Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Návratné zdroje financovania v podmienkach územnej samosprávy od 1. januára 2017

Dátum: Rubrika: Hospodárenie

V príspevku chceme upozorniť na zmenu v podmienkach prijímania návratných zdrojov financovania na obci od 1. januára 2017. Táto zmena bola schválená v roku 2013, zákonom č. 426/2013 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „novela zákona č. 426/2013 Z. z.).

Podľa zákona č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 583/2004 Z. z.“) má obec oprávnenie prijímať a používať návratné zdroje financovania. Tieto prostriedky, ktoré sa považujú za cudzie mimorozpočtové zdroje, obec používa predovšetkým na svoj rozvoj a na plnenie svojich úloh.

Podmienky prijatia návratných zdrojov financovania od 1. januára 2017

Prijatie a používanie návratných zdrojov financovania v obci je regulované prostredníctvom pravidiel, ktoré ustanovuje zákon č. 583/2004 Z. z. Cieľom týchto regulačných pravidiel je predísť neodôvodnenému zvyšovaniu zadlžovania obce a v konečnom dôsledku zavedeniu inštitútov hospodárenia obce – ozdravného režimu a nútenej správy.

Podmienky použitia ­návratných zdrojov financovania sú zadefinované v ust. § 17 ods. 2 zákona č. 583/2004 Z. z.:

  1. návratné zdroje financovania možno použiť len na úhradu kapitálových výdavkov,
  2. výnimočne možno návratné zdroje financovania použiť aj na vyrovnanie časového nesúladu medzi príjmami a výdavkami bežného rozpočtu v priebehu rozpočtového roka, za podmienky, že tieto budú splatené do konca rozpočtového roka z príjmov bežného rozpočtu.

Podmienky prijatia návratných zdrojov financovania sú zadefinované v ust. § 17 ods. 6 zákona č. 583/2004 Z. z.:

  1. celková suma dlhu obce/VÚC neprekročí 60 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka a
  2. suma splátok návratných zdrojov financovania, vrátane úhrady výnosov a suma splátok záväzkov z investičných dodávateľských úverov nesmie prekročiť v príslušnom rozpočtovom roku 25 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka znížených o prostriedky poskytnuté v príslušnom rozpočtovom roku obci alebo vyššiemu územnému celku z rozpočtu iného subjektu verejnej správy, prostriedky poskytnuté z Európskej únie a iné prostriedky zo zahraničia alebo prostriedky získané na základe osobitného predpisu.

Poznámka: Do 31. decembra 2016 bola druhá podmienka pre prijatie návratných zdrojov financovania pre obce veľkorysejšia a pre prijatie návratných zdrojov financovania postačovalo, aby suma ročných splátok návratných zdrojov financovania vrátane úhrady výnosov neprekročila 25 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka.

V praxi to znamená, že do celkovej limitovanej sumy splátok sa od 1. januára 2017 započítava suma splátok návratných zdrojov financovania vrátane úhrady výnosov, ako aj suma splátok záväzkov z investičných dodávateľských úverov. Percentuálny podiel výšky splátok vo vzťahu ku skutočným bežným príjmom predchádzajúceho rozpočtového roka je zachovaný na úrovni 25 %, avšak skutočné bežné príjmy sú pre potreby prepočtu výšky splátok pri prijímaní návratných zdrojov financovania a investičných dodávateľských úverov znížené o súčet prostriedkov, ktoré budú v príslušnom rozpočtovom roku obci poskytnuté z rozpočtu iného subjektu verejnej správy, z Európ

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály