Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Dohoda o skončení pracovného pomeru

Dátum: Rubrika: Pracovné právo

Príspevok sa zaoberá právnou úpravou dohody o skončení pracovného pomeru. S ohľadom na rozhodnutia súdov je v ňom poukázané na charakteristiku dohody o skončení pracovného pomeru, najmä na vymedzenie dôvodov skončenia pracovného pomeru a dátumu skončenia pracovného pomeru, na právo zamestnanca na poskytnutie odstupného a tiež na právo zamestnanca a zamestnávateľa domáhať sa na súde určenia neplatnosti dohody o skončení pracovného pomeru.
Dohoda o skončení pracovného pomeru je podľa § 59 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“) jedným zo spôsobov skončenia pracovného pomeru. Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom (§ 60 ods. 1). Dohodou možno ukončiť pracovný pomer na neurčitý čas, ako aj na určitú dobu, pričom dohodou možno skončiť pracovný pomer aj v skúšobnej dobe.
Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne (§ 60 ods. 2). Hoci Zákonník práce vyžaduje písomnú formu dohody o skončení pracovného pomeru, jej nedodržanie v nadväznosti na § 17 Zákonníka prácevšak nespája s právnym následkom neplatnosti právneho úkonu. Aj ústna dohoda o skončení pracovného pomeru teda môže byť platnou (rozsudok Krajského súdu Prešov sp. zn. 2CoPr/3/2012z 21. januára 2013). Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi (§ 60 ods. 3).
______________________________
Proces vzniku dohody o skončení pracovného pomeru sa posudzuje podľa ustanovení zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonníkv z. n. p. o právnych úkonoch. Návrh na uzavretie dohody o skončení pracovného pomeru má smerovať ku skončeniu pracovného pomeru k určitému dňu. Samotný návrh na skončenie pracovného pomeru je jednostranným adresovaným právnym úkonom, ktorý z hľadiska požiadaviek zákona musí spĺňať všetky právne náležitosti platného právneho úkonu (rozsudok Krajského súdu Prešov sp. zn. 
2CoPr/3/2012z 21. januára 2013).
______________________________
Ak zamestnanec zamestnávateľovi navrhne skončenie pracovného pomeru dohodou s výslovnou požiadavkou uvedenia toho, že pracovný pomer sa končí z dôvodu organizačných zmien u zamestnávateľa, a zamestnávateľ tento návrh prijme, potom dôjde k skončeniu pracovného pomeru prijatím tohto návrhu dohodou, aj keď v písomnom prijatí návrhu nebol tento údaj výslovne uvedený, pokiaľ z obsahu prijatia nevyplynulo, že zamestnávateľ požaduje zmenu návrhu (judikát R 12/1993publikovaný v Zbierke súdnych rozhodnutí a stanovísk).
Na rozdiel od skončenia pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa, v prípade dohody o skončení pracovného pomeru platí, že:
-
nedodržanie písomnej formy dohody nespôsobuje neplatnosť dohody,
-
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály