Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Vzory

Smernica o hmotnej zodpovednosti zamestnanca

Kategória: Vzory Autor/i: JUDr. Tatiana Mičudová, PhD.

Zamestnanci sú povinní správať sa v pracovnoprávnych vzťahoch tak, aby nedochádzalo ku škodám na zdraví alebo na majetku. Sú tiež povinní hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré im zamestnávateľ zveril, chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa.

V pracovnom pomere medzi zamestnancom a zamestnávateľom môže dôjsť k vzniku škody buď na jednej, alebo druhej strane. Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) presne vymedzuje situácie, v ktorých zodpovedá za škodu zamestnanec a v ktorých zamestnávateľ.

Zákonník práce upravuje okrem všeobecnej zodpovednosti zamestnanca za škodu spôsobenú pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním aj osobitné druhy zodpovednosti. Rozdiel medzi všeobecnou zodpovednosťou za škodu a osobitnými druhmi zodpovednosti spočíva najmä v predpokladoch vzniku zodpovednosti a v rozsahu náhrady škody.

Jedna z koncepcií osobitnej zodpovednosti vychádza z predpokladu zavinenia, keď zamestnanec nesplní povinnosť vyúčtovať zverené hodnoty. Uvedené vychádza z toho, že zamestnanec, s ktorým bola uzavretá dohoda o hmotnej zodpovednosti, nevyúčtoval hodnoty zverené mu na základe takejto dohody, hoci ich bol povinný vyúčtovať, čím vznikol schodok. Schodkom je teda aj účtovný rozdiel vzniknutý tým, že chýba hodnota, o ktorej zamestnanec tvrdí, že mu bola odcudzená.

Zodpovednosť zamestnanca za schodok

Zodpovednosť zamestnanca za schodok má oproti všeobecnej zodpovednosti zamestnanca svoje špecifiká. Osobitosť tohto druhu zodpovednosti zamestnanca spočíva v tom, že:

-            pri tejto zodpovednosti sa uplatňuje prezumpcia viny zamestnanca,

-            dochádza k úhrade celej skutočnej škody.

Zamestnávateľ pri tomto druhu zodpovednosti nie je povinný dokazovať zavinenie zamestnanca. Zamestnávateľ preukazuje len nasledovné:

-            existenciu pracovného pomeru,

-            platné uzavretie dohody o hmotnej zodpovednosti,

-            existenciu schodku na hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať,

-            nevyúčtovanie hodnôt, ktoré zamestnávateľ zveril zamestnancovi.

Nakoľko sa zavinenie zamestnanca na vzniku schodku predpokladá, tak sa zamestnanec zbaví zodpovednosti za schodok na zverených hodnotách celkom, alebo čiastočne, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez jeho zavinenia. Dôkazné bremeno musí teda uniesť zamestnanec, nie zamestnávateľ.

Hmotne zodpovedným subjektom je zamestnanec v pracovnom pomere bez ohľadu na to, či pracuje na plný alebo čiastočný úväzok. Čo sa týka zamestnancov pracujúcich na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (t. j. dohody o pracovnej činnosti, dohody o vykonaní práce alebo dohody o brigádnickej práci študentov), platí ust. § 225 ods. 1 Zákonníka práce, podľa ktorého „Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi, s ktorým uzatvoril dohodu podľa § 223, za škodu spôsobenú zavineným porušením povinností pri výkone práce alebo priamej súvislosti s ním rovnako ako zamestnanec v pracovnom pomere. Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti nesmie presiahnuť tretinu skutočnej škody a nesmie byť vyššia ako tretina odmeny dohodnutej za vykonanie tejto práce okrem prípadov podľa § 182 až 185.“

Z dikcie cit. ustanovenia vyplýva, že na pracovnoprávny vzťah založený niektorou z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ust. § 182 až § 185 Zákonníka práce, ktoré upravujú zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách.

Dohodu o hmotnej zodpovednosti nemožno uzavrieť s mladistvým zamestnancom. Mladistvým zamestnancom sa v zmysle § 40 ods. 3 Zákonníka práce rozumie zamestnanec mladší ako 18 rokov. Uvedená nemožnosť uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti mladistvého zamestnanca pritom vyplýva z ust. § 11 ods. 3 Zákonníka práce, ktorý ustanovuje, že „zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku“.

Záver

Predmetom dohody môžu byť len predmety určené na obeh a obrat, t. j. hotovosť, ceniny, tovar, zásoby tovaru, iné hodnoty, ako napr. stravné poukážky, poštové známky, kolkové známky a pod. Predmetom tohto typu dohody nemôžu byť napr. automobily, inventárne predmety kancelárií či iných miestností a pod.

V prílohe nájdete vzor smernice o hmotnej zodpovednosti zamestnanca vrátane vzoru dohody o hmotnej zodpovednosti.

Smernica o hmotnej zodpovednosti zamestnanca

Preambula

  1. Táto smernica sa vydáva v  zmysle § 182 až § 184 a § 189  a ďalších súvisiacich ust. zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“), ktoré upravujú zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať.
  2. Táto smernica upravuje podmienky uplatnenia zodpovednosti zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať v podmienkach zamestnávateľa, ktorým je .............................. (obchodné meno/názov), so sídlom: ..............................., IČO: ........................ (ďalej len „Zamestnávateľ“).

Článok 1

Úvodné ustanovenia

  1. Táto smernica upravuje:

a)          postup pri uzatváraní dohody o hmotnej zodpovednosti so zamestnancom a jej náležitosti,

b)          postup pri ukončení dohody o hmotnej zodpovednosti so zamestnancom,

c)          vykonanie inventarizácie,

d)          postup pri uplatnení zodpovednosti zamestnanca za škodu.

 

  1. Úlohou smernice je zabezpečiť jednotný postup pri procesoch súvisiacich s uzatváraním dohôd o hmotnej zodpovednosti so zamestnancami, pri jej ukončení, pri inventarizácii, ako aj pri uplatnení zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnancom na zverených hodnotách.

Článok 2

Základné pojmy

Na účely tejto smernice sa rozumie:

a)          Zamestnávateľ – .............................. (obchodné meno/názov), so sídlom: ..............................., IČO: ........................,

b)          Zamestnanec – osoba vykonávajúca pre Zamestnávateľa závislú prácu v pracovnoprávnom vzťahu, s ktorou Zamestnávateľ uzavrel Dohodu o hmotnej zodpovednosti podľa § 182 Zákonníka práce,

c)          Mladistvý zamestnanec – zamestnanec mladší ako 18 rokov,

d)          Zverené hodnoty – hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je Zamestnanec povinný vyúčtovať u Zamestnávateľa.

Článok 3

Uzavretie dohody o hmotnej zodpovednosti

  1. Dohody o hmotnej zodpovednosti musia byť uzavreté so zamestnancami, ktorí majú Zverené hodnoty k osobnej dispozícii, pričom ide o hodnoty podliehajúce vyúčtovaniu (t. j. určené pre obeh a obrat). Ide o nasledovné funkcie a hodnoty[1]:

a)          pokladník a zamestnanci poverení prijímaním peňažných hotovostí a cenín, ich úschovou a vydávanie,

b)          zamestnanec skladového hospodárstva, ktorý prijíma, skladuje alebo vydáva materiál, tovar a pod.,

c)          zamestnanci, ktorým sú zverené odberné karty k odberu pohonných látok, olejov a mazadiel,

d)          iní zamestnanci, ak spĺňajú podmienku Zverených hodnôt podliehajúcich vyúčtovaniu.

  1. Dohodu o hmotnej zodpovednosti nemožno uzavrieť s Mladistvým zamestnancom. Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku.
  2. Podnet k uzavretiu dohody o hmotnej zodpovednosti dáva príslušný vedúci zamestnanec (nadriadený zamestnanca, ktorému majú byť zverené hodnoty), a to pred zverením dotknutých hodnôt Zamestnancovi.
  3. Dohoda sa uzatvára v dvoch exemplároch, z toho jeden sa vydáva Zamestnancovi a jeden sa zakladá do osobného spisu Zamestnanca u Zamestnávateľa.

Vzor dohody o hmotnej zodpovednosti je prílohou č. 1 tejto smernice.

  1. Zamestnávateľ vedie register uzavretých dohôd o hmotnej zodpovednosti. Register je vedený na ............................. (napr. personálnom/ekonomickom oddelení). Vedením registra a jeho aktualizáciou je poverený zamestnanec pracujúci na .......................... (napr. personálnom/ekonomickom oddelení), ktorý je povinný pri zmenách v obsadení dotknutých miest dať podnet na zodpovedajúcu úpravu hmotnej zodpovednosti.
  2. Register dohôd o hmotnej zodpovednosti obsahuje nasledovné údaje:

a)          poradové číslo dohody o hmotnej zodpovednosti podľa poradia jej uzavretia a rok jej uzavretia,

b)          dá

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.