Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Odstupné a odchodné pri výkone práce vo verejnom záujme (II.)
Dátum: Rubrika: Poznatky z praxe Zo seriálu: Odstupné a odchodné pri výkone práce vo verejnom záujme
V prvej časti príspevku som sa venovala postupu pri určení výšky odstupného.
Odchodné a podmienky na jeho poskytnutie
Odchodné sa považuje za neplatovú náležitosť. Ide o plnenie, ktoré predstavuje „odmenu“ za dlhoročne (celoživotne) vykonávanú prácu, ktorá sa poskytuje pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na dôchodkovú dávku, ktorú ustanovuje Zákonník práce. Na rozdiel od odstupného je toto plnenie vyplácané zamestnancovi iba raz (za život).
Odchodné patrí zamestnancovi len od jedného zamestnávateľa, a to pri prvom skončení pracovného pomeru:
- po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, ak zamestnanec požiada o poskytnutie dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení alebo
- ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.
Výška odchodného
Odchodné patrí zamestnancovi najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, t. j. u zamestnanca pri výkone práce vo verejnom záujme najmenej vo výške jedného funkčného platu. Základnou podmienkou na poskytnutie odchodného je prvé skončenie pracovného pomeru po tom, čo zamestnanec nadobudol nárok na niektorý z dôchodkov.
Podmienkou na poskytnutie odchodného nie je skutočnosť, že zamestnanec požiadal napr. o priznanie starobného dôchodku, ale ten fakt, že zamestnanec po prvýkrát rozviazal pracovný pomer po tom, keď už splnil podmienky na priznanie dôchodkovej dávky.
Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnancovi odchodné, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1 Zákonníka práce, t. j. išlo o okamžité skončenie pracovného pomeru pre závažné porušenie pracovnej disciplíny, alebo ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin.
♦ Príklad č. 3:
Zamestnanec dňa 23. júna 2013 dosiahol dôchodkový vek 62 rokov. K 31. decembru 2013 požiadal zamestnávateľa o skončenie pracovného pomeru dohodou podľa § 60 Zákonníka práce a zamestnávateľ so skončením pracovného pomeru súhlasil. Zamestnávateľ vyplatil zamestnancovi spolu s „poslednou“ výplatou funkčného platu za mesiac december 2013 aj zákonnú výšku odchodného.
* * *
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.