Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Daň z príjmov obcí, rozpočtových a príspevkových organizácií v príkladoch
Dátum: Rubrika: Poznatky z praxe
♦ Príklad č. 1:
Príspevková organizácia plánuje realizovať v roku 2013 zámenu pozemkov s podnikateľským subjektom. Má povinnosť tento príjem zdaniť a vzniká jej povinnosť podať daňové priznanie za rok 2013?
Podľa § 2 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) príjmom je peňažné aj nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia. Predmetom dane daňovníkov nezaložených na podnikanie (zaradené sú medzi ne aj príspevkové organizácie) je aj príjem z činností, ktorými dosahujú zisk, alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť, príjem z predaja majetku, príjem z nájomného, príjem z reklám, z členských príspevkov a príjmy vyberané zrážkou (podľa § 43 tohto zákona).
Podľa § 22 ods. 7 Opatrenia MF SR č. MF/16786/2007-31, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky v z. n. p. sa pri zámene dlhodobého majetku postupuje primerane, ako pri účtovaní kúpy a predaja. Rozdiel medzi reálnou hodnotou nadobudnutého dlhodobého majetku a účtovnou hodnotou odovzdávaného majetku sa účtuje podľa charakteru tohto rozdielu na vecne príslušný účet, na ktorom sa účtuje úbytok majetku alebo na vecne príslušný výnosový účet, na ktorom sa účtuje dosiahnutie výnosu z tohto majetku.
Príspevkovým organizáciám nevzniká podľa § 41 ods. 1 zákona o dani z príjmov povinnosť podať daňové priznanie iba v prípade, ak za príslušné zdaňovacie obdobie dosiahnu len príjmy oslobodené od dane a príjmy vyberané zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov. Ak v uvedenom prípade príspevková organizácia dosiahne zámenou iný pozemok, ktorý sa pre účely účtovníctva a zákona o dani z príjmov považuje za predaj a kúpu, uvedená transakcia podlieha zdaneniu a vzniká aj povinnosť podať daňové priznanie za rok 2013.
* * *
♦ Príklad č. 2:
Obec dosiahla z podnikateľskej činnosti v r. 2012 stratu. Môže si v nasledujúcom roku uplatniť odpočet daňovej straty, ak vykáže kladný základ dane z podnikateľskej činnosti?
Podľa § 18 ods. 2 zákona č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ak obec vykonáva podnikateľskú činnosť, účtuje o nej na samostatnom mimorozpočtovom účte. Náklady na túto činnosť musia byť kryté výnosmi. Ak obec vykáže z podnikateľskej činnosti stratu, vykoná také opatrenia, aby táto činnosť v ďalšom období nebola stratová, inak podnikateľskú činnosť zruší. Zisk z podnikateľskej činnosti po zdanení zostáva v plnom rozsahu obci a vyššiemu územnému celku (VÚC) ako doplnkový zdroj financovania.
Podľa § 30 ods. 1 zákona o dani z príjmov od základu dane možno s účinnosťou od 1. 1. 2010 odpočítať daňovú stratu počas najviac siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Obmedzenie na odpočet daňovej straty ukladá zákon iba daňovníkom v režime konkurzu a likvidácie. Organizácie nezriadené alebo nezaložené na podnikanie teda môžu uplatniť odpočet daňovej straty podľa pravidiel uvedených v § 30 zákona o dani z príjmov. V tomto prípade môže obec odpočítať daňovú stratu vykázanú za rok 2012 do výšky kladného základu dane vykázaného z podnikateľskej činnosti podľa vlastného rozhodnutia rovnomerne, nerovnomerne v ktoromkoľvek zdaňovacom období, najneskôr však do 31. 12. 2019. (Pozn.: Daňovú stratu vykázanú do 31. 12. 2009 je možné odpočítať počas najviac piatich bezprostredne nasledujúcich zdaňovacích období (teda najneskôr do konca roku 2014).
* * *
♦ Príklad č. 3:
Podlieha u obce ako vlastníka hmotného majetku zdaneniu dosiahnutý nepeňažný príjem vo výške výdavkov vynaložených nájomcom na technické zhodnotenie prenajatého majetku nad rámec dohodnutý v nájomnej zmluve, ktoré po skončení nájmu bolo obci bezodplatne odovzdané nájomcom?
Podľa § 13 ods.1 písm. a) zákona o dani z príjmov sú oslobodené od dane príjmy daňovníkov uvedených v § 12 ods. 3 plynúce z činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli, alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom okrem príjmov z činností, ktoré sú podnikaním a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou. Podľa § 13 ods. 1 písm. e) zákona o dani z príjmov sú príjmy obcí a VÚC z prenájmu a predaja ich majetku oslobodené od dane.
Ak obec ako vlastník prenajme budovu a nájomca s písomným súhlasom obce (vlastníka) vykoná na prenajatom majetku technické zhodnotenie veci nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve, ide o samostatný druh príjmu upravený v § 17 ods. 20 zákona o dani z príjmov, podľa ktorého súčasťou základu dane je nepeňažný príjem prenajímateľa v zdaňovacom období, v ktorom:
- Bolo technické zhodnotenie uvedené do užívania, ak o hodnotu technického zhodnotenia vlastník zvýšil vstupnú (zostatkovú) cenu tohto majetku.
- Došlo k skončeniu nájmu; nepeňažný príjem sa určí vo výške zostatkovej ceny, ktorú by malo technické zhodnotenie pri použití rovnomerného odpisovania (§ 27 zákona o dani z príjmov).
Spôsob účtovania nadobudnutia technického zhodnotenia majetku obcou závisí od dohodnutých podmienok v zmluve uzatvorenej medzi vlastníkom ako prenajímateľom (obcou) a nájomcom. Podľa § 25 ods. 1 písm. d) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov sa majetok v prípade bezodplatného nadobudnutia s výnimkou peňažných prostriedkov a cenín a pohľadávok ocenených menovitými hodnotami oceňuje reprodukčnou obstarávacou cenou.
Príjem, ktorý obci vzniká pri bezodplatnom nadobudnutí technického zhodnotenia na prenajatom majetku, je súčasťou základu dane podľa § 17 ods. 20 písmeno b) zákona o dani z príjmov (ide o zdaniteľný príjem), aj keď súvisí s príjmami z prenájmu majetku obce, ktoré sú podľa § 13 ods. 1 písm. e) zákona o dani z príjmov oslobodené od dane.
* * *
♦ Príklad č. 4:
Štátna príspevková organizácia dosiahne v roku 2013 príjmy z prenájmu a predaja majetku. Podliehajú tieto príjmy zdaneniu podľa zákona o dani z príjmov aj napriek skutočnosti, že jej zriaďovateľom je štát?
Príspevkové organizácie sú zaradené do § 12 ods. 3 zákona o dani z príjmov ako organizácie nezriadené alebo nezaložené na podnikanie. Oslobodené majú iba príjmy z činností, na ktorú boli zriadené podľa § 13 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov. Ak príspevková organizácia bez ohľadu na osobu zriaďovateľa dosiahne príjmy z prenájmu alebo predaja majetku, podliehajú zdaneniu v nadväznosti na § 12 ods. 2 zákona o dani z príjmov. Pri uplatnení výdavkov k príjmom z predaja majetku postupujú podľa § 17 ods. 16 zákona o dani z príjmov v závislosti od skutočnosti, či majetok využívali len na základnú činnosť alebo aj na príjmy podliehajúce zdaneniu. V prvom prípade uplatnia k príjmom z predaja majetku cenu, v ktorej bol majetok ocenený v účtovníctve. V druhom prípade si môže uplatniť nap
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.