Väčšina veľkých miest pokračuje v zbere textilu spôsobom, ako ho mala zavedený v predchádzajúcich rokoch a postupne na zber nabiehajú aj menšie samosprávy.
V približne 30 percentách samospráv prebiehal zber textilu už pred plošným zavedením tejto povinnosti a zber plynulo prešiel aj do roku 2025, tvrdí predseda ZMOS Jozef Božik. Veľké mestá podľa ÚMS využívajú nádoby zberových spoločností, ktoré vedia s textilným odpadom pracovať, ako sú Ekocharita či Humana. Každá samospráva zverejňuje informácie o zbere textilného odpadu prostredníctvom mestských novín, rozhlasu, webovej stránky a tiež by mal byť upravený aj vo Všeobecne záväznom nariadení o odpadoch.
ÚMS zároveň poukázala na to, že na Slovensku aj v celej Európskej únii sú kapacity na spracovávanie textilného odpadu nedostatočné. ZMOS tiež považuje za potrebné, aby sa v rámci Slovenska dobudovala infraštruktúra, akou je rozšírenie spracovateľských kapacít a triediacich stredís a trvá na zákonom definovaných podmienko zberu textilu. Hlavnou požiadavkou ZMOS je zabezpečenie financovania zberu textilu prostredníctvom rozšírenej zodpovednosti výrobcov.
Zdroj: ZMOS