Na konci účtovného obdobia, ktoré je v organizáciách štátnej správy zhodné s kalendárnym rokom, sa začínajú práce na inventarizácii majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov. Podstatou inventarizácie je, že sa preverí, či sa v organizácii majetok o ktorom sa účtuje, nachádza, či sa účtuje o všetkom majetku a či je majetok v správnom ocenení. Podobne je to aj so záväzkami. Inventarizácia síce predstavuje veľké množstvo prác, ktoré je potrebné vykonať, ale jej výsledok je využiteľný nielen pre účtovníctvo (aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva), ale aj pre správu majetku štátu, obce, vyššieho územného celku a jeho ochranu.
Právna úprava
Základnou právnou úpravou vymedzujúcou inventarizáciu je zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“), ktorý v § 29 a § 30 upravuje pojem inventarizácie, termíny a spôsob vykonania, ako aj povinnosti vyplývajúce z inventarizácie. V prípade zistenia rozdielov je potrebné tieto rozdiely zúčtovať. Ako vysporiadať rozdiely, ktoré boli zistené pri inventarizácii a upraviť ocenenie majetku, je uvedené v príslušných ustanoveniach opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky z 8. augusta 2007 č. MF/16786/2007-31, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, štátne fondy, obce v znení neskorších predpisov.
Okrem týchto všeobecne záväzných právnych predpisov neexistuje v slovenskej republike právny predpis, ktorý by bližšie upravoval procesy a spôsob vykonania inventarizácie.
Pojem inventarizácia
V zmysle § 29 zákona o účtovníctve sa inventarizáciou overuje, či stav majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti. Ďalej sa ňou zisťuje preukaznosť účtovníctva, ochrana majetku a zodpovednosť za majetok. Inventarizácia majetku je teda proces:
- zisťovania skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov inventúrou,
- vyhotovenie inventúrnych súpisov na základe zistených skutočností z inventúry,
- porovnávania skutočného stavu s účtovným stavom na účtoch hlavnej knihy (skutočný aj účtovný stav by mali byť v súlade),
- vyčíslenia inventarizačných rozdielov,
- zistenia príčin inventarizačných rozdielov a osôb zodpovedných za vznik rozdielov,
- posúdenia reálnosti oceňovania majetku,
- vyhotovenia inventarizačných zápisov,
- zaúčtovania prípadných inventarizačných rozdielov (všetky inventarizačné rozdiely – manko aj prebytok je nevyhnutné zaúčtovať a