Kultúrne poukazy – evidencia a ich účtovanie cez podsúvahu

Vydané: 5 minút čítania

Príspevok sa vo svojom obsahu venuje priblíženiu kultúrnych poukazov ako finančných poukazov pre potreby organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti. Príspevok je vhodný najmä pre základné školy, stredné školy, preddavkové školské organizácie a ich zriaďovateľov. Predovšetkým treba ozrejmiť charakter kultúrneho poukazu, jeho využitie a správnosť účtovania pridelených kultúrnych poukazov. Motívom spísania uvedeného príspevku je jeho aktuálnosť na začiatku školského roka 2018/2019 a časté otázky zamestnancov zodpovedných za úsek účtovnej agendy a ekonomiky v školách.

Cieľom kultúrneho poukazu je podporiť vzťah detí a mládeže a ich pedagógov ku kultúrnym hodnotám, vytvoriť podmienky na aktívnu účasť kultúrnych inštitúcií vo výchove a vzdelávaní školskej mládeže, resp. podporiť konkurencie medzi kultúrnymi inštitúciami s cieľom zvýšenia kvality ich činnosti (zdroj: Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR).

Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR na svojom webovom sídle charakterizuje kultúrny poukaz ako finančný poukaz. Kultúrny poukaz je v hodnote 4 €, ktorý platí jeden kalendárny rok. Kultúrny poukaz predstavuje osobitný ročný príspevok štátu na konkrétny rok pre žiaka a pedagóga zamestnaného na plný alebo skrátený pracovný úväzok základnej alebo strednej školy, ktorý môže využiť na návštevu kultúrnych podujatí a aktivít. Môže ho použiť na úhradu vstupného napríklad v divadlách, galériách, múzeách, kultúrnych strediskách alebo n

  • Obľúbené
  • Poznámka

Zdieľanie dokumentu

Poznámka k dokumentu