Vykonávanie environmentálnych právnych predpisov v členských štátoch EÚ - preskúmanie zo strany Európskej komisie

Vydáno: 13 minút čítania

Dňa 8. septembra 2022 Európska komisia (ďalej len „Komisia“) zverejnila tretie preskúmanie vykonávania environmentálnych predpisov. V rámci preskúmania sa vyvodzujú závery a definujú spoločné trendy na úrovni EÚ na základe 27 správ o jednotlivých krajinách, v ktorých sa uvádza aktuálny stav vykonávania právnych predpisov EÚ v oblasti životného prostredia. Preskúmanie obsahuje množstvo informácií o tom, ako vlády EÚ chránia kvalitu vzduchu, ktorý občania dýchajú, vody, ktorú pijú, a prírody, ktorú si užívajú. Okrem toho sa v ňom stanovujú prioritné opatrenia na zlepšenie situácie v každom členskom štáte.

Preskúmanie vykonávania environmentálnych predpisov je obsiahnuté v dokumente OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Preskúmanie vykonávania environmentálnych právnych predpisov 2022 Zvrat vývoja vďaka dodržiavaniu environmentálnych právnych predpisov (ďalej len "Oznámenie") 1) . Oznámenie je tvorené samotnými zisteniami, popisom úspešných postupov a prílohou, v ktorej je uvedený zoznam opatrení, ktoré by mali jednotlivé členské štáty zrealizovať, aby zlepšili vykonávanie environmentálnych právnych predpisov. V Oznámení bol posúdený stav v nasledujúcich hlavných oblastiach environmentálnej politiky:
-
biodiverzita,
-
voda,
-
obehové hospodárstvo,
-
znečistenie ovzdušia,
-
klíma.
Pre pochopenie súvislostí a väzieb v texte popíšeme celkový stav v rámci EÚ pre všetky uvedené oblasti a ďalej sa zameriame špecificky na SR.
 
Celkový stav v hlavných oblastiach environmentálnej politiky v rámci EÚ
 
Biodiverzita
Oznámenie potvrdilo skutočnosť, že biodiverzita v EÚ naďalej klesá. Najhorší stav je indikovaný v celej EÚ pre poloprírodné trávne porasty, rašeliniská, močiare a mokrade. Lesy ako také zatiaľ v tejto skupine nie sú zahrnuté, no sú pod obrovským tlakom. Veľká väčšina členských štátov musí zintenzívniť úsilie o dokončenie svojich sústav Natura 2000. Biodiverzita je kľúčová pre stabilné životné prostredie.

Související dokumenty

Súvisiace články

Mikroplasty a nakladanie s odpadmi