Spôsoby doručovania listín obcou v správnom procese

Vydáno: 20 minút čítania

Predmetom tohto článku sú jednotlivé spôsoby doručovania listín v správnom procese. Pritom sa veľký dôraz kladie na rozlišovanie súkromnej a verejnej listiny. Cez jednotlivé praktické príklady sa starostom obcí a primátorom miest dávajú rady ohľadne postupu doručovania rozhodnutia v správnom procese. Taktiež sú uvedené rôzne postupy doručovania písomností obcou fyzickým osobám, právnickým osobám alebo živnostníkom v správnom procese. Špecifickým spôsobom využiteľným pri doručovaní písomností obcou je aj verejná vyhláška.

Aspekt doručovania jednotlivých písomností v správnom konaní je veľmi podstatný a uplatňuje sa v každom štádiu správneho procesu. Pri doručovaní písomností v správnom konaní treba striktne rozlišovať, či ide o súkromnú alebo verejnú listinu. Vzhľadom na to, že listina je podľa § 34 ods. 2 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v z. n. p. (ďalej len "správny poriadok") aj dôležitým dôkazným prostriedkom, tak od jej správneho doručenia závisí aj správnosť a úplnosť priebehu dôkazného procesu, ktorý je podstatnou súčasťou správneho konania. Preto je dôležité, aby v prípade písomností, s ktorými spája právo právne účinky, bol dodržaný presný postup a spôsob ich doručenia, ktorý správny poriadok a osobitná právna úprava výslovne ustanovuje. Taktiež treba dôsledne rozlišovať doručovanie listín fyzickým osobám, právnickým osobám a doručovanie verejnou vyhláškou.
 
Jednotlivé prípady doručovania písomností v správnom procese
Písomnosti majú význam v rámci priebehu dokazovania v správnom procese. Pre posúdenie významu listiny v správnom konaní je podstatným posúdenie toho, či ide o verejnú alebo súkromnú listinu. Pritom treba konštatovať, že listiny nemajú rovnakú dôkaznú váhu, výpovednú hodnotu z hľadiska dokázania objektívnej pravdy v správnom konaní a je dôležité rozlišovať jednotlivé druhy listinných dôkazov v správnom konaní.
Príklad č. 1:
Štátny občan prišiel na úrad s tým, že predložil listinu, stavebné povolenie, ktoré bolo vydané miestnou samosprávou. Uvedený úrad listinu neakceptoval, keďže podľa jeho úvahy je možné za verejnú listinu považovať len listinu vydanú štátnym orgánom, kde samospráva nepatrí. Konal úrad v súlade s platným právom?
Verejná listina je každá listina, ktorá je vydaná orgánom verejnej moci, teda nielen štátnym orgánom, ale aj územnou samosprávou, a je spôsobilá preukazovať podstatné skutočnosti v správnom konaní. V rámci správneho konania môže ísť o rozhodnutia vydané orgánmi štátnej správy, t.j. ministerstvami, ostatnými ústrednými orgánmi štátnej správy alebo miestnymi orgánmi štátnej správy. Ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy sú upravené v zákone č. 575/2001 Z.z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v z. n. p. Pôsobnosť miestnej štátnej správy, okresných