Využitie mediácie v obci pri uplatňovaní § 5 Občianskeho zákonníka (II.)

Vydáno: 16 minút čítania
Využitie mediácie v obci pri uplatňovaní § 5 Občianskeho zákonníka (II.)
JUDr.
Dagmar
Tragalová
Mediačné centrum Poprad
V predchádzajúcej časti sme si objasnili pojmy "mediácia" a "facilitácia", ďalej sme sa venovali možnosti využitia mediácie v obciach pri riešení susedských sporov.
Mediačné poradne v obciach
V súčasnosti si obce/mestá zakladajú s podporou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Európskeho sociálneho fondu vlastné komunitné centrá, ktoré prijímajú svoj vlastný komunitný plán. Komunitné centrá však nie sú prioritne zamerané na riešenie susedských sporov vznikajúcich pri spolunažívaní v obci, ale skôr sú určené pre osoby v nepriaznivej sociálnej situácii.
Dnes už nie je výnimočne, že v obciach pomáhajú riešiť susedské spory mediačné poradne. Mediačné poradne sa v obciach zriaďujú mediátormi a mediačnými centrami, ktoré vykonávajú mediačnú činnosť na základe osobitného predpisu, t.j. zákona o mediácii.
Mediačné centrum je profesijná organizácia, ktorá združuje mediátorov za účelom rozvoja a zlepšovania mediačných služieb, vzájomnej spolupráce mediátorov a propagovania myšlienky alternatívneho spôsobu riešenia sporov prostredníctvom mediácie. Spôsob jeho kreovania, jeho postavenie a úlohy sú legislatívne upravené v § 11 až § 13 zákona o mediácii. Registračné konanie pre mediačné centrá upravuje § 8 ods. 7 tohto zákona.
Mediátor je vyškolený odborník na komunikáciu a vyjednávanie.
Význam mediačnej poradne pre obec
Väčšina si asi položí otázku, prečo je potrebné zriadiť mediačnú poradňu v obci? Orgány obce predsa majú na riešenie susedských sporov k dispozí