Archivácia personálnej a mzdovej agendy

Vydané: 15 minút čítania

Každý zamestnávateľ vedie o svojom zamestnancovi dokumentáciu, ktorá obsahuje všetky informácie súvisiace s pracovnoprávnym vzťahom zamestnanca a ktorú v praxi označujeme ako „osobný spis zamestnanca“. Pracovnoprávnym vzťahom je nielen vzťah založený pracovnou zmluvou, ale aj vzťah založený niektorou z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Obsah osobného spisu spravidla tvorí pracovná zmluva (ak ide o zamestnanca pracujúceho v pracovnom pomere) alebo niektorá z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (ak ide o zamestnanca – dohodára), ale aj ďalšie dokumenty – napr. doklady preukazujúce úroveň vzdelania, potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, výpis z registra trestov a pod.

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“) nedefinuje pojem osobný spis, ani výslovne nevymenúva, čo má alebo nemá byť obsahom osobného spisu zamestnanca. Z praxe však možno okruh týchto dokumentov identifikovať.

Tento článok hovorí o tom, aké dokumenty a doklady by mali tvoriť osobný spis zamestnanca a poukazuje na právnu úpravu s tým súvisiacu.

Dokumenty v čase predzmluvných vzťahov

Osobný spis (budúceho) zamestnanca sa začína vytvárať ešte pred samotným založením pracovnoprávneho vzťahu, a to v čase výberového konania na danú pracovnú pozíciu, t. j. v etape tzv. predzmluvných vzťahov.

Cieľom predzmluvných ­vzťahov podľa § 41 Zákonníka práce je zabezpečenie vzájomnej informovanosti medzi zamestnávateľom a uchádzačom o zamestnanie v rámci ustanovených pravidiel predtým, než dôjde k podpisu pracovnej zmluvy.

V súlade s § 41 ods. 5 Zákonníka práce môže zamestnávateľ od uchádzača o zamestnanie, ktorý sa uchádza o prvé zamestnanie, vyžadovať len informácie, ktoré súvisia s prácou, ktorú má vykonávať (napr. informácie o príslušnom vzdelaní, o praxi, o znalosti cudzích jazykov). Od uchádzača o zamestnanie, ktorý už bol zamestnávaný, môže zamestnávateľ požadovať aj predloženie pracovného posudku a potvrdenia o zamestnaní. Predloženie týchto dokladov nemôže zamestnávateľ žiadať od bývalého zamestnávateľa uchádzača o zamestnanie.

V rámci pracovného pohovoru sa zamestnávatelia často dopúšťajú chýb. Tieto chyby spočívajú v získavaní takých

  • Obľúbené
  • Poznámka

Zdieľanie dokumentu

Poznámka k dokumentu