Kompetencie obcí a okresných úradov pri nakladaní s nezákonne umiestneným odpadom

Vydáno: 18 minút čítania

Príspevok sa zaoberá zákonnými požiadavkami na postup obce (mesta) a okresného úradu v prípade zistenia nezákonne umiestneného odpadu. V článku sa tiež uvádza, akým spôsobom sa zisťuje osoba zodpovedná za nezákonné umiestnenie odpadu, ako sa postupuje v prípade nezistenia takejto osoby a ako možno postihovať osoby, ktoré umiestnili odpad na čiernych skládkach.

Takmer všetky obce na Slovensku čelia negatívnemu javu spočívajúcemu v ukladaní odpadu na miesta, ktoré nie sú na to určené, t.j. na tzv. nelegálne (čierne) skládky. Tento problém je obzvlášť závažný v prípade, keď takýto odpad v dôsledku dažďov končí vo vodných tokoch a napokon aj v podzemnej vode, ktorú pijeme.
Pri analýze obsahu čiernych skládok sa zistilo, že viac ako 90 % tvorí zmesový komunálny odpad a stavebný a demolačný odpad, pričom aj tento odpad väčšinou pochádza z domácností z prestavby, dostavby alebo modernizácie rodinných domov či bytov. Z tohto faktu vyplýva, že čierne skládky zakladajú občania, nie firmy. 1)  Pôvodcami takto nezákonne umiestneného odpadu sú rôzne kategórie obyvateľov; nie je možné pôvodcov redukovať iba na obyvateľov v marginalizovaných komunitách. Často odpad ukladajú na čierne skládky osoby, ktoré sa snažia ušetriť peniaze, a samozrejme, podstatnú kategóriu tvoria aj osoby, ktoré nie sú uvedomelé v súvislosti s potrebou ochrany životného prostredia. 2)
Na čiernych skládkach teda spravidla končí odpad, ktorý patrí do kategórie komunálneho odpadu a drobného stavebného odpadu. Za nakladanie s týmto druhom odpadu nesie zodpovednosť obec. Obec preto zodpovedá aj za nakladanie s takýmto odpadom na čiernych skládkach, a to v podobe jeho odstraňovania zákonným spôsobom.
Požiadavky na postup obce, ako aj okresného úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie sú upravené najmä v § 15 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o odpadoch"). 3)  Tento postup možno rozdeliť do relatívne samostatných úsekov, ako je uvedené ďalej.
 
Získavanie informácií o nezákonne umiestnenom odpade
Akákoľvek fyzická alebo právnická osoba môže oznámiť nezákonné umiestnenie odpadu obci, na území ktorej sa odpad nachádza, alebo príslušnému okresnému úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie. Rovnako, k takémuto zisteniu môže obec dospieť aj vlastným šetrením, prípadne na základe oznámenia iného orgánu verejnej moci. V súčasnosti sa tiež rozšírilo využívanie aplikácie "TrashOut", prostredníctvom ktorej sú automaticky generované podnety dotknutej obci.