Článok sa zaoberá podmienkami poskytovania prostriedkov z Fondu na spravodlivú transformáciu územiam najpostihnutejším klimatickou transformáciou, ktoré budú poskytovať Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Ministerstvo hospodárstva SR, Ministerstvo životného prostredia SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Slovenská inovačná agentúra.
Európska únia je odhodlaná stať sa do roku 2050 prvým zoskupením štátov na svete, ktoré bude klimaticky neutrálne, a Fond na spravodlivú transformáciu (ďalej len "Fond") je novým európskym fondom v rámci politiky súdržnosti, ktorý je zameraný na riešenie negatívnych ekonomických, sociálnych a environmentálnych vplyvov transformácie (dekarbonizácie) v súvislosti s prechodom na klimatickú neutralitu.
Transformácia na klimaticky neutrálne hospodárstvo je výzvou pre všetky členské štáty. Najnáročnejšia bude pre tie, ktoré sú alebo donedávna boli veľmi závislé od fosílnych palív alebo priemyselných činností náročných na emisie skleníkových plynov, ktoré je potrebné utlmiť alebo prispôsobiť v dôsledku transformácie na klimaticky neutrálne hospodárstvo, ako aj pre tie štáty, ktoré na to nemajú dostatok finančných prostriedkov.
Cieľom tohto Fondu je zmierniť nepriaznivé účinky klimatickej transformácie tým, že podporí najpostihnutejšie územia a dotknutých pracovníkov, ako aj podporiť vyváženú socioekonomickú transformáciu. Opatrenia podporované z Fondu by mali priamo prispieť k zmierneniu účinkov transformácie zmenšením jej negatívneho vplyvu na zamestnanosť a financovaním diverzifikácie a modernizácie miestneho hospodárstva. Všetky činnosti by mali byť vykonávané pri plnom rešpektovaní záväzkov a priorít Únie v oblasti klímy a životného prostredia a v sociálnej oblasti. Pri podpore opatrení v oblasti energetickej účinnosti by sa mali podporovať investície prispievajúce k znižovaniu energetickej chudoby, hlavne zlepšením energetickej účinnosti bytového fondu. Všetky podporované činnosti by mali byť vykonávané pri plnom rešpektovaní záväzkov a priorít Únie v oblasti klímy a životného prostredia a v sociálnej oblasti.
Aby bola transformácia úspešná a sociálne prijateľná pre všetkých, musí byť spravodlivá a inkluzívna. Únia, členské štáty a ich regióny preto musia od samého začiatku brať do úvahy sociálne, hospodárske a environmentálne účinky transformácie a využiť všetky možné nástroje na zmiernenie jej nepriaznivých dôsledkov.
Slovenská republika disponuje v rámci Fondu alokáciou vo výške 459 mil. eur (pre druhý a tretí pilier ide o sumu 82,5 mld. eur.). Viac ako polovica týchto prostriedkov pochádza z nástroja "NextGenerationEU" a zvyšná č