Špecifické právne konania prebiehajúce v daňovom procese

Vydané: 24 minút čítania

V rámci daňového konania prebiehajú určité čiastkové konania, ktorých cieľom je napríklad zistiť podklady na správne určenie základu dane a daňovej povinnosti daňového subjektu. Možno sem zaradiť napríklad konanie o určenie dane podľa pomôcok, ktoré je uplatniteľné napríklad vtedy, keď si daňový subjekt nesplní jednu zo svojich základných povinností podľa § 15 ods. 1 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „daňový poriadok“) a osobitnej právnej úpravy, ktorou je podať daňové priznanie. Špecifickým konaním je taktiež daňová kontrola, ktorá môže prebiehať buď u daňového subjektu, alebo na inom mieste, kde si to predmet daňovej kontroly vyžaduje.

 
Priebeh dôkazného konania
Priebeh dokazovania je integrálnou súčasťou daňového konania a vzťahuje sa na každé jeho štádium, teda nielen na prvostupňové konanie pred správcom dane, ale aj na odvolacie konanie. Pritom daňové konanie sa môže začať na návrh daňového subjektu, v ktorom musí nielen uviesť právne skutočnosti, ktoré ho viedli k podaniu návrhu, ale aj dôkazné prostriedky, ktoré potvrdzujú jeho tvrdenia.
V rámci priebehu daňového konania daňový poriadok ustanovuje dôkazné konanie, v rámci ktorého sa vykonávajú jednotlivé dôkazy, pokiaľ ich vykonanie správca dane v daňovom konaní povolí. Dôkazom pritom treba rozumieť všetko, čo môže prispieť k objasneniu skutkového stavu veci, teda daňový poriadok v § 24 ods. 4 len demonštratívne ustanovuje jednotlivé dôkazné prostriedky a je na správcovi dane, či určitú vec uzná za dôkazný prostriedok. Ide najmä o rôzne podania daňových subjektov, svedecké výpovede, znalecké posudky, verejné listiny, protokoly o daňových kontrolách, zápisnice o miestnom zisťovaní a obhliadke, povinné záznamy a evidencie vedené daňovými subjektmi a doklady k nim.
Príklad č. 1:
Daňový subjekt bol správcom dane vyzvaný, aby predložil dôkaz - listinu, ktorú má v držbe a zároveň určil na tento účel daňovému subjektu primeranú lehotu. S uvedeným postupom daňový subjekt nesúhlasil s tým, že ide o súkromnú listinu. Konal príslušný správca dane v súlade s platným právom?
V daňovom konaní má daňový subjekt právnu povinnosť dokazovať niektoré tvrdenia. Podľa § 24 ods. 1 daňového poriadku ide o skutočnosti, ktoré sú potrebné a majú vplyv na správne určenie daňovej povinnosti alebo majú vzťah k predmetu daňového konania. Pokiaľ je daňový subjekt vyzvaný na predloženie dôkazných prostriedkov počas daňovej kontroly alebo kedykoľvek počas daňového konania správcom dane, musí dôkazné prostriedky správcovi dane predložiť. Pokiaľ v súvislosti s evidenciou, záznamami alebo podkladmi, ktoré je daňový subjekt povinný viesť v súvislosti so svojou činnosťou, vzniknú určité pochybnosti, nejasnosti, nezrovnalosti, ktoré treba preukázať, tak daňový subjekt tieto musí vyvrátiť a situáciu objasniť prostredníctvom dôkazov v daňovom konaní. Daňový subjekt je takisto povinný preukázať skutočnosti, na ktorých preukázanie bol vyzvaný správcom dane pri správe daní. Preto možno uviesť, že príslušný správca dane konal v súlade s platným právom. Súkromná listina je pritom spôsobilým dôkazom v daňovom konaní, a to aj napriek tomu, že ju v § 24 ods. 4 daňový poriadok výslovne neustanovuje za dôkazný prostriedok.
Príklad č. 2:
Daňový subjekt podal odvolanie proti prvostupňovému rozhodnutiu správcu dane, pretože neodôvodnil nevykonanie dôkazu, ktorý bol však podľa názoru daňového subjektu podstatný. Je uvedené odvolanie v súlade s platným právom?
Vedenie dôkazného konania, vykonávanie dôkazov, posúdenie dôkazov je výlučnou kompetenciou príslušného správcu dane, ktorý si však v odôvodnení rozhodnutia a v prípadnom odvolacom konaní musí preukázať, že dokazovanie bolo vykonané správne. Odmietnutie vykonania akéhokoľvek dôkazného prostriedku predloženého daňovým subjektom zo strany správcu dane preto musí byť riadne preukázané. O uvedenom svedčí aj
  • Obľúbené
  • Poznámka

Zdieľanie dokumentu

Poznámka k dokumentu