Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Obec/Mesto

Oznamovanie protispoločenskej činnosti

Publikované: Autor/i: PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Príspevok sa venuje  upozorneniam vo vzťahu k ustanoveniu § 10 ods. 8 zákona č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti“). V prostredí územnej samosprávy figuruje hlavný kontrolór ako zodpovedná osoba za prijímanie, preverovanie, spracúvanie osobných údajov a oboznamovanie o výsledku oznámení o protispoločenskej činnosti v zmysle zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Zodpovedná osoba (hlavný kontrolór obce, miestny kontrolór mestskej časti alebo hlavný kontrolór mesta) vykonáva práva a povinnosti v zmysle tohto zákona aj v podmienkach rozpočtových a príspevkových organizácií zriadených obcou/mestom.

Upozornenia pre územnú samosprávu:

  • V každej obci musí byť povinne spracovaná interná smernica (ako vnútorný riadiaci akt). Smernica má informatívny a odporúčací charakter pre zamestnancov právnických osôb v zakladateľskej pôsobnosti obce alebo mesta.
  • Predmetný zákon zrušil predošlý právny akt, ktorý plne nahradil, a tak obec musí mať povinne spracovanú internú smernicu k podmienkam aktuálneho zákona (č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov). Uvedený zákon doposiaľ nebol novelizovaný.
  • Oznámenie je uvedenie skutočností, o ktorých sa fyzická osoba dozvedela v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie alebo v súvislosti s činnosťou vo verejnom záujme a ktoré sa týkajú protispoločenskej činnosti. Oznamovateľom je zamestnanec – fyzická osoba, ktorá v dobrej viere urobila oznámenie voči zamestnávateľovi.
  • Oznámenie možno podať tak,  ako si určí/určila obec vo vnútornom predpise, a to spravidla:
    • písomne,
    • osobne v kancelárii hlavného kontrolóra alebo prostredníctvom
    • poštovej prepravy, prípadne
    • elektronickou poštou (emailom).
  • Odporúčam, aby bolo písomné oznámenie podané v uzatvorenej obálke na adresu obce (alebo priamo hlavného kontrolóra) s uvedením zodpovednej osoby a uvedením slova „Neotvárať“ doručením do podateľne. Podateľňa spravidla označí zalepenú obálku došlou poštovou pečiatkou s dátumom doručenia. Hlavný kontrolór ako zodpovedná osoba je povinný prijať a preveriť každé podané oznámenie. Pri prešetrovaní oznámenia sa vychádza z jeho obsahu bez ohľadu na jeho označenie,  a to najneskôr do 90 dní (tým sa myslí kalendárnych dní) od jeho prijatia. Hlavný  kontrolór môže lehotu uvedenú v predchádzajúcom odseku predĺžiť, a to najviac o ďalších 30 kalendárnych dní.
  • Ak z obsahu oznámenia vyplýva, že nejde o oznámenie podľa zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ale na jeho vybavenie je príslušný iný orgán, hlavný kontrolór oznámenie postúpi tomuto orgánu. O postúpení oznámenia hlavný  kontrolór vždy a povinne písomne informuje oznamovateľa oznámenia.
Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálne články

Prehľad vybraných povinností podľa častých kontrolných zistení N

Publikované:

Príspevok je venovaný kontrolným zisteniam a upozorneniam v oblasti územnej samosprávy s prehľadom povinností a odkazov na osobitné predpisy (normatívne právne akty a opatrenia z kapitol štátneho rozpočtu) v rámci hospodárenia s verejnými prostriedkami, zverejňovania, výkonu finančnej kontroly, zostavovania smerníc a podobne. Príspevok je spracovaný v osobitných odsekoch vzťahujúcich sa k dikcii normatívnych aktov v rámci kontrolných zistení v roku 2021.