Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

Dátum: Rubrika: Daň z pridanej hodnoty

Obchodovanie s tovarom v rámci členských krajín EÚ a jeho zdanenie daňou z pridanej hodnoty, upravujú opatrenia prijaté smernicou Rady 77/388/EHS o zosúladení právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa daní z obratu – spoločný systém dane z pridanej hodnoty: jednotný základ jej stanovenia, od 1. 1. 2007 bola prepracovaná a nahradená smernicou Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty. V tuzemsku je zdanenie nadobudnutia tovaru z iného členského štátu zabezpečené uplatnením mechanizmu zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“), v ktorom sú tieto opatreniapremietnuté.

Zákon o DPH definuje nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu ako právo nakladať s tovarom ako vlastník.

Predmetom dane je nadobudnutie tovaru, ak:

  • dodávateľ aj odberateľ sú osoby identifikované pre daň, každý vo svojej krajine (majú pridelené IČ DPH v súlade s čl. 215 smernice Rady 2006/112/ES),
  • tovar je odoslaný alebo prepravený nadobúdateľovi dodávateľom alebo odberateľom, alebo na ich účet z jedného členského štátu do druhého členského štátu,
  • nadobúdateľ má právo disponovať s tovarom ako vlastník,
  • dodávateľ dodáva tovar za protihodnotu (bezodplatné nadobudnutie tovaru napr. formou daru nie je v tuzemsku predmetom dane, daň sa uplatní v krajine darcu).

Nadobúdateľom tovaru v tuzemsku môže byť platiteľ dane, zdaniteľná osoba (podnikateľ), konajúci v postavení zdaniteľnej osoby, právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ale aj občan (pri nadobudnutí nových dopravných prostriedkov).

Zdaneniu nadobudnutia tovaru v členskom štáte určenia zásielky zodpovedá oslobodenie predmetnej dodávky v členskom štáte odoslania. Deň vzniku daňovej povinnosti u nadobúdateľa je totožný s dňom dodania tovaru u dodávateľa.

Nadobudnutie tovaru musí nadobúdateľ zdaniť sám (§ 69 ods. 6), a ak je platiteľom, môže si daň odpočítať. Výsledok tejto transakcie u platiteľa, ktorý má plné právo na odpočítanie dane, t. j. neuskutočňuje napr. zdaniteľné obchody bez možnosti odpočítania dane podľa zákona o DPH, nebude mať dopad navýsledný vzťah k štátnemu rozpočtu (výsledok bude 0), podľa § 28 – § 42 cit. zákona.

Ak platiteľ dane:

  • nemá právo na odpočítanie dane, pretože nadobudnutý tovar je určený na dodanie tovarov a služieb oslobodených od dane podľa § 28 až § 42 bez možnosti odpočítania dane, napr. na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, v daňovom priznaní uvedie len daň z nadobudnutia tovaru (do rozpočtu odvedie daň v plnej výške),
  • má právo na odpočítanie dane v pomernej výške (koeficientom), odvedie daň vo výške rozdielu medzi daňou uplatnenou z nadobudnutia tovaru a odpočítanou daňou.

Právo na odpočítanie dane, uplatnenej platiteľom pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, je platiteľ povinný preukázať faktúrou od dodávateľa z iného členského štátu, prípadne dokladom o premiestnení.

Povinnosť platiť daň nadobúdateľ v tuzemsku nemá, ak dodávateľom tovaru je osoba, ktorá v inom členskom štáte nie je identifikovaná pre daň. Pri obchodovaní v rámci členských krajín EÚ má preto dôležitú úlohu identifikačné číslo pre daň. Smernica Rady 2006/112/ES v čl. 215 definuje identifikačné číslo ako číslo, ktoré musí mať predponu podľa normy ISO č. 3166 alfa 2, pomocou ktorej sa dá identifikovať členský štát vydávajúci toto identifikačné číslo.

Osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte je osoba, ktorej je v tomto členskom štáte pridelené identifikačné číslo pre daň (§ 11 ods. 13 zákona o DPH), t. j. číslo, ktoré má predponu podľa normy ISO.

Nadobudnutie tovaru v tuzemsku je platiteľ dane povinný zdaniť aj vtedy, ak zahraničný dodávateľ uplatní pri dodaní tovaru daň, napr. z dôvodu, že tuzemský odberateľ nepreukázal, že má v tuzemsku pridelené IČ DPH.

Túto povinnosť definuje aj čl. 16 vykonávacieho nariadenia Rady (EÚ) č. 282/2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (ďalej len „nariadenie“), a ktorý upresňuje výklad čl. 20 smernice Rady 2006/112/ES a v členských krajinách sa uplatňuje od 1. 7. 2011 (nariadenie je záväzné a priamo aplikovateľné v každom členskom štáte). Tuzemský platiteľ preukáže zdanenie nadobudnutia tovaru v tuzemsku a následne požiada zahraničného dodávateľa o vystavenie dobropisu.

♦ Príklad č. 1:
Platiteľ dane objednal v marci tovar u dodávateľa identifikovaného pre daň v Českej republike. Tuzemský platiteľ dane sa nepreukázal IČ DPH prideleným v tuzemsku. Český dodávateľ fakturoval tovar v cene s DPH 1 200 €. Uvedená transakcia spĺňa kritéria pre nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, preto je tuzemský platiteľ dane povinný zdaniť v tuzemsku nadobudnutie tovaru, základom dane je fakturovaná suma bez DPH uplatnenej dodávateľom, t. j. 1 000 €.

Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu a následný vznik daňovej povinnosti podľa § 20 zákona o DPH treba nevyhnutné spájať s fyzickým premiestnením daného tovaru z iného členského štátu do tuzemska. Ak sa tovar fyzicky nepremiestni z iného členského štátu do tuzemska, platiteľ nie je povinný platiť daň z nadobudnutia tovaru.

♦ Príklad č. 2:
Nemecký dodávateľ, identifikovaný v tomto členskom štáte pre daň, fakturoval dodanie tovaru tuzemskému platiteľovi, tuzemský platiteľ, ďalej fakturuje predaj tohto tovaru nemeckému platiteľovi DPH. Tovar fyzicky neopustil územie Nemecka.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály