Smernica o hmotnej zodpovednosti zamestnanca

Vydané: 12 minút čítania

Zamestnanci sú povinní správať sa v pracovnoprávnych vzťahoch tak, aby nedochádzalo ku škodám na zdraví alebo na majetku. Sú tiež povinní hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré im zamestnávateľ zveril, chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa.

V pracovnom pomere medzi zamestnancom a zamestnávateľom môže dôjsť k vzniku škody buď na jednej, alebo druhej strane. Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) presne vymedzuje situácie, v ktorých zodpovedá za škodu zamestnanec a v ktorých zamestnávateľ.

Zákonník práce upravuje okrem všeobecnej zodpovednosti zamestnanca za škodu spôsobenú pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním aj osobitné druhy zodpovednosti. Rozdiel medzi všeobecnou zodpovednosťou za škodu a osobitnými druhmi zodpovednosti spočíva najmä v predpokladoch vzniku zodpovednosti a v rozsahu náhrady škody.

Jedna z koncepcií osobitnej zodpovednosti vychádza z predpokladu zavinenia, keď zamestnanec nesplní povinnosť vyúčtovať zverené hodnoty. Uvedené vychádza z toho, že zamestnanec, s ktorým bola uzavretá dohoda o hmotnej zodpovednosti, nevyúčtoval hodnoty zverené mu na základe takejto dohody, hoci ich bol povinný vyúčtovať, čím vznikol schodok. Schodkom je teda aj účtovný rozdiel vzniknutý tým, že chýba hodnota, o ktorej zamestnanec tvrdí, že mu bola odcudzená.

Zodpovednosť zamestnanca za schodok

Zodpovednosť zamestnanca za schodok má oproti všeobecnej zodpovednosti zamestnanca svoje špecifiká. Osobitosť tohto druhu zodpovednosti zamestnanca spočíva v tom, že:

-            pri tejto zodpovednosti sa uplatňuje prezumpcia viny zamestnanca,

-            dochádza k úhrade celej skutočnej škody.

Zamestnávateľ pri tomto druhu zodpovednosti nie je povinný dokazovať zavinenie zamestnanca. Zamestnávateľ preukazuje len nasledovné:

-            existenciu pracovného pomeru,

-            platné uzavretie dohody o hmotnej zodpovednosti,

-            existenciu schodku na hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať,

-            nevyúčtovanie hodnôt, ktoré zamestnávateľ zveril zamestnancovi.

Nakoľko sa zavinenie zamestnanca na vzniku schodku predpokladá, tak sa zamestnanec zbaví zodpovednosti za schodok na zverených hodnotách celkom, alebo čiastočne, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez jeho zavinenia. Dôkazné bremeno musí teda uniesť zamestnanec, nie zamestnávateľ.

Hmotne zodpovedným subjektom je zamestnanec v pracovnom pomere bez ohľadu na to, či pracuje na plný alebo čiastočný úväzok. Čo sa týka zamestnancov pracujúcich na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (t. j. dohody o pracovnej činnosti, dohody o vykonaní práce alebo dohody o brigádnickej práci študentov), platí ust. § 225 ods. 1 Zákonníka práce, podľa ktorého „Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi, s ktorým uzatvoril dohodu podľa § 223, za škodu spôsobenú zavineným porušením povinností pri výkone práce alebo priamej súvislosti s ním rovnako ako zamestnanec v pracovnom pomere. Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti nesmie presiahnuť tretinu skutočnej škody a nesmie byť vyššia ako tretina odmeny dohodnutej za vykonanie tejto práce okrem prípadov podľa § 182 až 185.“

Z dikcie cit. ustanovenia vyplýva, že na pracovnoprávny vzťah založený niektorou z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ust. § 182 až § 185 Zákonníka práce, ktoré upravujú zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách.

Dohodu o hmotnej zodpovednosti nemožno uzavrieť s mladistvým zamestnancom. Mladistvým zamestnancom sa v zmysle § 40 ods. 3 Zákonníka práce rozumie zamestnanec mladší ako 18 rokov. Uvedená nemožnosť uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti mladistvého zamestnanca pritom vyplýva z ust. § 11 ods. 3 Zákonníka práce, ktorý ustanovuje, že „zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku“.

Záver

Predmetom dohody môžu byť len predmety určené na obeh a obrat, t. j. hotovosť, ceniny, tovar, zásoby tovaru, iné hodnoty, ako napr. stravné poukážky, poštové známky, kolkové známky a pod. Predmetom tohto typu dohody nemôžu byť napr. automobily, inventárne predmety kancelárií či iných miestností a pod.

V prílohe nájdete vzor smernice o hmotnej zodpovednosti zamestnanca vrátane vzoru dohody o hmotnej zodpovednosti.


Smernica o hmotnej zodpovednosti zamestnanca

Preambula

  1. Táto smernica sa vydáva v  zmysle § 182 až § 184 a § 189  a ďalších súvisiacich ust. zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“), ktoré upravujú zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať.
  2. Táto smernica upravuje podmienky uplatnenia zodpovednosti zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať v podmienkach zamestnávateľa, ktorým je .............................. (obchodné meno/názov), so sídlom: ..............................., IČO: ........................ (ďalej len „Zamestnávateľ“).

Článok 1

Úvodné ustanovenia

  1. Táto smernica upravuje:

a)          postup pri uzatváraní dohody o hmotnej zodpovednosti so zamestnancom a jej náležitosti,

b)          postup pri ukončení dohody o hmotnej zodpovednosti so zamestnancom,

c)          vykonanie inventarizácie,

d)          postup pri uplatnení zodpovednosti zamestnanca za škodu.

 

  1. Úlohou smernice je zabezpečiť jednotný postup pri procesoch súvisiacich s uzatváraním dohôd o hmotnej zodpovednosti so zamestnancami, pri jej ukončení, pri inventarizácii, ako aj pri uplatnení zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnancom na zverených hodnotách.

Článok 2

Základné pojmy

Na účely tejto smernice sa rozumie:

a)          Zamestnávateľ – .............................. (obchodné meno/názov), so sídlom: ..............................., IČO: ........................,

b)          Zamestnanec – osoba vykonávajúca pre Zamestnávateľa závislú prácu v pracovnoprávnom vzťahu, s ktorou Zamestnávateľ uzavrel Dohodu o hmotnej zodpovednosti podľa § 182 Zákonníka práce,

c)          Mladistvý zamestnanec – zamestnanec mladší ako 18 rokov,

d)          Zverené hodnoty – hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je Zamestnanec povinný vyúčtovať u Zamestnávateľa.

Článok 3

Uzavretie dohody o hmotnej zodpovednosti

  1. Dohody o hmotnej zodpovednosti musia byť uzavreté so zamestnancami, ktorí majú Zverené hodnoty k osobnej dispozícii, pričom ide o hodnoty podliehajúce vyúčtovaniu (t. j. určené pre obeh a obrat). Ide o nasledovné funkcie a hodnoty[1]:

a)          pokladník a zamestnanci poverení prijímaním peňažných hotovostí a cenín, ich úschovou a vydávanie,

b)          zamestnanec skladového hospodárstva, ktorý prijíma, skladuje alebo vydáva materiál, tovar a pod.,

c)          zamestnanci, ktorým sú zverené odberné karty k odberu pohonných látok, olejov a mazadiel,

d)          iní zamestnanci, ak spĺňajú podmienku Zverených hodnôt podliehajúcich vyúčtovaniu.

  1. Dohodu o hmotnej zodpovednosti nemožno uzavrieť s Mladistvým zamestnancom. Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku.
  2. Podnet k uzavretiu dohody o hmotnej zodpovednosti dáva príslušný vedúci zamestnanec (nadriadený zamestnanca, ktorému majú byť zverené hodnoty), a to pred zverením dotknutých hodnôt Zamestnancovi.
  3. Dohoda sa uzatvára v dvoch exemplároch, z toho jeden sa vydáva Zamestnancovi a jeden sa zakladá do osobného spisu Zamestnanca u Zamestnávateľa.

Vzor dohody o hmotnej zodpovednosti je prílohou č. 1 tejto smernice.

  1. Zamestnávateľ vedie register uzavretých dohôd o hmotnej zodpovednosti. Register je vedený na ............................. (napr. personálnom/ekonomickom oddelení). Vedením registra a jeho aktualizáciou je poverený zamestnanec pracujúci na .......................... (napr. personálnom/ekonomickom oddelení), ktorý je povinný pri zmenách v obsadení dotknutých miest dať podnet na zodpovedajúcu úpravu hmotnej zodpovednosti.
  2. Register dohôd o hmotnej zodpovednosti obsahuje nasledovné údaje:

a)          poradové číslo dohody o hmotnej zodpovednosti podľa poradia jej uzavretia a rok jej uzavretia,

b)          dátum uzavretia dohody o hmotnej zodpovednosti.

c)          titul, meno a priezvisko zamestnanca, s ktorým bola dohoda o hmotnej zodpovednosti uzavretá,

d)          dátum ukončenia dohody o hmotnej zodpovednosti,

e)          dôvod ukončenia dohody o hmotnej zodpovednosti (odstúpenie od dohody, skončenie pracovného pomeru alebo ukončenie dohodou).

Vzor registračného formulára podľa vyššie uvedeného tvorí prílohu č. 2 tejto smernice.

Článok 4

Ukončenie dohody o hmotnej zodpovednosti

  1. Dohodu o hmotnej zodpovednosti možno ukončiť:

a)          odstúpením zamestnanca od dohody o hmotnej zodpovednosti,

b)          skončením pracovného pomeru,

c)          dohodou o ukončení dohody o hmotnej zodpovednosti. Dohoda sa uzatvára v dvoch exemplároch, jeden sa vydáva Zamestnancovi a druhý zostáva Zamestnávateľovi.

  1. Odstúpenie zamestnanca od dohody o hmotnej zodpovednosti sa zakladá do osobného spisu zamestnanca k dohode o hmotnej zodpovednosti. Rovnako ako odstúpenie, podľa predchádzajúcej vety, sa zakladá aj druhý exemplár dohody o ukončení dohody o hmotnej zodpovednosti.
  2. Ak došlo k ukončeniu dohody o hmotnej zodpovednosti na základe skončenia pracovného pomeru, uvedie sa táto skutočnosť ako poznámka a pripojí sa k dohode o hmotnej zodpovednosti založenej v osobnom spise Zamestnanca.

Článok 5

Inventarizácia v súvislosti s dohodou o hmotnej zodpovednosti

  1. Inventarizácia sa musí vykonať:

a)          pri uzatvorení dohody o hmotnej zodpovednosti,

b)          pri jej zániku,

c)          pri preradení zamestnanca na inú prácu alebo na iné pracovisko,

d)          pri jeho preložení a

e)          pri skončení pracovného pomeru.

  1. Na pracoviskách, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, musí sa inventarizácia vykonať pri uzatvorení dohôd o hmotnej zodpovednosti so všetkými spoločne zodpovednými zamestnancami:

a)          pri skončení všetkých týchto dohôd,

b)          pri preradení na inú prácu alebo preložení všetkých spoločne zodpovedných zamestnancov,

c)          pri zmene vo funkcii vedúceho alebo jeho zástupcu,

d)          na žiadosť ktoréhokoľvek zo spoločne zodpovedných zamestnancov pri zmene v ich kolektíve,

e)          pri odstúpení niektorého z nich od dohody o hmotnej zodpovednosti.

  1. Pracoviskami u Zamestnávateľa, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou sa na účely tejto smernice rozumejú nasledovné pracoviská[2]:

...............................................,

................................................

  1. Inventarizáciou sa overuje, či stav Zverených hodnôt v účtovníctve zodpovedá skutočnosti. Inventarizáciou sa zabezpečuje preukázateľnosť účtovníctva, ochrana Zverených hodnôt a zodpovednosť za ne.
  2. 5.          Inventarizácia sa vykonáva na základe príkazu ........................................ (doplní sa názov pozície, ktorá vydáva príkaz).
  3. Bližší postup inventarizácie upravuje osobitný predpis Zamestnávateľa.[3]

Článok 6

Zodpovednosť Zamestnanca za škodu na Zverených hodnotách

  1. Okrem iného zodpovedá Zamestnanec Zamestnávateľovi aj za škodu na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať v zmysle dohody o hmotnej zodpovednosti podľa ust. § 182 Zákonníka práce.
  2. Ak zamestnanec so spoločnou hmotnou zodpovednosťou:

a)          ktorého pracovný pomer sa skončil alebo

b)          ktorý bol preradený na inú prácu alebo iné pracovisko, alebo

c)          bol preložený,

zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou na jeho predchádzajúcom pracovisku.

  1. Ak zamestnanec, ktorý sa zaraďuje na pracovisko, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá, ak od dohody o hmotnej zodpovednosti neodstúpil, za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou.
  2. Zamestnanec, ktorý zodpovedá za schodok alebo za stratu predmetov, je povinný nahradiť schodok alebo stratu v plnej sume.
  3. Pri spoločnej zodpovednosti za schodok sa jednotlivým zamestnancom určí podiel náhrady podľa pomeru ich priemerných zárobkov, pričom zárobok ich vedúceho a jeho zástupcu sa započítava v dvojnásobnej sume.
  4. Podiel náhrady určený podľa odseku 5 tohto článku nesmie u jednotlivých zamestnancov s výnimkou vedúceho a jeho zástupcu presiahnuť sumu rovnajúcu sa ich priemernému mesačnému zárobku pred vznikom škody. Ak sa takto určenými podielmi neuhradí celá škoda, zvyšok je povinný uhradiť vedúci a jeho zástupca podľa pomeru svojich priemerných zárobkov.
  5. Ak sa zistí, že schodok alebo jeho časť zavinil niektorý zo spoločne zodpovedných zamestnancov, uhradí schodok tento zamestnanec podľa miery svojho zavinenia. Zvyšnú časť schodku uhradia všetci spoločne zodpovední zamestnanci podielmi určenými podľa odsekov 5 a 6 tohto článku.

Článok 7

Záverečné ustanovenia

  1. Táto smernica nadobúda platnosť dňom jej vydania a účinnosť dňa ...............................
  2. Táto smernica je záväzná pre všetkých zamestnancov Zamestnávateľa.

V .............................., dňa ..............................

 

............................................................

Zamestnávateľ

Titul, meno a priezvisko štatutárneho zástupcu

 

 

Príloha č. 1:

DOHODA O HMOTNEJ ZODPOVEDNOSTI ZAMESTNANCA

uzatvorená podľa § 182 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov

(ďalej len „Zákonník práce“)

Zamestnávateľ:

Obchodné meno/názov:          

sídlo:                                        

IČO:                                         

v mene ktorého koná:             

(ďalej len „zamestnávateľ“)

 

Zamestnanec:

titul, meno, priezvisko:            

trvale bytom:                            

narodený:                                

(ďalej len „zamestnanec“)

 

(zamestnávateľ a zamestnanec ďalej spolu ako „Zmluvné strany“)

 

sa dohodli na uzavretí tejto dohody o hmotnej zodpovednosti:

Článok I.

  1. Touto dohodou o hmotnej zodpovednosti preberá zamestnanec hmotnú zodpovednosť za:

........................................................................................................................................... (napr. za zverenú finančnú hotovosť pokladnice, ceniny alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat),

ktoré je povinný vyúčtovať a to dňom nadobudnutia účinnosti tejto dohody.

  1. Zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli, že dňom účinnosti tejto dohody o hmotnej zodpovednosti za splnenia podmienky jej podpísania zamestnancom, zodpovedá zamestnanec za schodok, ktorý vznikne na zverených hodnotách v ................................... (napr. v pokladnici predajne nachádzajúcej sa ........... ) a zakladá sa tým hmotná zodpovednosť zamestnanca.
  2. Ku dňu podpísania tejto dohody:

sa v pokladnici nachádza hotovosť v sume ........................,-€.

  1. Pred podpisom tejto dohody o hmotnej zodpovednosti bola vykonaná fyzická inventarizácia za prítomnosti zamestnanca, ktorá potvrdila:

hotovosť uvedenú v bode 3 tohto článku.

  1. Inventarizácia bola vykonaná dňa ............... Zamestnanec vyhlasuje, že s výsledkami inventarizácie súhlasí a inventarizáciou zistený stav zodpovedá skutočnosti.

Článok II.

  1. Zamestnanec sa zaväzuje zverené hodnoty riadne vyúčtovať a zdržať sa konania, ktoré by viedlo k vzniku schodku a vykonávať potrebné opatrenia, aby zabránil poškodeniu, strate, zneužitiu alebo zmenšeniu zverených hodnôt.
  2. Zamestnanec potvrdzuje, že bol oboznámený s predpismi upravujúcimi zodpovednosť za schodok na zverených hodnotách.
  3. Zamestnanec sa zaväzuje, že v prípade schodku na zverených hodnotách, za ktoré prevzal hmotnú zodpovednosť, zamestnávateľovi nahradia škodu v plnej výške v rozsahu určenom podľa príslušných ustanovení Zákonníka práce (bližšie § 189 Zákonníka práce).
  4. Zamestnanec sa zbaví zodpovednosti celkom alebo čiastočne, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo čiastočne bez jeho zavinenia.

Článok III.

  1. Zamestnávateľ sa zaväzuje vytvoriť a zabezpečovať také podmienky na výkon práce, ktoré zamestnancom umožnia riadne plnenie pracovných činností a povinností pri hospodárení so zverenými hodnotami.
  2. Zamestnanec sa zaväzuje bez meškania písomne upozorniť zamestnávateľa na zistené rozdiely vo zverených hodnotách a na všetky nedostatky, ktoré znemožňujú výkon pracovných činností spojených s hmotnou zodpovednosťou, či už individuálnou, alebo spoločnou hmotnou zodpovednosťou za zverené hodnoty.

Článok IV.

  1. Zamestnávateľ spracúva osobné údaje zamestnancov v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov (ďalej len „nariadenie GDPR“) a rovnako v súlade so zákonom č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
  2. Zamestnávateľ spracúva osobné údaje zamestnancov na základe právneho titulu, ktorým je plnenie zmluvy (dohody o hmotnej zodpovednosti).
  3. Všetky informácie podľa čl. 13 nariadenia GDPR a práva dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov na účel súvisiaci s plnením dohody o hmotnej zodpovednosti, podrobnejšie informácie o práve na prístup k údajom, práve na opravu, výmaze, zabudnutí, obmedzení spracúvania a pod., sú uvedené na webovom sídle zamestnávateľa www..................sk alebo sú prístupné zamestnancovi aj na intranete zamestnávateľa/informačnej tabuli.

Článok V.

  1. Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa uzatvára medzi zamestnancom a zamestnávateľom na dobu neurčitú.
  2. Dohoda o hmotnej zodpovednosti nadobúda účinnosť dňom jej podpisu.

Dohoda o hmotnej zodpovednosti nadobúda účinnosť dňom jej zverejnenia podľa zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov, pričom zamestnanec bol na povinnosť zverejnenia dohody upozornený, čo potvrdzuje svojím podpisom.[4]

  1. Táto dohoda o hmotnej zodpovednosti je vyhotovená v dvoch vyhotoveniach, jedno vyhotovenie je určené zamestnávateľovi a druhé zamestnancovi.
  2. Zmluvné strany podpisom tejto dohody o hmotnej zodpovednosti zároveň potvrdzujú, že ich zmluvná voľnosť nie je ničím obmedzená a sú plne spôsobilé na právne úkony.
  3. Zmluvné strany vyhlasujú, že si túto dohodu o hmotnej zodpovednosti pozorne prečítali, jej obsahu plne porozumeli, táto bola spísaná na základe ich slobodnej vôle, že jej text je zrozumiteľným vyjadrením ich slobodne a vážne prejavenej vôle, že dohodu o hmotnej zodpovednosti neuzatvárajú v tiesni ani za jednostranne výhodných podmienok, a na znak súhlasu ju slobodne a vážne podpisujú.
  4. Práva a povinnosti neupravené touto dohodou o hmotnej zodpovednosti medzi zamestnávateľom a zamestnancom sa budú spravovať príslušnými ustanoveniami zákonníka práce a iných príslušných právnych predpisov.

 

V ........................ dňa ........................

............................................
Zamestnávateľ

............................................
Zamestnanec

 

 

Príloha č. 2:

Register dohôd o hmotnej zodpovednosti

Poradové číslo dohody o hmotnej zodpovednosti

Dátum uzavretia dohody o hmotnej zodpovednosti

Titul, meno a priezvisko zamestnanca, s ktorým je dohoda o hmotnej zodpovednosti uzavretá

Dátum ukončenia dohody o hmotnej zodpovednosti

Dôvod ukončenia dohody o hmotnej zodpovednosti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



[1] Uvedené závisí od každého zamestnávateľa – aké pozície a hodnoty zverí daným pracovným pozíciám.

[2] Ak sú u Zamestnávateľa takéto pracoviská, vymenuje ich. Ak nie, celé ustanovenie sa odstráni.

[3] Spravidla majú Zamestnávatelia ako účtovné jednotky prijatú smernicu o inventarizácii.

[4] Ak ide o zamestnávateľa – povinnú osobu podľa § 2 zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov, dohoda o hmotnej zodpovednosti sa zverejňuje, nakoľko nie je uvedená vo výpočte zmlúv, ktoré sa podľa § 5a ods. 5 infozákona nezverejňujú.