Predmetom príspevku sú najmä povinnosti obcí a samosprávnych krajov v rámci ich vzájomnej spolupráce v rozsahu zákonných oprávnení s cieľom efektívneho výkonu verejnej správy, ako aj spolupráca obcí a samosprávnych krajov pri tvorbe programov sociálneho a ekonomického rozvoja obcí.
Spolupráca obcí a samosprávnych krajov predstavuje v dynamickom ponímaní typický príklad tzv. kooperačných administratívnoprávnych vzťahov. Uvedený právny vzťah vyjadruje formu a obsah spolupráce dvoch alebo viacerých orgánov verejnej správy (samosprávnych krajov a obcí) kooperujúcich v rozsahu zákonných oprávnení na účel dosiahnutia efektívneho výkonu verejnej správy spoločnými prostriedkami, metódami či spôsobmi. Podľa platnej a účinnej legislatívy možno identifikovať najmä nasledujúce oblasti spolupráce obcí a samosprávnych krajov:
-
notifikačná povinnosť samosprávneho kraja voči obci,
-
povinnosť obce poskytovať samosprávnemu kraju údaje z úradných evidencií,
-
povinnosť obce poskytovať samosprávnemu kraju údaje pri umiestnení jeho orgánov,
-
spolupráca obcí a samosprávnych krajov pri tvorbe programu sociálneho a ekonomického rozvoja obce a
-
participačná povinnosť samosprávneho kraja na riešení problémov týkajúcich sa viacerých obcí na jeho území.
Notifikačná povinnosť samosprávneho kraja voči obci
Úpravu notifikačnej povinnosti samosprávneho kraja vo vzťahu k obciam a orgánom miestnej štátnej správy upravuje § 7 ods. 7 zákona č. 302/2001 Z.z. o samospráve vyšších územných celkov (zákon o samosprávnych krajoch) v z. n. p. (ďalej len "zákon o samosprávnych krajoch"). Samosprávny kraj upozorňuje orgány miestnej štátnej správy a obce na nedostatky, ktoré zistí v ich činnosti pri plnení svojich úloh. Z hľadiska normatívnej konštrukcie sa toto upozornenie ustanovuje ako povinnosť. V prípade, že samosprávny kraj zistí takéto nedostatky, nemôže uvažovať, či obec alebo orgán miestnej štátnej správy upozorní alebo nie.
______________________________
Poznámka: