Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Čistenie komunálnych odpadových vôd

Dátum: Rubrika: Na aktuálnu tému

Dňa 5. novembra 2024 Rada Európskej únie hlasovala [1] o návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady o čistení komunálnych odpadových vôd (prepracované znenie) [2], ktorý si rozoberieme v článku.
Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o čistení komunálnych odpadových vôd (prepracované znenie) (ďalej len „návrh smernice o čistení komunálnych OV“) nahradí smernicu Rady z 21. mája 1991 o čistení komunálnych odpadových vôd (91/271/EHS) (ďalej len „smernica“) [3]. Hodnotením smernice, ktoré bolo dokončené v roku 2019, sa potvrdilo, že vykonávaním tejto smernice sa dosiahlo výrazné zníženie, pokiaľ ide o vypúšťanie znečisťujúcich látok. V hodnotení sa identifikovali tri hlavné súbory pretrvávajúcich výziev, ktoré tvorili základ vymedzenia problémov pre posúdenie vplyvu. A tieto výzvy sú premietnuté do návrhu smernice o čistení komunálnych OV. Ide o nasledujúce súbory výziev [2]:
1.
Pretrvávajúce znečistenie z komunálnych zdrojov:
smernica je zameraná na znečistenie, ktorého zdrojom sú domácnosti, pričom znečistené vody sa zbierajú a čistia v centralizovaných zariadeniach. Menšia pozornosť sa venuje iným zdrojom znečistenia v urbanizovaných územiach, ktoré sa v súčasnosti stávajú dominantnými (menšie mestá pod 2 000 p. k., decentralizované zariadenia, znečistenie, ktorého zdrojom je dažďová voda). Limitné hodnoty v súvislosti s očistením vôd od niektorých znečisťujúcich látok sú vzhľadom na technický pokrok dosiahnutý od roku 1991 v súčasnosti už zastarané a objavili sa nové znečisťujúce látky, ako sú mikroplasty alebo mikropolutanty, ktoré môžu byť škodlivé pre životné prostredie alebo verejné zdravie už pri veľmi nízkej koncentrácii.
2.
Zosúladenie smernice s Európskou zelenou dohodou [4]
: od prijatia smernice sa objavili nové spoločenské výzvy. V Európskej zelenej dohode sa stanovujú ambiciózne politické ciele na boj proti zmene klímy, posilnenie obehovosti hospodárstva EÚ a na obmedzenie zhoršovania stavu životného prostredia.
V odvetví odpadových vôd treba vynaložiť dodatočné úsilie na to
, aby sa obmedzili emisie skleníkových plynov vypúšťané týmto odvetvím (34,45 milióna ton CO2/rok, čo zodpovedá približne 0,86 % celkových emisií EÚ), znížila jeho spotreba energie (približne 0,8 % celkovej spotreby energie v EÚ) a
aby sa toto odvetvie stalo obehovejším tým, že sa zlepší nakladanie s kalom (predovšetkým lepším zhodnocovaním dusíka a fosforu a potenciálne cenných organických látok)
a zintenzívni bezpečné opätovné využívanie očistenej vody.
3.
Nedostatočná a nerovnomerná úroveň riadenia:
z hodnotenia a zo štúdií OECD vyplynulo, že úroveň výkonnosti a transparentnosti prevádzkovateľov sa v jednotlivých prípadoch značne líši. V správe Dvora audítorov [5] sa takisto zdôraznilo, že zásada „znečisťovateľ platí“ sa neuplatňuje v dostatočnej miere. Metódy monitorovania a podávania správ by sa mohli zlepšiť najmä ďalšou digitalizáciou. Nedávna kríza spôsobená ochorením COVID-19 napokon ukázala, že odpadové vody sú veľmi rýchlym a spoľahlivým zdrojom užitočných informácií týkajúcich sa verejného zdravia, ak sú príslušné orgány v oblasti zdravotníctva a príslušné orgány v oblasti nakladania s odpadovými vodami dobre koordinované.
Ako bolo naznačené v úvode článku, bližšie sa pozrieme na problematiku popísanú vo výzve č. 2. Presnejšie dôvody a kontext vo vzťahu k recyklácii fosforu možno vyvodiť z preambuly.
Preambula
V bode 42 sú uvedené tieto konštatovania:

–    nakladanie s kalom by sa mohlo zlepšiť, aby sa lepšie zosúladilo so zásadami obehového hospodárstva a hierarchie odpadového hospodárstva v zmysle vymedzenia v článku 4 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2008/98/ES z 19. novembra 2008 o odpade a o zrušení určitých smerníc (ďalej len „smerni

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.