Veľký počet žien po materskej dovolenke či mužov po rodičovskej dovolenke, ktorí sa vracajú do práce, zažívajú stres, pretože sa dostávajú do novej životnej situácie. Na túto situáciu si musí zvyknúť celá rodina, aj partner aj dieťa. Náročná je adaptácia na prácu a pracovný režim po trojročnom pobyte doma s dieťaťom.
Žena/muž, ktorí sa vracajú z materskej/rodičovskej dovolenky, sú povinní oznámiť túto skutočnosť svojmu zamestnávateľovi, a to v dostatočnom predstihu, aby sa zamestnávateľ mohol pripraviť na ich návrat a doriešiť vzťahy na pracovisku, napríklad so zamestnancom, ktorého prijal dočasne na zastupovanie na ich miesto.
Tento článok poukazuje najmä na tie ustanovenia zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len "Zákonník práce"), ktoré poskytujú týmto ženám a mužom zvýšenú ochranu v súvislosti s ich návratom do práce po materskej/rodičovskej dovolenke.
Oznamovacia povinnosť
Podľa § 166 ods. 3 Zákonníka práce
"Žena a muž
"písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred
predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a
skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
Zákonník práce vyžaduje, aby oznámenie bolo vykonané písomnou formou. Minimálne jednomesačná lehota má za účel vytvoriť zamestnávateľovi časový priestor na to, aby sa stihol pripraviť na návrat zamestnanca do práce po materskej/rodičovskej dovolenke.
Prerušenie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky
Prerušenie materskej/rodičovskej dovolenky upravuje § 168 ods. 1 Zákonníka práce. Z dikcie tohto ustanovenia vyplýva, že ak dieťa zo zdravotných dôvodov prevzal do starostlivosti dojčenský ústav alebo iný liečebný ústav a žena/muž zatiaľ nastúpi do práce, tak dôjde k prerušeniu materskej/rodičovskej dovolenky, a to najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu. Nevyčerpaná časť materskej/rodičovskej dovolenky sa žene/mužovi poskytne odo dňa, keď prevzali dieťa z ústavu opäť do svojej starostlivosti a prestali preto pracovať, nie však dlhšie ako do troch rokov veku dieťaťa.