Smernica o vedení účtovníctva

Vydané: 16 minút čítania

Vnútorný predpis (interná smernica) je vypracovaný podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. a opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/014454/2022-36, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre obce, vyššie územné celky a nimi zriadené rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie v spojení so zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. pre rok 2023.


  • Vzor

Na túto smernicu nadväzuje Smernica – Obeh účtovných dokladov.

Článok 1

Spôsob vedenia účtovníctva

1.1. Účtovná jednotka účtuje v sústave podvojného účtovníctva. Organizačné zložky účtovnej jednotky tvoria (pozn.: vypustí sa v prípade ich neexistencií):

  • hospodárske strediská,
  • preddavkové organizácie alebo
  • .......... .

1.2. Účtovným obdobím našej účtovnej jednotky je vždy kalendárny rok (od 1.1. do 31.12.).

1.3. Účtovná jednotka vedie účtovníctvo a zostavuje účtovnú závierku v peňažných jednotkách meny euro.

1.4. Účtovná jednotka vedie účtovníctvo a zostavuje účtovnú závierku v štátnom jazyku.

1.5. Prenos účtovného záznamu musí účtovná jednotka zabezpečiť pred jeho zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi doň a neoprávneným prístupom k nemu.

Článok 2

Účtový rozvrh

2.1. Účtový rozvrh zostavuje účtovná jednotka podľa § 13 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. Účtový rozvrh, uvedený v prílohe č. 4 smernice, obsahuje používané:

  • syntetické účty,
  • analytické účty,
  • podsúvahové účty.

2.2.Účtový rozvrh sa v priebehu účtovného obdobia môže dopĺňať podľa potrieb účtovnej jednotky. Pokiaľ nedochádza k prvému dňu účtovného obdobia k zmene účtového rozvrhu, ktorý bol platný v predchádzajúcom účtovnom období, môže postupovať účtovná jednotka podľa tohto účtového rozvrhu aj v nasledujúcom účtovnom období.

Účtovná jednotka nesmie účtovať na účtoch, ktoré nie sú v účtovom rozvrhu a zároveň     zriaďovať účty mimo účtových kníh.

2.3.Pri vytváraní analytických účtov sa zohľadňujú tieto hľadiská:

-        členenie majetku podľa druhu, hmotne zodpovedných osôb a miesta jeho umiestnenia, ak sa nevedie analytická evidencia; osobitne sa sleduje majetok poskytnutý účtovnej jednotke na zabezpečenie jej pohľadávky a cenné papiere v umorovacom konaní,

-        členenie majetku podľa doby použiteľnosti na dlhodobý majetok a krátkodobý majetok,

-        členenie pohľadávok a záväzkov podľa dohodnutej doby splatnosti a zostatkovej doby splatnosti,

-        členenie podľa jednotlivých dlžníkov alebo rovnorodých skupín dlžníkov, ak sa nevedie analytická evidencia,

-        členenie podľa jednotlivých veriteľov alebo rovnorodých skupín veriteľov, ak sa nevedie analytická evidencia,

-        členenie podľa jednotlivých subjektov verejnej správy a podľa druhu transferov na bežné a kapitálové transfery prijaté a poskytnuté transfery podľa subjektov súhrnného a konsolidovaného celku, ak sa nevedie analytická evidencia,

-        členenie na menu euro a cudziu menu podľa zákona o účtovníctve,

-        členenie podľa položiek konsolidovanej a súhrnnej účtovnej závierky vrátane požiadaviek na zostavenie konsolidovaných a súhrnných poznámok,

-        členenie podľa rozpočtovej klasifikácie, podľa zdrojov a programov, ak sa nevedie analytická evidencia,

-        členenie podľa charakteru činnosti,

-        členenie podľa požiadaviek na vyčíslenie základu dane jednotlivých daní, ak sa nevedie analytická evidencia,

-        členenie na účely podľa osobitných predpisov a tiež aj

-        členenie z hľadiska potrieb finančného riadenia účtovnej jednotky, iné hľadiská členenia podľa potrieb účtovnej jednotky.

2.4.Na podsúvahových účtoch v účtových skupinách 75 až 79 sa sledujú skutočnosti, o ktorých sa neúčtuje v účtovných knihách a ktoré sú podstatné na posúdenie majetkovoprávnej situácie účtovnej jednotky a jej ekonomických zdrojov, ktoré možno využiť. Na podsúvahových účtoch sa v našej organizácii sledujú (pozn.: je vhodné upraviť):

-        prenajatý majetok,

-        majetok prijatý do úschovy,

-        zásoby prijaté na spracovanie,

-        prísne zúčtovateľné tlačivá (poukážky, kultúrne poukazy, pokutové bloky, sociálne poukážky a podobne),

-        materiál v skladoch civilnej ochrany a ostatný materiál špecifického použitia,

-        odpísané pohľadávky a

-        drobný hmotný majetok a drobný nehmotný majetok.

Článok 3

Zoznam účtovných kníh, číselných znakov, symbolov a skratiek

3.1. Zoznam účtovných kníh:

-        denník – v ktorom sa účtovné zápisy usporadúvajú z časového hľadiska (chronologicky), ktorým sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov v účtovnom období,

-        hlavná kniha – v ktorej sa účtovné zápisy usporadúvajú z vecného hľadiska (systematicky), ktorou sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov na príslušné účty majetku, záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov, nákladov a výnosov v účtovnom období roka 202x.

3.2. Pomocné účtovné knihy predstavujú:

     -  kniha faktúr,

     -  pokladničná kniha,

     -  evidencia cenín/stravných platobných kariet,

     -  saldokonto .... (pozn.: určí si účtovná jednotka podľa uváženia a vlastnej praxe).

3.3.V hlavnej knihe musia byť zaúčtované všetky účtovné prípady, o ktorých sa účtovalo v denníku.

3.4.Spôsob vedenia účtovných kníh: výpočtovou technikou s použitím programu ..........

3.5. Zoznam číselných znakov, symbolov a skratiek je prílohou predpisu.

3.6. Účtovné doklady sa musia dôsledne číslovať. Účtovné doklady musia obsahovať náležitosti podľa § 10 ods. 1 zákona o účtovníctve. Predpokladom zaistenia preukázateľnosti účtovníctva sú dokladové rady. Pre každý druh dokladu je stanovený samostatný číselný rad, ktorý je prílohou predpisu.

Článok 4

Deň uskutočnenia účtovného prípadu

Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je najmä deň, v ktorom dôjde k vzniku pohľadávky a záväzku, platbe záväzku, inkasu pohľadávky, započítaniu pohľadávky, prijatiu a odovzdaniu majetku do správy, prevodu správy majetku, poskytnutiu preddavku alebo prijatiu preddavku, prevzatiu dlhu, výplate hotovosti alebo prevzatiu hotovosti, nákupu alebo predaju peňažných prostriedkov v cudzej mene, papierov na účet, dohodnutiu a vyrovnaniu obchodu s cennými papiermi alebo devízami, splneniu dodávky, zisteniu manka, schodku majetku, prebytku majetku alebo škody na majetku, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a k ďalším skutočnostiam vyplývajúcim z osobitných predpisov alebo vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a o ktorých sú k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Článok 5

Spôsob účtovania zásob, finančné limity zásob

5.1. Účtovanie obstarania a úbytku zásob sa vykonáva:

-  spôsobom A bez používania kalkulačného účtu 111,

-  s používaním kalkulačného účtu 111 (pozn.: ide o účtovnú jednotku, ktorá má povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom; môže účtovná jednotka, ktorá nemá povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom) alebo

- spôsobom B (pozn.: ak účtovná jednotka nemá povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom).

5.2. Drobný nehmotný majetok od ........... do .......... € (pozn.: určí sa interne) sa účtuje priamo do nákladov na účet 518 v príslušnej analytickej evidencii.

5.3. Účtovanie zásob priamo do spotreby (bez účtovania na sklad). Priamo do spotreby účtuje účtovná jednotka drobný nákup do ............... € (pozn.: určí sa interne):

  • kancelárske potreby a materiál, papier,
  • čistiace, hygienické a dezinfekčné prostriedky,
  • materiál použitý na opravy a údržbu,
  • nákup odbornej literatúry, novín a ostatných tlačív,
  • osobné ochranné pracovné prostriedky,
  • spotreba pohonných látok.

5.4. Norma prirodzených úbytkov zásob sa stanovuje nasledovne:  

  • norma prirodzených úbytkov vo výške ...... %(pozn.: určí sa interne)  z hodnoty spotrebovaných surovín alebo spôsobom .....  (pozn.: určí sa interne),
  • vzniknutý inventarizačný rozdiel do normy prirodzených úbytkov sa účtuje priamo do spotreby,
  • evidenciu prirodzených úbytkov zásob vedie zamestnanec/úsek: ......... (pozn.: určí sa interne),
  • prirodzené úbytky sú technologické a technické straty, ktoré vznikajú napr. rozprášením, vyschnutím v rámci technologických úbytkov vo výrobnom, zásobovacom a odbytovom procese.

Článok 6

Osobitosti účtovania

6.1.Účtovná jednotka považuje za nevýznamné sumy nákladov a nevýznamné sumy výnosov (pozn.: určí sa interne):

  • ................... % z nákladov minulých účtovných období,
  • ................... % z výnosov minulých účtovných období.

6.2. Opravy nevýznamných nákladov a nevýznamných výnosov minulých účtovných období sa účtujú ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov. Významné sumy opráv nákladov a výnosov minulých účtovných období sa účtujú na účet 428 – Nevysporiadaný výsledok hospodárenia minulých rokov.

6.3. Účtovná jednotka dodávateľské faktúry za december bežného účtovného obdobia prijaté do 15. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca (t. j. do 15.1.) účtuje na účte 321.

6.4. Vyúčtovanie cenín (poštové známky, kolky...) sa účtuje na konci kalendárneho mesiaca na základe účtovného dokladu o spotrebe cenín na účte 213.

6.5. Vodičom motorových vozidiel sa poskytuje preddavok na nákup pohonných látok – PHL (trvalá záloha). Poskytnutý preddavok na konci kalendárneho mesiaca zamestnanec vyúčtuje. Zamestnanec zodpovedný za autoprevádzku na konci kalendárneho mesiaca predloží spotrebu PHL k zaúčtovaniu. Podkladom k zaúčtovaniu je účtovný doklad „Vyúčtovanie PHL“.

Náklady sa účtujú na účtoch účtovej triedy 5 – Náklady.

Výnosy sa účtujú na účtoch účtovej triedy 6 – Výnosy. 

6.6. Uzavretie účtovných kníh:

  • konečné stavy účtov účtovej triedy 5 – Náklady sa účtujú na ťarchu účtu 710 – Účet výsledku hospodárenia a konečné stavy účtov účtovej triedy 6 – Výnosy sa účtujú v prospech účtu 710 – Účet výsledku hospodárenia,
  • konečné zostatky súvahových účtov sa účtujú podvojne v prospech alebo na ťarchu účtu 702 – Konečný účet súvahový podľa charakteru zostatku. Preúčtovaním konečného zostatku účtu 710 – Účet výsledku hospodárenia na účet 702 sa uzatvoria účtovné knihy,
  • pri uzavretí účtovných kníh sa:

-        zisťujú obraty jednotlivých účtov,

-        zisťujú konečné stavy výsledkových účtov a konečné zostatky súvahových účtov,

-        účtujú konečné stavy účtov nákladov v účtovej triede 5 a výnosov v účtovej triede 6,

-        zisťuje výsledok hospodárenia pred zdanením daňou z príjmov za účtovné obdobie,

-        zisťuje účtovný výsledok hospodárenia ako rozdiel nákladov a výnosov,

  • pri uzatvorení účtovných kníh sú údaje účtu 702 – Konečný účet súvahový, účtu 710 – Účet výsledku hospodárenia a údaje z analytických účtov podkladom na zostavenie účtovnej závierky.

6.7. Otvorenie účtovných kníh:

-        konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov aktív a pasív zaúčtovaných na účte 702 – Konečný účet súvahový sú začiatočnými stavmi jednotlivých súvahových účtov aktív a pasív zaúčtovaných na účte 701 – Začiatočný účet súvahový,

-        účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných otváraných súvahových účtov pasív a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných otváraných súvahových účtov aktív sa účtujú ich začiatočné stavy,

-        výsledok hospodárenia bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia účtovaný v prospech alebo na ťarchu účtu 702 – Konečný účet súvahový sa pri otvorení účtov hlavnej knihy účtuje v prospech alebo na ťarchu účtu 431 – Výsledok hospodárenia  so súvzťažným zápisom na ťarchu alebo v prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový.

Článok 7

Účtovná závierka

7.1. Zodpovedný zamestnanec uvádza pri účtovnej závierke tieto náležitosti:

-        obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,

-        identifikačné číslo, ak ho má účtovná jednotka pridelené,

-        deň, ku ktorému sa zostavuje,

-        deň jej zostavenia,

-        obdobie, za ktoré sa zostavuje (t. j. rok 202x) a

-        podpisový záznam štatutárneho orgánu – riaditeľa, starostu, či primátora  a súčasne

-        podpisový záznam osoby zodpovednej za zostavenie tejto účtovnej závierky našej organizácie a osoby zodpovednej za vedenie účtovníctva – účtovníčky.

7.2. Účtovná závierka v sústave podvojného účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa predchádzajúceho odseku obsahuje tieto súčasti:

-        súvahu,

-        výkaz ziskov a strát,

-        poznámky.

7.3. Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku vždy, keď uzavrie účtovné knihy. Ak uzavrie účtovné knihy k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných prípadoch uzavretia účtovných kníh zostavuje účtovnú závierku ako mimoriadnu.

7.4. V súvahe riadnej účtovnej závierky a mimoriadnej účtovnej závierky sa vykazujú informácie o majetku, záväzkoch a rozdiele majetku a záväzkov účtovnej jednotky ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a ku dňu ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie.

7.5. Vo výkaze ziskov a strát riadnej účtovnej závierky a mimoriadnej účtovnej závierky sa vykazujú náklady, výnosy a výsledok hospodárenia za účtovné obdobie a bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie.

7.6. V poznámkach sa uvádzajú informácie, ktoré vysvetľujú a dopĺňajú údaje v súvahe a výkaze ziskov a strát sa uvádzajú informácie, ktoré vysvetľujú a dopĺňajú údaje v súvahe a výkaze ziskov a strát, prípadne ďalšie výkazy a údaje, ktoré ich vysvetľujú a dopĺňajú.

Článok 8

Odpisový plán, odpisové skupiny

8.1. Sadzby účtovných odpisov si určuje účtovná jednotka podľa:

-        času, počas ktorého je majetok použiteľný pre súčasnú činnosť alebo inak využiteľný pre činnosť účtovnej jednotky a

-        uskutočnených výkonov.

8.2. Ak sa zmenia podmienky využívania dlhodobého majetku, prehodnotí sa odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania. Odpisové skupiny sú uvedené v prílohovej časti tejto smernice.

8.3. Analytická evidencia podľa jednotlivých zložiek dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku slúži na jeho identifikáciu a obsahuje najmä názov alebo opis majetku, číselné označenie, dátum jeho obstarania a uvedenia do užívania, dátum zaúčtovania (na účte účtovej skupiny 01, 02 a 03), ocenenie, údaje o zvolenom postupe odpisovania, sadzby odpisov, sumy odpisov za účtovné obdobie, zostatkovú cenu, dátum a spôsob vyradenia.

8.4. Ďalšie významné skutočnosti môže účtovná jednotka uviesť v poznámkach v rámci odpisového plánu podľa prílohovej časti k smernici.

8.5. Ak sa zmenia podmienky používania majetku, prehodnotí sa odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania. Účtovná jednotka realizuje výlučne rovnomerný (pozn.: prípadne zrýchlený) spôsob odpisovania na mesačnej báze cez interný doklad (ID). Odpis a pomerná časť z ročného odpisu sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta.

Článok 9

Oceňovanie, spôsoby oceňovania

9.1.Ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu sa majetok a záväzky oceňujú:

-        obstarávacou cenou,

-        vlastnými nákladmi,

-        menovitou hodnotu,

-        reálnou hodnotou (t. j. trhovou cenou).

9.2. Účtovná jednotka oceňuje majetok, zásoby a iné hodnoty najmä nasledovne.

Obstarávacou cenou sa oceňuje:

-        hmotný majetok,

-        zásoby,

-        podiely na základnom imaní obchodných spoločností zriadených obcou či mestom,

-        pohľadávky pri odplatnom nadobudnutí alebo pohľadávky nadobudnuté vkladom do základného imania,

-        nehmotný majetok okrem nehmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou, 

-        záväzky pri ich prevzatí.

Vlastnými nákladmi sa oceňuje:

-        hmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou,

-        zásoby vytvorené vlastnou činnosťou,

-        nehmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou,

-        príchovky a prírastky zvierat.

Menovitou hodnotu sa oceňujú:

-        peňažné prostriedky a ceniny,

-        pohľadávky pri ich vzniku,

-        záväzky pri ich vzniku.

Reálnou (trhovou) cenou  sa oceňuje:

-        majetok v prípade bezodplatného nadobudnutia (dar),

-        nehmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou,

-        príchovky a prírastky zvierat, ak nie je možné zistiť vlastné náklady, ako aj

-        nehmotný a hmotný majetok novozistený pri inventarizácii a v účtovníctve doteraz nezachytený.

9.3. V prípade potreby štatutár zriadi oceňovaciu komisiu, resp. jej členovia sú priamo určení, a to vždy v nepárnom počte, menovite: ............ .

 Článok 10

Záverečné ustanovenia

10.1. Tento predpis je súčasťou vnútorného kontrolného systému organizácie a podlieha aktualizácii podľa potrieb a zmien kompetencií a zodpovedností. Smernica nadväzuje na obeh účtovných dokladov prostredníctvom internej smernice č. ..... .

10.2. Súčasť smernice predstavujú prílohové časti, ktoré sa viažu na zoznamy znakov a skratiek, číselné vedenia dokladov, účtovný rozvrh subjektu a odpisové skupiny (pozn. autora: ako vzor do praxe z hľadiska často žiadaných podkladov kontrolami) spolu so zásadami odpisovania majetku v súlade s čl. 8 tejto Smernice.

10.3. Ustanoveniami tohto predpisu sú povinní riadiť sa všetci zamestnanci organizácie.

10.4. Účinnosť smernice je stanovená od ...... 202x.

                                                                                                    

V .................. dňa ...........                                                              ..................................

                                                                                                            podpis štatutára

 

 Prílohová časť k Smernici o vedení účtovníctva 

 

Príloha č. 1 – Zoznam znakov,

symbolov a skratiek, ktoré sú používané v praxi

Zoznam znakov,

symbolov a skratiek

Vysvetlenie

ÚJ

účtovná jednotka

FaO/VF

odoslaná odberateľská faktúra/vyšlá faktúra

FaD/FD

prijatá dodávateľská faktúra/ došlá faktúra

PD

pokladničné doklady

VPD

výdavkový pokladničný doklad

PPD

príjmový pokladničný doklad

SF

sociálny fond

RF

rezervný fond obce

ŠR

štátny rozpočet

ÚZ

účtovná závierka

ID

interný doklad

bežný bankový účet

KS

konštantný symbol

VS

variabilný symbol

ŠS

špecifický symbol

A

aktíva

P

pasíva

OC

obstarávacia cena

ZC

zostatková cena

DHM

dlhodobý hmotný majetok

DNM

dlhodobý nehmotný majetok

PHL

Pohonné látky

.........

 

 

Príloha č. 2 - Číslovanie účtovných dokladov (ak je to potrebné)

Druh dokladu

Číselný rad

Pokladničné doklady – chronologické číslovanie

1 .............. PPD

2 .............. VPD

Bankové výpisy – bežný účet

51 ........................

Bankové výpisy – sociálny fond

52 ........................

Bankové výpisy – rezervný fond

53 ........................

Dodávateľské faktúry

3 ......................

Odberateľské faktúry

4 ......................

Interné doklady

6 ......................

...

 

...

....

Organizačné členenie/Hospodárske stredisko

 Číselný kód strediska

Obecný úrad

1

Základná škola

2

Materská škola

3

Školská jedáleň

4

Školský klub detí

5

Stredisko služieb ....

6

Knižnica

7

...

...

...

...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Príloha č. 3 – Odpisové skupiny/plán-základné zásady

 

  1. Zodpovedný zamestnanec/úsek odpisuje majetok prostredníctvom ID v mesačných intervaloch (rovnomerné odpisovanie) nasledovne:
  • v 0. odpisovej skupine    -  2 roky 
  • v 1. odpisovej skupine    -  4 roky
  • v 2. odpisovej skupine    -  6 rokov
  • v 3. odpisovej skupine.   -  8 rokov
  • v 4. odpisovej skupine    -  12 rokov
  • v 5. odpisovej skupine    -  20 rokov
  • v 6. odpisovej skupine    -  40 rokov 
  1. V zmysle § 7 ods. 3 zákona o účtovníctve, účtovná jednotka môže zmeniť postup odpisovania majetku v účtovníctve, ak sa tým dosiahne verný a pravdivý obraz skutočností. Ak účtovná jednotka zmení odpisový plán v priebehu účtovného obdobia, musí nový postup odpisovania použiť spätne od prvého dňa daného účtovného obdobia. O zmene odpisového plánu musí účtovná jednotka informovať v poznámkach.
  2. Účtovná jednotka určí dobu odpisovaniu podľa predpokladanej doby používania. Ak účtovná jednotka nemôže zaradiť majetok do 1. - 4. odpisovej skupiny, individuálne prehodnotí odpisový plán konkrétneho majetku podľa špecifických podmienok používania.
  3. Účtovná jednotka odpisuje drobný dlhodobý hmotný majetok podľa predpokladanej doby používania od 2 rokov do 6 rokov.
  4. Účtovná jednotka odpisuje drobný dlhodobý nehmotný majetok podľa predpokladanej doby používania od 3 rokov do 6 rokov.
  5. Majetok sa začne odpisovať odo dňa jeho zaradenia do používania alebo prvým dňom od začiatku nasledujúceho mesiaca po uvedení dlhodobého majetku do užívania (ako si určíte podľa odpisového plánu).

Pri rovnomernom odpisovaní sa ročný odpis určí ako podiel vstupnej ceny hmotného majetku a doby odpisovania podľa predchádzajúceho odseku:

 

Odpisová skupina

Ročný odpis

0

....

1

....

2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

 

Príloha č. 4 – Účtovný rozvrh účtovnej jednotky: .........

Pozn.: doplní si účtovná jednotka samostatne podľa otvorených účtov k dátumu 1.1.202x