- Vzor
Obec: ..............................
Číslo: ..............................
V .............................. dňa ...............
ROZHODNUTIE
Obec (mesto) .............................. ako príslušný stavebný úrad podľa § 117 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len "stavebný zákon") podľa § 135 ods. 1 stavebného zákona
ukladá vlastníkom nehnuteľností
č. p. .......... v .............................. (meno, priezvisko osoby) .............................. (meno, priezvisko osoby) .............................., aby strpeli práce spojené s vykonávaním (opis prác, napr. vonkajšej omietky na stavbe rodinného domu) .............................. stavebníkov .............................. zo svojho pozemku.
Na uskutočnenie uloženého opatrenia sa určujú tieto podmienky:
1. (Mená a priezviská) .............................. umožnia stavebníkom (uviesť mená a priezviská) .............................. a vypomáhajúcim občanom v dobe od .......... do .......... prístup, príp. príjazd na svoj pozemok na účely .............................. (uviesť opis prác).
2. Opatrenia sa vzťahujú na časť pozemku parc. č. .......... v šírke .......... m a v dĺžke .......... m od spoločných hraníc pozemku.
3. Stavebník (-ci) oznámia začatie uvedených prác .............................. (mená, priezviská vlastníkov) .............................. najmenej ............... dní vopred.
4. Stavebník je povinný dbať, aby čo najmenej rušil užívanie susedných pozemkov (alebo stavieb) a aby vykonávanými prácami nevznikli škody, ktorým možno zabrániť, aby nedochádzalo k nadmernému znečisťovaniu stavby, ničeniu zelene.
5. Stavebník je povinný po skončení prác uviesť susedný pozemok (alebo stavbu) do pôvodného stavu, a ak to nie je možné alebo hospodársky účelné, poskytnúť vlastníkovi náhradu podľa všeobecných predpisov o náhrade škody.
Rozhodnutie o námietkach účastníkov konania:
Účastníci konania .............................. (mená, priezviská, resp. názvy a ich adresy) uplatnili námietky, v ktorých požadujú .............................. (uvedú sa jednotlivo konkrétne námietky). Stavebný úrad námietkam .............................. (uvedie sa konkrétne, ktorým účastníkom a ktorým námietkam) vyhovuje (alt. nevyhovuje).
Odôvodnenie:
Stavebným povolením vydaným (kým) .............................. zo dňa ............... č. ............... bola stavebníkovi (-om) .............................. (mená stavebníkov) povolená .............................. (uvedie sa konkrétna stavebná činnosť, napr. zmena stavby rodinného domu. na pozemku parc. č. .......... Podľa tohto povolenia a overenej dokumentácie má byť na dome vonkajšia omietka. Podmienkou č. .......... tohto povolenia bolo stanovené, že stavba vrátane vonkajšej omietky bude vykonaná v lehote do ............... Na vykonanie vonkajšej omietky na západnej strane domu je nutné použiť priliehajúcu časť pozemku, ktorého spoluvlastníkmi sú .............).
Stavebníci rokovali s vlastníkmi susedného pozemku o umožnení vstupu na pozemok na účely vykonania prác, ale tí s použitím svojho pozemku pre tento účel nesúhlasili.
Preto sa stavebníci obrátili na stavebný úrad s návrhom, aby bolo vykonané opatrenie na susednom pozemku podľa stavebného zákona.
Stavebný úrad dňa................ oznámil začatie konania podľa § 135 stavebného zákona a dal účastníkom konania možnosť, aby sa k veci vyjadrili. Vlastníci pozemku zotrvali na svojom stanovisku, že nehodlajú dobrovoľne stavebníkom umožniť vykonanie prác zo svojho pozemku.
Keďže na úplné dokončenie povolenej.......................(stavby, resp. zmeny stavby domu ..............................) treba vykonať .............................. (uvedie sa opis konkrétnych stavebných prác napr. vonkajšiu omietku po celom obvode domu) a na to je treba použiť časť susedného pozemku, stavebný úrad uložil vlastníkom pozemku, aby strpeli vykonanie prác a určil na to podmienky.
Účastníci konania .............................. namietali, že .............................. (uvedú sa ich konkrétne námietky). Ich námietkam nebolo možné vyhovieť z dôvodu, že .............................. (uvedú sa dôvody vyvrátenia ich námietok).
Ostatným námietkam účastníkov sa vyhovelo a boli premietnuté do podmienok vo výroku rozhodnutia.
Ak nedôjde k dohode o výške náhrady škody, ktorú spôsobila oprávnená osoba na pozemku (stavbe), treba postupovať podľa Občianskeho zákonníka.
Poučenie:
Proti tomuto rozhodnutiu podľa § 53 a nasl. zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov možno podať odvolanie na Krajský stavebný úrad v .............................. do 15 dní odo dňa oznámenia tohto rozhodnutia prostredníctvom stavebného úradu - tunajšej obce.
Toto rozhodnutie je preskúmateľné súdom až po vyčerpaní riadnych opravných prostriedkov.
.........................................................
meno, priezvisko, funkcia a podpis
starostu (primátora) ako oprávnenej osoby
odtlačok okrúhlej pečiatky
Rozhodnutie sa doručí:
1. vlastníkovi (-om) susedného pozemku (stavby),
2. stavebníkovi (-om).
Zdroj: www.aspi.sk