Smernica o kontrole požitia alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok na pracovisku

Vydané: 9 minút čítania

Pracovnoprávny vzťah je zmluvným vzťahom medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Povinnosti zamestnanca, ktoré má počas trvania pracovnoprávneho vzťahu plniť, sú vymedzené najmä v zákone č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov, ale môžu byť vyjadrené aj v iných predpisoch, napr. v zákone č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o BOZP“).

Úpravu povinností zamestnanca možno nájsť aj v interných predpisoch zamestnávateľa. Medzi tieto interné predpisy patria aj predpisy zamestnávateľa v oblasti BOZP.

V súlade s § 12 ods. 2 písm. k) zákona o BOZP je zamestnanec povinný „nepožívať alkoholické nápoje, omamné látky a psychotropné látky na pracoviskách a v priestoroch zamestnávateľa a v pracovnom čase aj mimo týchto pracovísk a priestorov, nenastupovať pod ich vplyvom do práce.

Zamestnanec je povinný podrobiť sa vyšetreniu, ktoré vykonáva zamestnávateľ, aby zistil, či zamestnanec nie je pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok.

Okruh zamestnancov zamestnávateľa a iných osôb, ktoré sú oprávnené dať zamestnancovi pokyn, aby sa podrobil vyšetreniu, uvádza zamestnávateľ v pracovnom poriadku alebo vo vnútornom predpise (napr. smernici). Povinnosť upraviť podrobnosti o vyšetrení zamestnanca na požitie alkoholu, omamných alebo psychotropných látok vo vnútornom predpise alebo v pracovnom poriadku vyplýva z  § 12 ods. 2 písm. l) zákona o BOZP.

V danom vnútornom predpise (smernici), prípadne v pracovnom poriadku sa odporúča upraviť:

  • povinnosti zamestnancov – napr. nenastupovať do práce pod vplyvom alkoholu, omamných a psychotropných látok, alebo zákaz požívať alkohol a tieto látky na pracovisku, povinnosť podrobiť sa vyšetrenie, ktoré vykonáva zamestnávateľ alebo orgán štátnej správy, aby zistili či zamestnanci nie sú pod vplyvom alkoholu, omamných a psychotropných látok,
  • vymedzenie okruhu zamestnancov oprávnených dať príkaz zamestnancovi, aby sa podrobil kontrole, či nie je pod vplyvom alkoholických nápojov alebo iných omamných prostriedkov a vymedzenie okruhu zamestnancov povinných podrobiť sa kontrole,
  • vymedzenie okruhu zamestnancov oprávnených vykonať dychovú skúšku prístrojom – alkoholtesterom, ktorý určí objemové percento /promile/ alkoholu v krvi,
  • periodicitu vykonávania kontrol,
  • popis postupu vykonania kontroly,
  • možné postihy pre zamestnancov zamestnávateľa za porušenie povinností tohto vnútorného predpisu.

Smernica o kontrole požitia alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok na pracovisku  v zmysle § 12 ods. 2 písm. l) zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

Článok 1

Predmet úpravy

  1. Predmetom tejto smernice sú:

a)           základné pokyny a požiadavky pre vykonávane kontrol požitia alkoholických nápojov a iných omamných prostriedkov na pracovisku zamestnávateľa vrátane určenia okruhu zamestnancov, ktorí sú oprávnení a povinní realizovať kontrolu v súlade s citovanými ustanoveniami.

  1. Táto smernica vychádza zo všeobecne záväzných predpisov, konkrétne:

a)           zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov,

b)           zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov.

c)            zákona č .219/1996 Z. z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb v znení neskorších predpisov.

Článok 2

Pojmy

  1. Zamestnávateľ – ................................................................. (obchodné meno/názov, sídlo, IČO).
  2. Zákon – zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
  3. Zamestnanec – osoba, v pracovnom pomere alebo v pracovnoprávnom vzťahu (na základe niektorej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru) k zamestnávateľovi.

Článok 3

Povinnosti zamestnancov

  1. Zamestnanci zamestnávateľa sú v záujme bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci povinní:

a)           Nepožívať alkoholické nápoje a nezneužívať iné omamné prostriedky na pracoviskách a v pracovnom čase aj mimo týchto pracovísk nenastupovať pod ich vplyvom do práce.

b)           Podrobiť sa vyšetreniu, ktoré vykonáva zamestnávateľ alebo príslušný orgán štátnej správy, aby zistili, či zamestnanci nie sú pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných prostriedkov.

  1. Povinnosti uvedené v ods. 1 tohto článku smernice sa primerane vzťahujú aj na osoby zdržujúce sa s vedomím zamestnávateľa na jeho pracovisku a v jeho priestoroch.

Článok 4

Práva a povinnosti zamestnávateľa

  1. Zamestnávateľ je povinný sústavne kontrolovať a vyžadovať dodržiavanie právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, zásad bezpečnej práce, ochrany zdravia pri práci a bezpečného správania na pracovisku a bezpečných pracovných postupov, najmä kontrolovať, či zamestnanec nie je v pracovnom čase pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok.
  2. Zamestnávateľ je povinný vykonať dezinfekciu náustku alkoholtestera alebo náustok vymeniť po vykonaní skúšky na alkohol daným zamestnancom.

Článok 5

Vymedzenie okruhu zamestnancov oprávnených dať príkaz zamestnancovi, aby sa podrobil kontrole, či nie je pod vplyvom alkoholických nápojov alebo iných omamných prostriedkov, a vymedzenie okruhu zamestnancov povinných podrobiť sa kontrole

  1. Okruh zamestnancov, ktorí sú oprávnení a povinní dať zamestnancovi príkaz, aby sa podrobil kontrole, či nie je pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných prostriedkov, je určený nasledovne:

a)           štatutárny zástupca – všetkým zamestnancom,

b)           vedúci zamestnanci všetkým podriadeným na danom stupni riadenia po predchádzajúcom informovaní štatutárneho zástupcu,

c)            bezpečnostný technik zamestnávateľa všetkým zamestnancom po predchádzajúcom informovaní štatutárneho zástupcu,

d)           policajný orgán, a to vtedy, ak je dôvodné podozrenie, že zamestnanec spôsobil sebe alebo inému ujmu na zdraví v súvislosti s požitím alkoholických alebo iných omamných prostriedkov (pracovný a nepracovný úraz, prevádzková porucha alebo havária a pod.).

Článok 6

Vymedzenie okruhu zamestnancov oprávnených vykonať dychovú skúšku prístrojom – alkoholtesterom, ktorý určí objemové percento /promile/ alkoholu v krvi

  1. Štatutárny zástupca a vedúci zamestnanec na danom stupni riadenia, ktorý bol preukázateľne oboznámený s návodom na obsluhu prístroja na dychovú skúšku alkoholtestera (písomný záznam o poučení).
  2. Odborný pracovník (zamestnanec) bezpečnosti práce/bezpečnostný technik zamestnávateľa.

Článok 7

Periodicita vykonávania kontrol

  1. U vedúcich zamestnancov a ostatných zamestnancov podľa rozhodnutia štatutárneho zástupcu, prípadne bezpečnostného technika, ale najmenej 1x za 12 mesiacov.
  2. Okrem kontrol uvedených v ods. 1 tohto článku smernice musí byť vykonaná kontrola na požitie alkoholu, omamného prostriedku:

a)           pri vzniku pracovného úrazu u postihnutého a u všetkých zamestnancov prítomných na danom pracovisku,

b)           pri poruche technického zariadenia a prevádzkovej nehode (havárii) u obsluhy tohto zariadenia,

c)            ak je zrejmé, že zamestnanec je pod vplyvom alkoholu alebo omamného prostriedku.

Článok 8

Popis postupu vykonania skúšky

  1. Skúška na požitie alkoholu bude vykonaná spravidla u náhodne vybraného počtu zamestnancov a u zamestnaneckých skupín.
  2. Kontrola na požitie alkoholu alebo omamného prostriedku musí byť vykonaná:

a)           dychovou skúškou –alkoholtesterom, alebo

b)           odberom krvi v zdravotníckom zariadení alebo

c)            lekárskym vyšetrením (prítomnosť návykových látok podľa § 5 ods. 5 zákona č. 219/1996 Z. z.).

  1. Pri každej kontrole budú prítomné minimálne 2 osoby.
  2. Zamestnanec je oprávnený odmietnuť podrobiť sa kontrole na požitie alkoholu alkoholtesterom iba v prípade, ak zamestnávateľ nevykonal dezinfekciu náustku alkoholtesteru po kontrole predchádzajúceho zamestnanca. Ak zamestnanec z dôvodu podľa predchádzajúcej vety odmietne podrobiť sa kontrole na požitie alkoholu alkoholtesterom, je zamestnávateľ povinný náustok okamžite dezintifikovať alebo ho vymeniť. Ak došlo k dezinfekcii náustku alkoholtesteru, zamestnanec nemôže odmietnuť podrobiť sa kontrole na požitie alkoholu.
  3. Pri zistení alebo prekročení hodnoty 0,3 ‰ sa vykoná opakovaná dychová skúška na prítomnosť alkoholu (po cca 15 min.), ktorá požitie alkoholu potvrdí alebo vylúči.
  4. Ak sa zamestnanec odmietne podrobiť kontrole na požitie alkoholu alebo iných omamných prostriedkov, prípadne ak je výsledok skúšky pozitívny, vedúci zamestnanec zabezpečí, aby tento zamestnanec neodkladne opustil priestory pracoviska a objekty zamestnávateľa.
  5. Príslušníci polície pri zisťovaní alkoholu u zamestnanca použijú vlastné prístrojové zariadenie.
  6. Zamestnávateľ je oprávnený vykonávať uvedené skúšky aj za súčinnosti polície.
  7. V tomto prípade zamestnávateľ pri pozitívnom výsledku od polície požaduje kópiu správy z vykonanej kontroly a kópiu certifikátu o kalibrácii alkoholtesteru, ktorým bola skúška vykonaná.
  8. Vyšetrenie na prítomnosť omamných a psychotropných látok v organizme zamestnanca zisťuje lekár.
  9. Pri vyšetrení zamestnanca v zdravotníckom zariadení je zamestnanec, u ktorého bol zistený pozitívny výsledok, povinný uhradiť zamestnávateľovi všetky skutočne vynaložené náklady spojené s takýmto vyšetrením, a v prípade negatívneho zistenia hradí vyšetrenie zamestnávateľ podľa aktuálneho cenového predpisu, ako aj ušlú mzdu počas vyšetrenia u lekára.
  10. O vykonaných kontrolách sa vedú záznamy na tlačive (príloha č. 1 tejto smernice).
  11. Vedenie evidencie o preventívnych skúškach na požitie alkoholu zabezpečuje bezpečnostný technik a vedúci určení zamestnávateľom.

Článok 9

Zodpovednosť zamestnanca za škodu

  1. Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil úmyselným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s nimi. Zamestnanec, ktorý sa uvedie vlastnou vinou do takého stavu, že nie je schopný ovládať svoje konanie alebo posúdiť jeho následky, zodpovedá za škodu v tomto stave spôsobenú.

Článok 10

Pracovná disciplína

  1. Za závažné porušenie povinností zamestnanca a porušenie pracovnej disciplíny sa v zmysle tejto smernice bude považovať:

-             preukázateľné požitie alkoholu alebo omamných a psychotropných látok,

-             odmietnutie podrobiť sa vyšetreniu na požitie alkoholu alebo omamných a psychotropných látok,

-             ak bol zamestnanec vyzvaný podrobiť sa kontrole na požitie alkoholu, nepodrobí sa jej a opustí priestor pracoviska alebo objekty zamestnávateľa.

  1. Zamestnávateľ je v prípade porušenia povinností zo strany zamestnanca, porušovania pracovnej disciplíny zamestnancom oprávnený využiť nasledujúce postihy voči zamestnancom v súvislosti s porušením povinností podľa tejto smernice:

a)           v prípade preukázateľného zistenia požitia alkoholu:

                   skončenie pracovného pomeru

b)           v prípade odmietnutia dychovej skúšky alebo odobratia krvi alebo iného biologického materiálu na zistenie alkoholu alebo omamných látok a úteku z pracoviska

skončenie pracovného pomeru

c)            v prípade preukázateľného požitia omamných a psychotropných látok:

skončenie pracovného pomeru                   

  1. Podozrivé správanie iných osôb ako zamestnancov, zdržujúcich sa s vedomím zamestnávateľa v jeho priestoroch, v súvislosti s možným požitím alkoholu alebo omamných prostriedkov rieši individuálne zodpovedný vedúci daného pracoviska.

Článok 11

Spoločné, prechodné a záverečné ustanovenia

  1. Táto smernica nadobúda účinnosť dňa .......................
  2. Táto smernica je záväzná pre všetkých zamestnancov zamestnávateľa.
  3. Zamestnávateľ je povinný poučiť zamestnancov o obsahu tejto smernice.
  4. Súčasťou smernice je Príloha č. 1: Záznam o kontrole požitia alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) zákona č.124/2006 Z. z.

V ....................... dňa .......................

............................................................

prevádzkovateľ 

Príloha č. 1: Záznam o kontrole požitia alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) zákona č.124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov

 

Zamestnávateľ:

 

Pracovisko:

Záznam o kontrole požitia alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) zákona č.124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov

Zamestnávateľ má povinnosť požadovať od zamestnanca podrobiť sa vyšetreniu, či nie je na pracovisku pod vplyvom alkoholu alebo iných psychotropných látok či omamných podľa § 12 ods. 2 písm. l) zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov.

Meno a priezvisko kontrolovaného:

Pracovné zaradenie, profesia:

Dátum kontroly:                                                   Hodina:

Priamy nadriadený, ktorý bol* nebol* prítomný počas výkonu kontroly

Meno a priezvisko:

 

Popis správania sa kontrolovaného zamestnanca, prípadné odmietnutie podrobeniu sa kontrole:

Zamestnanec požitie alkoholu: priznáva* – nepriznáva*

Odoslaný na krvnú skúšku: áno* – nie*

Zamestnanec potvrdzuje, že bol upovedomený o tom, že v prípade pozitívneho výsledku kontroly alebo odmietnutia podrobiť sa tejto kontrole musí v záujme bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci opustiť pracovisko a zariadenie, v ktorom sa toto pracovisko nachádza:

 

 

Vyjadrenie zamestnanca:

 

 

Meranie bolo vykonané prístrojom:

Merací prístroj dokazuje: pozitívny nález* – negatívny nález*

 

Podpis kontrolovaného zamestnanca:

 

(podpis odoprel*)

 

Kontrolu vykonali:

Meno a priezvisko:                                                     podpis:

Meno a priezvisko:                                                     podpis:

Meno a priezvisko:                                                     podpis:

* poznámka: správny výsledok zakrúžkujte