Vnútorná smernica o prekážkach v práci

Vydané: 4 minúty čítania

  • Vzor
Názov smernice: Vnútroná smernica o prekážkach v práci
Číslo smernice: ...../2022
Platnosť smernice: od xx.xx.2022
Účinnosť smernice od xx.xx.2022
Obsah smernice: predmet úpravy; základné pojmy; prekážky v práci; evidencia pracovného času, nároky zamestnanca v súvislosti s prekážkami v práci

 

Spoločné, prechodné a záverečné ustanovenia

 

Článok 1

Predmet úpravy

1. Táto smernica upravuje:

  1. postup zamestnancov pri uplatňovaní prekážok v práci,
  2. práva a povinnosti zamestnancov pri preukazovaní prekážok v práci.

 Článok 2

Pojmy

1. Zamestnávateľ: (.............................................)

2. Prekážky v práci – zákonné okolnosti (dôvody), ktoré predstavujú dočasnú suspenziu (pozastavenie) plnenia vyplývajúceho z pracovnoprávneho vzťahu pri vzniku právnych skutočností, ktoré zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov považuje za právne významné.

3. Nadriadení zamestnanci - zamestnanci, ktorí sú na jednotlivých stupňoch riadenia zamestnávateľa oprávnení určovať a ukladať podriadeným zamestnancom zamestnávateľa pracovné úlohy, organizovať, riadiť a kontrolovať ich prácu a dávať im na ten účel záväzné pokyny.

4. Zákonník práce – zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov.

 

Článok 3

Prekážky v práci

1. Prekážky v práci , ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi ako ospravedlnenú neprítomnosť v práci s náhradou mzdy, sú uvedené v § 136 – 145 Zákonníka práce.

2. Ak je zamestnancovi prekážka v práci vopred známa, je povinný včas požiadať svojho nadriadeného zamestnanca o poskytnutie pracovného voľna na nevyhnutný čas. Žiadosť sa predkladá na predpísanom tlačive – na priepustke.

3. Zamestnanec je povinný požiadať o pracovné voľno včas, spravidla dva dni vopred. Ak prekážka nie je známa vopred, zamestnanec je povinný oznámiť prekážku v práci osobne alebo telefonicky bez zbytočného odkladu svojmu nadriadenému zamestnancovi.

4. Prekážky v práci, pri ktorých zamestnávateľ poskytuje pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, je zamestnanec povinný prekážku v práci preukázať.

5. Svoju neúčasť pre prekážky v práci, ktorá je prípustná podľa Zákonníka práce, zamestnanec dokladá príslušnými potvrdeniami:

  1. do 3 dní pri pracovnej neschopnosti alebo pri ošetrovnom (PN a OČR),
  2. ihneď v deň príchodu do zamestnania pri jednodňových vymeškaniach.

Príslušným potvrdením je doklad preukazujúci tú ktorú prekážku v práci, napr. prekážka v práci z dôvodu vyšetrenia/ošetrenia v zdravotníckom zariadení sa preukazuje potvrdením od ošetrujúceho lekára, prekážka v práci z dôvodu svadby sa preukazuje sobášnym listom alebo iným potvrdením od matriky a pod.

6. V prípade, že zamestnanec potrebuje opustiť pracovisko zo súkromných dôvodov na nevyhnutne potrebný čas, zamestnávateľ mu to môže umožniť, pričom zmeškaný pracovný čas zamestnanec odpracuje v priebehu kalendárneho mesiaca. Ak nie je možné zmeškaný pracovný čas odpracovať v priebehu daného kalendárneho mesiaca, odpracuje ho zamestnanec najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca po čerpaní voľna zo súkromných dôvodov.

7. Zavinené nesplnenie povinnosti zamestnanca pri prekážke v práci včas požiadať nadriadeného zamestnanca o poskytnutie pracovného voľna je, podľa tejto smernice, považované za porušenie pracovnej disciplíny, nezakladá však automaticky vznik neospravedlnenej absencie zamestnanca.

 Článok 4

Evidencia pracovného času

 1. Všetci zamestnanci sú povinní čas príchodu na pracovisko a čas odchodu z pracoviska zaznamenať spôsobom na to určeným.

 2. Doklad o prekážkach v práci na strane zamestnanca je súčasťou výkazu o dochádzke a tvorí podklad na spracovanie miezd. Zamestnanec je povinný doklad o prekážke v práci pripojiť k výkazu o dochádzke za predchádzajúci mesiac.

 

Článok 5

Nároky zamestnanca v súvislosti s prekážkami v práci

 1. Zamestnávateľ pracovné voľno zamestnancovi neposkytne, ak je možné prekážku v práci vybaviť aj mimo pracovného času.

 2. Zamestnávateľ je povinný neprítomnosť zamestnanca v práci ospravedlniť, ak prekážku v práci nebolo možné vybaviť mimo pracovného času.

 3. Zákonník práce v platnom znení ustanovuje prípady, keď sa v súvislosti s prekážkou v práci zamestnancovi poskytuje náhrada mzdy a v ktorých prípadoch sa poskytne voľno bez náhrady mzdy.

 4. Zákonník práce v platnom znení ustanovuje aj rozsah poskytovaného voľna z dôvodu prekážok v práci.

 

Článok 6

Spoločné, prechodné a záverečné ustanovenia

 1. Táto smernica nadobúda platnosť dňom jej vydania a účinnosť dňa .................

 2. Táto smernica je záväzná pre všetkých zamestnancov.

 

............................................................

titul, meno, priezvisko štatutára

funkcia (napr. starosta, alebo konateľ)