Zodpovednosť je veľmi členitý pojem a jeho obsah je zodpovedajúco rôznorodý podľa toho, o akú zodpovednosť ide. Nasledujúci článok sa pokúša načrtnúť rôzne druhy zodpovednosti a súčasne sa zameriava na zodpovednosť za škodu, ktorá plynie pre zamestnancov obce z pracovnoprávnych vzťahov.
Namiesto úvodu
Predovšetkým by som rád upozornil, že téma zodpovednosti nie je témou teoretickou. Akokoľvek si želáme život bez toho, aby sme sa so zodpovednosťou museli konfrontovať, zodpovednosť existuje ako všadeprítomný potenciál spojený takmer s každým ľudským konaním a osobitne v pracovných aktivitách alebo v pôsobení ľudí a inštitúcií s významnejším dosahom na svoje spoločenské okolie. Pokúsim sa aj na konkrétnych príkladoch ukázať, že zodpovednosť nás v obecnej samospráve sprevádza na každom kroku (aj keď si toho nemusíme byť vedomí).
Súčasne, informácie v úvodných častiach tohto článku– aj keď sa môžu javiť ako všeobecnejšie zamerané – budú veľmi účinne využité v konkrétnejších súvislostiach neskôr, preto bude užitočné ich doceniť.
Zodpovednosť všeobecne
Slovo zodpovednosť sa v slovníkoch zvyčajne spája s významomsprávny vzťah k plneniu povinností, povinnosť znášať následky vlastného konania, povinnosť skladať niekomu účty a pod. V obecnej samospráve sa uplatňuje v tomto širšom kontexte zodpovednosť volených funkcionárov voči voličom (ktorej sa niekedy celkom výstižne hovorí politická zodpovednosť, pretože sa napĺňa a realizuje politickými nástrojmi, ako sú voľby alebo referendum).
Ak pohľad zameriame trochu užšie, na právnu zodpovednosť, ide o vzťah, ktorý je spojený s právomocou konkrétnej osoby a obsahom ktorej je povinnosť strpieť následky porušenia (alebo nesplnenia) právnych povinností.
Spojenie zodpovednosti a právomoci je súčasne jedným z elementárnych princípov efektívneho riadenia – vyžadovanie zodpovednosti bez poskytnutia právomoci je celkom zrejmá ilúzia, disponovanie právomocou bez zodpovednosti je mimoriadne riskantný prístup. Uvedomenie si tohto prirodzeného princípu a nevyhnutnosti jeho uplatnenia pomáha predísť mnohým vážnym problémom.
Predpokladom právnej zodpovednosti je, že dôjde k porušeniu (primárnej) právnej povinnosti. Toto porušenie môže nastať konaním, ale aj opomenutím konania. Dôsledkom je sekundárna (sankčná) právna povinnosť, ktorá má rozličné podoby podľa druhu narušených právnych vzťahov (napr. znášanie trestných sankcií pri trestnej zodpovednosti, povinnosť nahradiť škodu alebo vydať bezdôvodné obohatenie v občianskoprávnych alebo pracovnoprávnych vzťahoch a pod.).
♦ Príklad č. 1:
Obec má podľa § 7 ods. 2 písm. c) zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v z. n. p. (ďalej len „zákon o majetku obcí”), povinnosť okrem iného:„používať všetky právne prostriedky na ochranu majetku, vrátane včasného uplatňovania svojich práv alebo oprávnených záujmov pred príslušnými orgánmi”.
Ak sa táto povinnosť nesplní a obci v dôsledku toho vznikne škoda (napr. tým, že sa pohľadávka obce premlčí) vzniká povinnosť škodu nahradiť, ktorá je výsledkom zodpovednosti za škodu, pričom jej nositeľom bude osoba, ktorá mala povinnosť zabezpečiť včasné uplatnenie práv obce.
Druhy právnej zodpovednosti
Právna zodpovednosť tiež nie je jednovýznamov