom za člena obecnej/mestskej rady, zaniká členstvo člena rady.

§ 24

Záverečné a zrušovacie ustanovenia, prílohy

  1. Ak počas rokovania Obecného/mestského zastupiteľstva sa vyskytne pochybnosť o správnosti postupu podľa tohto rokovacieho poriadku, rozhoduje v jednotlivých prípadoch predsedajúci.
  1. Poslanci môžu žiadať zaujatie stanoviska hlavného kontrolóra obce/mesta, príp. subjekty s hlasom poradným. Po vypočutí ich stanoviska rozhodne Obecné/mestské zastupiteľstvo o správnosti postupu hlasovaním bez rozpravy.
  1. Tento Rokovací poriadok bol schválený uznesením obecného/mestského zastupiteľstva č. .... zo dňa ...............  na ......(pozn.: uvedenie sa počet v poradí) jeho riadnom zasadnutí.
  1. Prílohu k tomuto Rokovaciemu poriadku tvoria ..... (upraví sa interne podľa relevancie).
  1. Tento Rokovací poriadok nadobúda účinnosť  ........ .

 

Rokovací poriadok obecného/mestského zastupiteľstva ........ je zverejnený spôsobom ....... (upraví sa interne).


V ................. dňa .......