V tomto príspevku sa venujeme vykonávaniu podnikateľskej činnosti zo strany rozpočtovej organizácie (ďalej len "RO"). Podľa zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy") nemôže RO vykonávať podnikateľskú činnosť, ak osobitný predpis neustanovuje inak; osobitným predpisom je napr. zákon č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p., v podmienkach územnej samosprávy sú to zákon č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "školský zákon") a zákon č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p.
Podnikateľská činnosť rozpočtových organizácií v otázkach a odpovediach
Vydáno:
10 minút čítania
Podnikateľská činnosť rozpočtových organizácií v otázkach a odpovediach
Ing.
Ingrid
Konečná Veverková
V územnej samospráve sú tak najčastejším prípadom RO, ktoré majú oprávnenie podnikať a podnikajú, školy a školské zariadenia. Ich oprávnenie vykonávať podnikateľskú činnosť je legislatívne upravené v § 151 ods. 1 školského zákona. Ministerstvo školstva Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo") s cieľom určiť podrobnejší postup vykonávania podnikateľskej činnosti v školách a školských zariadeniach vydalo Metodický pokyn č. 12/2009-R, ktorým sa určuje postup škôl a školských zariadení pri vykonávaní podnikateľskej činnosti.
? Čo možno zjednodušene chápať pojmom podnikanie?
Pojem
"podnikanie"
vo všeobecnosti definuje zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. v § 2 ods. 1 a 2 ako sústavnú činnosť vykonávanú samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.Zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v z. n. p. (ďalej len "živnostenský zákon") upravuje podmienky vykonávania po