- Vzor
Smernica č. ..../202x o vybavovaní petícií v obci/meste/škole/organizácii
-----------------------------------------------------------
Podľa zákona č. 85/1990 Zb. o petičnom práve v znení neskorších predpisov (pozn. autora: posledná novela zákona č. 122/2023 Z. z. je účinná od 1. mája 2023 a upravuje výlučne nový inštitút, a to Európsku iniciatívu občanov, respektíve pokuty na úseku podpory európskej iniciatívy občanov, pričom uvedená oblasť nemusí byť spracovaná v smernici podrobne) je spracovaná táto smernica – vnútorný predpis pre potreby a procesný postup vybavenia petícií, ktoré smerujú subjektu územnej samosprávy ......... Táto smernica nadväzuje na organizačný poriadok č. ..... a štruktúru ......... subjektu územnej správy ...... (určí sa interne).
Pozn. autora pre samosprávu: Smernica môže byť aj ako spoločná smernica pre obec a preddavkové organizácie (bez právnej subjektivity), vtedy odporúčam zavedenie účinnosti a schválenie smernice uznesením obecného/mestského zastupiteľstva.
Čl. I
Predmet úpravy vnútorného predpisu
Tento vnútorný predpis upravuje postup pri podávaní, vybavovaní a kontrole vybavovania petícií fyzických osôb/petičného výboru/podávateľov petície doručených orgánu verejnej správy v subjekte ........ a v organizačných zložkách ......... (ďalej v texte vzorovej smernice ako subjekt alebo orgán verejnej správy).
Čl. II
Vymedzenie niektorých pojmov
- Na účely tejto smernice v našich podmienkach subjektu ....... (určí sa interne):
a) vybavovanie petícií je prijímanie, evidencia, prešetrovanie, vybavenie petícií, ako aj odpovedanie a informovanie podávateľa petície, respektíve petičný výbor (zástupcu),
b) vybavením petície sa rozumie tiež vrátenie, odloženie, oznámenie výsledku prešetrenia alebo oznámenie výsledku prekontrolovania správnosti vybavenia predchádzajúcej petície.
- Pri vybavovaní a prešetrovaní petícii sa primerane postupuje podľa zákona č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach v znení neskorších predpisov (pozn. autora: v zmysle poslednej novely, zverejnenej a účinnej pod č. 6/2019 Z. z.) a vlastnej smernice č. .... o sťažnostiach .... .
Čl. III
Petícia, petičné právo a postup v našom subjekte
- Petícia je výzva, pod ktorú sa podpisujú občania, a tým sa v konkrétnej veci obracajú na orgány verejnej moci (územnej samosprávy) s návrhmi, žiadosťami, výzvami, prípadne sťažnosťami či protestom.
- Petíciou sa nesmie zasahovať do nezávislosti súdu pri jeho rozhodovaní a nesmie sa ňou vyzývať k porušovaniu ústavy a zákonov, a právne záväzných aktov Európskej únie, popieraniu alebo obmedzovaniu osobných, politických alebo iných práv. Petíciou sa tiež nesmie vyzývať k roznecovaniu nenávisti a neznášanlivosti z týchto dôvodov alebo k násiliu a hrubej neslušnosti.
Pozn. autora k tejto časti smernice: Okrem využitia petícií v situáciách všeobecne stanovených vyššie, v niektorých prípadoch s využitím petičného práva výslovne počítajú. V obci je petícia nevyhnutná na vyhlásenie miestneho referenda, na hlasovanie o odvolaní starostu a na voľbu nezávislých kandidátov do samospráv miest a obcí. Orgán verejnej správy ju totiž môže vybaviť aj negatívne a organizátori petície nemajú právo namietať jej vybavenie. Z toho dôvodu pri riešení problému, ako je napr. porušovanie životného prostredia, musí dotknutá skupina osôb využiť okrem petície aj práva účastníka konania v povoľovacom procese, podávať opravné prostriedky v bežiacich konaniach, podávať podnety na preskúmanie priestupku či podnet na začatie trestného konania.
- Petíciu môžu zostaviť, obstarať pod ňu podpisy a doručiť orgánu verejnej správy osoby akejkoľvek štátnej príslušnosti (občania SR, ako aj cudzinci) a v zásade akéhokoľvek veku, teda aj mladí, ktorí nedovŕšili osemnásť rokov (maloleté osoby). Aby však petíciu mohli zostaviť aj maloleté osoby, musí ísť o takú petíciu, ktorá je svojou povahou primeraná rozumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej ich veku.
- Maloleté osoby nemôžu organizovať petície týkajúce sa napr. volebných vecí, pretože aktívne volebné právo je viazané na vek osemnásť rokov (pozn.: napr. petície za vznik politickej strany, za umožnenie účasti politickej strany vo voľbách do NR SR a petície na voľbu nezávislých kandidátov do samospráv miest a obcí).
- Minimálna veková hranica je stanovená aj pre zhromažďovanie podpisov na mieste prístupnom verejnosti (napríklad v parku, na námestí alebo pred školou). Zhromažďovať podpisy na mieste prístupnom verejnosti môže iba osoba, ktorá dovŕšila vek šestnásť rokov. Osoba mladšia ako šestnásť rokov môže teda podpisy zhromažďovať iba napr. v sídle občianskeho združenia alebo v byte.
- Na zorganizovanie petície si môžu, ale nemusia osoby podávajúce petíciu vytvoriť petičný výbor. Petičný výbor nie je právnickou osobou, a preto na jeho vytvorenie nie je potrebné žiadne povolenie alebo registrácia. Aj členovia petičného výboru sú povinní určiť osobu, ktorá dovŕšila vek osemnásť rokov, na ich zastupovanie v styku s orgánom verejnej správy.
- Okrem jednotlivcov môžu petíciu zorganizovať aj právnické osoby, ako sú občianske združenia. V týchto prípadoch sa ako subjekt, ktorý petíciu zostavil a podáva, označí združenie, prípadne iná právnická osoba.
Pozn. autora: Petície možno podať aj v elektronickej podobe, čo predstavuje efektívny spôsob zvyšovania miery občianskej aj politickej participácie, spôsobom koherentným s celkovou elektronizáciou verejnej správy, ktorý zabezpečuje primerané uistenie o dôveryhodnosti predkladanej petície, ako aj autenticitu poskytovaných údajov.
Čl. IV
Centrálna evidencia petícií subjektu verejnej správy .....
- V podmienkach subjektu je centrálna evidencia vedená povereným zamestnancom – gestorom, ktorý za svoju činnosť zodpovedá ......... . Gestor je zamestnanec, ktorý je poverený výkonom tejto funkcie v zmysle tejto smernice a náplne práce zamestnanca.
- Každé podanie, ktoré bolo posúdené ako petícia, bude vybavovaná ako petícia.
- Zároveň musí byť bezodkladne postúpená na zaevidovanie do centrálnej evidencie petícií (pozn.: vzor tejto evidencie petícií je uvedený v prílohovej časti) spôsobom vedenia .......... v priečinku/evidencii v zošite/časti ...... určí sa interne).
- Za vedenie evidencie petícií zodpovedá úsek ................ alebo zamestnanec (funkcia) ...... .
Čl. V
Vybavenie petície
- Osobám podporujúcim petíciu sa musí umožniť, aby sa s obsahom petície riadne oboznámili pred jej podpísaním. Každá petícia musí byť označená slovom „petícia“.
- Na každom podpisovom hárku musí byť uvedené najmä (doplní sa podľa právneho stavu v čase spracovania smernice):
a) označenie „petícia“,
b) označenie predmetu verejného alebo iného spoločného záujmu, ktorý sa v petícii rieši,
c) meno, priezvisko, úplná adresa pobytu a podpis zástupcu (pozn.: ak petíciu podáva petičný výbor, uvedie meno, priezvisko, úplnú adresu pobytu každý člen výboru),
d) meno, priezvisko, adresa pobytu a podpis jednotlivcov, ktorí petíciu podporili (pozn. autora: na petícii netreba uvádzať dátum narodenia s výnimkou tých petícií, kde sa ustanovuje najnižší počet osôb podporujúcich petíciu alebo vek osôb podporujúcich petíciu, ide napr. o petíciu za vyhlásenie miestneho referenda a podobne) a tiež
e) názov a sídlo, ak ide o právnickú osobu, pričom osoba oprávnená konať v mene právnickej osoby uvedie čitateľne svoje meno, priezvisko, adresu pobytu a svoj podpis).
- Podpisové hárky môžu, ale nemusia obsahovať text petície. Ak text petície nie je priamo na podpisovom hárku, musí byť každý hárok označený tak, aby bolo z neho jasné, akú petíciu osoby podporujú.
- Ak nie je súčasťou podpisového hárku text petície, musí byť možnosť oboznámiť sa s obsahom petície inak. Text petície môže byť napr. zvýraznený na plagáte alebo môže byť k dispozícii okoloidúcim na letákoch. Na každom podpisovom hárku musí byť uvedené meno, priezvisko a adresa pobytu zástupcu.
- Jednotlivec alebo zástupca právnickej osoby, ktorý chce petíciu podporiť, napíše čitateľne svoje meno, priezvisko, adresu pobytu a podpíše sa. Orgán verejnej moci nemusí brať do úvahy podporu petície osobou, ktorá o sebe uviedla údaje nečitateľne, neúplne alebo nepravdivo.
- Pre elektronickú petíciu platia v zásade tie isté pravidlá ako pre petíciu písomnú vo forme podpisových hárkov. Osobám podporujúcim petíciu sa musí umožniť, aby sa s obsahom petície riadne oboznámili pred jej podpísaním. Každá petícia musí byť označená slovom „petícia“. Elektronická petícia musí obsahovať nasledujúce údaje:
a) označenie „petícia“,
b) označenie predmetu verejného alebo iného spoločného záujmu, ktorý sa v petícii rieši,
c) informáciu obsahujúcu meno, priezvisko, úplnú adresu pobytu a zaručený elektronický podpis zástupcu (pozn.: ak petíciu podáva petičný výbor, uvedie meno, priezvisko, úplnú adresu pobytu každý člen výboru),
d) informáciu obsahujúcu meno, priezvisko, adresu pobytu jednotlivcov, ktorí petíciu podporili,
e) názov a sídlo, ak ide o právnickú osobu (osoba oprávnená konať v mene právnickej osoby uvedie čitateľne svoje meno, priezvisko, adresu pobytu)
f) ......... určí sa v zmysle aktuálneho právneho stavu.
(Pozn.: Na účely potvrdenia podpory elektronickej petície uvedenie adresy svojej elektronickej pošty bude slúžiť na to, aby organizátor petície overil reálnosť podporovateľa petície, napr. tým spôsobom, že na uvedenú adresu zašle URL link, ktorého otvorením príde k podpore elektronickej petície); týmto spôsobom možno podporiť iba tzv. bežné petície, pri ktorých osobitný predpis neustanovuje najnižší počet, podmienku trvalého pobytu alebo vek podporovateľov; petície, o ktorých osobitný predpis ustanovuje najnižší počet alebo vek podporovateľov.)
- Orgán verejnej moci nemusí brať do úvahy podporu petície osobou, ktorá o sebe uviedla údaje nečitateľne, neúplne alebo nepravdivo.
Pozn. autora: Zákon o petičnom práve nestanovuje počet podpisov, ktorý je potrebný na vybavenie petície, a preto v zásade platí, že orgán verejnej moci je povinný sa zaoberať petíciou s akýmkoľvek množstvom podpisov. V niektorých prípadoch však osobitné zákony minimálny počet podpisov stanovujú. Ak petíciu podporilo najmenej 1 000 osôb alebo aspoň 8 % osôb oprávnených voliť do orgánov samosprávy obce, iný vecne príslušný orgán verejnej moci (okrem orgánu s celoslovenskou pôsobnosťou) prerokuje petíciu so zástupcom a petičným výborom. Ak je takáto petícia určená obecnému zastupiteľstvu alebo zastupiteľstvu samosprávneho kraja, je zastupiteľstvo povinné petíciu prerokovať na svojom zasadnutí a umožniť vystúpiť počas prerokovania petície zástupcovi a členom petičného výboru.
Ak petíciu podporí aspoň 10 000 osôb, prerokuje ju príslušný orgán verejnej moci s pôsobnosťou pre celé územie Slovenskej republiky so zástupcom a petičným výborom. Ak v petícii nie je určený petičný výbor, má zástupca právo prizvať na prerokovanie najviac ďalšie dve osoby.
Čl. VI
Vybavenie petície, oznamovanie výsledku vybavenia
- Právu podať petíciu prislúcha povinnosť nášho subjektu ....... prijať petíciu, prešetriť ju a vybaviť tak, aby zistili skutočný stav veci, jej súlad alebo rozpor s právnymi predpismi a verejným alebo iným spoločným záujmom.
- V našom subjekte prijíma petíciu .............. a vybavuje ju (určí sa interne). Evidenciu zabezpečuje ................. (zamestnanec, funkcia alebo úsek obecného úradu alebo organizácie).
- Ak orgán, ktorý petíciu prijal, nie je príslušný ju vybaviť, postúpi ju do desiatich pracovných dní tomu orgánu, ktorý má jej riešenie v kompetencii. O postúpení petície musí byť zástupca/podávateľ petície bezodkladne upovedomený.
- Ak vznikne spor o príslušnosť na vybavenie petície, zodpovedný zamestnanec ......., ktorý petíciu prijal, ju do desiatich pracovných dní odo dňa, keď sa o spore dozvedel, postúpi na rozhodnutie Úradu vlády Slovenskej republiky.
- Ak petícia neobsahuje vyššie uvedené náležitosti, príslušný orgán verejnej moci do desiatich pracovných dní od jej doručenia písomne vyzve zástupcu alebo osobu, ktorá petíciu podala, aby odstránila nedostatky petície najneskôr do 30 pracovných dní od doručenia výzvy s poučením o následku ich neodstránenia. Ak sa v ustanovenej lehote nedostatky petície neodstránia, orgán verejnej moci petíciu odloží.
- Na výzvu príslušného orgánu ........ je zástupca povinný do desiatich pracovných dní od doručenia výzvy poskytnúť nevyhnutnú súčinnosť pri vybavovaní petície. Ak zástupca bez objektívneho dôvodu neposkytne súčinnosť v tejto lehote, orgán verejnej moci nie je povinný petíciu vybaviť. (Pozn.: O tomto následku musí byť zástupca písomne poučený už vo výzve na poskytnutie súčinnosti pri vybavovaní petície, pričom v čase od odoslania výzvy na poskytnutie súčinnosti do jej poskytnutia lehota na vybavenie petície neplynie.)
- Príslušný orgán verejnej moci je povinný prešetriť a vybaviť petíciu tak, aby zistil skutočný stav veci, jeho súlad alebo rozpor s právnymi predpismi a verejným alebo iným spoločným záujmom.
- Výsledok vybavenia petície písomne oznámi zodpovedný zamestnanec/úsek ....... v lehote do 30 pracovných dní od doručenia petície alebo od odstránenia jej nedostatkov zástupcovi petície. (Pozn. autora: Vo zvlášť zložitých prípadoch, príslušný orgán verejnej moci písomne oznámi zástupcovi, že petícia sa vybaví v lehote najneskôr do 60 pracovných dní.)
- Za písomné oznámenie výsledku vybavenia petície sa považuje aj elektronické doručenie elektronického úradného dokumentu alebo oznámenie výsledku prostredníctvom petičného systému použitého na podporenie petície.
- Ak sa na základe podanej petície zistili nedostatky, orgán, ktorý petíciu vybavuje, ich musí odstrániť. Za týmto účelom určí, kto, akým spôsobom a v akej lehote prijme opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov a príčin ich vzniku. Orgán verejnej správy vyhotoví o prešetrení petície zápisnicu.
- Orgán verejnej moci je povinný okrem doručenia zástupcovi zverejniť výsledok vybavenia petície na svojom webovom sídle, ak ho má zriadené, a na elektronickej úradnej tabuli, ak to technické podmienky umožňujú, a to do desiatich pracovných dní od jej vybavenia.
- Pred podaním petície je potrebné si overiť, či v tej veci, v ktorej podávame petíciu, už jedna petície nebola podaná. Ak totiž petícia podaná v tej istej veci neobsahuje nové skutočnosti, orgán verejnej moci oznámi osobám, ktoré petíciu podali, stanovisko a spôsob vybavenia pôvodnej petície.
- Pre samosprávu obcí a miest – petícia za vyhlásenie miestneho referenda na odvolanie starostu
Pozn.: Pre samosprávu obcí: Jednou z možností, ako sa obyvatelia obce môžu zapojiť aktívne do fungovania svojej obce, je vysloviť nespokojnosť s konaním starostu, a to tak, že ho odvolajú v miestnom referende. Konanie miestneho referenda môžu obyvatelia podnietiť zorganizovaním petície. Pri spísaní takejto petície sa postupuje podľa všeobecného popisu pre petície, ktorý je uvedený v predchádzajúcom texte,a zároveň podľa zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení. Zastupiteľstvo obce musí následne vyhlásiť miestne referendum o odvolaní starostu v prípade, ak sa pod petíciu za vyhlásenie miestneho referenda o odvolaní starostu podpíše aspoň 30 % oprávnených voličov.
Čl. VII
Opakovaná petícia a sťažnosť proti vybaveniu petície
- Na opakovanú petíciu a ďalšiu opakovanú petíciu od toho istého výboruči podávateľa petície v tej istej veci, ak v nej neuvádza nové skutočnosti, sa prihliada, resp. sa riadne zaeviduje a oznámi sa predošlé vybavenie petície. Na vybavenie opakovanej petície je príslušný ten istý poverený zamestnanec, ktorý vybavil predchádzajúcu petíciu.
- Ak bola predchádzajúca sťažnosť na vybavenie petície vybavená správne, teda v súlade so zákonom o sťažnostiach, štatutár alebo ním splnomocnený zástupca túto skutočnosť oznámi podávateľovi/sťažovateľovi s odôvodnením a poučením, že ďalšie opakované sťažnosti odloží (postupuje sa podľa zákona o sťažnostiach a internej smernice o vybavovaní sťažností, ktorá je povinná).
- Na vybavenie sťažnosti proti vybaveniu petície je príslušný ...... . Ak predchádzajúcu petíciu vybavil priamo ....... , na vybavenie sťažnosti proti vybaveniu petície je príslušný ...... (určí sa interne).
Čl. VIII
Kontrola vybavovania petícií
Kontrolu vybavovania petícií a tiež kontrolu plnenia/splnenia opatrení prijatých na odstránenie zistených nedostatkov je oprávnený vykonať hlavný kontrolór
obce alebo mesta, prípadne vnútorná kontrola v meste, či kreovaná komisia poslancov obecného/mestského zastupiteľstva, interná kontrola......, vnútorná kontrola v subjekte .... (určí sa interne).
Čl. IX
Spoločné a záverečné ustanovenia, účinnosť
- Informácie z dokumentácie súvisiacej s vybavovaním petícií, ktoré sú chránené alebo ku ktorým je prístup obmedzený podľa zákona o slobode informácií, sa nesprístupňujú, rovnako ako osobné údaje o fyzických osobách, podpisy a podobne.
- Ak tento vnútorný predpis neustanovuje inak, pri vybavovaní a vybavení petícií sa primerane použijú ustanovenia zákona o sťažnostiach v platnom znení.
- Na postup pri organizovaní a podpore európskej iniciatívy občanov, ako aj na podmienky výkonu európskej iniciatívy občanov sa vzťahujú osobitné predpisy.
- Zamestnanec/úsek/právne oddelenie či úsek...... (určí sa interne) vedie evidenciu petícií samostatne od inej evidencie, ktorá je pravidelne aktualizovaná a vedená spôsobom ......
- Subjekt a jeho organizačné zložky sú povinné vytvárať vhodné materiálne, technické a personálne podmienky na správne a včasné prešetrenie a vybavenie petície.
- Trovy, ktoré vznikli petičnému výboru/podávateľovi petície, znáša predmetná osoba/výbor. Trovy, ktoré vznikli nášmu subjektu, znáša úsek/oddelenie ....... (autora: určí sa interne).
- Každý je povinný o skutočnostiach, ktoré sa dozvedel pri vybavovaní petícií, zachovávať mlčanlivosť. Od tejto povinnosti ho môže písomne oslobodiť ...... (určí sa interne).
- Prílohy č. .... až č. .... k tejto smernici predstavujú odporúčané vzory frekventovaných dokumentácií v podmienkach subjektu ....... za účelom vybavovania petícií (zápisnica o prešetrení petície, evidencia petícií v subjekte, prípadne interná dokumentácia alebo list postúpenia petície na vybavenie inému orgánu verejnej správy).
- Tento vnútorný predpis –smernica č. ..... nadobúda účinnosť ........... 202x.
Pozn. autora: Ak je potrebné v organizácii samosprávy zrušiť pôvodnú alebo zastaralú, či nezákonnú smernicu z minulých rokov, môže byť v tejto záverečnej časti uvedený odsek o zrušení (zrušujúce ustanovenie) spolu s číslom a identifikáciou tejto smernice ako vnútorného aktu riadenia subjektu územnej samosprávy.
.......................
štatutárny orgán
Príloha č. 1: Zápisnica o prešetrení petície
Zápisnica o prešetrení/vybavení petície
prijal zamestnanec/úsek__________________ dňa: ____________ pod evidenčným číslom: ________ spisové číslo __________________
Predmet petície: __________________________________________________________________________
Petíciu prešetroval:
___________________________________________________________________________
Na prešetrenie petície boli prizvaní (ak je to potrebné alebo relevantné):
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
V petícii sa uvádzajú tieto návrhy, sťažnosti, žiadosti:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Pri prešetrovaní .......... sa zistilo:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Opatrenia na odstránenie nedostatkov
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
V __________ dňa ________
S obsahom zápisnice boli oboznámení :
_______________ ______________________
_______________ _______________________
Dotknutí zodpovední zamestnanci:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Uviesť námietky k výsledkom prešetrenia petície :
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Zdôvodniť opodstatnenosť alebo neopodstatnenosť týchto námietok :
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Ak niekto z prítomných nesúhlasil s podpísaním tejto zápisnice, uviesť dôvody odmietnutia:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Zapísal:________________
dňa:________
Počet exemplárov zápisnice: ______
Príloha č. 2: Vzor centrálnej evidencie petícií
Centrálna evidencia petícií
subjektu ………. vedená spôsobom …….. od termínu/dňa …….
Číslo doručenej petície |
Dátum doručenia a dátum zapísania petície |
Podávatelia petície/petičný výbor |
Predmet petície |
Dátum pridelenia na vybavenie/ pridelená komu/úsek |
Výsledok petície/ spôsob odoslania vybavenia
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Príloha č. 3: Postúpenie petície na vybavenie/prešetrenie inému orgánu verejnej správy
................................................... (orgán verejnej správy príslušný na vybavenie petície)
Číslo: ................................ dňa ....................
Orgán verejnej správy......
................................
V .................... dňa ............
VEC:
Postúpenie prijatej petície ...... s predmetom ........
Subjektu _____________ bola dňa ___________ doručená petícia _____________ (uviesť bližšie informácie) s predmetom (uviesť predmet petície) _______________________ od peticienta ________________________________________________________________.
Podľa zákona č. 85/1990 Zb. o petičnom práve v znení neskorších predpisov v nadväznosti na zákon č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach v platnom znení Vám predmetnú petíciu postupujeme na vybavenie ako orgánu príslušnému na jej vybavenie v súlade s ________ z (uviesť konkrétne ustanovenie, na základe ktorého sa petícia postupuje orgánu verejnej správy).
Súčasťou postúpenia petície je prílohová časť, ktorá predstavuje _____ (určí sa interne).
O predmetnom postúpení upovedomujeme petičný výbor, respektíve podávateľa/-ov petície, a to __________ .
S pozdravom
..........................................
meno, priezvisko a podpis štatutára
Prílohy:
- 1. Petícia zo dňa ......., dokumentácia č. ..... zo dňa ......
- 2. Prílohová časť ......
- 3. ..... (určí sa interne podľa charakteru petície, podkladov a príloh)
Príloha č. 4: Príloha k smernici o vybavovaní petícií (pozn.: uvedené môže byť zverejnené aj na webovom sídle subjektu pre verejnosť a petičné výbory)
Petícia s názvom .....................................................................................................
Názov ..................... a popis petície................., respektíve požiadavky petičného výboru .....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
|
Meno a priezvisko fyzickej osoby |
Adresa trvalého pobytu / obec |
Podpis |
|
1. |
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
8. |
|
|
|
|
9. |
|
|
|
|
10. |
|
|
|
|
11. |
|
|
|
|
12. |
|
|
|
|
13. |
|
|
|
|
14. |
|
|
|
|
15. |
|
|
|
|
Počet petičných hárkov ..... (riadne označené a očíslované petičné hárky)
Petíciu zostavil/i: ............... ...................
Petičný výbor: ................... ...................
(meno, priezvisko, podpis)
V zastúpení fyzickej osoby za petičný výbor: .............. .....................