Hoci osobitné predpisy, ktoré ustanovujú prechod vlastníckeho práva zo strany štátu na obce, prípadne VÚC, nadobudli účinnosť pred viacerými rokmi či desaťročiami, v aplikačnej praxi možno stále nájsť pomerne veľa prípadov, keď je vlastnícke právo k pozemku v katastri nehnuteľností zapísané na štát, hoci v skutočnosti podľa právneho stavu má patriť obci, resp. VÚC. V článku objasníme, ako vyriešiť takéto situácie v prípade pozemkov, ktoré sú v správe Slovenského pozemkového fondu (ďalej len „SPF“).
O delimitáciách všeobecne
Prípady, ktoré v príspevku rozoberieme, sa týkajú situácií, keď vlastnícke právo prešlo zo štátu na obce, resp. VÚC priamo zákonom, teda priamo zákon ustanovil prechod vlastníckeho práva bez potreby ďalšieho administratívneho konania či uzatvorenia zmluvy, ktorou by sa vlastnícke právo prevádzalo. Na druhej strane, aby v dôsledku tohto zákonného prechodu mohlo byť zapísané vlastnícke právo obce, resp. VÚC na list vlastníctva, vyžaduje sa spísanie delimitačného protokolu (t.j. protokolu o odovzdaní pozemkov do vlastníctva obce/VÚC), ktorý potvrdzuje tento zákonný prechod.
Delimitačné protokoly sú podkladom pre zápis vlastníckeho práva obce, resp. VÚC v katastri nehnuteľností, ktorý sa vykonáva formou záznamu. Samotný delimitačný protokol však neznamená, že jeho podpísaním prešlo vlastnícke právo na obec (VÚC). Vlastnícke právo na obec (VÚC) prešlo už účinnosťou konkrétneho osobitného predpisu, nie podpisom delimitačného protokolu.