Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Využitie mediácie v obci pri uplatnení § 5 Občianskeho zákonníka

Dátum:

Využitie mediácie v obci pri uplatnení § 5 Občianskeho zákonníka
JUDr.
Dagmar
Tragalová
Mediačné centrum Poprad
V rámci komunitnej mediácie sa riešia najčastejšie fcv. susedské spory. Pomocou zmieru sa má v duchu základných zásad, či už súdneho alebo správneho konania výchovne pôsobiť na účastníkov konania, aby dobrovoľne odstraňovali medzi sebou vzniknuté spory, a tak predchádzali zbytočným trovám konania. Slovenský právny poriadok na riešenie konfliktov vzniknutých medzi jednotlivcami, skupinami či dokonca orgánmi verejnej moci pozná niekoľko inštitútov. Príspevok poukáže na možnosť predchádzania a riešenia konfliktov v rámci komunity využitím ustanovenia § 5 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len " OZ") a § 127 OZ v spolupráci s mediátormi mediačných centier poskytujúcich mediačné služby prostredníctvom mediačných poradní zriadených v obciach.
Z histórie mediácie
Mediácia má vo svete dlhodobú históriu a posledné desaťročia aj výraznú legislatívnu podporu. Už najslávnejší čínsky mysliteľ, politik a štátnik Konfucius kládol dôraz na morálku osobnosti, korektnosť v medziľudských vzťahov a spravodlivosť. Vyjadruje to aj jeho najznámejší výrok
"Nerob iným to, čo nechceš, aby oni robili tebe".
Väčšina jeho návodov na riešenie konfliktných situácii sa v čínskom právnom systéme aplikujú dodnes takmer v nezmenenej podobe.
Staroveké Grécko zas uprednostňovalo pred súdnym konaním súkromného rozhodcu alebo rozhodcovský súd, ktorý sa neskôr zaviedol ako povinná forma v spore pred súdnym konaním. Najznámejší grécky filozofovia ako Sokrates, Platón alebo Aristoteles poukazovali na potrebu riešiť sporové situácie prostredníctvom komunikácie.
Prvé lastovičky v komunitnej mediácii zachytávame už v staroveku, kde iniciátormi uzavretia zmieru boli predstavitelia obcí, mešťanov a rady starších. Pre výrazne spoločenské postavenie vtedajšej spoločnosti a prísnejšie zákony sa najčastejšie uplatňovalo uzatváranie dohôd v oblasti trestného práva. Uzatvárali sa dohody o náhrade škody medzi obvineným a poškodeným, ale aj obvineným a pozostalými obete o podmienkach odškodnenia, napr. nákladov na pohreb, nákladov na výživne a výchovne pre maloleté deti obete, ale aj o verejnom ospravedlnení a pod. Pri spoločnom vyjednávaní o podmienkach uzatváranej dohody sa dbalo predovšetkým nato, aby sa obidve strany zmierili a neusilovali sa naďalej o pomstu.
Za kolísku mediácie ako špecifickej metódy na riešenie konfliktu sa považujú Kanada a USA, kde sa v šesťdesiatych rokoch 20. storočia začína formovať systém alternatívneho riešenia sporov
(alternative dispute resolution - ADR).
Mediácia sa začína vyvíjať ako alternatíva k súdnemu konaniu napr. pri rodinných konfliktoch, prečinoch, drobných alebo menej závažných sporoch.
Pojem mediácia a facilitácia
O mediácii možno hovoriť vtedy, ak sa zameriavame na proces, ktorého cieľom je odstrániť spor, určité prekážky v komunikácii, nastoliť spoluprácu pri hľadaní spoločného riešenia a v ideálnom prípade sa nájde vzájomne vyvážená dohoda za pomoci neutrálnej osoby - mediátora.
Mediáciu možno definovať ako neformálny, štruktúrovaný proces riešenia konfliktov mimosúdnou cestou prostredníctvom nestrannej kvalifikovanej osoby - mediátora, profesionála s vysokoškolským vzdelaním II. stupňa, neutrálneho odborníka, ktorý je
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.